Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 жовтня 2022 року Справа № 360/1726/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2022 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 05.08.2022 позивач звернувся через веб портал ПФУ з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах так як на момент звернення набув необхідний пільговий підземний стаж.
До заяви додав трудову книжку, в якій маються всі відомості про трудову діяльність у т.ч. й на підземних роботах з повним робочим днем під землею.
За результатами розгляду заяви про призначення пенсії відповідач ГУ ПФУ в Рівненській області, прийняв рішення від 11.08.2022№ 122950002338 яким відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в зв`язку з незарахуванням певних періодів роботи позивача, а саме:
- не зараховано до пільгового підземного стажу через ненадання довідок про підтвердження пільгового стажу: з 26.09.1994 по 31.12.1994 у якості учня машиніста підземного на ДП шахті ім.К.А.Румянцева, з 14.08.2001 по 17.04.2002 у якості машиніста електровозу підземного ДП Шахта Олександр - Захід, з 22.04.2002 по 06.06.2002 у якості учня гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 07.06.2002 по 02.07.2003 гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, з 03.07.2003 по 08.08.2003 у якості учня забійника з повним робочим днем під землею, з 09.08.2003 по 23.01.2009 к якості забійника на відбийних молотках з повним робочим днем під землею у СП Шахтоуправління ім.В.І.Леніна ДП Артемвугілля, з 27.01.2009 по 24.11.2015 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею на шахті ім.В.І.Леніна ДП Артемвугілля, з 09.12.2015 по 04.01.2021 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП Шахта ім.Г.Г. Капустіна АТ Лисичанськвугілля, з 13.01.2021 по 31.03.2022 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП шахта Тошківська ДП Первомайськвугілля;
- не зараховано до загального трудового стажу періоди роботи: з 22.08.1995 по 15.10.1995, з 16.10.1995 по 30.11.1995 - у ВАТ Концерн Стірол з причин того, що записи у трудовій книжці начебто здійснено раніше ніж видано трудову книжку, з 16.11.1998 по 31.11.1998, з 01.02.1999 по 31.03.1999, з 01.05.1999 по 17.05.1999 у СП Мерком - через некоректні записи в датах наказів на прийом та звільнення (відповідач частково зарахував період роботи у СП Мерком), з 06.04.2001 по 13.08.2001 період отримання виплати по безробіттю в зв`язку з необхідністю надання довідок.
Всі зазначені вище періоди не враховані до пільгового підземного стажу відповідачем в зв`язку з тим, що позивач не надав додатково довідок про підтвердження пільгового стажу.
Незарахування відповідачем зазначених вище періодів роботи призвело до незаконної відмови у призначенні пенсії та прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
Ухвалою суду від 31.08.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 12 вересня 2022 року після усунення недоліків провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до суду надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що 05.08.2022 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пенсійним фондом України прийнято Постанову №25-1 від 16.12.2020 Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України, у пункті 4.2 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення) електронну пенсійну справу.
Відповідно до вищевказаної Постанови програмним забезпечення за принципом екстериторіальності заяви про призначення пенсії та документи які були надані позивачем до заяви, передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було розглянуто заяву позивача і долучені до заяви документи, та 11.08.2022 № 122950002338 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно із ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу.
Страховий стаж позивача становить 24 роки 3 місяці 19 днів.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 26.09.1994 по 31.12.1994; з 22.08.1995 по 15.10.1995; з 16.10.1995 по 30.11.1995, оскільки записи до трудової книжки НОМЕР_1 від 12.03.1998 внесені з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме: записи зроблені раніше дати видачі трудової книжки; не зараховано період роботи з 16.11.1998 по 17.05.1999, оскільки записи до трудової книжки НОМЕР_1 від 12.03.1998 внесені з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме: некоректні записи в датах наказів на прийом та звільнення. Стаж враховано частково згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) від 05.08.2022; не зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 06.04.2001 по 13.08.2001, оскільки потребує уточнення.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи на шахтах згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.08.1998, оскільки відсутні уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно додатку №5, що передбачено пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем прийнято правомірне рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, через відсутність необхідного пільгового стажу.
На підставі вищевикладеного представник пенсійного органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
05 серпня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся через веб портал ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року№ 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України».
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії від 11.08.2022 №122950002338 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
В обґрунтування відмови зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 26.09.1994 по 31.12.1994; з 22.08.1995 по 15.10.1995; з 16.10.1995 по 30.11.1995, оскільки записи до трудової книжки НОМЕР_1 від 12.03.1998 внесені з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме: записи зроблені раніше дати видачі трудової книжки; не зараховано період роботи з 16.11.1998 по 17.05.1999, оскільки записи до трудової книжки НОМЕР_1 від 12.03.1998 внесені з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме: некоректні записи в датах наказів на прийом та звільнення. Стаж враховано частково згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) від 05.08.2022; не зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 06.04.2001 по 13.08.2001, оскільки потребує уточнення. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи на шахтах згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.08.1998, оскільки відсутні уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно додатку №5, що передбачено пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Вік заявника 45 років 10 місяців 25 днів. Страховий стаж особи становить 24 роки 3 місяці 19 днів. Пільговий стаж відсутній
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_1 , позивача:
- 26.09.1994 прийнято машиністом електровозу 1 розряду під землею для проходження виробничої практики на шахту ім. К. А. Рум`янцева;
- 31.12.1994 звільнено у зв`язку з закінчення виробничої практики;
- 01.09.1991 по 10.01.1995 навчався в СПТУ №109 м. Горлівка;
- 22.08.1995 прийнято в РМЗ маляром-висотником 3 розряду ділянки по термоізоляційній, антикорозійній, хімзахисним роботам (на сезон) на ВАТ «Концерт-Стірол»;
- 15.10.1995 звільнено у зв`язку з закінченням сезонної роботи;
- 16.10.1995 прийнято в РМЗ висотником 3 розряду;
- 30.11.1995 звільнено у зв`язку з призовом до армії;
- 16.11.1998 прийнято на посаду продавця на СП «Мерком»;
- 17.05.1999 звільнено за власним бажанням;
- 06.04.2001 розпочато виплати допомоги по безробіттю відповідно до ст. 22 п. 24, ст. 23 п. 2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
- 13.08.2001 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст. 31 п. 1.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
- з 14.08.2001 по 17.04.2002 працював у якості машиніста електровозу підземного на ДП «Шахта Олександр - Захід»;
- з 22.04.2002 по 06.06.2002 працював у якості учня гірника очисного забою з повним робочим днем під землею на шахті ім. В. І. Леніна;
- з 07.06.2002 по 02.07.2003 працював гірником очисного забою з повним робочим днем під землею;
- з 03.07.2003 по 08.08.2003 працював у якості учня забійника з повним робочим днем під землею;
- з 09.08.2003 по 23.01.2009 в якості забійника на відбийних молотках з повним робочим днем під землею у СП «Шахтоуправління ім. В.І. Леніна» ДП «Артемвугілля»;
- 23.01.2009 звільнено за власним бажанням;
- 01.10.1996 призначено гірничим майстром з повним робочим днем під землею;
- 06.03.1998 призначено заступником начальника дільниці РВУ підземним з повним робочим днем на підземній роботі;
- 01.07.1998 звільнено з роботи за власним бажанням;
- з 27.01.2009 по 24.11.2015 працював у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею на шахті ім. В.І.Леніна ДП «Артемвугілля»;
- 24.11.2015 звільнено за власним бажанням;
- з 09.12.2015 по 04.01.2021 працював у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля»;
- 04.01.2021 звільнено за власним бажанням;
- з 13.01.2021 по 31.03.2022 працював у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля»;
- на підставі наказу №1240 від 10.10.2014 «Про атестацію робочих місць» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, список 1, розділ 1, підрозділ 1;
- на підставі наказу №226 від 04.02.2019 «Про атестацію робочих місць» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, список 1, розділ 1, підрозділ 1;
- на підставі наказу №72 від 23.02.2018 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком №1;
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов`язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача період проходження виробничої практики з 26.09.1994 по 31.12.1994, суд зазначає наступне.
Перелік видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначено статтею 56 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» ( далі Закон № 1788-ХІІ). Згідно з пунктом «д» частини третьої статті 56 Закон № 1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 38 Закону України, від 10.02.1998, №103/98-ВР "Про професійну (професійно-технічну) освіту" (в редакції, чинній на день звернення із заявою про призначення пенсії) якою визначено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Аналогічна, за змістом, вимога міститься і у абзаці 1 пункту 26 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1998 № 1240, час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі до безперервного і до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за одержаною професією не перевищує трьох місяців.
Аналізом зазначених правових норм встановлено, що необхідними умовами для зарахування до пільгового стажу часу навчання в професійно-технічному навчальному закладі є те, що перерва між днем закінчення навчання та днем зарахування на роботу не повинна перевищувати трьох місяців та те, що після; закінчення навчання особа повинна бути зарахована на роботу за здобутою спеціальністю.
Після закінчення навчання позивач в межах встановленого строку не був зарахований на роботу за набутою професією на посаду, що не дає йому право на пенсію на пільгових умовах, а тому не підлягає зарахуванню виробнича практика та навчання до пільгового стажу.
Таким чином, позовна вимога в частині зарахування періоду проходження виробничої практики з 26.09.1994 по 31.12.1994 задоволенню не підлягає.
Щодо зарахування до загального трудового стажу періоди роботи з 22.08.1995 по 15.10.1995, з 16.10.1995 по 30.11.1995 у ВАТ «Концерн Стірол» та з 16.11.1998 по 17.05.1999 у СП «Мерком», суд зазначає наступне.
Як на підставу для відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу періоди роботи з 22.08.1995 по 15.10.1995, з 16.10.1995 по 30.11.1995 у ВАТ «Концерн Стірол» та з 16.11.1998 по 17.05.1999 у СП «Мерком» відповідач посилається на неможливість їх врахувати, оскільки записи до трудової книжки НОМЕР_1 від 12.03.1998 внесені з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме: записи зроблені раніше дати видачі трудової книжки та некоректні записи в датах наказів на прийом та звільнення.
На час первісного заповнення трудової книжки діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (надалі - Інструкція №58).
Згідно пункту 2.4 Інструкції №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Відповідно до п.4.1 Інструкції №58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
З положень пункту 2.4. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників вбачається, що необхідним реквізитом під відповідним записом у трудовій книжці працівника є печатка.
Разом з тим, обов`язок щодо внесення записів до трудової книжки покладається на роботодавців, що виключає провину особи, яка бажає призначити пенсію, у недоліках таких записів.
Позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.02.2018 року, справа № 275/615/17, провадження №К/9901/768/17.
Вказана позиція кореспондується з нормами Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637), відповідно до пункту 1 якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на її особисті права.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 року у справі №677/277/17, провадження №К/9901/1298/17.
Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 року у справі №490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії довідку.
З урахуванням наведеного, судом встановлено, що відповідальність за ведення трудової книжки покладається на підприємство, відтак, зазначені відповідачем порушення Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників не можуть бути підставою для виключення певного періоду роботи зі страхового стажу позивача.
Суд враховує, що не зарахування спірного стажу позивачу буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Суд вважає, що право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Некоректні записи в датах наказів на прийом та звільнення у трудовій книжці або помилки, допущені працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки, не можуть бути підставою для виключення певного періоду роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та належний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.
Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
В даному випадку, суд звертає увагу суду, що вказані записи в трудовій книжці зроблено чітко, зрозуміло, відсутні ознаки підчисток та підробок, у зв`язку з чим наведені вище доводи відповідача не можуть бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні зазначеного періоду роботи до стажу.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи позивача відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги відповідачем при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії.
Таким чином, відповідний стаж роботи позивача має бути зарахований відповідачем.
Щодо періодів роботи позивача з 14.08.2001 по 17.04.2002 у якості машиніста електровозу підземного ДП Шахта Олександр - Захід, з 22.04.2002 по 06.06.2002 у якості учня гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 07.06.2002 по 02.07.2003 гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, з 03.07.2003 по 08.08.2003 у якості учня забійника з повним робочим днем під землею, з 09.08.2003 по 23.01.2009 к якості забійника на відбийних молотках з повним робочим днем під землею у СП Шахтоуправління ім.В.І.Леніна ДП Артемвугілля, з 27.01.2009 по 24.11.2015 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею на шахті ім.В.І.Леніна ДП Артемвугілля, з 09.12.2015 по 04.01.2021 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП Шахта ім.Г.Г. Капустіна АТ Лисичанськвугілля, з 13.01.2021 по 31.03.2022 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП шахта Тошківська ДП Первомайськвугілля, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинний на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих, місць за умови праці після 21.08.1992 р.
Тобто в період роботи позивача необхідно застосовувати Список 1, який був чинний у цей період.
Згідно списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, що чинні на період роботи позивача, вбачається, що професії за якими позивач працював відносяться до професій, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, а також зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював повний робочий день під землею. Також, наявні записи щодо проведення атестації робочих місць, яким підтверджено право позивача на пенсію за списком №1.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
За викладених вище обставин вбачається, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не існувало законних підстав для не зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 14.08.2001 по 17.04.2002, з 22.04.2002 по 06.06.2002, з 07.06.2002 по 02.07.2003, з 03.07.2003 по 08.08.2003, з 09.08.2003 по 23.01.2009, з 27.01.2009 по 24.11.2015, з 09.12.2015 по 04.01.2021, з 13.01.2021 по 31.03.2022.
Щодо зарахування до страхового стажу період отримання виплати по безробіттю з 06.04.2001 по 13.08.2001, суд зазначає наступне.
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
При цьому, періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Закону 1058 (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, визначених Законом 1058. Згідно із статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до стажу роботи, що дає право на пенсію зараховується, зокрема, періоди одержання допомоги по безробіттю.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що до 01.01.2010 період одержання допомоги по безробіттю підтверджується на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01.01.2010 довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів того, що позивач не отримував державну допомогу по безробіттю або періоди отримання державної допомоги по безробіттю не відповідають дійсності, чи записи у трудовій книжці позивача стосовно отримання державної допомоги по безробіттю зроблені неправильно, неточно або з іншими вадами, які заважають їх зарахуванню до стажу роботи, або взагалі відсутні, а тому суд вважає за можливе вважати їх як належною інформацією, яка утримує в собі доказову складову на підтвердження права позивача на пенсійне забезпечення.
Тому суд доходить висновку, що період отримання позивачем виплати по безробіттю з 06.04.2001 по 13.08.2001 підлягає зарахуванню до загального страхового (трудового) стажу для призначення пенсії.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 11.08.2022 № 122950002338 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах від 05.08.2022, зарахувавши до пільгового підземного стажу періоди роботи позивача з 14.08.2001 по 17.04.2002 у якості машиніста електровозу підземного ДП «Шахта Олександр - Захід», з 22.04.2002 по 06.06.2002 у якості учня гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 07.06.2002 по 02.07.2003 гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, з 03.07.2003 по 08.08.2003 у якості учня забійника з повним робочим днем під землею, з 09.08.2003 по 23.01.2009 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею у СП «Шахтоуправління ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля», з 27.01.2009 по 24.11.2015 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею на шахті ім.В.І. Леніна ДП «Артемвугілля», з 09.12.2015 по 04.01.2021 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля», з 13.01.2021 по 31.03.2022 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» та до загального трудового стажу періоди роботи позивача з 22.08.1995 по 15.10.1995, з 16.10.1995 по 30.11.1995 - у ВАТ «Концерн Стірол», з 16.11.1998 по 17.05.1999 у СП «Мерком», з 06.04.2001 по 13.08.2001 період отримання виплати по безробіттю
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Ухвалою суду від 12 вересня 2022 року позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 992,40 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.
Зважаючи, що позов підлягає частковому задоволенню, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Рівненській області, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУПФУ в Рівненській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 11.08.2022 № 122950002338 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, зареєстроване місцезнаходження: 33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Борисенка Олександра, будинок 7) повторно розглянути заяву про призначення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах від 05.08.2022, зарахувавши до пільгового підземного стажу періоди роботи позивача з 14.08.2001 по 17.04.2002 у якості машиніста електровозу підземного ДП «Шахта Олександр - Захід», з 22.04.2002 по 06.06.2002 у якості учня гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 07.06.2002 по 02.07.2003 гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, з 03.07.2003 по 08.08.2003 у якості учня забійника з повним робочим днем під землею, з 09.08.2003 по 23.01.2009 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею у СП «Шахтоуправління ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля», з 27.01.2009 по 24.11.2015 у якості забійника на відбійних молотках з повним робочим днем під землею на шахті ім.В.І. Леніна ДП «Артемвугілля», з 09.12.2015 по 04.01.2021 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП «Шахта ім.Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля», з 13.01.2021 по 31.03.2022 у якості гірника очисного забою з повним робочим днем під землею ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» та до загального трудового стажу періоди роботи позивача з 22.08.1995 по 15.10.1995, з 16.10.1995 по 30.11.1995 у ВАТ «Концерн Стірол», з 16.11.1998 по 17.05.1999 у СП «Мерком», з 06.04.2001 по 13.08.2001 період отримання виплати по безробіттю
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 коп.).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова