Рішення № 106742707, 13.10.2022, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
214/5375/22
Номер документу
106742707
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 214/5375/22

2-о/214/195/22

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

13 жовтня 2022 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Сіденка С.І.,

за участю: секретаря судового засідання Чаплиги О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу №214/5375/22

за заявою: ОСОБА_1 ,

заінтересована особа 1: ОСОБА_2 ,

заінтересована особа 2: Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),

про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» 13.10.2022 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Херсоні Херсонської області, Україна, що є тимчасово окупованою територією, народилася дитина жіночої статі ОСОБА_3 , матір`ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

В обґрунтування заяви заявниця вказала, що вона є матір`ю ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у Перинатальному центрі у м. Херсоні Херсонської області. Отримати свідоцтво про народження у відділі реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом РАЦСу для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Батьком дитини є громадянин України ОСОБА_2 , уродженець м. Херсону Херсонської області, з яким заявниця перебуває з 14.09.2013 у шлюбі. Спір щодо батьківства відсутній. Встановлення даного факту необхідний заявниці для реєстрації дитини та отримання свідоцтва про народження, встановленого українським законодавством зразка.

Ухвалою суду від 13.10.2022 заява прийнята до розгляду та відкрито провадження в порядку окремого провадження, залучено в якості заінтересованих осіб ОСОБА_2 , якого ОСОБА_1 просить вказати як батька дитини, факт народження якої просить встановити, та Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Заявниця та заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник заінтересованої особи правом участі у судовому засіданні не скористався, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо, відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, встановивши обставини, які мають значення для справи та визначившись з правовою нормою, яка підлягає застосуванню до вказаних правовідносин, суд вважає вимоги заявниці такими, що підлягають задоволенню.

За правилами статті 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Судом встановлено, що між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянином України, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, 14.09.2013 укладено шлюб, про що Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області зроблено актовий запис №816. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 5).

У ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10-54 год. у КНП «Херсонський міський перинатальний центр ІІ рівня ім. З.С.Клименка» ХМР у м. Херсоні народилася дівчинка, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження №338 від 20.09.2022 за формою №103/о, та обмінною картою пологового будинку, пологового відділення лікарні від 23.09.2022, виданими органом, який знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 2, 8).

Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.05.2022 №92 було внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 та затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Так, зокрема, до вказаного переліку належить м. Херсон Херсонської області.

Звертаючись з даною заявою до суду, заявниця посилається на те, що вона, як мати дитини позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження дитини встановленого українським законодавством зразка, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнятий відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи.

Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 №3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № ЮЗ /о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о, форма якої затверджена наказом Міністерства здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за ТМ 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебуванні дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 №9.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

В свою чергу ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Приписами частини 1 ст. 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в`їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.

Згідно з ч. 1 ст. 17 вищенаведеного Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» закріплено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

ОСОБА_1 є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бериславі Херсонська область, Україна, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 01.10.2013 Бериславським РС УДМС України в Херсонській області (а.с. 9-10).

Як вбачається з довідки переселенця №6523-7500489701, ОСОБА_1 фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

ОСОБА_2 є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Херсоні Херсонської області, Україна, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 12.05.2003 Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області. Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).

У зв`язку з тим, що станом на день народження дитини заявниця та заінтересована особа ОСОБА_2 перебували у шлюбі, який був зареєстрований у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 122 СК України дитина вважається такою, що походить від ОСОБА_2 . Заявниця визначила ім`я своєї народженої дитини - « ОСОБА_6 ».

З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявниця та новонароджена дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надасть можливість отримати громадянину України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 317 ЦПК України; суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України.

Встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Херсоні Херсонської області, Україна, від матері громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При реєстрації народження дитини зазначити ім`я дитини « ОСОБА_6 », прізвище дитини « ОСОБА_5 », по батькові дитини « ОСОБА_7 », яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження дитини - м. Херсон Херсонська область, Україна. Зазначити відомості про матір дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, про батька дитини -ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

На підставі ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню після його ухвалення.

Копію рішення суду невідкладно направити до Саксаганського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), для виконання.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів після проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін:

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса мешкання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа 1: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа 2: Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), код ЄДРПОУ 33356045, юридична адреса: вул. Тесленка, буд. 21а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області.

Суддя Сіденко С.І.