Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
м. Вінниця
13 жовтня 2022 р. Справа № 120/11929/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді:Крапівницької Н. Л.,
розглянувши заяву Позивача про встановлення судового контролю у справі за позовом:
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 24.12.2021 у справі №120/11929/21-а, серед іншого, зобов`язано Головне управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №22/6-5018 від 27.08.2021 виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.12.2019.
28.09.2022 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.12.2021 у справі №120/11929/21-а.
Підставою для звернення до суду із даною заявою стало те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на переконання позивача, протиправно не виконано рішення суду у частині виплати перерахованої суми пенсії розмірі 79711,28 грн за період з 01.12.2019 по 31.01.2022.
Ухвалою від 30.09.2022 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.12.2021 в адміністративній справі №120/11929/21-а призначено до розгляду в судовому засіданні на 13.10.2022 у залі судових засідань №4 Вінницького окружного адміністративного суду (м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14).
До суду надійшли пояснення, згідно яких відповідач зазначає, що рішення у справі №120/11929/21-а виконано шляхом здійснення перерахунку пенсії заявника та донараховано кошти, які у відповідності до чинного законодавства внесені до Реєстру судових рішень, який ведеться органами Пенсійного фонду України та за наявності відповідного фінансування будуть виплачені.
Сторони в судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду заяви. Позивач подав заяву про розгляд заяви за його відсутності. Неявка сторін не перешкоджає розгляду заяви.
Визначаючись щодо наявності підстав для подання суб`єктом владних повноважень звіту на виконання рішення суду, суд виходить із наступного.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Із наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Таким чином, судовий контроль за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві та провадиться в порядку, у тому числі встановленому статтею 382 КАС України.
При цьому, за змістом статті 382 КАС України зобов`язання подати звіт застосовується у тому разі, коли рішення суду ще не виконано.
Суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Таким чином, судовий контроль за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві та провадиться в порядку, у тому числі встановленому статтею 382 КАС України.
За змістом статті 382 КАС України встановлення зобов`язання подати звіт є правом, а не обов`язком суду і застосовується у тому разі, коли рішення суду ще не виконано. Суд також вважає, що встановленню судового контролю повинні передувати обставини, які вказують на те, що боржник відмовляється добровільно виконати судове рішення, а також, що вже застосовані засоби виконання рішення вичерпали свої можливості.
Так, в поданій заяві позивач вказує, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Заводнюк І.М. від 23.06.2022 повернуто стягувану виконавчий лист, з огляду на неможливість проведення виконавчих дій стосовно боржника. Таким чином, на думку позивача, Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.12.2021 у справі №120/11929/21-а залишається не виконаним у повному обсязі.
Суд зазначає, що на виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням проведено розрахунок розміру пенсії заявника, який станом на 01.12.2019 склав - 13082,50 грн та донараховано стягувану кошти в сумі 79711,28 грн за період з 01.12.2019 по 31.01.2022, що підтверджується розрахунком на доплату. Починаючи з лютого 2022 року позивач отримує пенсію в новому розмірі.
Сума заборгованості у розмірі 79711,28 грн за період з 01.12.2019 по 31.01.2022 включена до Реєстру судових рішень, який ведеться органами Пенсійного фонду України. Вказана заборгованість буде виплачена після виділення коштів на фінансування з Державного бюджету України, оскільки нормами статті 8 Закону №2262 встановлено, що виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Більше того, пунктами 20 та 29 частини першої ст.116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються Головним управлінням в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою їх надходження до Головного управління.
При цьому, власні кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, що передбачено статтею 72 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). Статтею 73 Закону №1058 встановлено вичерпний перелік використання коштів Пенсійного фонду та заборону їх спрямування на цілі, не передбачені цим законом, а тому Головне управління не може їх використати на виплату пенсії заявника.
Тобто, в Головного управління відсутні правові підстави для зміни цільового призначення коштів, що виділяються з Державного бюджету та виплати пенсій колишнім працівникам силових структур і відомств за рахунок власних коштів.
Виплата пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюється Головним управлінням за окремою бюджетною програмою, виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має.
На погашення заборгованості за рішеннями суду у 2021 році Пенсійному фонду України виділено 360 млн. грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №126 від 17.02.2021. У свою чергу, в бюджет Фонду області спрямовано на виплату доплат згідно судових рішень у 2021 році 22,3 млн. грн, які станом на 30.08.2021 виплачені 2182 особам за судовими рішеннями, винесеними в період з 13.12.2018 по 11.11.2019.
Вказана сума забезпечила погашення заборгованості за судовими рішеннями, що надійшли (ухвалені) по 11.11.2019, оскільки черговість виконання залежить від дати їхнього надходження в Головне управління.
Пенсійним фондом України листом від 25.06.2021 до Міністерства соціальної політики України ініційоване питання збільшення асигнувань з державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та повторного відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (лист додається). Однак, відповідного збільшення асигнувань з Державного бюджету не відбулось.
Враховуючи, що рішення щодо ОСОБА_1 винесене 24.12.2021, набрало законної сили 25.01.2022 його виконання слідуватиме з рішеннями отриманими Головним управлінням у 2022 році, так як черговість їх виконання залежить від дати їхнього надходження та виділення відповідних асигнувань.
Фінансово-економічним департаментом Пенсійного фонду України 04.02.2022 №2800-040201-9/6912 повідомлено Головне управління про те, що виплата коштів нарахованих за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження. На даний час бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік не прийнято.
За таких обставин, Головним управлінням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.12.2021 у справі №120/11929/21-а виконано в межах покладених судом зобов`язань та у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак не потребує встановлення контролю за його виконанням.
Враховуючи викладене, суд вказує, що нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Окрім цього, суд наголошує, що виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України. У свою чергу, керівник Головного управління не наділений правом змінювати цільове призначення коштів Державного бюджету, що виділяються безпосередньо на виплату пенсій та в межах своїх повноважень особисто не може визначати порядок їх використання.
Вказані вище обставини не можуть свідчити про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення суду у даній справі, оскільки у межах своїх повноважень відповідач вчинив необхідні дії для виконання вказаного судового рішення, а невиконання на даний час рішення суду в частині виплати перерахованої пенсії зумовлено обставинами, які не залежать від відповідача чи його посадових осіб.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові №240/1654/21 від 20 квітня 2022 року.
З огляду на викладене суд вважає, що підстави для зобов`язання відповідача (боржника) подати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Керуючись статтями 2, 5, 6, 14, 370, 382 КАС України суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 встановлення судового контролю у справі 120/11929/21-а відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя:
Секретар: