Рішення № 106809294, 17.10.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2022
Номер справи
360/7871/21
Номер документу
106809294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 жовтня 2022 року Справа № 360/7871/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2021 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.

Уточнену позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачу ПФУ була нарахована пенсія 16.03.2021, але без урахування ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці. Вже 10.04.2021 позивач звернувся до відповідача з наступною скаргою: 18.03.2021 винесено рішення про призначення пенсії за віком. Але до наступного часу на порталі не з`явилась інформація про те, що позивач пенсіонер, не надані для огляду та перевірки протоколи про стаж для нарахування пенсії, розміру заробітної плати. Позивач повідомляє, що розмір пенсії має бути нарахований згідно ЗУ "Про престижність шахтарського труда", згідно якого: Стаття 8. Особливості пенсійного забезпечення мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. На підставі вище наведеного прошу негайно розпочати нарахування та виплату пенсії з урахуванням ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці з моменту винесення рішення про призначення пенсії - з 18.03.2021. На цю скаргу була надана відповідь.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637, призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі - пенсії) внутрішньо переміщеним особам, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області позивача було включено до списку осіб для отримання інформації з ЄІБДВПО, для призначення, відновлення та продовження виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, який надіслано до управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації. Станом на 29.04.2021 відповіді щодо дійсності довідки внутрішньо переміщеної особи до управління не надходило. Враховуючи вищезазначене, виплату пенсії можливо буде проводити за умови підтвердження дійсності довідки внутрішньо переміщеної особи після надходження відповіді.

04.05.2021 позивачем через портал ПФУ було подано звернення ВЕБ-12325-Ф-С-21-041593 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач вказує, що при розрахунку пенсії не виконується ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці.

На звернення була надана відповідь: "У зв`язку з тим, що підприємства, на яких Ви працювали на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, знаходяться на тимчасово окупованій території, а саме м. Краснодон Луганської області, пільговий стаж зараховано на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування починаючи з 30 жовтня 2003 року. Згідно пенсійної справи страховий стаж складає 40 років 4 місяці 18 днів, з них 12 років 3 місяці 12 днів на підземних роботах, що недостатньо для обчислення пенсії згідно статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці. Нажаль, іншого законодавством не передбачено".

10.11.2021 позивачем знов була подана заява на перерахунок пенсії. Але знов не прийняли до стажу весь підземний стаж. Згідно протоколу про перерахунок моя пенсія збільшена з 9617, 40 грн до 9801,20 грн. Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було проведено перерахунок пенсії, але знов без урахування ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці.

Всього Позивачем відпрацьовано більше 40 років, а на підземних роботах 25 років 29 днів (згідно трудової книжки). На підставі вище наведеного, пенсія має бути - 23205,23х0,8=18 884 грн. Згідно нарахування спеціалістом після перерахунку розмір пенсії - 9 801,20 грн. Різниця складає 9 082, 80 грн. Позивача позбавили половини пенсії.

Позивач двічі звертався до відповідача, що підтверджується доказами з порталу ПФУ, але жодного разу пенсія не була перерахована згідно ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці. Тому позивач звертається до Луганського окружного адміністративного суду за захистом своїх соціальних прав.

Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:

- визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо не врахування до пільгового стажу за списком № 1 наступні періоди: з 01.09.1988 по 09.01.1992 навчання за спеціальністю, з 10.01.1992 по 01.01.1999 робота підземним електрослюсарем на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля згідно трудової книжки;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наступних періодів: з 01.09.1988 по 09.01.1992 навчання за спеціальністю, з 10.01.1992 по 01.01.1999 робота підземним електрослюсарем на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля та ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 16.03.2021.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної з 16.03.2021, як внутрішньо переміщеній особі, відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV). 10.04.2021 позивач подав звернення на вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-1235-Ф-С-21-034579), в якому просив здійснити нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". 04.05.2021 позивач подав звернення на вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-1235-Ф-С-21-041593), в якому просив здійснити нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 16.03.2021.

10.11.2021 Позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подав заяву про перерахунок пенсії - допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами. 15.11.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії.Періоди навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988 та з 18.10.1991 по 02.01.1992 не зараховані до пільгового стажу роботи позивача у зв`язку з тим, що наступні за навчанням періоди роботи, не враховані до пільгового стажу роботи, а відтак відсутня умова для зарахування навчання до пільгового стажу. Не додержанні умови зазначені в абзаці 1 статті 38 Закону України Про професійну (професійно-технічну) освіту, а саме, наступні за навчанням періоди роботи, не враховані до пільгового стажу роботи, а відтак відсутня умова для зарахування навчання до пільгового стажу. Про те, зазначені періоди навчання враховані до загального трудового стажу роботи позивача.

Також до пільгового стажу не був врахований період роботи позивача з 10.01.1992 по 01.01.1999 у зв`язку з тим, що в трудовій книжці відсутні відомості, передбачені п. 2.14 Інструкції № 58, щодо пільгового характеру роботи - розділу, підрозділу, пункту, найменування списків, їх номеру, до якого включається цей період роботи та інших документів, які є підставою для підтвердження роботи із шкідливими і важкими умовами праці. Відомості про спеціальний стаж позивача в індивідуальних відомостях про застраховану особу (Форма ОК 5) наявні в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування з 01.01.1999.

Уточнюючі довідки на підтвердження спеціального стажу роботи за зазначений період позивачем відповідачу не надавались.

10.11.2021 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подав заяву про перерахунок пенсії - допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами.

За наслідками розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 10.11.2021 та наданих ним документів Головним управління Пенсійного фонду України в Львівській області прийнято рішення від 15.11.2021 № 123250001942 про перерахунок пенсії, згідно якого страховий стаж позивача складає 40 років 09 місяців 28 днів, пільговий стаж 13 років 03 місяці 12 днів.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Пенсію позивачу призначено з 16.03.2021.

Таким чином позовні вимоги щодо здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивачу з 16.03.2021 року є безпідставними, та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що страховий стаж позивача при призначенні пенсії, становив 40 років 05 місяці 17 днів, з них страховий стаж до 01.01.2004 14 років 03 місяці 17 днів, страховий стаж після 01.01.2004 становив 13 років 02 місяці 0 днів , додаткові роки за списком № 1 становили 13 років 0 місяців, 0 днів, в тому числі Робота за списком № 1 становила 13 років 5 місяців 12 днів.

В подальшому ОСОБА_1 звернувся із заявою через Веб портал 10.11.2021 про перерахунок пенсії «Допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами».

До заяви долучено диплом про навчання серія НОМЕР_1 , який при перерахунку враховано. Відповідно до рішення про перерахунок пенсії від 18.11.2021 № 123250001942 позивачу проведено перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988 , з 18.10. 1991 по 02.01.1992.

Страховий стаж позивача, після перерахунку пенсії становив 40 років 09 місяців 28 днів, з них страховий стаж до 01.01.2004 року становив 14 років 07 місяців 28 днів, страховий стаж після 01.01.2004 становив 13 років 02 місяці 0 днів , додаткові роки за список № 1 становили 13 років 0 місяців, 0 днів, в тому числі Робота за списком № 1 становила 13 років 03 місяці 2 дні.

До перерахунку відповідно до заяви від 10.11.2021 не долучено інших документів для врахування стажу відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», які б мали розглядатись.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10 грудня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 17 грудня 2021 року провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).

Ухвалою суду від 10 лютого 2022 року продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 17 лютого 2022 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 16 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 з 16.03.2021.

Згідно розрахунку стажу позивача, страховий стаж позивача складає 40 років 4 місяці 18 днів, пільговий стаж 12 років 3 місяці 12 днів.

10.04.2021 позивач подав звернення на вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-1235-Ф-С-21-034579), в якому просив здійснити нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

04.05.2021 позивач подав звернення на вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-1235-Ф-С-21-041593), в якому просив здійснити нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 16.03.2021.

На звернення позивача пенсійним органом було надано відповідь та зазначено, що згідно пенсійної справи страховий стаж складає 40 років 4 місяці 18 днів, з них 12 років 3 місяці 12 днів на підземних роботах, що недостатньо для обчислення пенсії згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

10.11.2021 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подав заяву про перерахунок пенсії - допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуто заяву та прийнято рішення про перерахунок пенсії від 18.11.2021 № 123250001942, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10.1991 по 02.01.1992.

Страховий стаж позивача, після перерахунку пенсії становив 40 років 09 місяців 28 днів, з них страховий стаж до 01.01.2004 становив 14 років 07 місяців 28 днів, страховий стаж після 01.01.2004 становив 13 років 02 місяці 0 днів, додаткові роки за список № 1 становили 13 років 0 місяців 0 днів, в тому числі Робота за списком № 1 становила 13 років 03 місяці 2 дні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.

Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов`язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 позивач у спірні періоди:

- з 02.09.1988 по 09.01.1992 навчався в СПТУ №14 в м. Суходільськ за професією підземного електрослюсаря 4 розряду;

- 10.01.1992 прийнято підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею на шахту Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля;

- 18.03.1993 переведено підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах, за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком №1;

- 18.05.2000 звільнено за власним бажанням.

При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи позивача містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, оскільки зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею.

Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.

Враховуючи вищенаведене, посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.

Таким чином, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області безпідставно зарахував до страхового стажу, а не до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, період роботи позивача з 10.01.1992 по 31.12.1998.

Щодо позовної заяви про зарахування до пільгового стажу період його навчання в СПТУ №14 в м. Суходільськ за професією підземного електрослюсаря 4 розряду з 02.09.1988 по 09.01.1992, суд зазначає наступне.

Під час призначення пенсії позивачу (16.03.2021) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не було зараховано до стажу період його навчання в СПТУ №14 в м. Суходільськ за професією підземного електрослюсаря 4 розряду з 02.09.1988 по 02.01.1992, що підтверджується розрахунком стажу.

В подальшому ОСОБА_1 звернувся із заявою через Веб портал 10.11.2021 про перерахунок пенсії та рішенням про перерахунок пенсії від 18.11.2021 № 123250001942 позивачу проведено перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992. Відповідно до частини першої статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 у період з 02.09.1988 по 09.01.1992 навчався в СПТУ №14 в м. Суходільськ за професією підземного електрослюсаря 4 розряду, але відповідно до диплома НОМЕР_1 позивач навчався з 02.09.1988 по 02.01.1992, тобто є розбіжність в даті закінчення навчання, тому суд приймає до уваги як підтверджуючий документ його навчання саме диплом.

Також, під час навчання позивач був призваний на військову службу та проходив службу з 27.11.1988 по 17.10.1991, що підтверджується військовим квитком НОМЕР_3 .

Крім того, з трудової книжки позивача також вбачається, що позивач у період з 10.01.1992 по 18.05.2000 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля.

Отже враховуючи положення статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», ОСОБА_1 має право на зарахування вищезазначеного періоду його навчання саме до його пільгового стажу, а не до страхового.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Як вбачається з рішення про перерахунок пенсії від 18.11.2021 № 123250001942 страховий стаж позивача складає 40 років 09 місяці 28 днів, з них за списком № 1 - 13 років 3 місяці 12 днів.

Таким чином, з урахуванням визначеного відповідачем пільгового стажу позивача та періодів, які відповідачем не зараховані до пільгового стажу позивача, а саме: з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10.1991 по 02.01.1992, з 10.01.1992 по 31.12.1998, суд дійшов висновку, що даного пільгового стажу достатньо для перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Крім того, щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії з зарахуванням позивачу до пільгового стажу спірних періодів, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії використовується як спосіб відновлення порушеного права у зв`язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 02 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 05 червня 2018 року (справа № 275/593/17) та від 16 грудня 2019 року (справа № 308/2129/17).

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачу 16.03.2021 призначено пенсію, не зарахувавши до пільгового стажу спірних періодів, щодо яких суд дійшов висновку зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи та перерахунку пенсії.

Слід зазначити, що стаття 98 Закону № 1788-ХІІ передбачає, що перерахунок пенсії проводиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Частиною другою цієї норми встановлено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами Закону № 1788-ХІІ. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на день призначення пенсії було порушено право позивача на отримання пенсії у повному розмірі, із зарахуванням до пільгового стажу роботи спірних періодів та вимог ч. 3 ст. 98 Закону № 1788-ХІІ, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав для здійснення перерахунку пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи спірних періодів саме з 16.03.2021.

Щодо перерахунку пенсії позивача у розмірі, визначеному ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.

Так, ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Оскільки судом встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідач зарахував до стажу на підземних роботах, які надають право на призначення пенсії за списком № 1 13 років 3 місяці та 12 днів, та суд дійшов висновку щодо зарахування до пільгового стажу роботи періоди з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992, з 10.01.1992 по 31.12.1998, є законні підстави для перерахунку пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тобто з моменту звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи, що заява позивача про призначення пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та на день призначення пенсії було порушено право позивача на отримання пенсії у повному розмірі, із зарахуванням до пільгового стажу роботи спірних періодів, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 період навчання 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992 та період роботи з 10.01.1992 по 31.12.1998 на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу роботи позивача період навчання 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992 та період роботи з 10.01.1992 по 31.12.1998 на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля, здійснивши перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 16.03.2021.

З огляду на зазначене позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Ухвалою суду від 17 грудня 2021 року позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 908,00 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.

Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Луганській області, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУ ПФУ в Луганській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 період навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992 та період роботи з 10.01.1992 по 31.12.1998 на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) зарахувати до пільгового стажу роботи позивача період навчання з 02.09.1988 по 26.11.1988, з 18.10. 1991 по 02.01.1992 та період роботи з 10.01.1992 по 31.12.1998 на шахті Суходільська-Східна ДХК Краснодонвугілля, здійснивши перерахунок ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 16.03.2021, та здійснити виплату у урахуванням раніш виплаченої пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 , витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова