Ухвала суду № 106806821, 18.10.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2022
Номер справи
160/205/20
Номер документу
106806821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

18 жовтня 2022 рокуСправа № 160/205/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/205/20 за позовом ОСОБА_1 до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1.Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 23.12.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю:

-визнано протиправним та скасовано рішення Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 29.11.2019 № 788-26/VII «Про розгляд клопотання ОСОБА_1 щодо надання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га»;

-зобов`язано Любимівську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га із земель комунальної власності відповідно до клопотання від 28.11.2019 № 1599.

2. 03.11.2021 у справі видано виконавчий лист.

3. 12.10.2022 засобами поштового зв`язку відповідач подав заяву про відстрочення виконання судового рішення у порядку статті 378 КАС України.

4.Ухвалою суду від 14.10.2022 заяву призначено до розгляду у судовому засіданні 18.10.2022.

5. 18.10.2022 позивач надав пояснення.

6.У судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не прибули, що відповідно до частини другої статті 378 КАС України не перешкоджає її розгляду.

ІІ. ОБҐРУНТУВАННЯ ЗАЯВИ

7.Заявник зазначає про неможливість виконати рішення немайнового характеру, згідно із статтями 26, 63 Закону України «Про виконавче провадження» протягом 10 робочих днів, у зв`язку із запровадженням правового режиму воєнного стану до 21.11.2022.

8.Зокрема, зазначає, що згідно із підпунктом 5 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

9.Враховуючи викладене, для надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га із земель комунальної власності, клопотання щодо відведення вищезазначеної ділянки буде повторно розглянуто після закінчення дії правового режиму воєнного стану на території України, оскільки на теперішній час Любимівська сільська рада законодавчо позбавлена можливості надати відповідний дозвіл на розробку документації із землеустрою за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 .

10.Наявність норми земельного законодавства заявник вважає обставиною, що робить неможливим виконання рішення суду на теперішній час, у зв`язку із чим заявляє про неможливість виконати рішення суду по справі під час дії воєнного стану згідно із підпунктом 5 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

ІІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11.Позивач проти заявленого клопотання заперечив повністю, зазначивши, що відповідач впродовж двох років абсолютно у протиправний спосіб не виконує судове рішення, яке набрало законної сили.

12.Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, дана норма не може бути застосована оскільки судовим рішенням від 25.08.2020 було зобов`язано відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою за два роки до винесення даної зміни у чинне законодавство.

13.Виконання рішення суду є невід`ємною частиною судового процесу, що сформульовано у рішеннях ЄСПЛ.

14.Позивач вважає, що відповідач зловживає процесуальними правами, завдає збитків позивачу, оскільки для участі у судовому засіданні позивачу довелось брати за власний рахунок відпустку у військовій частині.

15.Крім того, у справі № 160/17119/20 ухвалою суду Любимівській сільській раді відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення виконання судового рішення.

ІV. ОЦІНКА СУДУ

16.Вирішуючи заявлене клопотання суд враховує, що державним виконавцем Слобожанського відділу державної виконавчої служби у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) постановою від 13.09.2022 відкрито виконавче провадження № 69828320 з примусового виконання виконавчого листа № 160/205/20, виданого 03.11.2021.

17.Згідно із статтею 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

18.Частинами першою та другою статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

19. 07.04.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 № 2145-IX, розділом І якого внесено зміни до законодавчих актів України, зокрема пунктом 1 Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 27:

« 27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється;

23) у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях особливості регулювання земельних відносин, передбачені цим пунктом, діють відповідно в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан».

20.Статтею 1 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

21.Статтею 1 Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України № 2500-IX від 15.08.2022:

-на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, та Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.

22.Таким чином, на дату розгляду клопотання воєнний стан в Україні введено строком до 21.11.2022.

23.Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

24.Підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).

25.Таким чином, при прийнятті сільською радою рішення за клопотанням позивача, рада має враховувати діючі правові норми та прямі заборони, у тому числі введені на час дії воєнного стану. В такому випадку не йдеться про застосування норми нормативно-правового акта із її зворотною дією у часі.

26.Наявність тимчасового законодавчого обмеження є обставиною, що робить неможливим виконання рішення суду.

27.Згідно із пунктом 3 частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує інші надзвичайні події.

28.Суд вважає введення воєнного стану, який став передумовою внесення змін до законодавства, надзвичайною подією.

29.Окремо суд звертає увагу, що у справі № 160/205/20 виконавчий лист видано 03.11.2021, проте він пред`явлений стягувачем до примусового виконання 09.09.2022 (вх. № 8809), що вбачається із наявних в Автоматизованій системі виконавчого провадження документів по ВП № 69828320. При цьому, рішення у справі набрало законної сили 23.12.2020, коли як за отриманням виконавчого листа позивач звернувся 15.09.2021.

30.Щодо доводів позивача, із посиланням на ухвалу у справі № 160/17119/20, суд зазначає, що ухвала постановлена у справі відносно іншої особи, а відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, до яких ухвала суду першої інстанції не відноситься. Судом апеляційної інстанції постанова, за результатом оскарження вказаної позивачем ухвали у справі № 160/17119/20 не прийнята.

31.Позивач у поясненнях на клопотання відповідача про відстрочення виконання судового рішення, заперечуючи проти задоволення такого клопотання, одночасно просить встановити контроль за виконанням судового рішення, у зв`язку із чим суд роз`яснює позивачу право звернення до суду із відповідним окремим клопотанням в порядку статті 382 КАС України, що також потребує додержання вимоги абзацу десятого частини першої статті 167 КАС України.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

32.З огляду на викладене, враховуючи, що на день розгляду заявленого клопотання рішення суду не є виконаним, знаходиться на примусовому виконанні, а законодавцем з 07.04.2022 запроваджено заборону на надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земель у власність та розроблення такої документації, як особливість регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану, при цьому законодавець не встановив особливостей щодо надання таких дозволів (на виконання рішення суду або у загальному порядку), враховуючи норми статті 19 Конституції України, суд вважає заявлене клопотання обґрунтованим.

33.Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

34.Заяву Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про відстрочення виконання рішення суду задовольнити.

35.Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 у справі № 160/205/20, для примусового виконання якого 03.11.2021 видано виконавчий лист № 160/205/20, до закінчення воєнного стану в Україні.

36.Копію ухвали направити позивачу, відповідачу та державному виконавцю.

37.Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба