Ухвала суду № 106762749, 12.10.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.10.2022
Номер справи
640/15517/22
Номер документу
106762749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1/3033

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

12 жовтня 2022 року м. Київ № 640/15517/22

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись з поданим представником Головного управління ДПС у місті Києві клопотанням про поновлення строків для усунення недоліків та відстрочення судового збору в адміністративній справі № 640/15517/22 за позовом

Головного управління ДПС у місті Києві

до товариства з обмеженою відповідальністю «Отелмс Україна»

про стягнення коштів платника податків на суму податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного управління ДПС у місті Києві (надалі - позивач), адреса: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19 до товариства з обмеженою відповідальністю «Отелмс Україна» (надалі - відповідач), адреса: 02660, місто Київ, вулиця Шиманського, будинок 2/1, офіс 302.

Підставою позову вказано наявність податкового боргу у відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу п`ятиденний строк для усунення виявлених судом недоліків.

У відповідності до приписів частини 5 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси.

У зв`язку з відсутністю фінансування на закупівлю знаків поштової оплати (марок) та оплати поштових послуг в Окружному адміністративному суді міста Києва було тимчасово припинено відправку поштової кореспонденції.

В позовній заяві при зверненні до суду, представником позивача було вказано офіційну електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1, застережень щодо неможливості направлення на вказану адресу процесуальних документів судом позивачем висловлено не було.

Враховуючи викладене, судом було направлено копію ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2022 року про залишення позовної заяви без руху, на електронну адресу зазначену представником позивача у позовній заяві (ІНФОРМАЦІЯ_1), що підтверджується довідкою про направлення документів засобами електронної пошти від 23 вересня 2022 року та звітом про відправку, які наявні в цих матеріалах суду.

Згідно підпункту 2 пункту 5 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке направлено на електронну пошту вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Крім того, суд звертає увагу, що у відповідності до наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа від 26 вересня 2022 року вбачається, що документ в електронному вигляді «Ухвала про залишення позовної заяви без руху» від 22 вересня 2022 року по справі № 640/15517/22 (суддя Клочкова Н.В.) було надіслано одержувачу Головному управлінню ДПС у м. Києві в його електронний кабінет та вказаний документ доставлено до електронного кабінету: 22 вересня 2022 року о 20 год. 33 хв.

03 жовтня 2022 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про поновлення строків для усунення недоліків та відстрочення судового збору, в якій позивач у прохальній частині просить суд розглянути та задовольнити клопотання про поновлення строків та відстрочення судового збору Головного управління ДПС у м. Києві та відстрочити сплату судового збору до закінчення військового стану та не пізніше винесення судового рішення за наслідками розгляду справи.

В обґрунтування вказаного клопотання представник позивача зазначив, що органи ДПС не є розпорядниками коштів і для сплати судового збору вони зобов`язані звернутись до Управлінь Державної казначейської служби України за місцем знаходження. Також зважаючи на майновий стан органів ДПС, внаслідок впровадження воєнного стану, на рахунку за КВЕК 2800 (за яким здійснюються видатки для сплати судового збору) в умовах воєнного стану не здійснюється фінансування (п. 18 Порядку). Також, представник позивача звертає увагу, що з метою сплати судового збору Головним управління ДПС у місті Києві вжито заходи щодо направлення до управління інфраструктури та бухгалтерського обліку службового листа на сплату судового збору, однак через відсутність коштів, наразі сплатити судовий збір не має можливості (згідно виписки по рахунку КЕКВ 2800) у зв`язку з чим Головному управлінню ДПС у місті Києві потрібен додатковий час для сплати судового збору.

Враховуючи наведене представник позивача вважає за необхідне звернутись до суду з відповідним клопотанням про відстрочення сплати судового збору за позовною заявою про стягнення податкового боргу з ТОВ «Отелмс Україна» до закінчення військового стану та не пізніше винесення судового рішення за наслідками розгляду справи

Ознайомившись з поданим представником позивача клопотанням, перевіривши вказані у такому клопотанні доводи та аргументи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Суд вважає за необхідне зазначити, що за визначенням статті 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

У відповідності до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

З вказаного вище вбачається, що Головне управління ДПС у місті Києві не є суб`єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду від 11 січня 2018 року у справі № 809/1045/16, від 10 січня 2018 року у справі № 242/3169/17, від 03 серпня 2018 року у справі № 804/6222/17 та від 16 серпня 2018 року у справі № 813/1524/18.

Відповідно до приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Більш того, суд зауважує, що чинним законодавством суд не наділений повноваженнями самостійно обирати, або звільнити позивача від сплати судового збору, або відстрочити його сплату, або надати розстрочку у його сплаті.

Щодо посилань представника позивача на воєнний стан, як на підставу для відстрочення сплати судового збору та продовження строку для усунення недоліків позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що Указом Президента від 24 лютого 2022 року № 64/2022, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, строком на 30 діб, який до сьогоднішнього дня був продовжений.

Однак, суд зауважує, що представник позивача до поданого суду клопотання не надає належних та допустимих доказів неможливості вчинення відповідної дії.

Також, суд звертає увагу, що представником податкового органу не було надано до суду належних та допустимих доказів та не висловлено доводів стосовно реального взаємозв`язку тривалості воєнного стану із скороченням обсягу бюджетних асигнувань, які призначені для сплати судового збору, позивачу, як суб`єкту владних повноважень. Також, не надано доказів спрямування таких бюджетних асигнувань податкового органу на потреби Збройних Сил України.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні поданого представником Головного управління ДПС у місті Києві клопотання про відстрочення сплати судового збору до закінчення військового стану та не пізніше винесення судового рішення за наслідками розгляду справи.

Аналогічного висновку за подібних обставин дотримується Шостий апеляційний адміністративний суд, зокрема у справі 640/23575/21 ухвалою від 12 травня 2022 року судом апеляційної інстанції було відмовлено у відстроченні сплати судового збору за аналогічних обставин.

Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Виявлені судом недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження в цій справі. У позивача був достатній строк для усунення недоліків. Відкриття провадження без усунення недоліків, описаних в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху є неможливим, недоліки не усунуті, відтак позовна заява підлягає поверненню.

Керуючись статтями 160, 161, пунктом 1 частини 4 статті 169, частиною 8 статті 169, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В А Л И В:

1. У задоволені клопотання представника Головного управління ДПС у місті Києві про поновлення строків для усунення недоліків та відстрочення судового збору - відмовити.

2. Позовну заяву Головного управління ДПС у місті Києві - повернути.

3. Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

4. Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п`ятнадцяти днів, з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Н.В. Клочкова