Рішення № 106846694, 19.10.2022, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
19.10.2022
Номер справи
161/12917/22
Номер документу
106846694
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 161/12917/22

Провадження № 2/161/4092/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2022 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Черняка В.В.,

за участю секретаря судового засідання Жаловаги І.П.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі ДСП, позивач) через свого представника звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.

В обґрунтування позову вказує, що 28.11.2018 року відповідач звернулась до ДСП із заявою про призначення житлової субсидії. В подальшому, їй було здійснено нарахування субсидії, за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. Однак, в ході вибіркової перевірки справ отримувачів житлових субсидій, державним соціальним інспектором департаменту було виявлено, що в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач не задекларувала набуття права власності на майно, що перевищує 50 тис. грн., а саме: на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (дата набуття власності: 11.12.2017 року). За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, складено акт № 585 від 06.12.2017 року.

Внаслідок подання ОСОБА_2 недостовірної інформації в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, їй було надмірно виплачені кошти у сумі 7846,16 грн.

24.12.2022 року року на адресу відповідача направлено повідомлення з пропозицією добровільного повернення зазначених коштів терміном до 25.04.2022 року. На даний час кошти не повернуті.

З огляду на наведене, позивач просить суд ухвалити рішення про стягнення з ОСОБА_2 суму коштів надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 7846,16 грн. та 2481 грн. судового збору.

Ухвалою суду від 29 вересня 2022 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, правом подачі письмового відзиву на позов не скористалась.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 28.11.2018 року відповідач, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.7).

Разом з заявою, відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.6).

Згідно п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин (далі Положення), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

У місті Луцьку призначення та припинення призначених житлових субсидій здійснюється ДСП Луцької міської ради.

Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п.7 Положення).

Згідно п.14 Положення житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

На підставі заяви відповідача від 28.11.2019 року ДСП прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 субсидії за адресою місця проживання з подальшим її розрахунком в період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року (а.с.8-9).

Відповідно до пункту 13 Положення, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

При подачі декларації про доходи відповідач власним підписом засвідчила усвідомлення того, що у разі подання нею неповних або недостовірних відомостей їй може бути припинено надання субсидії, у такому випадку вона зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії (а.с.6, зворот).

З акту № 585 від 06.12.2021 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, державними соціальними інспекторами ДСП проведено перевірку достовірності інформації про доходи сім`ї ОСОБА_2 , за результатами якої встановлено, що при подачі декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 не задекларувала факт набуття власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , вартість якої перевищує 50 тис. гривень (а.с. 13, 10,11).

Відповідно до письмових пояснень позивача від 03.12.2021 року, остання набула право власності на об`єкт нерухомого майна 06.12.2017 року (вартість квартири 98683,24 грн.) (а.с.12).

У відповідності до п. 20 Порядку № 848, надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до пункту 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 29 грудня 1997 року, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Крім цього, у пункті 2 вищевказаного Порядку вказано, що терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 23.12.2021 року №1/21-774 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 7843,16 грн. (а.с.14).

24.12.2021 року адресу відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради направив повідомлення про повернення надміру виплачених коштів до 25.04.2022 року (а.с.15). Однак, станом на день звернення до суду з цим позовом відповідачем вказані кошти в добровільному порядку не повернуті.

Згідно з п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Зважаючи на те, що надмірне нарахування коштів субсидії сталось у зв`язку з неподанням достовірної інформації з боку відповідача, яка була обізнана про вимоги належного інформування ДСП при подачі заяви про призначення субсидії та декларації про доходи (а.с.6, зворот), факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому надміру виплачені кошти підлягають поверненню.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2481 гривень.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 77, 81, 141, 259, 264, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 1212,1215 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 7846 (сім тисяч вісімсот сорок шість) грн. 16 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т. Волі 4А; ЄДРПОУ 03191963).

Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення суду складено 19 жовтня 2022 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області В.В. Черняк