Ухвала суду № 106746009, 12.10.2022, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.10.2022
Номер справи
686/15060/22
Номер документу
106746009
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 686/15060/22

Провадження № 1-кс/686/8914/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому клопотання заступника начальника відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні №12022240000000201,

встановив:

04.10.2022 року заступник начальника відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 протимчасовий доступдо документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення їх в оригіналах.

26.05.2022 року ГУ НП у Хмельницькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022240000000201, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що «до СУ ГУНП в Хмельницькій області надійшли матеріали перевірки УСБУ в Хмельницькій області про те, що службові особи підприємств Хмельницької області, за попередньою змовою з іншими невстановленими особами, здійснюють митне оформлення, ввезених на митну територію України колісних транспортних засобів на підставі документів, що містять завідомо недостовірні відомості, внаслідок чого занижується розмір бюджетних платежів.

Встановлено, що власником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , спільно з директором даного товариства ОСОБА_6 , митними брокерами ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а також громадянином ОСОБА_10 організовано митне оформлення, ввезених на митну територію України за кордону колісних транспортних засобів на підставі документів, що містять недостовірні відомості про їх відправника, одержувача, вартість та технічні характеристики.

Так, відповідно до митного законодавства України, для здійснення митного оформлення у режимі «імпорт» товарів, зокрема легкових транспортних засобів, до митного органу подається ряд документів, серед яких інвойс, в якому зазначається фактична вартість товару, від якої потім вираховуються усі подальші платежі до державного бюджету, що сплачуються як під час здійснення митних формальностей, так і під час реєстрації вказаних транспортних засобів у ТСЦ МВС України.

Разом з тим встановлено,що митні брокери ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , за організації власника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , директора товариства ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , подають для митного оформлення товаро супроводжуючі документи, які містять завідомо неправдиві відомості про товари, з метою заниження митних та інших платежів. При цьому митні брокери ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_10 ,власноруч виготовляють інвойси, у яких зазначають вартість товару значно нижчу ніж фактична, з метою заниження сплати до державного бюджету митних та інших платежів під час митного оформлення товарів, за що отримують неправомірну вигоду від суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Так, УСБУ в Хмельницькій області в рамках угоди між Кабміном України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у сфері боротьби з організованою злочинністю, тероризмом та іншими злочинами, скеровано запит до Митного кримінального відомства ФРН стосовно окремих транспортних засобів, що подавались до митного оформлення службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Згідно повідомлення Митного кримінального відомства ФРН у інформаційних ресурсах відсутні відомості про експорт з ФРН транспортних засобів марки «LexusRX450H», 2017 р.в. та марки «Mercedes-BenzS500 4Matic», 2017 р.в., дакларантом яких виступав ОСОБА_7 , а особи які згідно інвойсів виступали продавцями вказаних транспортних засобів не зареєстровані за вказаними в інвойсах адресами.

Крім того,аналізом автомобілів,декларантами/представникамипо якихбули митніброкери ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (усього з 01.01.2022 по 05.08.2022 - 1067 автомобілів, по 133 одержувачем виступало саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») встановлено, що у документах наданих до митних органів для оформлення колісних транспортних засобів зазначено їх вартість у півтора-два рази нижчу ніж їх середня вартість за кордоном. Зокрема згідно інвойсу (форма МД-2) та супроводжуючих документів автомобіль марки «VolkswagenPassat» 2014 р.в. придбаний за 4100 Євро, разом з тим вартість даного авто на ринку ФРН складає в середньому 13000 Євро. Автомобілі марки: «RenaultMegane» 2014 р.в. придбано за 1300 Євро, вартість за кордоном 5000 Євро; «MercedesBenzS500 4matic» 2017 р.в. придбано за 17999 Євро, вартість за кордоном близько 60000 Євро, та інші.

Також встановлені випадки ввезення на митну територію України вищевказаними особами вантажних автомобілів, однак їх розмитнення проведено як легкових, внаслідок чого значно зменшено суми нарахування та сплати обов`язкових платежів до державного бюджету. Вибірковим аналізом автомобілів декларантами/представникамипо якихбули митніброкери ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 встановлено, що у документах наданих до митних органів для оформлення колісних транспортних засобів зазначено тип автомобіля «легковий», наступних авто: «MercedesBenzCitan» 2015 р.в., «RenaultKango» 2009 р.в., « НОМЕР_2 » 2010 р.в., « НОМЕР_3 » 2014 р.в. та інші. Разом з тим встановлено, що вказані автомобілі є вантажними.

Встановлено, що документи та речі, які мають значення для досудового розслідування і можуть бути речовими доказами у ньому, зокрема щодо розмитнення ввезених на територію вищевказаних транспортних засобів зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню, здобуття доказів і встановлення фактів, що мають значення для повного швидкого, та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, подальшого призначення та проведення судових експертиз, з метою підтвердження заподіяних збитків та прийняття з даного приводу процесуальних рішень, здобуття інформації, що становить слідчий та оперативний інтерес, відшкодування заподіяних збитків та відновлення порушених прав громадян і держави, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу з можливістю вилучення (виїмки) оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ), а саме документів, зовнішньо-економічних контрактів, рахунків-фактур або інших документів, які підтверджують вартість транспортних засобів, а також оплату за них; документів, що посвідчують право власності на транспортні засоби, технічних паспортів з країни відправлення; документів, що підтверджують факти зняття з обліку транспортних засобів у країні відправлення; документів, що підтверджують екологічний стандарт транспортних засобів; документів, що підтверджують вартість доставки та інших документальних матеріалів, що подавались для проведення митного оформлення транспортних засобів, декларантами по яких виступало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 )».

Слідчий у судове засідання не з`явився, у клопотанні слідчого міститься прохання про розгляд клопотання без участі його ініціатора.

Крім того, у своєму клопотанні слідчий просить розглядати клопотання без часті володільця документів, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Беручи до уваги, що слідчим у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення запитуваної інформації, тому розгляд клопотання з урахуванням положень ч. 2ст. 163 КПК Українипроводиться слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).

Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав, передбачених ч. 5 ст.163 КПК України, вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою призначення судових експертиз, а тому є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.

Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,

постановив:

Клопотання заступника начальника відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій ОСОБА_3 задовольнити.

Надати дозвіл слідчим, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному проваджені, зокрема старшому слідчому СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , старшому слідчому СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_12 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_13 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_14 , старшому слідчому СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_15 на тимчасовий доступ до документів, які знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення їх в оригіналах, а саме: документів, зовнішньо-економічних контрактів, рахунків-фактур або інших документів, які підтверджують вартість транспортних засобів, а також оплату за них; документів, що посвідчують право власності на транспортні засоби, технічних паспортів з країни відправлення; документів, що підтверджують факти зняття з обліку транспортних засобів у країні відправлення; документів, що підтверджують екологічний стандарт транспортних засобів; документів, що підтверджують вартість доставки та інших документальних матеріалів, що подавались для проведення митного оформлення транспортних засобів, декларантами по яких виступало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за період з 01.01.2021 по 30.09.2022.

Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), надати тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю їх вилучення.

Ухвала діє по 11 грудня 2022 року.

Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя