Рішення № 106739806, 13.10.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
580/3337/22
Номер документу
106739806
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2022 року справа № 580/3337/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

02.08.2022 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, 195; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання неправомірною відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 26.12.1994 до 11.06.1996 у Черкаському ВНА «Насіння»;

зобов`язання відповідача зарахувати до його страхового стажу період роботи в Черкаському ВНА «Насіння» з 26.12.1994 до 11.06.1996, який дає право на пенсію за віком.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу за його наявності. Вважає, що така відмова не відповідає нормам законодавства.

Ухвалою суду від 16 вересня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 25.07.2022, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, а позовну заяву з додатками – 20.09.2022, що підтверджується розпискою.

03.10.2022 від відповідача до суду надійшов відзив з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що заява позивача про призначення пенсії за віком розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за принципом екстериторіальності. Стаж позивача обчислено на підставі документів, які додані ним до заяви про призначення пенсії. На їх підставі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення від 08.06.2022 №232730017079 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Тому є неналежним відповідачем у справі. Вказує, що загальний страховий стаж позивача становить 27 років 4 місяці 1 день. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період роботи з 02.11.1993 до 31.12.1993, оскільки назва підприємства на печатці, якою засвідчено запис про звільнення не відповідає назві підприємства до якого його прийнято на роботу та спірний період з 26.12.1994 до 11.06.1996, оскільки відбиток печатки, якою засвідчено запис про звільнення неможливо прочитати. Прийняття рішення про призначення пенсії є виключними дискреційними повноваженнями відповідача, а втручання у таку діяльність виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з відомостями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

03.06.2022 позивач звернувся заявою до Черкаського відділу обслуговування громадян №1, №2, №3 Головного управління ПФУ в Черкаській області, в якій просив призначити йому пенсію за віком. Заява прийнята 03.06.2022 та зареєстрована за №9339. До неї додав довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру від 25.02.2020, заяву про призначення пенсії вх.№9339, паспорт серії НОМЕР_2 , довідку про прийняття на роботу від 30.03.2022 №718/28-512-1, заяву про спосіб виплати пенсії від 03.06.2022, трудову книжку НОМЕР_3 .

Відповідно до записів №№22-23 у трудовій книжці від 03.09.1979 НОМЕР_4 позивач у спірному періоді працював на Черкаському ВНА «Насіння». Так, 26.12.1994 зарахований на роботу завгоспом (наказ від 23.12.1994 №119). 11.06.1996 позивача звільнено за скороченням штатів відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України (наказ від 07.06.1996 №55).

Відповідно до довідки Черкаської виробничо-наукової асоціації «Насіння» від 28.09.1996 №170 позивач працював на вказаному підприємстві на посаді завідуючого господарством.

Згідно з карткою персонального обліку від 09.06.1997 №7248 Черкаського міського центру зайнятості останнім місцем роботи позивача зазначено Черкаську ВНА «Насіння» за посадою завгосп.

На заяву позивача Архівний відділ Департаменту Управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради надіслав лист від 21.06.2022 за №1171, 911в, яким повідомив, що надати довідку про стаж роботи за період з 26.12.1994 до 11.06.1996 у Черкаському ВНА «Насіння» не має можливості, оскільки документи з кадрових питань (особового складу) зазначеного підприємства на зберігання до архівного відділу не надходили.

Листом від 09.06.2022 №2300-0204-8/26225 відповідач щодо заяви позивача від 03.06.2022 №9339 повідомив, що його страховий стаж становить 27 років 11 місяців 1 день. До стажу не зараховано: період роботи з 02.11.1993 до 31.12.1993, оскільки назва підприємства на печатці, якою засвідчено запис про звільнення, не відповідає назві підприємства до якого його прийнято на роботу, та спірний період з 26.12.1994 до 11.06.1996, так як відбиток печатки, якою засвідчено запис про звільнення, неможливо прочитати. Повідомив, що керуючись нормами Закону України №1058, Порядком №637 Відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняв рішення від 08.06.2022 №232730017079 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Право на пенсійну виплату позивач набуде після досягнення 63 років або за умови набуття страхового стажу не менше 29 років.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Для єдності умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих 5 листопада 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон №1788-XII).

Статтею 2 вказаного Закону передбачено види державних пенсій: трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.

Згідно зі ст.12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Частиною першою ст.9 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 24 Закону України №1058-IV закріплено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу другого ч.4 ст.42 Закону України №1058-VI за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно з абз. 2 ч.1 ст.26 Закону України №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Отже, обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов`язаний прийняти рішення.

Встановлені обставини свідчать, що у заявлених правовідносинах відповідач виконав виключно 2 функції: прийняв документи та листом повідомив про результати їх розгляду. Безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви позивача від 03.06.2022 №9339 про призначення пенсії за віком, обчислення страхового стажу, що чого виник спір, та прийняття акту владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення від 08.06.2022 №232730017079 про відмову в призначенні пенсії здійснило Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області.

Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 07.07.2022 у справі №160/2743/21 після прийняття рішення за результатами розгляду звернення неправомірність окремих дій чи бездіяльності цього суб`єкта владних повноважень під час розгляду звернення не може бути предметом окремого позову.

Врахувавши зазначене суд дійшов висновку, що повідомляючи листом від 09.06.2022 №2300-0204-8/26225 позивача про результати розгляду його заяви щодо відмови у призначення пенсії за віком та сукупності обчисленого страхового стажу відповідач не допустив порушення заявленого права позивача на призначення пенсій та діяв відповідно до вказаної вище норми Порядку №22-1 щодо такого інформування, позаяк страховий стаж позивача не обчислював, а лише проінформував в контексті рішення іншого органу Пенсійного фонду щодо заявленого права позивача на пенсію. Лист відповідача не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивача на пенсію, оскільки не містить владно-розпорядчих приписів.

Оскільки дії та рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області не є предметом цього позову, відповідно до вимог ст.9 КАС України відсутні правові підстави для надання їм правової оцінки судом у цьому провадженні та доводи позивача щодо змісту обчислення страхового стажу не враховані.

У межах спірних обставин відповідач діяв з дотриманням встановленого зазначеними нормами права порядку та способу дій. Отже, позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результати вирішеного спору відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, 195; код ЄДРПОУ 21366538) про:

визнання неправомірною відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 26.12.1994 до 11.06.1996 у Черкаському ВНА «Насіння»;

зобов`язання зарахувати до його страхового стажу період роботи в Черкаському ВНА «Насіння» з 26.12.1994 до 11.06.1996, який дає право на пенсію за віком.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 13.10.2022.