Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 жовтня 2022 року Справа № 360/1769/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.09.2022 до Луганського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивачка) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), у якому позивачка просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11.07.2022 № 122950002308, яким було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ за заявою про призначення пенсії від 04.07.2022.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.07.2022 позивачка звернулася через веб портал ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки набула необхідного пільгового стажу та віку, передбаченого пунктом "б" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991.
Форма звернення з заявою про призначення пенсії не передбачає можливості зазначити статтю нормативно-правового акту, на підставі якого заявник звертається за пенсією. Тобто пенсійний орган на підставі всебічного вивчення поданих документів визначає наявність права на пенсію у відповідності до закону.
Відповідач рішенням від 11.07.2022 № 122950002308 відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пенсійного віку 55 років.
Згідно доданих до заяви документів загальний стаж роботи складає 33 роки 4 місяці 2 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 2 13 років 10 місяців.
Згідно оскаржуваного рішення позивачка не має права на пенсію відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», так як не досягла віку у 55 років.
При цьому відповідач взагалі не розглядав питання призначення пенсії згідно з пунктом "б" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991.
Посилаючись на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 360/3611/20, рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, позивачка вважає рішення відповідача протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 15.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відстрочено позивачці сплату судового збору до ухвалення судового рішення.
Ухвалою суду від 30.09.2022 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залучення другого відповідача, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 05 жовтня 2022 року надати суду засвідчені належним чином копії: заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії від 04.07.2022 разом з усіма доданими до неї документами; всі листи/відповіді/рішення тощо, що були прийняті під час розгляду вказаної заяви.
27.09.2022 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
04.07.2022 ОСОБА_2 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до якої додала правовстановлюючі документи. На момент звернення позивачці виповнилося 50 років 10 місяців 19 днів. Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», з 01.04.2021 органами Пенсійного фонду застосовується принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунки) пенсій.
На підставі повного, всебічного та об`єктивного розгляду заяви від 04.07.2022 та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, про що винесено рішення №122950002308 від 11.07.2022 у зв`язку з недосягненням ОСОБА_2 пенсійного віку, а саме 55 років на дату звернення. Водночас, страховий стаж заявниці становить 33 років 4 місяці 2 дні. Спеціальний страховий стаж по списку №2 13 років 10 місяців. З огляду на зазначене, позивачка має необхідний страховий та пільговий стаж роботи, проте не досягла 55 річного віку, встановленого абзацом першим пунктом другим частини 2 статті 114 Закону № 1058, віку для призначення пільгової пенсії, що є обов`язковою умовою призначення такої пенсії.
Щодо застосування при призначенні пільгової пенсії Рішення Конституційного Суду України № 1- р/2020 від 23.01.2020 відповідач зазначив, що це рішення Конституційним Судом України прийнято «У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213-VIII».
Конституційний Суд України, дослідивши правовідносини, пов`язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років, зазначив, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов`язаних із реалізацією права виходу на пенсію. Отже, особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об`єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов`язані саме з положеннями Закону України № 1788 «Про пенсійне забезпечення» у редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
Зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов`язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Відповідно до п.1 резолютивної частини вказаного рішення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст.13, ч.2 ст.14, пункти «б» - «г» ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XI від 05.11.1991р. (зі змінами, внесеними Законом України №213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»).
Згідно з п.2 резолютивної частини вказаного рішення норми ст.13, ч.2 ст.14, пунктів «б» - «г» ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XI від 05.11.1991р. (зі змінами, внесеними Законом України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, Рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними положення ст.13 Закону № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII, та не відновлено дію попередньої редакції ст.13 Закону № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
З огляду на зазначене, рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 не змінило правового регулювання спірних правовідносин та не дає підстав вважати незаконним оскаржуване рішення №122950002308 від 11.07.2022.
Приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії відповідач виходив з того, що призначення пенсії за віком, в тому числі на пільгових умовах за Списком № 2, здійснюється відповідно до пункту 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при цьому обов`язковою умовою для призначення зазначеної пенсії є досягнення 55-річного віку.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ за заявою про призначення пенсії від 04.07.2022, вона задоволенню не підлягає, оскільки ОСОБА_2 фактично спонукає суд перебрати на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду. Вирішення питань щодо призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" відноситься виключно до компетенції органів Пенсійного фонду України.
На підставі вищевикладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , 04.07.2022 звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою на призначення пенсії за віком по списку №2 на пільгових умовах, що підтверджується копіями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 10.10.2000 Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.04.2022 № 1228-5001479490, заяви про призначення пенсії від 04.07.2022.
До заяви були додані, зокрема, трудова книжка серії НОМЕР_3 , свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , диплом НОМЕР_5 .
Рішення ГУПФУ в Закарпатській області від 11.07.2022 № 122950002308 про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком обґрунтовано таким.
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата звернення за призначенням пенсії 04.07.2022.
Вік заявника 50 років 10 місяців 19 днів.
Податковий номер заявника 2615911340.
Страховий стаж заявника становить 33 роки 4 місяці 2 дні.
Спеціальний страховий стаж по списку № 2 13 років 10 місяців 0 днів.
До страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності згідно поданих документів довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки НОМЕР_3 , диплому НОМЕР_5 , індивідуальних відомостей про застраховану особу згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру ЗОДСС.
До пільгового страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності згідно:
-записів трудової книжки НОМЕР_3 про періоди роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
-а також записів про проведення атестації робочих місць із зазначенням підстав для здійснення відповідних записів, а саме наказів про прийняття на роботу, звільнення з роботи та про результати проведення атестації робочих місць;
-індивідуальних відомостей про застраховану особу згідно Державного реєстру ЗОДСС,
Заявник працює.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду не перебуває та пенсію не отримує.
Висновок: не має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 пункт 2 підпункт 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки не досягли необхідного пенсійного віку згідно вищезгаданої статті 55 років.
Право на призначення пенсії за віком набуде з 16.08.2026.
18.07.2022 ГУПФУ в Луганській області надано позивачці відповідь на звернення за вхідним номером ВЕБ12001-Ф-С-22-059782 щодо відмови в призначенні пенсії, яке зареєстроване в Головному управлінні за номером 2374/К-1200-22, зазначивши, що заяву від 04.07.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах було опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та винесено рішення про відмову від 11.07.2022 № 122950002308 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного пенсійного віку 55 років, передбаченого частиною 2 статті 114 Закону. Згідно наданих до заяви документів, загальний стаж роботи для права складає 33 роки 4 місяці 2 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 2 13 років 10 місяців.
Трудова книжка ОСОБА_4 НОМЕР_3 містить наступні записи:
1-2 1.09.1988 28.06.1989 навчання в СПТУ № 44 м. Ворошиловград, диплом № НОМЕР_6 ;
3 05.07.1989 прийнята в ОТК контролером 4 розряду, наказ 443 від 05.07.1989;
4 25.09.1989 звільнена за ст. 38 КЗпП України (власне бажання), наказ № 864 від 25.09.1989;
Первомайська взуттєва фабрика Ворошиловградського виробничо-торгівельного взуттєвого об`єднання «Лугань» імені 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції
5 10.11.1989 прийнята учнем збірника верху взуття цеху № 6, наказ 499 від 24.10.1989;
6 09.02.1990 присвоєно другий розряд збірника верху взуття цеху № 6, наказ № 139 від 15.02.1990;
Первомайська взуттєва фабрика Ворошиловградського виробничо-торгівельного взуттєвого об`єднання «Лугань» імені 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції перейменовано у Первомайську взуттєву фабрику Луганського орендного підприємства «Лугань», наказ № 506 від 15.10.1992;
7 перейменовано у Первомайську взуттєву фабрику акціонерного товариства «Лугань», наказ № 61 від 2501.1994;
8 - 24.07.1995 - Первомайська взуттєва фабрика акціонерного товариства «Лугань» перейменована у Закрите акціонерне товариство «Первомайська взуттєва фабрика», наказ 251 від 25.07.1995;
9 22.11.1999 звільнена за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ 721 к від 22.11.1999;
ДВАТ збагачувальна фабрика «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля»:
10 01.12.1999 прийнята машиністом конвеєрів 1 розряду, наказ № 44 від 01.12.1999;
11 01.04.2000 машиніст конвеєрів 2 розряду, наказ № 20;
12 25.07.1999 за результатами атестації робочих місць професія машиніст конвеєрів має право на пенсію за віком на пільгових умовах за сп. 2 розділ ІІ п. «а», наказ № 56 від 25.07.1999;
13 01.06.2003 ДВАТ ЗФ «Гірська» ДПХК «Первомайськвугілля» перейменована у СП ЗФ «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», наказ № 1 від 01.06.2003;
14 01.02.2006 СП ЗФ «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» перейменована у ОП ЗФ «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», наказ № 22 від 23.01.2006;
15 01.07.2001 переведена машиністом, наказ № 45 від 01.07.2001;
16 03.02.2003 переведена лаборантом х.л., наказ 6/к від 03.02.2003;
17 17.07.2006 переведена машиністом конвеєрів 2 розряду, наказ 28/к від 17.07.2006;
18 за результатами атестації робочих місць професія машиніст конвеєру має право на пенсію за сп. 2, наказ № 47 від 27.12.2007;
19 01.11.2011 відокремлений підрозділ збагачувальна фабрика «Гірська» реорганізована у відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», наказ № 277 від 26.10.2011;
20 22.11.2012 згідно атестації робочих місць професія машиніста конвеєра дає право переходу на пенсію за списком № 2, наказ № 1136 від 22.11.2012;
21 14.11.2017 згідно атестації робочих місць професія машиніст конвеєра дає право для переходу на пенсію за списком № 2, наказ № 873 від 14.11.2017.
Відповідно до витягу з ІКС ПФУ: форма РС-право страховий стаж ОСОБА_2 становить 33 роки 4 місяці 2 дні, з них за Списком № 2 13 років 10 місяців 0 днів.
За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, про що зазначено відповідачем у оскаржуваному рішенні.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При розгляді даної справи суд вважає за необхідне застосувати правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, прийнятій за наслідками апеляційного перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 квітня 2021 року у зразковій справі.
Так, з жовтня 2017 року Верховною Радою України булоухвалено Закон № 2148-VIII, що доповнивЗакон № 1058-ІVрозділом XIV-І, який містить пункт 2 частини другоїстатті 114 такого змісту: «На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком№ 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах».
За приписамистатті 12 Закону № 1788-XIIправо на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Натомість згідно з пунктом «б»статті 13 Закону № 1788-XIIв редакції, чинній до внесення змінЗаконом № 213-VІІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «б»статті 13 Закону № 1788-ХІІвік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), стаття13, частина друга статті14, пункти «б» - «г» статті54 Закону № 1788-XIIзі змінами, внесенимиЗаконом № 213-VIII(пункт 1 рішення).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеногоРішеннязастосуванню підлягають стаття13, частина друга статті14, пункти «б» - «г» статті54 Закону № 1788-XIIв редакції до внесення змінЗаконом № 213-VIIIдля осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положенняЗакону № 1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змінЗаконом № 213-VIII.
У зв`язку із цим на час виникнення спірних правовідносинЗакон № 1788-ХІІз урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених врішенніКСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормамиЗакону № 1788-ХІІз урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, таЗаконом № 1058-ІV- з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному.
Таке регулювання порушує вимогу «якостізакону», передбаченуКонвенцією про захист прав людини і основоположних свободвід 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі№ 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме нормиЗакону № 1788-ХІІз урахуванням Рішення № 1-р/2020, а неЗакону № 1058-ІV.
Тому відмова управління ПФУ в призначенні ОСОБА_3 , яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 50 років, мала страховий стаж роботи 33 роки4 місяці 2 дні, у тому числі на роботах за списком № 2 - 13 років 10 місяців, пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням недосягнення нею 55-річного пенсійного віку, визначеного пунктом 2 частини другоїстатті 114 Закону № 1058-ІV,є протиправною.
З огляду на наведене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 15.09.2022 позивачці відстрочено сплату судового збору у розмірі 992,40 грн до ухвалення судового рішення.
За приписами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на наведене, судовий збір належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження: 88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11.07.2022 № 122950002308 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ за заявою про призначення пенсії від 04.07.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська