Рішення № 106760675, 13.10.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
140/5944/22
Номер документу
106760675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5944/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 70% до 90% грошового забезпечення у зв`язку із внесенням змін до грошового забезпечення на підставі довідки виданої МВС України ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021, а саме: посадовий оклад 2 800,00 грн., оклад за спеціальне звання 2 200,00 грн., надбавка з а стаж служби 2 500,00 грн., надбавка за специфічні умови служби 4 821,75 грн., премія в розмірі 41,34% в сумі 5 093,81 грн., усього 17 415,56 грн. з 01.01.2016; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки виданої МВС України ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021 року, а саме: посадовий оклад 2 800,00 грн., оклад за спеціальне звання 2 200,00 грн., надбавка з а стаж служби 2 500,00 грн., надбавка за специфічні умови служби 4 821,75 грн., премія в розмірі 41,34% в сумі 5 093,81 грн., усього 17 415,56 грн. з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка була призначена й розмірі 90 % грошового забезпечення. Незважаючи на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 в справі №140/15722/21 відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021 у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з врахуванням призначеної пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його конституційні права та інтереси, не мав законних підстав не здійснити перерахунок у розмірі 90% грошового забезпечення, оскільки при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своєї позиціє вказує, що з 01.01.2016 позивачу встановлено розмір пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення згідно довідки, наявної в матеріалах пенсійної справи. Здійснюючи перерахунок на підставі нової довідки №33/23-1775д від 27.10.2021 застосовано для обчислення розміру пенсії норму статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пенсію визначено у розмірі 70% грошового забезпечення. Такі дії відповідача є законними, оскільки вони відповідають чинним нормам законодавства.

Крім того, відповідач вважає, що даний спір, що розглядається є тотожним до спорів у справах №140/14279/21 та №140/15722/21, що розглянув Волинський окружний адміністративний суд, оскільки виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Суд також наголошує, що за змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві клопотання про закриття провадження, не підлягало судом вирішенню по суті.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка призначена з 24.12.2002 в розмірі 90% (а.с. 27).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі № 140/14279/21 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов`язано ГУ Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 27.10.2021 № 33/23-1775д, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення (а.с. 33-36).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 37-39).

На виконання рішення суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління МВС України у Волинській області від 23.03.2018 №2801 за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 (а.с. 31 зворот).

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 09.08.2022 №6890-5966/С-02/8-0300/22 повідомило позивача про відсутність правових підстав для виплати з пенсії з 01.12.2019 в розмірі 90% відповідного грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІ).

Відповідно до частиною другої статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №140/14279/21, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016. Проте, вказаним рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі №140/15722/21 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення у зв`язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року; зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Проте, на виконання вказаного рішення позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення лише за період з 01.01.2016 по 30.11.2019.

Здійснюючи перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 27.10.2021 № 33/23-1775д відповідач встановив розмір пенсії на рівні 70 % грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019, а не з 01.01.2016, як про це просить позивач, є протиправними, а тому позовну вимогу в цій частині слід задовольнити частково.

При цьому, суд зазначає, що з 01.01.2016 по 30.11.2019 пенсія позивача розраховувалася виходячи з 70 % грошового забезпечення.

Додатково суд звертає увагу, що питання перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90 % грошового забезпечення не було предметом розгляду у справах № 140/14279/21 та №140/15722/21, тому позивач має право звернутися до суду у порядку статті 5 КАС України шляхом пред`явлення позову до відповідача щодо визнання протиправними його дій та зобов`язання вчинити певні дії.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 та щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн., який сплачений квитанцією №7 від 09.09.2022.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року та щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк