Постанова № 106816702, 14.10.2022, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.10.2022
Номер справи
559/2558/22
Номер документу
106816702
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 559/2558/22

Номер провадження 3/559/1350/2022

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2022 року Місто Дубно Рівненська область

Cуддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В.,

за участі захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвоката Сєрікової К.С.

розглянувши матеріали, які надійшли від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_3 за контрактом, командира понтонної роти військової частини НОМЕР_3 , до адміністративної відповідальності не притягався

за вчинення військового адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 13.06.2022 №118 (по стройовій частині) лейтенанта ОСОБА_2 , призначено на посаду командира понтонної роти військової частини НОМЕР_3 , зараховано до списків особового складу військової частини та поставлено на усі види забезпечення, тобто останній виконує організаційно-розпорядчі обов`язки, а тому є військовою службовою особою.

Згідно ст..ст.2, 3 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно вимог ст.ст. 1, 2, З, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів, а також зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Зокрема ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, визначено, що військовослужбовець зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.

Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил Украйни визначено, що кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами^ Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено: військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Відповідно до статті 59 Статуту внутрішньої служби ЗСУ: командир (начальник) зобов`язаний: встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об`єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові).

Так, встановлено:

старший солдат ОСОБА_4 , відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 26.02.2022 №2 призначений на посаду - водія понтонного відділення понтонного взводу понтонної роти;

головний сержант ОСОБА_5 , відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 28.06.2022 №133 призначений на посаду - старшого понтонера понтонного взводу понтонної роти;

солдат ОСОБА_6 , відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 05.03.2022 №9 призначений на посаду - старшого водія понтонного відділення понтонного взводу понтонної роти.

Таким чином, вищезазначені військовослужбовці знаходяться в підпорядкуванні командира понтонної роти лейтенанта ОСОБА_2 .

В ході проведення службової перевірки, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено наступне.

Солдат ОСОБА_4 (водій понтонного; відділення понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ), 30.05.2022 перебував з явними ознаками алкогольного сп`яніння, та в подальшому був доставлений для медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КИП Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня». Згідно висновку КНП Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня» №290 від 30.05.2022, солдат ОСОБА_4 (водій понтонного відділення понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ), 30.05.2022 перебував в стані алкогольного сп`яніння (2,33 проміле).

Головний сержант ОСОБА_5 (старший понтонер понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ), 10.07.2022 перебував з явними ознаками алкогольного сп`яніння, та в подальшому був доставлений для медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування від впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП " Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня».

Згідно висновку КНП Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня» №435 від 10.07.2022, головний сержант ОСОБА_5 (старший понтонер понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ), 10.07.2022 відмовився від проходження медичного огляду.

Солдат ОСОБА_6 (старший водій понтонного відділення понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ) 18.08.2022 перебував з явними ознаками алкогольного сп`яніння, та в подальшому був доставлений для медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування від впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня».

Згідно висновку КНП Дубенської міської ради «Дубенська міська лікарня» №580 від 18.08.2022, солдат ОСОБА_6 (старший водій понтонного відділення понтонного взводу понтонної роти військової частини НОМЕР_3 ), 18.08.2022 перебував в стані алкогольного сп`яніння (2,76 проміле).

Дані факти, зокрема підтверджуються поясненнями командира понтонної роти лейтенанта ОСОБА_2 від 10.10.2022.

Згідно пункту 11 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов`язаний: проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об`єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові).

Згідно статті 111 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, командир роти в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність роти, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, моральнопсихологічний стан особового складу роти, за підтримання внутрішнього порядку і додержання заходів пожежної безпеки в роті, за стан і збереження озброєння, боєприпасів, техніки та іншого майна роти, за успішне виконання ротою бойових завдань, за ведення ротного господарства. Командир роти підпорядковується командирові батальйону і є прямим начальником усього особового складу роти.

Згідно статті 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, командир роти зобов`язаний: підтримувати особовий склад роти, озброєння, бойову та іншу техніку в постійній бойовій готовності; виховувати особовий склад роти в дусі поваги до військової служби, набутого фаху, бережливого ставлення до озброєння, бойової техніки та майна роти; організовувати розміщення особового^ складу в місцях постійної дислокації та в польових ї умовах, підтримувати внутрішній порядок і дисципліну в роті; щотижня підбивати підсумки бойової підготовки, військової дисципліни та внутрішнього порядку.

Однак, з пояснень командира понтонної роти лейтенанта ОСОБА_2 від 10.10.2022 встановлено, що про дані факти, доповідей старшим командирам (начальникам) в усному чи письмовому порядку (написання рапортів) здійснено не було, у зв`язку з чим, на старшого солдата ОСОБА_4 , головного сержанта ОСОБА_5 та солдата ОСОБА_6 протоколи про військове адміністративне правопорушення передбачені статтею 172-20 КУпАПскладені не були та службові розслідування не були проведені.

Згідно пункту 2 статті 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (зі змінами), та окремого розпорядження Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29, зазначено, що у випадку проведення службового розслідування (встановлення ступеню вини) чи притягнення військовослужбовця до відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого Главою 13-Б КУпАП, щомісячна премія у розмірі ЗО тисяч гривень, у місяць вчинення чи притягнення до відповідальності військовослужбовцю не виплачується.

Таким чином, командиром понтонної роти лейтенантом ОСОБА_2 , під час виконання службових обов`язків передбачених Статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами, діючи без умислу, будучи військовою службовою особою військової частини НОМЕР_3 , у порушення вищезазначених вимог нормативно-правових актів, недбало поставився до військової служби, в умовах особливого періоду, що призвело до невжиття заходів для притягнення старшого солдата ОСОБА_4 , головного сержанта ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_6 до відповідальності та завдало збитків державі у вигляді неправомірної виплати премій вищевказаним військовослужбовцям, чим командир понтонної роти військової частини НОМЕР_3 лейтенант ОСОБА_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_2 не з`явився, згідно заяви, яка міститься в матеріалах справи, просить розгляд справи проводити за його відсутності, свою вину визнає (а.с.24).

Дослідивши матеріали справи, зокрема:

- протокол серії ЛВР №255 від 11.10.2022 про військове адміністртивне правопорушення (а.с.1-7);

- копії витягів із наказу командира в/ч НОМЕР_3 по стройовій частині №2 від 26.02.2022(а.с.8,16);

- копію витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_3 по стройовій частині №118 від 13.06.2022(а.с.9);

- письмові пояснення відібрані у ОСОБА_2 10.10.2022(а.с.14-15);

- копію витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_3 по стройовій частині №9 від 05.03.2022(а.с.18);

- копії висновків щодо результатів медичного огляду №290 від 30.05.2022, №435 від 10.07.2022, №580 від 18.08.2022(а.с.19-21);

- копію функціональних обов`язків командира роти (а.с.22);

вважаю, що в діях ОСОБА_2 присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-15 ч.2 КУпАП. Вина останнього в повній мірі підтверджується вищепереліченими матеріалами справи.

Відповідно до санкції ст. 172-15 ч.2 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу від ста сорока п`яти до двохсот вісімдесяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника(а.с.23), ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 5 п.12 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Керуючись ст. ст. 172-15, 283, 284, 294 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять) гривень 00 копійок.

Реквізити сплати: отримувач ГУК у Рівн.обл/Дубен.міс.отг/21081100, код за ЄДРПОУ 38012494, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA068999980313060106000017509, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Роз`яснити, що в разі несплати штрафу в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Повний текст постанови виготовлено 18.10.2022 о 14 год. 00 хв.

Суддя Р.В.Ралець