Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2022 року Справа № 160/14284/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої суддіВіхрової В.С.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
15.09.2022 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви від 21.09.2022, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії №056750008577 від 12.09.2022;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , період її роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України: - з 16.12.1988 до 07.02.1994 - контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 07.02.1994 до 01.01.1998 - контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 10.08.1998 по 30.09.2001 - контролером матеріалів і робіт у ливарному виробництві у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія; - з 01.10.2001 до 10.02.2003 - майстром заточувальної дільниці чавуноливарного цеху у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням вищевказаного пільгового стажу.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням відповідача №056750008577 від 12.09.2022 відмовлено у призначенні пенсії. Таке рішення відповідач обґрунтував висновками про відсутність стажу роботи за Списком 2 та неврахуванням довідки ліквідованого підприємства з посиланням на необхідність підтвердження стажу відповідною комісією у відповідності до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1. Позивач вказує, що звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, вона мала б тоді, коли у її трудовій книжці були відсутні необхідні записи або містилися неправильні чи неточні записи про періоди роботи. Вказує, що Порядок № 18-1 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки пільговий характер роботи за Списком № 2 у вищевказані періоди підтверджується трудовою книжкою та частково довідкою № 22-61 від 19.04.2005, в якій наведені всі необхідні відомості про характер роботи.
Частиною 2ст. 257 КАС Українивстановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно ч.ч. 1, 2ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч.1ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 клопотання ОСОБА_1 про звільнення (відстрочення чи розстрочення) від сплати судового збору задоволено частково. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття рішення у справі по суті. Позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
12.10.2022 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що в підтвердження пільгового характеру роботи позивачем надано довідку №22-61 від 19.04.2005, видану арбітражним керуючим ВАТ АІЗ - Енергія та станом на дату звернення за призначенням пенсії підприємство ліквідоване. Таким чином, у зв`язку з ліквідацією ВАТ АІЗ - Енергія, для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, позивачу необхідно звернутись із заявою та документами до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Відтак, станом на дату звернення до суду у позивача не підтверджено стаж роботи на пільгових умовах по Списку № 2, а отже і відсутнє право на призначення даного виду пенсії.
14.10.2022 позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що уточнюючі довідки мають надаватися у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Надана позивачем довідка, видана за підписом арбітражного керуючого та начальника відділу кадрів, відповідає всім вказаним вимогам, як на дату її складання, так і на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, але вона безпідставно не була взята до уваги відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення. Відповідач формально розглянувши заяву позивача, безпідставно не взяв до уваги ані записи у трудовій книжці, які взагалі не були оцінені відповідачем на предмет наявності пільгового стажу за жоден з чотирьох періодів роботи, ані уточнюючу довідку, що містить всі необхідні відомості про періоди роботи, виконувану роботу, посилання на пункти Списку № 2 та проведення атестації щодо вказаних в ній періодів роботи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки від 19.04.2022 №1239-5001196803 ОСОБА_1 є внутрішньопереміщеною особою. Зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_2 .
06.09.2022 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії.
12.09.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №056750008577. В обґрунтування рішення зазначено наступне:
- дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 06.09.2022;
- відповідно до п.2 ст.114 Закону № 1058 пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
- працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи;
- вік заявника 57 років 1 день;
- загальний страховий стаж складає 35 років 4 місяці 3 дні., стаж роботи за Списком 2 відсутній;
- до стажу роботи за Списком 2 не враховані наступні періоди: згідно довідки № 22-61 від 19.04.2005, оскільки довідка видана арбітражним керуючим ВАТ АІЗ-Енергія та станом на дату звернення за призначенням пенсії підприємство ліквідоване. У випадку надання пільгових довідок архівними відділами або у випадку ліквідації підприємства, підтвердження стажу роботи, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, проводиться комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Зазначена довідка потребує підтвердження комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
В обґрунтування рішення зазначено про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно достатті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого облікуна підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п.2 ст.114 Закону № 1058 пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Згідно відомостей, які містяться в трудовій книжці позивача серії № НОМЕР_3 , у періоди, не зараховані відповідачем, ОСОБА_1 працювала:
-з 16.12.1988 до 06.02.1994 - контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені;
-з 07.02.1994 до 01.01.1998 - контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені;
-з 10.08.1998 по 30.09.2001 - контролером матеріалів і робіт у ливарному виробництві у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія;
-з 01.10.2001 до 10.02.2003 - майстром заточувальної дільниці чавуноливарного цеху у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія.
На підтвердження вказаних періодів роботи позивачем подано довідку відділу кадрів ВАТ «АІЗ-Енергія» від 19.04.2005 №22-61 про те, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день у ВАТ «АІЗ-Енергія» за професіями та виробництвами, передбаченими в постанові Кабінету Міністрів України №10 від 26.01.1991.
Відповідачем не зарахований вказаний період через те, що довідка №22-61 від 19.04.2005, видана арбітражним керуючим ВАТ АІЗ-енергія та станом на дату звернення за призначенням пенсії підприємство ліквідоване. Таким чином, у зв`язку з ліквідацією ВАТ АІЗ-енергія, для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, позивачу необхідно звернутись із заявою та документами до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст.100 даного Закону за змістом якої особам які не мають повного стажу роботи із особо шкідливими і особо важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12. знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Записи в трудовій книжці позивача виконані без перекреслень, виправлень, чітким правописом, у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58.
Між тим пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підпункт, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Всі довідки, які підтверджують характер та умови праці позивача у особливо шкідливих та особливо важких умовах праці, видано роботодавцями підприємств, які на той час були підконтрольні Україні.
Довідкою №22-61 від 19.04.2005, виданою арбітражним керуючим ВАТ АІЗ-енергія, підтверджено пільговий характер роботи позивача з 16.12.1988 до 06.02.1994, з 07.02.1994 до 01.01.1998, з 10.08.1998 по 30.09.2001, з 01.10.2001 до 10.02.2003.
На момент видачі довідки №22-61 від 19.04.2005, вказане підприємство ліквідовано не було, а тому довідка є такою, що підтверджує викладені у ній факти.
Судом встановлено, що позивач працювала на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, а саме:
-з 16.12.1988 до 06.02.1994 - контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені (5 років 1 місяць 22 дні), що відповідає посаді бракувальники (контролери) на гарячих ділянках робіт (розділ 15 Металообробка глава 2 Ковальсько-пресове виробництво, п. а - робітники) згідно Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільговому розмірі, що затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, який діяв до 26.01.1991, та коду 2150200а-12981 контролери ковальсько-пресових робіт, зайняті на гарячих ділянках робіт (розділ 14 Металообробка, глава 2 Ковальсько-пресове виробництво, п. а - робітники) згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, який діяв до 11.03.1994);
-з 07.02.1994 до 01.01.1998 - контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом в тому ж відділі того ж підприємства (3 роки 10 місяців 24 дні), що відповідає коду 2150500а-13045 контролери робіт з металопокриття, зайняті на післяопераційному контролі безпосередньо біля гальванічних ванн (розділ 14 Металообробка, глава 5 Покриття металів гальванічним способом, п. а - робітники) згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, який діяв до 16.01.2003);
-з 10.08.1998 по 30.09.2001 - контролером матеріалів і робіт у ливарному виробництві у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія (3 роки 1 місяць 20 днів), що відповідає коду 2150100а-12936 контролери у ливарному виробництві, зайняті на дільницях плавлення, заливання (розливання) металу, вибивання та обрубування лиття (розділ 14 Металообробка, глава 1 Ливарне виробництво, п. а - робітники) згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, який діяв до 16.01.2003);
-з 01.10.2001 до 10.02.2003 - майстром заточувальної дільниці чавуноливарного цеху у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія (1 рік 4 місяці 9 днів), що відповідає коду 2150100б-23428 майстри, старші майстри дільниць (розділ 14 Металообробка, глава 1 Ливарне виробництво, п. б - керівники і спеціалісти) згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, який діяв до 16.01.2003), та п.11.1б - майстри дільниць, старші майстри дільниць плавильних, заливальних (розливальних), кокільно-заливальних, термообробки литва та обрубних відділень, прольотів і дільниць ливарного виробництва (розділ 11 Оброблення металу, глава 1 Ливарне виробництво, п. б - керівники) згідно Списку N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, який діяв до 03.08.2016.
Відповідачем протиправно не було враховано подані позивачем документи та не надано їм належної правової оцінки.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 (далі - Постанова №18-1), Пенсійний фонд України визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника.
Відповідно до пункту 11 Постанови №18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи заявник може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу. Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Згідно з пунктом 3 Постанови №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).
Згідно з пунктом 6 Постанови №18-1 основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
З аналізу змісту Постанови №18-1 вбачається, що Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, був прийнятий на виконання пункту 20 Порядку №637.
Разом з тим, Порядок № 637, застосовується в разі коли відсутня трудова книжка, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.
З наведеного встановлено, що звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, я мала б тоді, коли у моїй трудовій книжці були відсутні необхідні записи або містилися неправильні чи неточні записи про періоди моєї роботи. Аналогічні правові позиції викладені в постановах Верховного Суду від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 05.08.2020 у справі №127/9289/17.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи позивача відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги відповідачем при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пенсії за віком має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.
Суд зазначає, що витребування та перевірка первинних документів є також правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов`язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним. Відсутність можливості пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у трудовій книжці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.
З огляду на викладене, суд вважає такою, що підлягає задоволенню вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , період її роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України: - з 16.12.1988 до 06.02.1994 - контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 07.02.1994 до 01.01.1998 - контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 10.08.1998 по 30.09.2001 - контролером матеріалів і робіт у ливарному виробництві у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія; - з 01.10.2001 до 10.02.2003 - майстром заточувальної дільниці чавуноливарного цеху у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія.
Суд зазначає, що позивач просить зарахувати період з 16.12.1988 до 07.02.1994, проте з 07.02.1994 позивач вже працювала контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені. З метою уникнення подвійного зарахування однієї й тієї ж дати до пільгового стажу роботи, су зараховує період роботи контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені до дати, що передує даті першого дня роботи позивача на новій посаді.
Як наслідок, суд визнає протиправним та скасовує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії №056750008577 від 12.09.2022.
Стосовно вимоги про призначення пенсії, суд зазначає наступне.
Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межахзакону, можливість застосувати нормизаконута вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.
Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідалозакону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Відповідно до частин 1, 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначенізаконом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію вважає за необхідне зобов`язати належний орган призначення пенсії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні та зарахованих періодів роботи ОСОБА_1 .
Відповідно достатті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч. 3ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 клопотання ОСОБА_1 про звільнення (відстрочення чи розстрочення) від сплати судового збору задоволено частково. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття рішення у справі по суті.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 992,40 грн.
Позивачем заявлену одну немайнову вимогу та дві похідні від неї вимоги.
Відтак, при подачі позову до суду, позивача мала сплатити до бюджету суму судового збору в розмірі 992,40 грн.
Оскільки судом було відстрочено сплату судового збору, а позовну заяву задоволено частково, пропорційно до задоволених позовних вимог суд стягує судові витрати у розмірі 330,80 грн з ОСОБА_1 та 661,60 грн з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Державного бюджету України.
Керуючись статтями9,72-77,90,132,139,246,297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії №056750008577 від 12.09.2022.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України: - з 16.12.1988 до 06.02.1994 - контролером ковальсько-пресових робіт 4 розряду у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 07.02.1994 до 01.01.1998 - контролером робіт на металопокриттях гальванічним способом у відділі технічного контролю у Слов`янському арматурно-ізоляторному заводі ім.Артема ордену трудового Червоного знамені; - з 10.08.1998 по 30.09.2001 - контролером матеріалів і робіт у ливарному виробництві у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія; - з 01.10.2001 до 10.02.2003 - майстром заточувальної дільниці чавуноливарного цеху у відкритому акціонерному товаристві АІЗ-енергія.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні та зарахованих періодів роботи ОСОБА_1 цим судовим рішенням.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Державного бюджету України з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 330,80 грн (триста тридцять гривень 80 копійок).
Стягнути на користь Державного бюджету України з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 661,60 грн (шістсот шістдесят одна гривня 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.С. Віхрова