Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №461/4978/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2022 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова
в складі
головуючого судді Радченка В.Є.
при секретарі Бобик Д.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою адвоката Діденко Володимира Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), заінтересована особа: Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (адреса: 79005, м.Львів, вул. Грушевського,буд.16) про встановлення факту народження дитини,-
в с т а н о в и в:
Адвокат Діденко Володимир Євгенович в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Ялта, АР Крим, Україна дитини жіночої статті на ім`я ОСОБА_3 у батьків: мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Україна, батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна.
В обґрунтування поданої заяви покликаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Ялта, АР Крим Україна народилась дитина жіночої статті на ім`я ОСОБА_3 у батьків: мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Україна, батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна. Батьки дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі. В липні 2022 року заявники через свого представника звернулися за роз`ясненням до Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою зареєструвати народження дитини згідно законодавства України,але заявникамбуло уснороз`яснено,що територіяAP Крим єтимчасово окупованоютериторією ів цьомувипадку підставоюдля реєстрації народженнядитини євстановлення всудовому порядкуфакту її народження. Таким чином,заявники позбавленіможливості зареєструватинародження дитини згідно іззаконодавством Україникомпетентним державниморганом таотримати у подальшому закордоннийпаспорт дляоздоровлення дитиниза кордоном,а також разом здитиною відвідуватисвоїх знайомихта родичів,які проживаютьна підконтрольній Україні території. Просить заяву задоволити.
Адвокат Діденко Володимир Євгенович у судове засідання не з`явився. До суду подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник заінтересованої особи Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) в судове засідання не з`явився. Належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи шляхом направлення повідомлення на офіційну електронну адресу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_4 , № НОМЕР_3 від 16.01.2021, місцем народження останнього є м.Дніпропропетровськ, Дніпропетровська область.
З копії паспорта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що остання зареєстрована в м.Сімферополь.
20 березня 2021 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 укладено шлюб, що зареєстровано Центральним районним у місті Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), актовий запис №96, що стверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .
Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії 35 №2022018176 від 19 вересня 2022 року Ялтинського пологового будинку ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 о 01 год. 20 хв. в м.Ялта народила дитину жіночої статі.
В липні 2022 року через представника заявники звернулися до Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою зареєстрування народження дитини згідно законодавства України, але їм усно було роз`яснено, що територія АР Крим є тимчасово окупованою територією і в цьому випадку підставою для реєстрації народження дитини є встановлення в судовому порядку факту її народження.
Відповідно доч.1ст.317ЦПК Українизаява провстановлення фактународження особи натимчасово окупованійтериторії України,визначеній ВерховноюРадою України, може бутиподана батьками,їхніми представникамидо будь-якогосуду замежами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно доч.2ст.317ЦПК Українисправи провстановлення факту народження абосмерті особина тимчасовоокупованій територіїУкраїни,визначеній Верховною РадоюУкраїни,розглядаються невідкладноз моментунадходження відповідної заяви до суду.
Відповідно доч.4ст.317ЦПК Україниухвалене судомрішення усправах про встановлення фактународження абосмерті особина тимчасовоокупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Згідно зч.1,ч.2ч.4ст.13Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану»1.Державна реєстраціянародження дитинипроводиться з одночасним визначеннямїї походженнята присвоєнняїй прізвища,власного іменіта побатькові.Походження дитинивизначається відповіднодо Сімейного кодексуУкраїни.Державна реєстраціянародження дитинипроводиться за письмовоюабо усноюзаявою батьківчи одногоз нихза місцемїї народженняабо за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцемпроживання батьківчи одногоз них,то заїх бажанняммісцем народження дитини вактовому записіпро народженняможе бутивизначене фактичнемісце її народження абомісце проживаннябатьків чиодного зних.Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини євизначені центральниморганом виконавчоївлади,що забезпечуєформування державної політики у сфері охорони здоров`я документи,що підтверджуютьфакт народження.За відсутностідокумента закладу охорони здоров`яабо медичноїконсультаційної комісії,що підтверджуєфакт народження,підставою дляпроведення державноїреєстрації актівцивільного станує рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно зп.1ст.3Закону України«Про забезпеченняправ всвобод громадянта правовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни» від15квітня 2014року територія АвтономноїРеспубліки Кримта містаСевастополь,внутрішні водиУкраїни цих територій, визначаються тимчасово окупованою територією.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 народилася в м.Ялта, що визначається як тимчасово окупована територія України.
Відповідно доч.2та 3ст.9Закону України«Про забезпеченняправ всвобод громадян таправовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни» будь-які органи,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії таїх діяльність вважаютьсянезаконними,якщо ціоргани абоособи створені,обрані чи призначені упорядку,не передбаченомузаконом.Будь-якийакт (рішення,документ), виданий органамита/абоособами,передбаченими частиноюдругою цієїстатті,є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно дост.18Закону України«Про забезпеченняправ всвобод громадянта правовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни» громадянамУкраїни гарантується дотриманняу повномуобсязі їхніхправ ісвобод,передбачених Конституцією України,у томучислі соціальних,трудових,виборчих правта правана освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 18 Постанови ПленумуВСУ №5від 31.03.1995року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган реєстрації актів громадянського стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».
Встановлення факту народження ОСОБА_3 має для заявників юридичне значення, зокрема подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України.
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява адвоката Діденко Володимира Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про встановлення факту народження дитини знайшла своє обґрунтоване доведення в ході судового розгляду у зв`язку з чим підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст.317ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Частиною 5 статті 317 ЦПК України встановлено, що копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 256, 258, 259, 263-265, 293, 315, 317, 351-355 ЦПК України, Законом України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
ухвалив:
заяву адвоката Діденко Володимира Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), заінтересована особа: Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (адреса: 79005, м.Львів, вул. Грушевського,буд.16) про встановлення факту народження дитини задоволити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі: ОСОБА_3 у батьків: мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство Україна, батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна.
Копію рішення негайно надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Радченко В.Є.