Рішення № 106853583, 20.10.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2022
Номер справи
160/6301/22
Номер документу
106853583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 року Справа № 160/6301/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши в письмовому провадженні в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить суд:

- визнати дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправними;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з дати зупинення, а саме з 21.02.2022.

В обґрунтування позовну зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1002 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ). 08.12.2016 між ним та Національним антикорупційним бюро України (далі НАБУ) було укладено трудовий договір та зараховано в кадри зазначеної установи на посаду старшого оперативного працівника НАБУ. З 21.02.2022 відповідачем було припинено виплату пенсії ОСОБА_1 , оскільки до статті 2 Закону №2262-ХІІ було внесено зміни з 10.11.2021 Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України» від 19.10.2021 №1810-ІХ (далі Закон №1810-ІХ), якою стало передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до НАБУ виплата пенсій на час їх проходження служби припиняється.

Ухвалою суду від 09.05.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку статті 262 КАС України, та зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надати до суду належним чином засвідчені копії документів пенсійної справи ОСОБА_1 .

На підставі ухвали від 11.07.2022 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 10.08.2022 зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надати до суду разом з відзивом засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.08.2022 повторно зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надати до суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1

09.09.2022 від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшло клопотання про неможливість надання копії пенсійної справи по ОСОБА_1 у зв`язку із введенням воєнного стану в Україні відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (із змінами), затвердженого Законами України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану на території України» та від 15.08.2022 року №2500-ІХ «Про продовження строку дії воєнного стану на території України».

12.09.2022 від представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що до статті 2 Закону №2262-ХІІ внесено зміни Законом від №1810-ІХ, якими стало передбачено, що пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим законом у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до Законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та державної спеціальної служби транспорту, служби до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України, виплата пенсії на час їх служби припиняється.

В підготовчому засіданні 15.09.2022 закрито підготовче провадження та розгляд справи по суті в судовому засіданні призначено на 11.10.2022.

11.10.2022 учасники справи в судове засідання не з`явилися через оголошення протягом дня повітряних тривог, внаслідок чого, з метою розгляду справи протягом розумних строків, суд перейшов до розгляду справи №160/6301/22 у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебував на обліку у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

08.12.2016 між ОСОБА_1 . НАБУ було укладено трудовий договір та зараховано в кадри на посаду старшого оперативного працівника НАБУ.

Пенсійні виплати були припинені позивачу з 01.02.2022 року.

Листами від 14.01.2022 №1701-37515/Л-01/8-0400/22 та від 18.01.2022 року №0400-010311-8/9057 відповідач відмовив позивачу у поновленні виплати пенсії, оскільки до статті 2 Закону №2262-ХІІ внесено зміни Законом №1810-ІХ, яким стало передбачено, що пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим законом у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до Законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та державної спеціальної служби транспорту, служби до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони органів та підрозділів цивільного захисту а Державної кримінально-виконавчої служби України, виплата пенсії на час їх служби припиняється. На підставі вищевикладеного, 01.02.2022 виплата пенсії ОСОБА_1 припиняється. А у зв`язку з поновленням на службі з 10.11.2021 по 31.01.2022 виникла переплата пенсії у розмірі 77081,73 грн., яку необхідно повернути до Державного бюджету України. Тому законні підстави для поновлення виплати пенсії відсутні.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у поновленні виплати пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

В рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп визначено, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Згідно з частиною першою статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що б ситуація й правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року №10-рп/2011).

Частиною 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ, в редакції до 10.11.2021 було передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Законом №1810-ІХ, частину 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ, після слів «до Національної поліції» доповнено словами «Національного антикорупційного бюро України».

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ, у редакції після 10.11.2021, пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

З огляду на вимоги статті 58 Конституції України та тлумачення зазначеної статті Конституційним Судом України, суд приходить до висновку, що внесені з 10.11.2021 зміни до частини 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ мають бути застосовані до осіб, які отримують пенсії за Законом №2262-ХІІ у разі прийняття їх на військову службу, зокрема до НАБУ, після 10.11.2021.

Враховуючи ті обставини, що позивач, як пенсіонер, що отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ був працевлаштований до НАБУ ще 08.12.2016, обмеження, встановлені частиною 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ, які набули чинності 10.11.2021, на нього не мають поширюватися.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо припинення виплати пенсії за вислугу років позивачу з 01.02.2022 є протиправними та такими, що порушили гарантоване Конституцією право позивача на отримання пенсії.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованою Україною Законом від 17 липня 1997 року №475/97-ВР, кожен, чиї права та свободи були порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже «ефективний засіб правового захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на поновлення виплати пенсії за вислугу років з дати припинення.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій щодо припинення виплати пенсії та зобов`язання поновити її виплату підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» та у матеріалах справи відсутні відомості про понесення позивачем інших судових витрат, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з дати припинення.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар