Рішення № 106782735, 17.10.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2022
Номер справи
440/7712/22
Номер документу
106782735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/7712/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) /далі відповідач-1, Укртрансбезпека/ та Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті /далі відповідач-2/ про визнання протиправною та скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року /а.с. 1-6/.

Позов обґрунтований тим, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року підлягає скасуванню як протиправна, оскільки довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю не містить підпису, ініціалів та прізвища оператора, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не відповідає за формою та містом встановленим вимогам законодавства. Крім того, сама оскаржувана постанова не відповідає формі і змісту додатку 5 до Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2022 року №79, адже складена по формі, яка втратила чинність (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №422). Про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт позивача не повідомлено та оскаржувана постанова винесена із порушенням законодавчо встановленого двомісячного строку з дня виявлення порушення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 30-36/ зазначив, що 17 травня 2022 року під час проведення рейдової перевірки інспекторами Укртрансбезпеки був перевірений транспортний засіб марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить позивачу та за кермом якого перебував позивач, та виявлено порушення абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме: перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а саме: навантаження на одиничну вісь транспортного засобу 13,75 т при допустимих 11,5 т. Постанова Кабінету Міністрів України Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування №879 від 27 червня 2007 року регламентує порядок здійснення габаритно-вагового контролю незалежно від типу вантажу. Зважування транспортного засобу проводилося на повіреному автоматичному приладі для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь, який відповідає Свідоцтву про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Державними інспекторами було складено матеріали перевірки в одному примірнику відповідно до пункту 21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року. Водій зі змістом акту №329556 від 17 травня 2022 року був ознайомлений та засвідчив це власним підписом. Повідомлення про призначення розгляду справи від 05 липня 2022 року та від 15 серпня 2022 року було направлено позивачеві на його адресу рекомендованими поштовими відправленнями №3602104817522 та №3600808940343, а тому позивача було повідомлено про дату та місце розгляду справи. У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану через наявність загрози їх здоров`ю і життю у посадових осіб Укртрансбезпеки в період активних бойових дій не було можливості здійснити розгляд справи у визначений пунктом 25 Порядку №1567 строк, проте дотримано положення частини першої статті 250 Господарського кодексу України, який має вищу юридичну силу аніж Порядок, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567. Таким чином, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року винесена правомірно.

Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач-2 не скористався.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Відповідно до Товарно-транспортної накладної №750824 від 16 травня 2022 року /а.с. 48/ автомобільний перевізник, ФОП ОСОБА_1 , здійснював перевезення вантажу (кукурудза врожаю 2021 року), автомобіль: RENAULT (Рено), реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп / напівпричіп: державний номерний знак НОМЕР_3 , з пункту навантаження: м. Зіньків, в пункт розвантаження: м. Миколаїв, водій ОСОБА_1 .

На підставі направлення на рейдову перевірку Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області №005/в від 13 травня 2022 року /а.с 41-43/ старшими державними інспекторами 17 травня 2022 року о 19:38 проведено перевірку транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 .

За результатами перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №329556 від 17 травня 2022 року /а.с. 38/, в якому зафіксовано, що 17 травня 2022 року о 19:38 на ділянці дороги а/д М-15 км 60 + 540 проведено перевірку транспортного засобу RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_4 , водій ОСОБА_1 . Під час перевірки виявлено порушення вимог статті 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевезення подільного вантажу (ТТН №750824 від 16 травня 2022 року кукурудза 2021 року врожаю) з перевезенням вагових норм, а саме: на одиночну вісь склала 13,75 т при дозволених 11,5 т, що в процентному вираженні перевищує норму на 19,56%, відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт внаслідок перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%. В поясненнях ОСОБА_1 зазначив про свою незгоду, оскільки здійснювалось перевезення сипучого вантажу та його загальна вага не перевищує допустимої, та проставив підпис про ознайомлення з вказаним актом.

Відповідно до квитанції зважування /а.с. 51/ 17 травня 2022 року о 19:38 здійснено зважування транспортного засобу НОМЕР_1 та встановлення ваги (тонн) навантаження на вісь 1 6950, вісь 2 13750, вісь 3 7200, вісь 4 7,100, вісь 5 7200, загальна 42200 кг.

Згідно з довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0062162 від 17 травня 2022 року /а.с. 49/ найменування, місце розташування пункту габаритно-вагового контролю а/д М-15 км 60 + 450 м Одеса-Рені-Бухарест; водій ОСОБА_1 ; автомобіль (тягач): марка RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; причіп (напівпричіп): марка SCHWARZMUELLER, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; тип транспортного засобу 12; результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 6,95; 2) 13,75; 3) 7,2; 4) 7,1; 5) 7,2, повна маса транспортного засобу 42,2 тонн.

Відповідно до акту №0056400 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17 травня 2022 року /а.с. 50/ габаритно-ваговий контроль проводився Відділом державного нагляду (контролю) у м. Одеській області; автомобіль (тягач): марка MAN, модель TGS 18.320, реєстраційний номер НОМЕР_6 ; причіп (напівпричіп): марка RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; суб`єкт, що перевіряється: ОСОБА_1 , водій ОСОБА_1 ; найменування та вид вантажу кукурудза (2021); маршрут руху: м. Зіньків Полтавська область м. Ізмаїл, Одеська область; повна маса, тонн: нормативно допустима - 40,0, фактична 42,2; осьові навантаження, тонн: нормативно допустимі 11 / 11,5 / (24) та фактичні 6,95 / 13,75 / 7,2 / 7,1 / 7,2.

Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт вих. №19594/36/24-22 від 05 липня 2022 року /а.с.39/, в якому зазначено дату, час та місце розгляду справи (у приміщенні Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області) на 10:00 год 14 липня 2022 року), надіслано Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням №3602104817522 та не вручено адресату, що підтверджується фіскальним чеком від 05 липня 2022 року /а.с.45/ та інформацією відстеження поштових відправлень із сайту Укрпошти /а.с. 69/.

Також повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт вих. №24781/36/24-22 від 15 серпня 2022 року /а.с.40/, в якому зазначено дату, час та місце розгляду справи (у приміщенні Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області) на 10:00 год 29 серпня 2022 року), надіслано Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням №3600808940343 та не вручено адресату, що підтверджується фіскальним чеком від 15 серпня 2022 року /а.с.47/ та інформацією відстеження поштових відправлень із сайту Укрпошти /а.с. 70-71/.

29 серпня 2022 року начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті Ткаченком Д. В. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 /а.с. 37/, якою до ОСОБА_1 на підставі абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано (стягнуто) адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10 %, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу 17 травня 2022 року на а/д М-15 км 60+540 на транспортному засобі RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 .

Примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті №16949/36/24-22 від 29 серпня 2022 року /а.с. 44/ надіслано на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням 3600809002347 та не вручено адресату, що підтверджується фіскальним чеком від 30 серпня 2022 року /а.с.46/, поштовим конвертом /а.с.7/ та інформацією відстеження поштових відправлень із сайту Укрпошти /а.с. 8/.

Не погодившись із прийняттям постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року /далі Закон №2344-III, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/.

Відповідно до положень статті 6 Закону №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) /далі - Порядок №1567, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/, який визначає процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2021 року № 1579-р "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті" вирішено погодитися із пропозицією Міністерства інфраструктури щодо утворення територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті як структурних підрозділів апарату Служби, реорганізувавши шляхом поділу відповідні міжрегіональні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком.

Так, у Додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2021 року № 1579-р передбачено утворення територіального органу Укртрансбезпеки - Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області, внаслідок реорганізації шляхом поділу Слобожанського міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.

Отже, Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, які уповноважені здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, зокрема, шляхом здійснення рейдових перевірок та притягнення до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до пунктів 20-21 Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Наведеними нормами не встановлений обов`язок уповноважених осіб Укртрансбезпеки надавати матеріали рейдової перевірки транспортного засобу, в тому числі документа, автоматично сформованого ваговим обладнанням за результатами зважування, довідку про здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Згідно з пунктом 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За змістом частини першої статті 238, частини першої статті 239 ГК України (далі ГК України) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб`єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції, зокрема адміністративно-господарський штраф.

Відповідно до частин першої, другої статті 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб`єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Перелік порушень, за які з суб`єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Згідно з частиною першою статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт в територіальному органі Укртрансбезпеки повинна бути розглянута не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (абзац перший пункту 25 Порядку № 1567).

Разом з тим, за своєю правовою природою штраф, який застосовується до автомобільних перевізників відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ, є адміністративно-господарським штрафом (як вид адміністративно-господарської санкції), а тому його застосування повинно здійснюватися у межах строків, передбачених частиною першою статті 250 ГК України (тобто протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом).

При цьому нормативно-правовими актами не передбачено, що недотримання строку розгляду справи, визначеного абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567, має правовим наслідком неможливість застосування до автомобільного перевізника адміністративно-господарського штрафу.

На думку суду, порушення строку розгляду справи, передбаченого абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування до автомобільного перевізника адміністративно-господарського штрафу, якщо при цьому було дотримано строки застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачені частиною першою статті 250 ГК України.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем-2 при винесенні оскаржуваної постанови №190403 від 29 серпня 2022 року дотримано строки застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачені частиною першою статті 250 ГК України.

Відповідно до пунктів 26-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

З такого правового регулювання слідує, що на відповідачів покладено обов`язок лише щодо повідомлення суб`єкта господарювання про час і місце розгляду справи під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням, а у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання відповідачі уповноважені здійснювати розгляд справи про порушення без її участі.

Судом встановлено, що повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому зазначено дату, час та місце розгляду справи (на 29 серпня 2022 року з 10:00 год), надіслано Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті на адресу позивача рекомендованим поштовим відправленням, однак таке повідомлення не вручено адресату з незалежних від відповідачів причин. У точці видачі ж видачі/доставки відправлення знаходилось з 16 серпня 2022 року, однак позивач з 17 травня 2022 року (дата складення акту перевірки, з яким був ознайомлений позивач) знав про встановлення відповідачами факту порушення і з 16 серпня 2022 року мав можливість отримати дане повідомлення, проте вказаним правом не скористався.

Враховуючи наведене, суд доходить до висновку, що відповідач-2 належним чином повідомив позивача про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а у зв`язку із неявкою уповноваженої особи суб`єкта господарювання, правомірно розглянув справу без її участі.

Як вже зазначалось, згідно з абзацом 2 пункту 27 Порядку №1567 за наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Додатком 5 до Порядку №1567 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422) встановлено бланк постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,

Крім того, Додатком 5 до Порядку №1567 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року №79, яка набрала чинності 04 лютого 2022 року) встановлено новий бланк постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Отже, відповідач-2 під час винесення оскаржуваної постанови повинен врахувати чинну редакцію бланку постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, а саме: форму, затверджену Додатком 5 до Порядку №1567 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року №79), натомість оскаржувана постанова №190403 від 29 серпня 2022 року викладена у формі, затвердженій Додатком 5 до Порядку №1567 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422) /а.с. 10/, а тому в цій частині доводи позивача є обґрунтованими. Однак вказаний недолік не свідчить про протиправність оскаржуваної постанови, оскільки форми постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, які затверджені як в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422, так і в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року №79, є аналогічними за змістом між собою та не містять істотних відмінностей, що могли б вплинути на правомірність накладення на позивача адміністративно-господарського штрафу.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року /далі Закон №2344-III/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів і вантажів між населеними пунктами, розташованими на території однієї держави; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, що включає перевірку на відповідність встановленим законодавством нормативам вагових або габаритних параметрів таких транспортних засобів, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об`єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Отже, ФОП ОСОБА_1 є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", про що свідчать відповідні записи в товарно-транспортній накладній №750824 від 16 травня 2022 року /а.с.48/.

Судом встановлено, що оскаржуваною постановою №190403 від 29 серпня 2022 року до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф на підставі абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Так, відповідно до абзацу 14 частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 2344-III, великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону № 2344-III законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень. Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є зокрема: установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов`язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.

Згідно з частиною першою статті 33 Закону № 2344-ІІІ автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Відповідно до статті 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен, зокрема, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Частиною шостою статті 48 Закону № 2344-III встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до положень частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08 вересня 2005 року №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства транспорту України "Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні" від 14 жовтня 2014 року №363 /далі - Правила перевезення №363/ на водія та перевізника покладено ряд обов`язків щодо навантаження, розміщення, закріплення та перевезення сипучого вантажу.

Відповідно до пунктів 2.5 та 2.7 Правил перевезення №363 за способом вантаження і розвантаження вантажі бувають: штучними, сипучими, навалочними і наливними, а в залежності від маси, габаритів одного вантажного місця та специфіки вантажі підрозділяються на такі, перевезення яких здійснюється: за цими правилами і за спеціальними правилами (великовагові, великогабаритні, небезпечні). За цими правилами здійснюються перевезення вантажів, маса і габарити яких в транспортному положенні разом з транспортним засобом не перевищують обмеження, що встановлені Правилами дорожнього руху України.

Згідно з пунктом 27.1 Правил перевезення № 363 великовагові і великогабаритні вантажі при вантаженні, перевезенні та розвантаженні потребують не тільки додержання підвищеної обережності, застосування спеціальних пристроїв і кріплення, а також відповідних умов на маршруті перевезення і спеціальних узгоджень та дозволів.

Перевезення цієї категорії вантажів автомобільними транспортними засобами здійснюється з особливостями, встановленими Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30.

Відповідно до пунктів 2-4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 /далі - Правила № 30/, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року /далі - Правила дорожнього руху №1306/, передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема:

б) фактичної маси, зокрема: комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом максимального значення для автомобільних доріг державного значення 40 тонн;

в) навантаження на вісь максимального значення для автомобільних доріг державного значення, зокрема: на одинарну вісь - 11,5 тонн.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 3, ст. 75).

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами "б" та "в" цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах, врегульовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 /далі - Порядок № 879/.

За визначеннями, наведеними у пункті 2 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 3, ст. 75), після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов; вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики; стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю (далі - стаціонарний пункт) - позначене відповідними дорожніми знаками та розташоване поблизу проїзної частини дороги відокремлене місце для здійснення контролю навантаження на вісь (осі) транспортних засобів, загальна маса та/або габарити яких перевищують установлені параметри, де розташовані спеціальні службові приміщення, споруди з вимірювальним і зважувальним обладнанням, а також майданчики для зберігання вантажів та стоянки транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціалізований транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами.

Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 4 Порядку №879 визначено, що робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, власниками (балансоутримувачами) зон габаритно-вагового контролю і підприємствами.

Згідно з пунктом 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу під час руху без дозволу на рух або у разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подальший рух такого транспортного засобу забороняється до усунення порушення шляхом отримання дозволу на рух за пройдену частину маршруту або повного (часткового) перевантаження вантажу, що перевозиться в інший транспортний засіб, з подальшим підтвердженням дотримання вагових та/або габаритних параметрів, установлених законодавством, або отримання дозволу на рух на весь маршрут.

Пунктом 32 Порядку № 879 визначено, що перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Пунктом 39 Порядку № 879 передбачено, що відповідальність за збереження великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, рух яких заборонено, за весь час з моменту заборони руху до його відновлення несе перевізник, а в разі перевезення вантажу - вантажовідправник.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем, як автомобільним перевізником, 17 травня 2022 року транспортним засобом RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснювалося перевезення вантажу (кукурудза 2021 року врожаю) згідно ТТН №750824 від 16 травня 2022 року, при цьому навантаження на одиночну вісь склала 13,75 т при дозволених 11,5 т, що в процентному вираженні перевищує норму на 19,56%.

Факт перевищення транспортним засобом перевізника нормативних вагових параметрів щодо осьового навантаження зафіксовано в акті №0056400 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17 травня 2022 року /а.с.50/, довідці № 0062162 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 17 травня 2022 року /а.с. 49/, талоні-зважуванні /а.с. 51/.

Вказаними документами підтверджується, що навантаження на одиничну вісь-2 транспортного засобу склало 13,75 т, при дозволеному навантаженні 11,5 т, внаслідок чого перевищено вагові параметри на 19,56% /а.с. 51/.

Суд враховує, що дозвіл на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, щодо перевезення транспортним засобом RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 вантажу (кукурудза 2021 року врожаю) згідно ТТН №750824 від 16 травня 2022 року, позивачем не надано.

З огляду на доведеність в ході судового розгляду справи факту перевищення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм на 19,56% при перевезенні 17 травня 2022 року вантажу без відповідного дозволу, суд доходить висновку, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року прийнята відповідачем-2 на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Отже, в ході судового розгляду справи відповідачами, які є суб`єктами владних повноважень, відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України доведено вчинення позивачем порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Інші доводи позивача не спростовують вищевикладені висновки суду.

Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (просп. Перемоги, буд.14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) та Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, Полтавська область, 36008) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №190403 від 29 серпня 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк