Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2022 року м. Київ № 640/11721/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., при секретарі судового засідання Морозовій Я.В. розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом доОСОБА_1 Служби безпеки України провизнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі за участі:
позивача - ОСОБА_1 ;
представника позивача - Полонської А.Б.;
представника відповідача - Цимбалюк Л.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - Позивачка, ОСОБА_1 ) з позовом до Служби безпеки України (далі - Відповідач, СБУ, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 30.06.2022 року № 812-ОС/дск, в частині звільнення ОСОБА_1 з посади старшого консультанта-експерта 2 відділу УЗМІГ Апарату Голови СБУ та зарахування у розпорядження начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області;
2) поновити ОСОБА_1 на посаді старшого консультанта-експерта 2 відділу Управління взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Апарату Голови Служби безпеки України.
Позовні вимоги мотивовано тим, що спірний наказ Відповідача є незаконним, дискримінаційним, упередженим, недобросовісним та таким, що порушує особисті права Позивача, тож підлягає скасуванню. Окрім того, на думку Позивача, функціональні обов`язки по займаній ним посаді старшого консультанта-експерта не передбачають здійснення ним оперативної діяльності.
Представник Відповідача подав письмовий відзив, в якому наголосив, що позовна заява є безпідставною і не підлягає задоволенню, оскільки спірний наказ виданий Відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією України та законами України.
Розглянувши подані сторонами справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, між Позивачем та СБУ 03.12.2018 було укладено контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України, за контрактом осіб офіцерського складу, строком на 10 років з 23.01.2019 по 22.01.2029, за умовами якого Позивач зобов`язується, зокрема, неухильно виконувати рішення начальників (командирів) щодо переміщення по службі, в т.ч. пов`язане з переїздом в іншу місцевість (том 1, а.с. 20-21).
Наказом Голови Служби безпеки України від 30.06.2022 № 812-ОС/ДСК, за підпунктом «б» пункту 48 (у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, підполковника ОСОБА_1 зараховано у розпорядження начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області з 30 червня по 29 вересня 2022 року включно, за посадою старшого консультанта-експерта, звільнивши його з посади старшого консультанта-експерта 2 відділу Управління взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Апарату Голови Служби безпеки України (том 1, а.с. 13).
Відповідно до листа Управління роботи з особовим складом від 07.07.2022 № 11/1/2-Ш-25п,26п/271, підставою для зарахування Позивача у розпорядження став рапорт начальника Апарату Голови Служби безпеки України та прийняття головою Служби безпеки України управлінського рішення (том 1, а.с. 16-17).
Згідно з рапортом від 24.06.2022 на ім`я Голови СБУ, начальник Апарату Голови СБУ просила згоди зарахувати Позивача у розпорядження начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області з метою прийняття управлінських рішень щодо переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової діяльності на окремих напрямках та підвищення її ефективності, відповідно до підпункту «б» пункту 48 (у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (том 1, а.с. 44).
Вважаючи наказ Відповідача від 30.06.2022 № 812-ОС/ДСК протиправним, Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам і поясненням сторін (їх представників) за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Службу безпеки України» від 25.03.1992 № 2229-XII (далі -Закон № 2229-XII) Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.
Статтею 1 Закону № 2229-XII закріплено, що на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.
До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
Відповідно до статей 4, 9 Закону № 2229-XII діяльність Служби безпеки України, її органів і співробітників ґрунтується на засадах законності, поваги до прав і гідності особи, позапартійності та відповідальності перед народом України.
В оперативно-службовій діяльності Служба безпеки України дотримується принципів поєднання єдиноначальності і колегіальності, гласності і конспірації.
Систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, Служба безпеки Республіки Крим, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.
Організаційна структура Служби безпеки України визначається Президентом України.
Центральне управління Служби безпеки України, інші органи та установи, що входять у систему Служби безпеки України, є юридичними особами, мають печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі валютні.
Для організації і проведення антитерористичних операцій та координації діяльності суб`єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до антитерористичних операцій, при Службі безпеки України функціонує Антитерористичний центр. Положення про Антитерористичний центр при Службі безпеки України затверджується Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Згідно зі статтею 10 Закону № 2229-XII центральне управління Служби безпеки України відповідає за стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів Служби безпеки України. До його складу входять апарат Голови Служби безпеки України та функціональні підрозділи: контррозвідки, військової контррозвідки, контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки, захисту національної державності, інформаційно-аналітичний, оперативно-технічний, оперативного документування, слідчий, зв`язку, по роботі з особовим складом, адміністративно-господарський, фінансовий, військово-медичний та інші згідно з організаційною структурою Служби безпеки України.
Статтею 11 Закону № 2229-XII визначено, що з метою ефективного виконання своїх завдань Службою безпеки України створюються її регіональні органи: обласні управління Служби безпеки України, їх міжрайонні, районні та міські підрозділи, розміщення і територіальна компетенція яких можуть не збігатися з адміністративно-територіальним поділом України.
В інтересах державної безпеки органи і підрозділи Служби безпеки України можуть створюватися на окремих державних стратегічних об`єктах і територіях, у військових формуваннях.
У своїй оперативно-службовій діяльності регіональні органи Служби безпеки України є незалежними від органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування, посадових осіб, партій і рухів.
Виходячи з наведених положень Закону № 2229-XII суд робить висновок, що він не містить окремого визначення терміну «оперативно-службова діяльність органів Служби безпеки України», тож алогічно вважати, що охоплює собою усі види діяльності (завдання та функції), покладені на відповідний орган.
Відповідно до статті 19 Закону № 2229-XII кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. Порядок обліку кадрів Служби безпеки України затверджується Головою Служби безпеки України.
Згідно з частиною першою статтею 20 Закону № 2229-XII умови і порядок виконання своїх обов`язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, регулюються законодавством України про працю (стаття 21 Закону № 2229-XII).
У свою чергу, порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов`язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період визначає Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затверджене Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007 (далі - Положення № 1262). Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв`язку з проходженням у Службі безпеки України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
За приписами підпункту а) пункту 4 Положення № 1262, комплектування Служби безпеки України військовослужбовцями здійснюється згідно з цим Положенням шляхом, зокрема, прийняття громадян на військову службу за контрактом.
Для військовослужбовців Служби безпеки України згідно з цим Положенням встановлено такі види військової служби військова служба за контрактом осіб офіцерського складу (пункт 5 Положення № 1262).
Відповідно до пункту 9 Положення № 1262 контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Служба безпеки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Контракт укладається за зразком, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу, і відповідною посадовою особою Служби безпеки України згідно з пунктами 11 і 14 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою підрозділу (органу, закладу, установи) і зберігається кожною із сторін.
Контракт є підставою для видання наказу про прийняття особи на військову службу за контрактом або для продовження військової служби за новим контрактом.
Так з матеріалів справи судом встановлено, що взаємовідносини між Позивачем та Відповідачем врегульовані контрактом від 03.12.2018, умовами якого, на що Позивач погодився підписавши такий контракт, він зобов`язаний неухильно виконувати рішення начальників (командирів) щодо переміщення по службі, в т.ч. пов`язане з переїздом в іншу місцевість.
За приписами підпункту «б» пункту 44 Положення № 1262, переміщення по службі військовослужбовців Служби безпеки України здійснюється, окрім іншого, на рівні посади - в разі проведення планової заміни у місцевостях з установленими строками служби, службової потреби, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, для більш доцільного використання військовослужбовців - за рішенням прямих начальників (командирів).
Відповідно до підпункту б) пункту 48 Положення № 1262 зарахування військовослужбовців Служби безпеки України у розпорядження прямих начальників (командирів), а за рішенням Голови Служби безпеки України - у розпорядження його першого заступника чи заступника, начальника (командира) іншого функціонального підрозділу Центрального управління, органу, закладу, установи Служби безпеки України або штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України допускається, зокрема, у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (зміна організаційно-штатної побудови, передислокація, перерозподіл функціональних обов`язків та наявних сил у зв`язку зі зміною покладених завдань, здійснення планових та позапланових переміщень військовослужбовців по службі у зв`язку з проведенням загальної ротації кадрів, прийняття Головою Служби безпеки України управлінських рішень щодо переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової діяльності на окремих напрямах та підвищення її ефективності) - до 3 місяців.
Військовослужбовці, зараховані в розпорядження, продовжують проходити військову службу та виконують обов`язки військової служби (завдання) у межах, визначених тією посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають. За ними зберігається матеріальне та грошове забезпечення всіх видів за посадами, що вони займали, якщо інше не передбачено законодавством.
Час перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустках, передбачених пунктом 53 цього Положення, час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення із перебуванням безпосередньо в районах антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпеченні їх здійснення із перебуванням безпосередньо в районах здійснення таких заходів, а також період служби в умовах воєнного стану із загальної тривалості періоду перебування у розпорядженні прямих начальників (командирів) виключається.
У взаємозв`язку з наведеним вбачається, що Голова Служби безпеки України наділений виключними повноваженнями зарахування військовослужбовців у розпорядження начальника (командира) іншого функціонального підрозділу до 3 місяців у разі проведення організаційних заходів (зміна організаційно-штатної побудови, передислокація, перерозподіл функціональних обов`язків та наявних сил у зв`язку зі зміною покладених завдань, здійснення планових та позапланових переміщень військовослужбовців по службі у зв`язку з проведенням загальної ротації кадрів, прийняття Головою Служби безпеки України управлінських рішень щодо переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової діяльності на окремих напрямах та підвищення її ефективності).
З матеріалів справи судом встановлено, що саме на підставі наведених норм, Відповідачем в межах наданих повноважень реалізовано рапорт начальника Апарату Голови СБУ від 24.06.2022 шляхом зарахування Позивача у розпорядження начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області, в межах визначеного Положенням № 1262 строку, у тому числі за аналогічною (рівною) посадою.
У зв`язку з вищенаведеним у сукупності, суд не вбачає порушення прав та/або законних інтересів Позивача з боку Відповідача у зв`язку з прийняттям спірного наказу від 30.06.2022 № 812-ОС/ДСК.
Таким чином, спірний наказ Відповідача відповідає критеріям правомірності, тож скасуванню не підлягає.
Натомість, суд зазначає, що доводи Позивача про здійснення ним оперативної діяльності, у зв`язку з прийняттям спірного наказу, документально не підтвердженні, тож судом до уваги не приймаються.
Вимога Позивача про поновлення на посаді старшого консультанта-експерта 2 відділу Управління взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Апарату Голови Служби безпеки України також задоволенню не підлягає, оскільки зарахування у розпорядження не є звільненням, а за правилами діючого законодавства України поновлення на посаді здійснюється за умови встановлення незаконного звільнення з неї.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами (їх представниками) пояснення по суті заявлених вимог, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову та відсутність правових підстав для його задоволення.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 5, 6, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Служба безпеки України (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне рішення складено 17.10.2022.
Суддя П.О. Григорович