Рішення № 106750615, 14.10.2022, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.10.2022
Номер справи
522/13655/22
Номер документу
106750615
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/13655/22

Провадження 2-а/522/365/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: судді Бондар В.Я.,

за участі секретаря судового засідання Зеленюк П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управлінняДержавної міграційноїслужби Українив Одеськійобласті до ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 12.10.2022 року звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом просив видворити відповідача, посилаючись на те, що 05.05.2022 працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . В результаті проведеної перевірки та відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України 25.07.2017, легально, через КПП «Cерпневе», за паспортним документом громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон на його ім`я серії НОМЕР_1 , терміном дії від 05.03.2010, дійсний до 05.03.2020 року. Станом на 05.05.2022 громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України перебуває незаконно, проживає без документів на право проживання в Україні. 05.05.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008036 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.05.2022 ПН МОД № 008102 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства відносно громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 30.05.2022. Згідно розписки від 05.05.2022 Відповідач зобов`язався покинути територію України у визначений термін у рішенні від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства. Рішення від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення Відповідач не оскаржував в судовому порядку, проте у встановлений термін до 30.05.2022 територію України не залишив. 10.10.2022 громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно виявлений працівниками ГУ ДМС в Одеській області.

Ухвалою суду від 12.10.2022 року провадження у справі відкрите, справу призначено до розгляду на 14.10.2022 року з проведення відеоконференції з Миколаївським пунктом тимчасового розміщення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

У судовому засіданні 14.10.2022 представник позивача Саркісян А.Р. підтримав позовні вимоги та просив задовольнити.

ОСОБА_2 визнав позовні вимоги, вказав, що поїде додому зробить документи та повернеться проживати в Україні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05.05.2022 працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.46).

В результаті проведеної перевірки та відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України 25.07.2017, легально, через КПП «Cерпневе», за паспортним документом громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон на його ім`я серії НОМЕР_1 , терміном дії від 05.03.2010, дійсний до 05.03.2020року (а.с.45, 53).

05.05.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008036 (а.с.30) та постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.05.2022 ПН МОД № 008102 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. (а.с.31)

ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства відносно громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 30.05.2022 (а.с.48-51).

Згідно розписки від 05.05.2022 Відповідач зобов`язався покинути територію України у визначений термін у рішенні від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства (а.с.52).

Рішення від 05.05.2022 № 236 про примусове повернення, згідно матеріалів справи, Відповідач не оскаржував в судовому порядку, проте у встановлений термін до 30.05.2022 територію України не залишив.

10.06.2022 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення №148 про заборону в`їзду в Україну громадянина ОСОБА_1 терміном на 3 роки, до 10.06.2025 (а.с.32-33).

10.10.2022 громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно виявлений працівниками ГУ ДМС в Одеській області (а.с.21).

10.10.2022 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні стосовно громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008983 (а.с.19) та постановою про накладення адміністративного стягнення від 10.10.2022 ПН МОД № 009066 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн. (а.с.20).

10 жовтня 2022 протоколом №МОД 000180 ОСОБА_4 було затримано в присутності понятих: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.17) та ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, яке незаконно перебувають на території України громадянина Молдови ОСОБА_1 (а.с.18).

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Частиною 2 ст.25цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

За приписами частини першої статті 26Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).

Статтею 30Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, зі змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).

Статтею 31Закону №3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.

Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Оскільки, громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення та зник; відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод або статті 31Закону України"Проправовий статусіноземців таосіб безгромадянства" відсутні, та зважаючи на те, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив правовий режим знаходження його на території України, доказів бажання добровільно залишити територію України (наприклад, квиток) не надав, суд вважає, що є підстави для примусового видворення громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

При зверненні до суду з позовом позивач просив поновити йому строк звернення до суду, оскільки після першого та повторного виявлення відповідача його розшук не давав результатів. Повторно відповідача виявлено 10.10.2022 та 12.10.2022 відразу позивач звернувся до суду, адже розгляд справи без участі відповідача не вбачається можливим.

За приписами ч. 2 ст. 288 КАС України, якою передбачено, що адміністративні справи, визначені цією статтею, розглядаються судом за обов`язкової участі сторін у десятиденний строк з дня подання позовної заяви.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи, що представник позивача зазначає, що починаючи з 05.05.2022 по 10.10.2022 працівниками ГУ ДМС в Одеській області неодноразово здійснювалися заходи щодо розшуку іноземця з метою проведення дій по примусовому поверненню, в тому числі і для звернення до суду з позовом про примусове видворення, враховуючи те, що відповідач ухиляється від виїзду з території України, в добровільному порядку суд вважає, що позивачу необхідно поновити строк для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до ч.1 ст. 121 КАС України, за заявою учасника справи, необхідно поновити пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Суд вважає доведеною поважність причин пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду та встановлено можливість поновити такий строк, а, тому, суддя доходить висновку, що необхідно поновити строк звернення до суду з даним позовом.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 77, 241-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Поновити строк Головному управліннюДержавної міграційноїслужби Українив Одеськійобласті для звернення до суду з позовом до ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України.

Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) до громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України задовольнити.

Примусово видворити з території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено 14 жовтня 2022 року.

Суддя В.Я.Бондар