Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 522/13821/22
Провадження № 2-о/522/359/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2022 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.,
при секретарі судового засідання Замниборщ А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні взалі судув містіОдесі у порядку окремого провадження цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) звернулася до Приморського районного суду м. Одеси із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , серія НОМЕР_1 , про що 05 серпня 2016 року був здійснений відповідний актовий запис №223. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, як зазначає заявник, неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій наразі неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У судове засідання 18 жовтня 2022 року учасники справи не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. У заяві міститься прохання заявника про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала, просила задовольнити. Від представника заінтересованої особи до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
Суд дослідивши матеріали справи дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Пункт 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Луганськ, що підтверджується копією свідоцтва про народження видане Ленінським відділомзапису актівцивільного стануЛуганського міськогоуправління юстиціїМіністерства юстиції серія НОМЕР_1 , про що 05 серпня 2016 року був здійснений відповідний актовий запис №223.
Зі змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц (провадження № 14-505цс19) зазначено, що «для розгляду справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються, зокрема, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян, але тільки якщо воно не пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право і якщо заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би факт, що має юридичне значення, але йому в цьому було відмовлено (із зазначенням причин відмови)».
У цьому контексті суд зауважує, що п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачає можливість встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. При вирішенні питання можливості (неможливості) здійснення державної реєстрації народження визначальним є питання належності документів для здійснення такої реєстрації.
Разом з тим, доказів про те, що заявник зверталася до органів реєстрації актів цивільного стану та їй у реєстрації було відмовлено, заявником до суду не подано.
Отже, заявником у заяві не обґрунтовано та не надано доказів неможливості здійснити реєстрацію народження за умови подання до органу ДРАЦС оригіналу відповідного медичного документу, який видано органами та/або особами створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому законом, які, відповідно до положень ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зі змінами, які набули чинності з 07 травня 2022 року, мають бути прийняті відповідним органом ДРАЦС, як документи, що підтверджують факт народження дитини.
Суд не може підміняти державний орган, приймаючи рішення, та вирішувати питання, які належать до компетенції іншого суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, заявником не доведено, що вона не має належних документів для здійснення державної реєстрації народження дитини в органі ДРАЦС і відповідно не має можливості зареєструвати народження дитини у компетентних органах України, а також враховуючи, що законом визначено інший порядок їх встановлення, суд приходить до висновку про необґрунтованість заяви ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 5,76-90, 265, 259, 315-317, 319 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території- залишити без задоволення.
Рішення можебути оскарженов апеляційномупорядку доОдеського апеляційногосуду шляхомподачі апеляційноїскарги протягомтридцяти днівз дняотримання копіїцього рішення.
Суддя: Ю.Б. Свячена
18.10.22