
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/5282/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про зобов`язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУПФУ у Львівській області), в якому просила зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2021 з урахуванням одночасно трьох довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 18.05.2021:
- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №292-13-01-10-21;
- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) 18.05.2021 №140-13-01-10-21;
- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №141-13-01-10-21.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що обчислення ОСОБА_1 пенсії державного службовця лише за однією довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця без інших довідок є неправомірним. Позивач зазначає, що її описка в позові призвела до того, що в судовому рішенні від 22.09.2021 у справі №380/10295/21 зазначено, що відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення з урахуванням довідок від 18.05.2021 №140-13-01-10-21. Відповідач, як вказує позивач, використав таке неточне формулювання до невірного трактування судового рішення стороною у справі, що дає можливість маніпулювати та не виконувати рішення щодо переведення позивача на пенсію держслужбовця.
Ухвалою від 16.03.2022 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
ГУПФУ у Львівській області проти позову заперечило з підстав викладених у відзиві. Зазначено, що на виконання рішення суду, яке набрало законної сили 22.10.2021 ГУПФУ у Львівській області проведено перерахунок з 18.05.2021. Проте такий перерахунок призводить до зменшення розміру пенсійної виплати, про що відповідачем повідомлено позивача листом.
Ухвалою від 29.06.2022 суд залишив позовну заяву без руху.
Позивач належним чином у встановлений строк недоліки позову усунула.
Ухвалою від 08.07.2022 суд продовжив розгляд справи.
Також від ГУПФУ у Львівській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України. В обґрунтування клопотання зазначено, що позивач уже зверталася з позовом до суду з аналогічним предметом спору та між тими самими сторонами і рішення у справі набрало законної сили.
Позивач надала відповідь на відзив та заперечення щодо клопотання про закриття провадження. Вважає, що у відповідача немає жодних підстав стверджувати, що з приводу заявленого позову уже прийняте рішення, адже розглянуто лише вимогу про перерахунок пенсії на підставі однієї довідки, натомість таких довідок три. Зазначає, що фактично три довідки від 18.05.2021 є однією підставою для нарахування пенсії державного службовця.
Ухвалою від 11.07.2022 суд у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі – відмовив; позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про зобов`язання вчинити дії, в частині позовних вимог про зобов`язання ГУПФУ у Львівській області при переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 здійснити перерахунок і виплату їй пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2021 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) 18.05.2021 №140-13-01-10-21 - залишив без розгляду.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 з 08.06.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З трудової книжки ОСОБА_1 судом встановлено, що з 26.12.1994 по даний час вона перебуває на різних посадах в органах державної податкової служби.
Позивач 18.05.2021 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
Рішенням пенсійного органу від 20.05.2021 №134650002532 відмовлено в перерахунку пенсії. Вказано, що у період роботи в органах державної податкової служби позивач обіймала посади, за якими присвоювались спеціальні звання, а не ранги державного службовця. Такі посади згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про віднесення посад працівників місцевих державних податкових адміністрацій до відповідних категорій посад державних службовців» від 12.09.1997 №503-Р не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, а тому не зараховуються до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723. За записами трудової книжки до стажу роботи на посадах, які були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, що зараховуються до стажу державної служби позивача, можливо зарахувати 2 місяці 29 днів з 03.10.2013 по 01.01.2014 на посаді начальника управління податкового аудиту. Оскільки у ОСОБА_1 відсутній стаж державної служби, передбачений Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» (посади, на яких працювала позивач не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців), а на працівників державних органів, яким присвоюються спеціальні звання дія Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» не поширюється, підстав для призначення пенсії не має.
Вважаючи таке рішення щодо відмови в переведенні на пенсію державного службовця протиправним та таким, що суперечить даним трудової книжки, позивач звернулася з позовом до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №380/10295/21 позов задоволено; зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію державного службовця за віком відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2021 з урахуванням Довідок про склад заробітної плати та складові заробітної плати від 18.05.2021 №140-13- 01-10-21.
Суд зауважує, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення суду відповідач листом від 01.12.2021 №1300-5305-8/109156 повідомив що пенсія перерахована на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.05.2021 №140-13-01-10-21.
Вважаючи такий перерахунок протиправним, таким що має бути проведений на підставі усіх поданих довідок, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судом встановлено, що у позивача є право на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII з 18.05.2021.
З огляду на встановлене, в межах даної справи суд має з`ясувати наявність підстав для здійснення перерахунку і виплати позивачу пенсії державного службовця за період починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2021 з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №141-13-01-10-21 та №292-13-01-10-21.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тимчасово, до 30.09.2017:
- особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 01.10.2017 пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") відповідно до цієї статті у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку №750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України №3723-XII видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.
Відповідно до п. 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають:
- чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 року;
- 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року;
- жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пункт 2 Порядку №622 визначає, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу":
- займають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 №1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).
Такими довідками є:
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд враховує, що додані до позовної заяви довідки складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі.
Ба більше, правомірність вказаних довідок відповідачем не спростовується.
Заперечення відповідача в більшій мірі зводяться до обґрунтувань, оцінка яким надана при винесенні ухвали від 11.07.2022 про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог, що стосуються довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) 18.05.2021 №140-13-01-10-21.
Повідомлення ГУПФУ у Львівській області позивача щодо відсутності підстав для врахування спірних довідок про заробітну плату, свідчить про те, що відповідач допустив бездіяльність. Лист не містить покликання на врахування довідок при перерахунку пенсії, не вмотивований жодним чином і лише свідчить про прояв бездіяльності відповідача при невиконанні рішення суду.
Оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідач не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказаних в них відомостей, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії.
Тому суд дійшов висновку, що на виконання завдання адміністративного суду щодо ефективності судового захисту слід визнати вказану бездіяльність протиправною.
Твердження відповідача про те, що розмір пенсії позивача при проведенні перерахунку пенсії зменшується, не звільняє відповідача від належного виконання покладених на нього рішенням суду та законом обов`язків і не може слугувати засобом для виправдання дій щодо порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Положеннями ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю та зобов`язати ГУПФУ у Львівській області при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію державного службовця за віком відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії державного службовця з 18.05.2021 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №291-13-01-10-21 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №141-13-01-10-21 та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо судового збору, згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України такий слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача. Оскільки за подання позовної заяви позивач сплатила судовий збір в сумі 992,40 грн. і в частині позовних вимог суд залишив позовну заяву без розгляду, то на користь ОСОБА_1 з урахуванням задоволених позовних вимог слід стягнути 661,60 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію державного службовця за віком відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №292-13-01-10-21 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №141-13-01-10-21.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) при переведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію державного службовця за віком відповідно до п. 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця з 18.05.2021 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №292-13-01-10-21 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 18.05.2021 №141-13-01-10-21 та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в сумі 661 (шістсот шістдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців О.Р.