
Справа № 161/4461/22
Провадження № 2/161/2372/22
ЗА О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд в складі:
головуючого-судді Філюк Т.М.,
за участі секретаря судового засідання Октисюк С.В.
розглянувши в судовому засіданні в місті Луцьку в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради в особі директора Майбороди В. звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за заявою ОСОБА_1 від 22.09.2015 року на підставі поданих нею документів, було призначено та надано субсидію на період з вересня 2015 року по серпень 2016 року, а далі в порядку автоматичного перерахунку з вересня 2016 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року. Вказує, що при проведенні перевірки особової справи відповідача було виявлено відомості про її сімейний стан, а саме, відповідач та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, її чоловік зареєстрований та проживає за іншою адресою: АДРЕСА_1 .
В результаті внесених змін з 01.05.2018 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Оскільки, відповідач не повідомила Департамент про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства, а саме відомості про її сімейний стан, житлова субсидія призначалася без урахування доходів її чоловіка - ОСОБА_2 . Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 26.03.2020 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з травня 2018 року по лютий 2020 року в розмірі 17247,71 грн.
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про її сімейний стан, відповідачу були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій за період з травня 2018 по лютий 2022 в розмірі 17247,71 грн.
Посилаючись на викладене, позивач просить суд, стягнути з відповідача 17247,71 грн. надміру виплачених коштів та сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 травня 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
Станом на день розгляду справи відзив на позов від відповідача до Луцького міськрайонного суду Волинської області не надійшов.
В судове засідання представник позивача не з`явився, однак неявка представника не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно доп.1 ч. 3ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та подані докази, з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, до якого неодноразово вносились зміни, в тому числі шляхом викладення Положення в новій редакції (далі Положення).
Відповідно до п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У місті Луцьку призначення та припинення житлових субсидій здійснюється Департаментом та його філіями.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
22 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 , разом із якою подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Пунктом 2 Положення, визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призначених на строкову військову службу (п.7 Положення).
Згідно п. 14 Положення, - житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви, Департаментом було призначено та нараховано житлову субсидію на періоди з вересня 2015 року по серпень 2016 року, за місцем її реєстрації: АДРЕСА_2 , з розрахунку на неї.
Відповідно до п. 14 Положення - після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Відтак, в подальшому ОСОБА_1 розраховано житлову субсидію на періоди: з вересня 2016 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року.
Постановою КМУ від 27.04.2018 № 329 викладено в новій редакції Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.
В результаті внесених змін з 01.05.2018 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до акта № 200 від 11.03.2020 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, виявлено недостовірну інформацію про склад сім`ї ОСОБА_1 (а.с.12).
Згідно п. 90 Положення (в редакції на дату виявлення змін у складі домогосподарства) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат, на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У свою чергу, ОСОБА_1 не повідомила Департамент про її сімейний стан, житлова субсидія призначалася без урахування доходів її чоловіка ОСОБА_2 .
Згідно абз.5 п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (п. 121 Положення).
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про її сімейний стан, відповідачу були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій.
Рішення про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 26 березня 2020 року відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з травня 2018 року по лютий 2020 року в розмірі 17247,71 грн (а.с.14).
Відповідно до п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
На адресу відповідача Департаментом 27.03.2020 року направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (лист №11.6-11/319), відповідно до якого відповідачу пропонувалось добровільно повернути зазначені кошти в термін до 25.08.2020 (аюсю14 зворот)
Однак, як встановлено судом, в добровільному порядку відповідач не повернула Департаменту надміру виплачені кошти.
Згідно з п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною житловою субсидією встановлено судом, а тому, сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії є підставними та підлягають до задоволення.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2481,00 грн., який на підставі ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача в користь позивача.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 17247 (сімнадцять тисяч двісті сорок сім) гривень 71 копійку.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривень судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а; код ЄДРПОУ 03191963);
Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Дата складання повного тексту заочного рішення 10 жовтня 2022 року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Т.М.Філюк