Рішення № 106835518, 17.10.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.10.2022
Номер справи
640/5601/22
Номер документу
106835518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2022 року м. Київ №640/5601/22

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані»доІНФОРМАЦІЯ_1провизнання протиправною та скасування постановивстановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, у якому просило суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 січня 2022 року №326698 про застосування адміністративно- господарського штрафу відносно ТОВ «СТРІТ КОМПАНІ».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» отримало від Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві ІНФОРМАЦІЯ_1 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №326698 від 25 січня 2022 року.

Позивач зазначає, що у водія ОСОБА_1 , який здійснював перевезення вантажу 10 грудня 2021 року, як на момент проведення перевірки, так і на місці проведення перевірки була належним чином оформлена картка водія №UAD0000007X3X000 від 22 жовтня 2021 року, а тому він не зобов`язаний був мати роздруківку даних цифрового тахографа, оскільки такий документ є альтернативним до картки водія.

Позивач, не погоджуючись з винесеною постановою вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2022 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній зазначає, що норми Закону України «Про автомобільний транспорт» зобов`язують автомобільних перевізників та водіїв мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких відносяться, зокрема, реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти.

Підставою для висновків відповідача про порушення позивачем вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», пункту 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №340 від 07.06.2010 та пункту 3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 385 від 24.06.2010, стало твердження про те. що позивач, на час перевірки, не забезпечив водія роздруківкою з цифрового тахографа.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній просить задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі 27.11.2017 номер запису: 10701020000071987. Товариство зареєстровано в Реєстрі платників податку на додану вартість 01.01.2018 року №1826554500535 та має індивідуальний податковий номер 417606426555.

Основним видом діяльності Товариства є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний).

Позивач у своїй господарській діяльності використовує, зокрема орендований у ОСОБА_2 напівпричіп марки KRONE моделі SDP 27ВЗ реєстраційний номер НОМЕР_1 на підставі нотаріально завіреного договору оренди транспортних засобів від 20.05.2021 року.

Разом з тим, на праві приватної власності ТОВ «СТРІТ КОМПАНІ» належить транспортний засіб марки MAN моделі TGX 18.480 реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Згідно товарно-транспортної накладної №1056 від 10.12.2021 року перевізником Товариством з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» здійснювалось транспортування вантажу «насипом» - Соняшник, із пункту навантаження: Україна, Черкаська обл., Шполянський район, с.Матусів до пункту розвантаження: Україна, Кіровоградська обл., м.Кропивницький, вул. Мурманська, 53. Автомобіль MAN моделі TGX 18.480 реєстраційний номер НОМЕР_3 , з напівпричіпом марки KRONE моделі SDP 27ВЗ реєстраційний номер НОМЕР_1 . Водій ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_4 .

У подальшому, на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» надійшла постанова № 326698 від 25.01.2022 року про застосування адміністративного-господарського штрафу, з якої слідує, що: «ТОВ «СТРІТ КОМПАНІ» 10.12.2021, Кіровоградська обл., д.н. НОМЕР_3 , Акт №318401, допущено відсутність на момент проведення перевірки роздруківки даних роботи та відпочинку водія з цифрового тахографа», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 cт. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»», у зв`язку з чим вирішено стягнути з ТОВ «СТРІТ КОМПАНІ» адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000,00 грн.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III).

Відповідно до статті 48 Закону №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов`язкові реквізити: дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім`я, по батькові водія та номер його посвідчення; вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто; пункти завантаження і розвантаження.

Згідно з статтею 49 Закону №2344-ІІІ водій транспортного засобу зобов`язаний: мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; перевіряти надійність пломбування, закріплення, накриття та ув`язування вантажу для його безпечного перевезення; забезпечити збереження вантажу, прийнятого до перевезення, та своєчасно його доставити вантажовласнику (уповноваженій ним особі); дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, застосовуєтья штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абзацом 8 частини першої статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У пункті 3.3 Розділу ІІІ Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385 (далі - Інструкція №385), зазначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Суд зазначає, що на підставі складеного Акту №318401 від 10 грудня 2021 року уповноваженим органом Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Суд звертає увагу, що наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 07 червня 2010 року №340 розроблено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Кодексу законів про працю України та Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух».

Це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.

Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Згідно Положення №340 тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на ТЗ для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.

Отже, пунктом 3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті передбачено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зобов`язаний при собі мати: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Вказаний нормативно-правовий акт покладає обов`язок на водія щодо наявності при ньому картки водія чи роздруківку даних роботи тахографа, тобто один з цих двох документів.

У відповідності до пункту «а» частини першої статті 10 Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті (ратифікованої Україною у 2008 році) компетентні власті чи органи в кожній країні передбачають ведення індивідуальної контрольної книжки та визначають умови її видачі, її зміст і спосіб її заповнення водіями.

Суд звертає увагу відповідача, що у водія ОСОБА_1 , який здійснював перевезення вантажу 10 грудня 2021 року, як на момент проведення перевірки, так і на місці проведення перевірки була належним чином оформлена картка водія №UAD0000007X3X000 від 22 жовтня 2021 року, а тому він не зобов`язаний був мати роздруківку даних цифрового тахографа, оскільки такий документ є альтернативним до картки водія.

Суд враховує, що до позовної заяви позивачем долучено копію картки водія ОСОБА_1 , яка видана 22 жовтня 2021 року №UAD0000007X3X000 та дійсна до 21 жовтня 2026 року.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що в даному випадку картка водія була належним документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія.

З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку, що відповідачем не було доведено належними доказами факту вчинення позивачем порушення, за яке передбачена відповідальність згідно абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та відповідно не доведено правомірність накладення на позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Суд враховує положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі RuizTorija v. Spain від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість винесеної постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 січня 2022 року № 326698 про застосування адміністративно- господарського штрафу відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані».

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стріт Компані» (01011, м. Київ, вулиця Панаса Мирного, 11, офіс 2/3, код ЄДРПОУ 41760645) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_5) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2481,00 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко