Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 473/2309/22
УХВАЛА
"17" жовтня 2022 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Лузан Л.В., при секретарі судових засідань Кріпак Н.Г.,
за участю: прокурора Андріїшиної Т.С.,
представника відповідача адвоката Вуїв О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовомзаступника керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
в вересні 2022 року заступник керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 23.06.2021 державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Миколаївської області Маломан С.О. було здійснено обстеження земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 4822082600:03:000:0657, загальною площею 82,7201 га, яка розташована в межах земель Дорошівської ОТГ Вознесенського району Миколаївської області та перебуває в постійному користуванні ДП «Вознесенське лісове господарство». В ході вказаної перевірки було встановлено факт самовільного зайняття ОСОБА_1 частини обумовленої земельної ділянки (0,50 га) шляхом встановлення тимчасових дерев`яних споруд та загону для худоби, про що був складений відповідний акт за №426-ДК/462/АП/09/-1/-21.
В подальшому,12.07.2021відносно відповідачабуло складенопротокол проадміністративне правопорушення,відповідальність заяке передбаченост.53-1 КУпАП. Постановою державного інспектора Головного управління Держгеокадастру у Миколаївської області Маломан С.О від 13.07.2021 за №426-ДК/0176/По/08/01/-21 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП, застосовано адміністративне стягнення в штрафу в розмірі 340 грн. 00 коп.
Крім того, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ за №963 від 25.07.2007 було проведено розрахунок заподіяної відповідачем шкоди, сума якої становить 31748 грн. 50 коп. В добровільному порядку завдані збитки ОСОБА_1 не відшкодував.
Зазначені обставини, а також бездіяльність Миколаївської обласної державної адміністрації щодо самостійного здійснення заходів з метою стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, стали підставою для звернення заступника керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 13.09.2022 відкрито провадження по справі та справу в порядку спрощеного позовного провадження призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Вуїв О.В. заявила клопотання про залишення обумовленого позову без розгляду, оскільки прокурором не обґрунтовано підстави для представництва по вказаній справі з огляду на те, що останнім невірно визначено орган, в інтересах якого він повинен звертатися до суду, захищаючи інтереси держави.
Прокурор Андріїшина Т.С. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення даного клопотання. При цьому зазначала, що прокурор надав належні докази на підтвердження наявності визначених законодавством підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, зокрема довів, що компетентний орган, який прокурор зазначив як позивача, не здійснює своїх повноважень щодо захисту інтересів держави.
Заслухавши думку учасників справи, суд прийшов до наступного.
Так, як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка лісогосподарського призначення з кадастровим номером 4822082600:03:000:0657, загальною площею 82,7201 га, частину якої було самовільного зайнято ОСОБА_1 (як зазначено в позовній заяві), розташована в межах земель Дорошівської ОТГ Вознесенського району Миколаївської області. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 30.04.2021 вказана земельна ділянка перебуває в постійному користуванні ДП «Вознесенське лісове господарство», відповідно до розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 01.04.2021 за №190-р. Отже, право володіння на вказану земельну ділянку належить володільцю - ДП «Вознесенське лісове господарство» та на даний час не припинено. Останнє є самостійною юридичною особою з відповідною процесуальною дієздатністю, яка дозволяє самостійно здійснювати захист своїх прав та інтересів в суді.
Відповідно до п.3 ч.1ст.131-1Конституції Українив Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч.3ст. 23 Закон України "Про прокуратуру"прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99).
Владні повноваження мають розглядатися у розрізі саме спірних відносин, тобто орган, в інтересах якого подано позов повинен мати владні повноваження у тих суспільних відносинах, на відновлення яких спрямовано позов.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених п.1 ч.1 ст. 257 ЦПК України.
При цьому, перевірка права прокурора на звернення до суду передує розгляду питання щодо правомірності дій відповідача, що оскаржуються (розгляду справи по суті). Встановлення обставин, що свідчать про відсутність у прокурора підстав для представництва інтересів держави, а отже і права на звернення до суду, є перешкодою для розгляду справи по суті.
Згідно ст.ст. 4,5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 за № 215, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, передбачені ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до яких належить, зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідно до ст. 9 "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель.
Здійснюючи державний контроль за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель державні інспектори мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель мають й інші повноваження відповідно до закону (ст. 10 Закону України «Про державнийконтроль завикористанням таохороною земель" ).
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 за № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органамидержавної влади,органами місцевогосамоврядування,юридичними тафізичними особамивимог земельногозаконодавства тавстановленого порядкунабуття іреалізації правана землю; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку. Посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право складати актиперевірок чипротоколи проадміністративні правопорушенняу сферівикористання таохорони земельі дотриманнявимог законодавствапро охоронуземель тарозглядати відповіднодо законодавствасправи проадміністративні правопорушення,а такожподавати вустановленому законодавствомпорядку довідповідних органівматеріали перевірокщодо притягненнявинних осібдо відповідальності;давати обов`язковідля виконаннявказівки (приписи)з питаньвикористання таохорони земельі дотриманнявимог законодавствапро охоронуземель відповіднодо їхповноважень,а такожпро зобов`язанняприведення земельноїділянки упопередній стану випадках,установлених законом,за рахунокособи,яка вчинилавідповідне правопорушення,з відшкодуваннямзавданих власникуземельної ділянкизбитків; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився (п.п.4,6 вищевказаного Положення).
Згідно п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 21.05.2021 за №248, територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру є Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
Таким чином,в контекстіспірних правовідносинта виходячиз обставинсправи,саме на Головне управлінняДержгеокадастру уМиколаївській області покладений обов`язок контролю за використанням та охороною земель, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та вжиття заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
При цьому доказів звернення прокурора до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з приводу стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, нездійснення або неналежного виконання своїх обов`язків вказаним органом, матеріали справи не містять.
Відповідно до п 1 ч. 1 ст. 257 ЦПК України передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності.
Керуючись ст. ст.257,260,261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов заступника керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Повний текст ухвали складено 20.10.2022.
Суддя Л.В.Лузан