
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/10966/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Рудківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Рудківської міської ради, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення від 24.02.2022 року №2537 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м.Рудки Самбірського району Львівської області;
зобов`язати на черговій сесії вчетверте розглянути заяву подану 19.04.18 року – про безоплатну приватизацію земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га, розташованої по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, будівель та споруд у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,1 га, розташованої по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, будівель та споруд.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на момент подачі заяви про бажання приватизувати земельну ділянку право власності за обраною ділянкою не зареєстровано за ким небудь з громадян. Цільове призначення витребуваної земельної ділянки – для будівництва житлового будинку відповідає генеральному плану детального плану забудови м.Рудки, площа витребуваної ділянки не перевищує 0,1 га. Стверджує, що законодавством України чітко визначено порядок вирішення питання безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Вказує, що відповідач зобов`язаний до вчинення конкретних дій розглянути його заяву у встановленому законом порядку, а за умови відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам закону – прийняти рішення про задоволення заяви. Підставою для відмови можуть бути лише визначені законом обставини. Зазначає, що в оскаржуваному рішенні у якості причин для відмови в задоволенні заяви перерахована підстава, яка не передбачена чинним законодавством.
Відповідач у своїх запереченнях зазначає, що станом на 01.01.2022 року кількість громадян, які подали заяву для виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м.Рудки складає 414 людей, з них 141 особа – пільговики. З метою уникнення супротиву громадян, які перебувають на обліку в Рудківській міській раді щодо отримання в порядку безоплатної приватизації земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з 2008 року, а також беручи до уваги те, що детальний план території обмеженої вул.Східна та вул.Садова в місті Рудки Самбірського району Львівської області не розроблений та належним чином не затверджений, міською радою прийнято рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м.Рудки Самбірського району Львівської області.
У відповіді на відзив позивач вказує, що відповідач не надав можливості, щоб депутати та інші громадяни отримали інформацію так, як це передбачено чинним законодавством. Зазначає, що відповідач, не виконавши рішення Львівського апеляційного суду від 18.04.2017 року, свідомо використовує завідомо не правове рішення №14 від 31.01.2008 року в якості доказів, три пункти з чотирьох якого визнані судом протиправними. Надаючи дозвіл на розроблення проекту землеустрою відповідач не виконує один з етапів у безоплатній приватизації, яка регулюється Земельним кодексом України, але аж ніяк не передає земельну ділянку у власність. Вказує, що відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд.
Ухвалою суду від 16.08.2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
19.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати земельну ділянку площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та підсобних приміщень в порядку безоплатної приватизації.
До вказаної заяви долучив графічні матеріали з місцем вибору земельної ділянки.
Відповідач неодноразово розглядав заяву позивача від 19.04.2018 року.
Рішенням ХІІІ сесії VIII скликання Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області №2537 від 24.02.2022 року розглянувши повторно заяву позивача про надання йому в порядку безоплатної приватизації земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та підсобних приміщень у м.Рудки, беручи до уваги рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року у справі №380/11954.21, враховуючи, що на обліку у Рудківській міській раді перебуває понад 400 мешканців, в тому числі ті, яких першочергово потрібно забезпечити земельними ділянками для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, інших пільгових категорій населення, бажаючих отримати земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м.Рудки, йому відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м.Рудки Самбірського району Львівської області.
Не погодившись з вказаною відмовою позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є рішення ХІІІ сесії VIII скликання Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області №2537 від 24.02.2022 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 року №2768-III, з наступними змінами та доповненнями (далі – ЗК України).
Відповідно до ч.2 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 ЗК України).
Суд звертає увагу, що ч.7 ст.118 ЗК України містить вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку).
Згаданою нормою не передбачено підстав для відмови, на які відповідач посилається у спірному рішенні №2537 від 24.02.2022 року.
Відтак, суд приходить до висновку, що вказане рішення є необґрунтованим нормами чинного законодавства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає критеріям правомірності, передбаченим п.1, 3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Як наслідок, з урахуванням викладеного, відповідача слід повторно зобов`язати розглянути заяву від 19.04.2018 року, як цього просить позивач, з урахуванням оцінки наданої судом у даному рішенні.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Щодо витрат пов`язаних з доїздом на судовий процес, то суд звертає увагу, що дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження та, як наслідок, судові засідання не проводились.
З огляду на викладене, вказані витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення ХІІІ сесії VIII скликання Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області №2537 від 24.02.2022 року про відмову у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м.Рудки Самбірського району Львівської області.
Зобов`язати Рудківську міську раду (адреса: Львівська область, Самбірський район, м.Рудки, пл.Відродження, 1; код ЄДРПОУ 04056291) на черговій сесії розглянути подану ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заяву від 19.04.2018 року про безоплатну приватизацію земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га, розташованої по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, будівель та споруд про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,1 га, розташованої по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, будівель та споруд, з урахуванням оцінки наданої судом у даному рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рудківської міської ради (адреса: Львівська область, Самбірський район, м.Рудки, пл.Відродження, 1; код ЄДРПОУ 04056291) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір при поданні позову в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мартинюк В.Я.