Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 502/1647/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2022 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Балана М.В.,
за участю секретаря судового засідання Нанєвої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кілія цивільну справу за заявою
ОСОБА_1
заінтересована особа:
Кілійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
про встановлення факту смерті особи,
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_1 звернувся 14.10.2022 року до Кілійського районного суду Одеської області з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Херсон, Україна.
В обґрунтування викладених вимог заявник зазначив, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його матір`ю, народилась в м. Херсон та на момент смерті мешкала в АДРЕСА_1 .
Згідно листа Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області заявнику було відмовлено у державній реєстрації смерті матері, оскільки подані заявником документи не відповідають підставам для державної реєстрації смерті.
На підставі вищезазначеного, заявник просить суд:
- встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Херсон, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Херсон, Херсонська область, Україна.
Ухвалою судді Кілійського районного суду Одеської області від 14.10.2022 року провадження у справі відкрито та призначено судовий розгляд заяви по суті.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Кілійського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, заяв або клопотань на адресу суду від нього не надійшло.
На підставі вищезазначеного суд ухвалює рішення за відсутності сторін, на підставі наявних у справі письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою, в порядку передбаченому ст.ст. 223, 247 ЦПК України.
Дослідивши надані письмові докази та розглянувши справу у межах заявлених позовних вимог, суд достовірно встановив такі факти та відповідні їм правовідносини:
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 12.02.1967 року м. Херсон м/в ЗАГС встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в Херсонській області, Україна, батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , актовий запис № 505 від 12.02.1967 року, /а.с. 8/.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 зареєстрованого 12.02.1967 року та виданого повторно 29.06.1994 року м. Херсон міськвідділ ЗАГС встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в Херсонській області, Україна, батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , актовий запис № 505 від 12.02.1967 року, /а.с. 9/.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 237 від 10.10.2022 року, виданого сімейним лікарем Херсонської лікарні загальної практики сімейної медицини Херсонської міської ради Херсонської області встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 90 років, на тимчасово окупованій території в м. Херсон Херсонська область, Корабельний район /а.с. 3/.
Згідно повідомлення Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за вих. № 18/24.12-117 від 13.10.2022 року встановлено, що на заяву щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області заявнику повідомлено, що провести державну реєстрацію смерті не є можливим, так як заявником не надано відповідні документи, які є підставою для проведення державної реєстрації смерті. Лікарське свідоцтво про смерть № 237 від 10.10.2022 року, видане сімейним лікарем Херсонської лікарні загальної практики сімейної медицини Херсонської міської ради Херсонської області не є підставою для державної реєстрації смерті, /а.с. 2/.
Відповідно до ч. 2ст.315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч.1 ст.317ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Розпорядженням КМУ № 1085-р від 07.11.2014 р. «Про затвердження переліку населених пунктів на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження»- м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII - визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України«Про особливийпорядок місцевогосамоврядування вокремих районахДонецької таЛуганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст.4, ч. 3 ст.9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті є недійсним і не створює правових наслідків.
У відповідності до пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»,розпорядженням №1275-рвід 2грудня 2015р.Кабінет МіністрівУкраїни затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в додатках до якого передбачене м. Донецьк.
Відповідно до ст.1Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконпоширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених Наказом Мінюста від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024.
Статтею 9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» визначено: «1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків». Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженихнаказом Мінюставід 18.10.2000р.№ 52/5 передбачено: «У зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території».
Пунктом 2 частини 1статті 17Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Законом України«Про внесеннязмін доЦивільного процесуальногокодексу Українищодо встановленняфакту народженняабо смертіособи натимчасово окупованійтериторії України»від 4лютого 2016року №990-VIII Цивільнийпроцесуальний кодекс України доповнено ст. 257-1, згідно якої вбачається, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи».
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ підготовив та направив головам апеляційних судів областей, Апеляційного суду м. Києва інформаційний лист про окремі питання застосування вказаногозакону, в якому зокрема йдеться про те, що Постанова ВРУ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VIII не містить чіткого та вичерпного переліку назв населених пунктів Донецької та Луганської областей, які визнаються тимчасово окупованою територією України.
Оскільки нормистатті 317 ЦПК Україниспрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де органи ДРАЦС не здійснюють свою діяльність, тимчасово окупованою територією слід вважати населені пункти, визначеніРозпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р.
Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно достатті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії - не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.
ВССУ зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку при розгляді справ в порядкустатті 317 ЦПК.
Таким чином, судом встановлено, що вимоги заявника обґрунтовані, законні та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 280, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Херсон, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Херсон, Корабельний район, Херсонська область, Україна.
Допустити негайне виконання даного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцятиднів з дня проголошення рішеннядо Одеського апеляційного суду.
Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан