Постанова № 1068104, 13.09.2007, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
13.09.2007
Номер справи
а5/290-07
Номер документу
1068104
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"13" вересня 2007 р. Справа № А5/290-07

Господарський суд Київської області в складі судді Подоляка Ю.В., при секретарі Оксаковській М.А., розглянувши адміністративну справу

за позовом

Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі, м. Миронівка

до

Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротранс”, м. Миронівка

про

стягнення 12615,80 грн.

за участю представників:

позивача:

Раченко К.П. –дов. від 03.09.2007р. № 1570/10

відповідача:

не з’явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином

обставини справи

В господарський суд Київської області надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі (далі –позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротранс” (далі –відповідач) про стягнення заборгованості з платежів до Пенсійного Фонду України у сумі 12615,80 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення приписів Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відповідач не погашає недоїмку зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені. На підтвердження позову позивач посилається на розрахунок сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2006 року, рішення № 121 від 14.03.2007р. про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату збору, рішення № 122 від 14.03.2007р. про застосування фінансових санкцій за несплату неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Відповідач належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, про причини неприбуття не повідомив, пояснень чи заперечень проти позовних вимог не надав.

Згідно з частиною 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Враховуючи те, що господарський суд повідомив сторони про розгляд справи належним чином відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. №75, що підтверджується: журналом вихідної кореспонденції канцелярії господарського суду Київської області; відповідною відміткою на першому примірнику ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього у судовому засіданні, суд

встановив:

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14, частини 1 статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) відповідач є платником страхових внесків.

За приписами частин 3, 4 статті 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов’язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків в розмірі 170,75 грн. підтверджується доданими до матеріалів справи розрахунком сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за листопад 2006р. в якому відповідач самостійно визначив своє зобов’язання зі сплати страхових внесків. Зазначений розрахунок підписаний керівником відповідача, засвідчений відбитком печатки та самостійно поданий відповідачем позивачу.

Заборгованість зі сплати штрафу в сумі 9150 грн. підтверджується рішення № 122 від 14.03.2007р. про застосування фінансових санкцій за несплату неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

Пунктом 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.

При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

За приписами пункту 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно із частиною 2 статті 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Абзацом 2 частини 14 статті 106 Закону передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.

Відповідно до пункту 7 частини 9 статті 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників, зокрема, такі фінансові санкції: за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які упродовж трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій (абзац 1 частина 13 стаття 106 Закону)

Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, упродовж десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення (абзац 2 частина 13 стаття 106 Закону).

Позивачем в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, який визначений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, винесено рішення № 122 від 14.03.2007р. про застосування фінансових санкцій за несплату неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, яким на підставі пункту 7 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із застрахованих внесків застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 9150 грн.

Вказане рішення відповідачем отримано 22.03.2007р., що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача про його отримання.

Відповідно до абзацу 2, 3 частини 13 статті 106 Закону, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.

Отже, враховуючи те, що відповідачем не надано доказів оскарження зазначеного рішення про застосування фінансових санкцій до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку у спосіб та порядку визначеному Законом, ним визнана заборгованість зі сплати фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 9150 грн.

Таким чином, на момент вирішення спору борг відповідача зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальній сумі 9320,75 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.

Згідно із пунктом 7 частини 1 статті 64 Закону управління Пенсійного фонду має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми, а на підставі частини 3 статті 106 зазначеного Закону мають право звернутись до господарського суду з позовом про стягнення заборгованості.

З огляду на викладене, та враховуючи, що в добровільному порядку зазначене рішення відповідачем не виконано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій у вигляді штрафу (недоїмки) в загальній сумі 9320,75 грн. є доведеними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення заборгованості в розмірі 3295,05 грн., з яких 1098,35 грн. застосована до відповідача фінансова санкція та 2196,70 грн. донараховане відповідачу Пенсійним Фондом зобов’язання рішенням № 121 від 14.03.2007р. про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату збору то суд зазначає наступне.

Згідно статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення в Україні базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до статті 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Абзацом 2 ч. 14 ст. 106 Закону передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Відповідно до частини 4 статті 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Судом досліджено рішення № 121 від 14.03.2007р. про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату збору, яким позивач донарахував відповідачу зобов’язання в сумі 2196,70 грн. та застосував фінансові санкції в розмірі 1098,35 грн., на яке посилається позивач в обґрунтування позову в чистині стягнення 3295,05, та встановлено, що воно винесено за матеріалами перевірки відповідача, за результатами якої складено акта № 34 від 14.03.2007р. своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ТОВ “Агротранс”.

Вказаною перевіркою, зокрема, виявлені порушення п. 5 п.п. 51, 52 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхового збору до Управління ПФУ.

Також судом встановлено, що вказане рішення винесено позивачем на підставі п. 17 п.п. 17.1.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Разом з тим правовідносини які стосуються відповідальності у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються розділом XIV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою ст. 106 Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення (п. 13 ч. 9 ст. 106 Закону).

Зазначений порядок визначений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Крім того Інструкція про порядок обчислення і сплати страхового збору до Управління ПФУ, порушення вимог якої виявлені Пенсійним Фондом під час перевірки відповідача та за порушення положень якої до відповідача застосовані санкції і на приписи якої позивач посилання в рішенні втратила чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1.

Отже фонд застосував до відповідача вказані санкції на підставі Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який не регулює вказані правовідносини відповідальності у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та не встановлює порядок винесення рішень посадовими особами виконавчих органів Пенсійного фонду.

Крім того вказаним рішенням до позивача застосовані санкції за порушення вимог інструкції, яка на час проведення перевірки відповідача та винесення зазначеного рішення втратила свою чинність.

Суд наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що рішення позивача № 121 від 14.03.2007р. про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату збору винесено в порушення вказаної норми Конституції України та зазначених норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому не відповідає вимогам законодавства, в зв’язку з чим позовні вимоги в цій частині не підтверджені належними доказами, та не підлягають задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 128, 158, 160 - 163, 167, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

постановив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротранс” (08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Леніна, 73, код ЄДРПОУ 20621371) на користь Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі (08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Пироженко, 3, код ЄДРПОУ 22200840) 9320,75 грн. заборгованості (недоїмки).

3. В решті позовних вимог відмовити.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.

Суддя Подоляк Ю.В.