Єдиний державний реєстр судових рішень
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 вересня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/850/21
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
за участі судового засідання Десятник О.С.
розглянув матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства Укртелеком, бульв. Т.Шевченка, 18, м. Київ, 01601, в особі Тернопільської філії АТ Укртелеком, вул. В. Чорновола, 4, м. Тернопіль, 46001
до відповідача Чортківської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 23, м. Чортків, Тернопільська обл., 48500
про стягнення 38 309,69 грн заборгованості по витратах, понесених у жовтні - грудні 2020 року внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
За участі представника позивача - Олійник Тетяни Петрівни, дов. №7440 від 15.01.2022
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів
Ухвалою суду від 29.12.2021 позовну заяву №10-05/07 від 23.12.2021 (вх. №944 від 28.12.2021) залишено без руху, а у хвалою суду від 19.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та призначено на 15.02.2022, сторони повідомлені про дату та час судового засідання.
Ухвалами суду від 15.02.2022, 18.03.2022 та від 03.05.2022, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, враховуючи Указ Президента України № 64 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні, рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, розпорядження голови Господарського суду Тернопільської області від 24.02.2022 № 10-р, клопотання сторін, розгляд справи відкладено відповідно на 18.03.2022, на 03.05.2022 та на 24.05.2022, сторони повідомлені про дату та час судового засідання.
У судовому засіданні 24.05.2022, враховуючи клопотання відповідача №01-17/688 від 05.05.2022 про зупинення провадження у справі до припинення воєнного стану в Україні та відновлення доступу до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, заперечення представника позивача щодо зупинення провадження у справі, постановлено ухвалу про оголошення перерви до 14.06.2022. Представник позивача та відповідач повідомлені про дату та час судового засідання.
У судових засіданнях 14.06.2022, 09.08.2022 та 26.08.2022, враховуючи Указ Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні (в редакції Указів № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022 та №573/2022 від 12.08.2022 ), який продовжено до 21.11.2022, розпорядження голови Господарського суду Тернопільської області від 24.02.2022 № 10-р, рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, відповідно до яких дана справа не належить до невідкладних, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, у зв`язку із зверненням до Міністерства соціальної політики України, з метою виконання вимог ухвали суду щодо надання доказів та для надання можливості подати письмові результати звірки розрахунків, враховуючи відкриття доступу до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги №01-17/1339 від 26.08.2022 (вх. №5542 від 26.08.2022), постановлено ухвали про оголошення перерви відповідно до 09.08.2022, до 26.08.2022 та до 20.09.2022, які занесено у протоколи судових засідань. Представник позивача та відповідач належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.
Позивач, його представник позовні вимоги підтримала, в обґрунтування таких посилається на наступне: - позивач надав в жовтні-грудні 2020 року телекомунікаційні послуги окремим категоріям громадян міста Гусятин та Гусятинського району, що користуються правом на пільги відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства"; - підтвердженням надання послуг є направлені на адресу відповідача щомісячні розрахунки видатків за жовтень-грудень 2020 року на відшкодування витрат скорегованих відповідно до даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги станом на дату формування таких розрахунків, які залишилися без розгляду та відшкодування; - позов пред`явлено до Чортківської районої державної адміністрації, яка відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (запис 20.05.2021) є правонаступником Управління соціального захисту населення Гусятинської державної районної адміністрації, яка припинена на підставі рішення про реорганізацію шляхом приєднання до Чортківської районої державної адміністрації.
Відповідач подав пояснення №01-17/1379 від 01.09.2022 (вх.№5681 від 01.09.2022) про надання інформації, що після відновлення доступу до даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, проведено звірку розрахунків на відшкодування витрат пов`язаних з наданням Тернопільською філією АТ «Укртелеком» пільг за жовтень грудень 2020 року, Управлінням соціального захисту населення Чортківської районної військової адміністрації помилок не виявлено.
Суд, вважає за необхідне зазначити, що розгляд даної справи здійснювався із врахуванням Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні (в редакції Указів № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, 341/2022 від 17.05.2022 та №573/2022 від 12.08.2022), рекомендацій Ради суддів України від 02.03.2022 та розпорядження голови Господарського суду Тернопільської області від 24.02.2022 № 10-р, з 24.02.2022 встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану, який продовжено до 21.11.2022.
Враховуючи продовжені п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України процесуальні строки розгляду судових справ під час дії карантину, запровадження воєнного стану, права учасників подавати заяви/клопотання про продовження процесуальних строків на подання ними своїх пояснень, заперечень, доказів, тощо, судом надано таке право сторонам під час розгляду справи.
Згідно з приписами ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представника позивача, встановив:
- рішенням Гусятинської районної ради №432 від 25.01.2019 Про районну цільову програму надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та здійснення компенсації за перевезення пасажирським автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, а також залізницею регіональної філії Львівська залізниця ПАТ Українська залізниця пільгової категорії населення на 2019-2020 роки затверджено районну цільову програму надання пільг, зокрема, з послуг зв`язку пільгової категорії населення на 2019-2020 роки.
Відповідно до пп. 1-3, 5 Паспорту програми ініціатором її розроблення, розробником та відповідальним виконавцем є Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації на підставі Бюджетного кодексу України, Законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про охорону дитинства".
Учасниками програми являються Управління праці та соціального захисту населення РДА, Тернопільська філія ПАТ Укртелеком(п. 6 Паспорту програми).
Завданнями і заходами програми, зокрема є покращення роботи з питань соціального захисту окремих категорій населення та розрахунки з підприємствами та організаціями, що надають пільги на послуги зв`язку ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, інвалідам військової служби, особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (І-ІІ категорії), багатодітним сім`ям (п. 5 Паспорту програми).
Позивач у справі - Акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам, які мають право на пільги та на яких поширювалась дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства".
Тернопільською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", правонаступником якого є Акціонерне товариство "Укртелеком" у жовтні - грудні 2020 року надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах населенню міста Гусятин та Гусятинського району на суму 38 309,69 грн, що підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг (Форма №2-пільга), а саме: за жовтень 2020 року на суму 12 396,92грн, за листопад 2020 року на суму 13 232,63грн та за грудень 2020 року на суму 12 680,14грн.
Позивачем надіслано відповідачу щомісячно звіти ( розрахунки), для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів , що підтверджується супровідними листами: №10_46І000/Т від 05.11.2020 (опис вкладення, та список згрупованих відправлень від 13.12.2020, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання 17.11.2020.); №11_46І000/Т від 04.12.2020 (опис вкладення та список згрупованих відправлень від 11.12.2020); №12_46І000/Т від 06.01.2021 (опис вкладення та список згрупованих відправлень від 18.01.2021), які відповідно до відстеження на офіційному сайті Укрпошта отримані відповідачем (16.12.2020 та 21.01.2021).
Не проведення відшкодування витрат понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг , стало підставою для звернення з позовом до суду.
Суд, на підставі ст. 86, 237 ГПК України, оцінивши подані докази, наведені в процесі розгляду справи представником позивача доводи в обґрунтування заявлених вимог, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Згідно ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання (ч. 2 ст. 218 ГК України, ст. 617 ЦК України).
Слід зазначити, що чинне законодавство України не передбачає обов`язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, оскільки зобов`язання сторін у таких відносинах виникають безпосередньо із законів України.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", чинного на час виникнення спірних правовідносин, телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 295 від 11.04.2012 (далі Правила) встановлені законами пільги з оплати послуг зв`язку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України (пп. 1, 6 ст. 92 Конституції України).
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон №2017-ІІІ).
Згідно з ст. 19 Закону №2017-ІІІ пільги щодо оплати послуг зв`язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Право окремих категорій громадян на пільги з оплати телекомунікаційних послуг встановлено Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22.10.1993, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991, "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус" № 203/98-ВР від 24.03.2008, "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 та "Про охорону дитинства" №2402-ІІІ від 26.04.2001.
Нормами зазначених вище Законів та Правил не передбачено обмежень щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Вказані вище положення законодавства, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов`язку оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов`язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України (далі БК України) бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
До 2020 року відповідно до пп."б" п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 БК України було визначено, що видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема й щодо надання пільг з послуг зв`язку, до 2020 року визначався Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №256 від 04.03.2002.
Згідно п. 3 вказаного Порядку передбачено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №535 від 04.10.2007 "Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг "2-пільга" та Інструкції про порядок її заповнення" затверджена форма для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг "2-пільга", за якою підприємства та організації, що надають послуги, мали формувати та надавати управлінням праці та соціального захисту населення розрахунки на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, у вигляді файлів DBF або ТХТ-формату.
З 01.01.2020 року Законом України №293-IX від 14.11.2019 із БК України були виключені пп. "б" п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст.102.
Кабінет Міністрів України постановою за №1101 від 24.12.2019 визнав такою, що втратила чинність з 01.01.2020 постанова Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 №535 був чинний до 31.07.2020 і з цієї дати втратив чинність на підставі наказу Міністерства соціальної політики України № 452 від 02.07.2020.
Разом із тим, механізм реалізації визначених законодавством України соціальних гарантій, зокрема отримання пільг з оплати послуг зв`язку, визначається Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003 (далі Положення).
Відповідно до п. 1 Положення реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Пунктом 3 Положення визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно з п. 4 Положення уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій; використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги; надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам для здійснення ними своїх повноважень.
Мінсоцполітики, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює в межах передбачених законом повноважень координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо застосування державних соціальних стандартів і нормативів та нормативів фінансового забезпечення надання державних соціальних гарантій (пп. 5 п. 4 Положення про Міністерство соціальної політики України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №423 від 17.06.2015).
Відповідно до пункту 204 ч. 1 ст. 91 БК України, в чинній у 2020 році редакції, до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв`язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім`ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 97 БК України передбачено, що у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі трансферти місцевим бюджетам, зокрема: додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок надання пільг, встановлених державою.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" дотації на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок надання пільг, встановлених державою, зокрема пільги з послуг зв`язку, не передбачав.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 БК України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Згідно з ст. 1, п. 10 ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в районах та місцях реалізують місцеві державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади та до відання яких у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань соціального захисту населення.
Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують, зокрема, виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку ( ст. 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Згідно з пп. 1-3 ст. 18 вказаного Закону місцева державна адміністрація: 1) складає, схвалює і подає на розгляд ради прогноз відповідного бюджету, складає і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання; 2) подає в установленому порядку до органів виконавчої влади вищого рівня фінансові показники і пропозиції до проекту Державного бюджету України, пропозиції щодо обсягу коштів Державного бюджету України для їх розподілу між територіальними громадами, розмірів дотацій і субсидій, дані про зміни складу об`єктів, що підлягають бюджетному фінансуванню, баланс фінансових ресурсів для врахування їх при визначенні розмірів субвенцій, а також для бюджетного вирівнювання виходячи із забезпеченості мінімальних соціальних потреб; 3) отримує від усіх суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності інформацію, передбачену актами законодавства для складання і виконання бюджету.
Місцеві бюджети мають бути достатніми для виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб (ч. 1 ст. 66 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Відповідно до ч. 3 ст. 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні, обласні бюджети виконують місцеві державні адміністрації в цілях і обсягах, що затверджуються відповідними радами.
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України №1296 від 04.11.2016 Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій (втратив чинність 30.12.2020 на підставі наказу Міністерства соціальної політики України №868 від 30.12.2020), місцевий структурний підрозділ соціального захисту населення та відповідно до визначених повноважень: проводить електронні звірки інформації від організацій - надавачів послуг щодо витрат, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги; проводить розрахунки з організаціями - надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян і призначені житлові субсидії населенню (пп. 27 п. 4.5 Методичних рекомендацій).
Матеріалами справи підтверджено :
-у 2020 році видатки на пільги з послуг зв`язку згідно з п. 204 ч. 1 ст. 91 і п. 4 ч. 1 ст. 97 БК України належали до видатків місцевих бюджетів і могли здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, а держава також могла передбачати у Державному бюджеті України додаткові дотації на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок надання пільг, встановлених державою;
-на момент виникнення спірних правовідносин (жовтень - грудень 2020 року) реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення на території міста Гусятин та Гусятинського району Тернопільської області належала Управлінню соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації, яка була розпорядником відповідних коштів і зобов`язана була здійснити розрахунки з організаціями, що надають послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги;
-до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено 20.05.2021 запис про припинення Управління соціального захисту населення Гусятинської державної районної адміністрації на підставі рішення про реорганізацію шляхом приєднання до Чортківської районної державної адміністрації.
-Указом Президента України № 68/2022 від 24.02.2022 року на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку утворено Тернопільську обласну військову адміністрацію та на базі існуючої Чортківської районної державної адміністрації утворено Чортківську районну військову адміністрацію, яка здійснює повноваження районної адміністрації.
-Згідно абз. 2 ч. 9 ст. 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у разі утворення районних, обласних військових адміністрацій у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення припиняються повноваження відповідних районних, обласних військово-цивільних адміністрацій.
Матеріалами справи підтверджено надання позивачем телекомунікаційних послуг на пільгових умовах мешканцям території міста Гусятин та Гусятинського району Тернопільської області у період жовтень - грудень 2020 року в сумі 38 309,69грн, сума наданих послуг не оспорюється відповідачем, а тому Чортківська районна державна адміністрація, як правонаступник Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської райдержадміністрації зобов`язана в силу закону відшкодувати понесені позивачем витрати.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.
Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та в рішенні від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Подані сторонами докази мають бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст. ст. 76-79 ГПК України).
Згідно із ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем .
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судовий збір у розмірі 2 270,00грн, згідно ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 73-79, 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Чортківської районної державної адміністрації (вул. Шевченка, 23, м. Чортків, Тернопільська обл., 48500, ідентифікаційний код 04058427) на користь Акціонерного товариства Укртелеком ( бульв. Т.Шевченка, 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Тернопільської філії Акціонерного товариства Укртелеком ( вул. В. Чорновола, 4, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 01188052) 38309 ( тридцять вісім тисяч триста дев`ять) грн 69 коп. заборгованості та 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 17 жовтня 2022 року.
Суддя М.С. Стадник