Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2022 року Справа № 160/8995/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Васильєв Олександр Миколайович, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 28.06.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Васильєв Олександр Миколайович, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у відмові перерахувати позивачу пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 01 червня 2021 року №33/24/С-703 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із 01 квітня 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати позивачу пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 01 червня 2021 року №33/24/С-703 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 3600,00 грн, оклад за спеціальне звання 2400,00 грн, надбавку за стаж служби (50%) 3000,00 грн, надбавку за специфічні умови проходження служби (79,83%) 7184,70 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00 грн, преміювання (80,86%) 13523,59 грн, всього 30248,29, із врахуванням раніше виплачених сум, із 01 квітня 2019 року;
- судові витрати за подачу позовної заяви покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію по втраті годувальника, померлого чоловіка ОСОБА_2 , який був пенсіонером органів внутрішніх справ, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На звернення ОСОБА_2 Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» йому була видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення №33/24/С-703 від 01 червня 2021 року про складові його грошового забезпечення. Згодом рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року у справі №160/11002/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до наданої довідки №33/24/С-703 від 01.06.2021, з урахуванням фактично виплачених сум. На звернення ОСОБА_1 . Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 11 лютого 2022 року повідомило про призначення їй пенсії по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 у розмірі 5 213,74 грн. З цього листа позивачу стало відомо, що відповідачем не включено до складу її пенсії надбавку за специфічні умови проходження служби 79,83% - 7 184,70 грн та не вірно враховано відсоток та розмір преміювання 12,29%, - 1 172,47 грн, замість 80,86 % - 13 523,59 грн. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та безпідставною, у зв`язку з чим, звернулась до суду з цією позовною заявою.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/8995/22 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.
Ухвалою суду від 04.07.2022 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі відповідач отримав 14.07.2022, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою.
Правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Частиною першою статті 261 КАС України визначені особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач не надав відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на викладене, суд зазначає, що вжив заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеному КАС України.
Ухвалою суду від 04.07.2022 було витребувано у позивача належним чином засвідчену копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.
07.09.2022 на виконання вимог ухвали суду позивачем через канцелярію суду надано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 .
Відповідачем витребуваних судом документів надано не було.
Згідно з ч.9 ст.80 КАС України, у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмову у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем також залишити позовну заяву без розгляду.
З огляду на ненадання відповідачем копії пенсійної справи позивача, а також, враховуючи положення зазначеної норми процесуального закону, суд розглядає справу за наявними в ній доказами.
У період з 01.09.2022 по 12.09.2022 та з 14.09.2022 по 21.09.2022 суддя Кучугурна Н.В. перебувала у щорічній відпустці, що підтверджується відповідною довідкою відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійному фонду України в Дніпропетровській області (відповідач) та з 02.12.2021 отримує пенсію у зв`язку зі втратою годувальника за померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 . Наведене підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.02.2022 №5207-1295/Х-01/8-0400/22, копія якого надана до матеріалів справи.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №160/11002/21 позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки про грошове забезпечення №33/24/С-703 від 01.06.2021, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання» МВС України по Дніпропетровської області; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до наданої довідки №33/24/С-703 від 01.06.2021, з урахуванням фактично виплачених сум; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Цим рішенням установлено, що ОСОБА_2 (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 ), перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно з даними КП «ДСС», зазначене рішення в апеляційному і касаційному порядку оскаржено не було і набрало законної сили відповідно до норм КАС України.
Відповідач листом від 11.02.2022 №5207-1295/Х-01/8-0400/22 повідомив позивача про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №160/11002/21 ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 30248,29 грн, яке зазначене у довідці від 01.06.2021 №33/24/С-703, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Таким чином, чоловікові позивача ОСОБА_2 ще за його життя було здійснено перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки від 01.06.2021 №33/24/С-703, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Листом від 11.02.2022 №5207-1295/Х-01/8-0400/22 відповідач також повідомив, що розмір пенсії в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 обчислено за даними довідки, яка надана ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за наступних видів грошового забезпечення годувальника: посадового окладу 3600,00 грн; окладу за стаж служби 2400,00 грн; надбавки за вислугу років (50%) 3000,00 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00 грн; премії (12,29%) 1172,47; всього грошове забезпечення складає 10 712,47 грн. розмір пенсії 30% від грошового забезпечення складає 3213,74 грн.
Позивач не погоджується з таким розрахунком її пенсії, вважає, що має право на пенсію у зв`язку зі втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , яка має бути обчислена від розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 01.06.2021 №33/24/С-703, виданій Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області». Наведені обставини стали підставою для звернення до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист є конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV, в солідарній системі, серед інших пенсійних виплат, призначається пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 6 Закону №2262-ХІІ, сім`ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно зі ст. 29 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Як зазначено вище ОСОБА_1 з 02.12.2021 призначена пенсія у зв`язку зі втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 . При цьому, за життя ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII). Цей закон також встановлює єдину систему соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням необхідно розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як уже встановлено судом, чоловікові позивача ОСОБА_2 за його життя, згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №160/11002/21 був перерахований розмір його пенсії на підставі оновленої довідки від 01.06.2021 №33/24/С-703, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Таким чином, ОСОБА_1 , якій призначена пенсія у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , має право на таку пенсію у розмірі, який обчислюється від грошового забезпечення ОСОБА_2 , зазначеного у довідці від 01.06.2021 №33/24/С-703, виданій Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Водночас, суд зазначає, що відповідно до п.3 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Судом установлено, що пенсія у зв`язку зі втратою годувальника призначена позивачу з 02.12.2021, тому саме з цієї дати, а не з 01.04.2019, як зазначається у позовній заяві, вона має право на призначення зазначеного виду пенсії, обчисленої від грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до довідки від 01.06.2021 №33/24/С-703, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, позовні вимоги у цій справі підлягають частковому задоволенню.
Щодо стягнення судових витрат пов`язаних з наданням професійної правничої допомоги понесених позивачем у сумі 4 900,00 гривень, суд зазначає таке.
Частинами першою та третьою статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, в тому числі і витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч.3 ст.139 КАС України).
Згідно зі статтею 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
У Рішенні Конституційного Суду України №23-рп/2009 (пункт 3.2) від 30 вересня 2009 року передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Згідно з положеннями пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Статтею 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено такі види адвокатської діяльності, як надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Отже, до правової допомоги належать і консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво в судах тощо.
Згідно з частинами першою та другою статті 134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Положеннями частини третьої статті 134 КАС України передбачено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Отже, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Зокрема, від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
У матеріалах справи міститься копія ордеру, який виданий адвокатом Васильєвим О.В. на надання правничої допомоги Хромушиній О.Н.
Також позивачем надано копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю Серії ЧН №000546 від 30.11.2018, яке видано ОСОБА_3 .
Крім цього, судом установлено, що між громадянкою України ОСОБА_1 (в подальшому замовник) з одного боку та Адвокатським об`єднанням «Міжнародний правовий захист», що є юридичною особою, яке належним чином зареєстровано та законно існує відповідно до законодавства України (в подальшому Виконавець), в особі адвоката/керуючого партнера Васильєва Олександра Миколайовича, що діє на підставі Статуту, із іншого боку, разом при спільному згадуванні - «Сторони», а кожна окремо - «Сторона», уклали договір про надання професійної правничої допомоги №б/н від 11 лютого 2022 року (в подальшому по тексту - Договір).
Пунктом 1.1. договору передбачено, що Виконавець надає Замовнику правничу допомогу, пов`язану з представництвом інтересів Замовника з питань вирішення спору, що виник між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 2.1. договору, Виконавець зобов`язується використати, відповідно до умов даного Договору, всі передбачені чинним законодавством можливості для вирішення судового спору на користь Замовника. Юридичні послуги, що надаються у межах цього Договору: надання консультацій щодо подання Замовником позовної заяви про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; підготовка та підписання позовної заяви та необхідних процесуальних документів; представництво інтересів Замовника в суді першої інстанції.
Сторонами Договору 11.02.2022 складено та підписано протокол погодження договірної ціни, в якому сторонами досягнуто згоди щодо ціни Договору, яка становить 4900,00 (чотири тисячі дев`ятсот) гривень 00 копійок. Згідно з цим протоколом, за опрацювання наданої Замовником документації, проведення консультування Замовника в усному порядку, складання тексту позовної заяви витрачено 4 год.
У матеріалах справи містяться копія квитанції до прибуткового касового ордера №24 від 22.06.2022 на суму 4 900,00 гривень, а також акт про прийняття-передачі наданих послуг від 22.06.2022, в якому зазначено, що вартість наданих послуг становить 4900,00 гривень.
Частиною дев`ятою статті 139 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що вирішенню питання про розподіл судових витрат передує врахування судом, зокрема, обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору, значення справи для сторін.
При цьому принципи обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору повинні розглядатися, у тому числі, через призму принципу співмірності, який, як уже зазначалося вище, включає такі критерії: складність справи та виконаних робіт (наданих послуг); час, витрачений на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсяг наданих послуг та виконаних робіт; ціна позову та (або) значення справи для сторони. Крім того, врахування таких критеріїв не ставиться законодавцем у залежність від результату розгляду справи.
Зокрема, при визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.
Аналогічний висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі №826/15063/18.
Разом з цим, визначаючись із відшкодуванням понесених витрат на правничу допомогу, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Зазначені вище висновки викладені у постанові Верховного Суду від 24.11.2021 у справі №420/1109/21.
Оцінивши обсяг виконаних адвокатом робіт, врахувавши наявність усталеної практики у правовідносинах, які склались між сторонами у справі, категорію справи, яка є справою незначної складності, а також часткове задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача витрат на правову допомогу у розмірі 1 500,00 грн. Суд уважає таку суму співмірною зі вчиненими адвокатом діями та наданими послугами у вказаній справі.
Крім цього, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
З огляду на положення ст.139 КАС України, а також часткове задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 661,60 грн.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250, 262, 263 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у відмові перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію у зв`язку зі втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 01 червня 2021 року №33/24/С-703 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію у зв`язку зі втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 01 червня 2021 року №33/24/С-703 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 3600,00 грн, оклад за спеціальне звання 2400,00 грн, надбавку за стаж служби (50%) 3000,00 грн, надбавку за специфічні умови проходження служби (79,83%) 7184,70 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00 грн, преміювання (80,86%) 13523,59 грн, всього 30248,29, із урахуванням раніше виплачених сум, з 02 грудня 2021 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 661 (шістсот шістдесят одна) грн 60 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати на оплату професійної правничої допомоги адвоката у розмірі 1 500,00 грн (одна тисяча п`ятсот гривень 00 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).
Суддя Н.В. Кучугурна