
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1469/20
04 жовтня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Паряк Тетяни Дмитрівни
представника позивача Островської О.Н.
представника відповідача Капелян О.В.
представника відповідача Рибак Л.П.
представника відповідача Бісовська С.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, сувернітет та територіальну цілісність України Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправною бездіяльності та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації, Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправною бездіяльності та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
15.09.2022 р. подано уточнені позовні вимоги, які обґрунтовані тим, що позивач потребує поліпшення житлових умов та з 30.11.2011 року перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради Тернопільської області.
Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації не включив позивача в інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення та не направив її в Мінветеранів. Крім цього, із вказаного листа стало відомо, що Комісія при Тернопільській міській раді не приймала рішення про перерахунок мені грошової компенсації та не надіслала його в Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації.
Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації не включив мене в оновлену інформацію про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01 березня 2020 року, яка направлялася в Міністерство у справах ветеранів України.
Своїм рішенням, оформленим витягом з протоколу №5 від 28.05.2020 року засідання Комісія з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України Тернопільської міської ради відмовила в перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , оскільки при голосуванні рішення не набрало необхідної кількості голосів.
Таке рішення позивач вважає протиправним, оскільки він не отримував грошової компенсації, а також Порядком виплати не передбачено підстав для відмови в перерахунку грошової компенсації. На підставі цього звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30.06.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 29.07.2020 о 10:00 год. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 06.07.2020. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що не порушив права позивача на надання грошової компенсації на жилі приміщення, оскільки первинна вихідна інформація про право ОСОБА_1 мала бути своєчасно і в установленому порядку оформлена та подана до департаменту від управління соціальної політики Тернопільської міської ради, а цього, на жаль не відбулося, а тому підстави визнавати дії департаменту протиправними відсутні. А тому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Також, через електронний суд 13 липня 2020 року представником Міністерства у справах ветеранів України було надіслано відзив на позовну заяву, де зазначено, що Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації листом від 10.03.2020 №04-02/963 надіслав до Мінветеранів потребу в наданні грошової компенсації станом на 01.03.2020, в якій інформація про позивача була відсутня.
Мінветеранів на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення інформації підготувало проект розпорядження КМУ "Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених п.7 ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов, на 2020 рік".
Урядом прийнято вказане розпорядження 01 липня 2020 року за № 801-р, яким передбачається розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в обсязі 50000,0 тис. грн., в тому числі Тернопільській області - 1040,586 тис. грн.
Відтак, вся передбачена державним бюджетом на 2020 рік сума субвенції вже розподілена між місцевими бюджетами.
У зв`язку з цим, навіть у разі задоволенні позовних вимог до Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, врахувати інформацію про позивача при розподілі у 2020 році вже здійснити буде неможливо, оскільки розподіл вже фактично відбувся.
У разі надходження інформації про позивача у потребі Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації станом на 01.03.2021 вона буде врахована при здійсненні розподілу субвенції на 2021 рік. А тому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 20.07.2020.
03.03.2020 на адресу Управління Надійшов лист №04-02/877 від 03.03.2020 із Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА, яким було надано рекомендацію щодо повторного перегляду потреби в коштах на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб та надати департаменту уточнену потребу у зазначених коштах.
На виконання вказаних рекомендації 03.03.2020 Управлінням надіслано лист Начальнику відділу обліку та нерухомості за №431/13.02, в якому просили додатково розглянути питання щодо законності перебування на квартирному обліку особи з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 , станом на 01.01.2018.
Крім того, згідно вимог п.п. 19-20 Порядку, Управлінням 13.03.2020 року було надіслано лист №310/13.5 директору департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА, відповідно до якого було надано оновлений розрахунок призначеної грошової компенсації ОСОБА_1 .
17.03.2020 Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА надіслав лист №04-02/1070 адресований міському голові, в якому зазначено про те, що Комісією поверхнево вивчено питання щодо наявності правових підстав перебування на квартирному обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї, а тому просив посприяти в межах компетенції та в рамках чинного законодавства в перегляді рішення комісії стосовно визначення ОСОБА_1 права на призначення та виплату йому грошової компенсації.
25.03.2020 Листом №3900/04-Ф заступник міського голови ОСОБА_2 надав відповідь, відповідно до якої розглянувши лист департаменту соціального захисту населення №04-02/1070 від 17.03.2020, на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради 19.03.2020 вирішено перенести розгляд вказаного листа на наступне засідання у зв`язку із необхідністю додаткового вивчення даного питання.
Відповідно до протоколу-рішення №5 засідання комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей; для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей; для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 28.05.2020 розглядалось питання щодо перерахунку грошової компенсації особі з інвалідністю в наслідок війни II групи (з числа учасників бойових дій на території інших держав) ОСОБА_1 , розраховані станом на 01.03.2020р., в зв`язку із зміною показника опосередкованої вартості спорудження житла, (питання 3).
Згідно протоколу, заступник голови комісії ОСОБА_3 наголосив, що перерахунок має бути проведено згідно порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб. Які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей і проголосував «за», додатково наголосив, що закон не має зворотної дії. Для відмови у перерахунку грошової компенсації згідно чинного законодавства підстав немає. Якщо комісія із житлових питань при виконавчому комітеті міської ради зніме з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї в зв`язку з поданням відомостей що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, тоді відповідно Комісія повторно розгляне питання щодо призначення і виплати грошової компенсації гр. ОСОБА_1 .
Однак, Комісією було відмовлено в перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , оскільки при голосуванні рішення не набрало необхідної кількості голосів.
Відповідно до витягу з протоколу №4 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 02.07.2020 на розгляд Комісії було винесено питання про розгляд листа управління соціальної політики від 03.03.2020 №431/13.02 про додатковий розгляд питання щодо законності перебування на квартирному обліку особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 , станом на 01.01.2018, та листа департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації №04- 02/1070 від 17.03.2020 «Про визначення права ОСОБА_1 на призначення компенсації за належні житлові приміщення», (питання 4). Рішення про знаття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї не було прийнято, оскільки не набрало необхідної кількості голосів.
08.07.2020 Виконавчий комітет ТМР прийняв рішення №479, згідно п.3 якого вирішено: розглянути повторно питання п.4 протоколу №4 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 02.07.2020 на черговому засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради.
У відповідності до п.п.5 п. 15 Порядку Комісія відмовляє заявнику в призначенні грошової компенсації з підстав не перебування на квартирному обліку.
Оскільки питання щодо законності перебування ОСОБА_1 та членів його сім`ї станом на 01.01.2028 року на квартирному обліку не вирішено на даний момент, тому рішення суду про зобов`язання комісію до вчинення будь-яких дій щодо перерахунку призначеної грошової компенсації будуть передчасними, оскільки у випадку прийняття рішення про незаконне перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку станом на 01.01.2018, рішення Комісії №2 від 07.03.2019 про призначення останньому грошової компенсації буде підлягати до скасування. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалами суду від 29.07.2020, від 02.09.2020, 30.09.2020 відкладено розгляд справи на 21.10.2020 о 10:30 год.
Ухвалою суду від 21.10.2020 зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/15127/20 за позовом ОСОБА_1 до Громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.
22 червня 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 11.08.2021 о 10:15 год.
Ухвалою суду від 11.08.2021 відкладено розгляд справи на 15.09.2021 о 11:45 год.
15 вересня 2021 року представником позивача через електронний суд надіслано заяву про збільшення позовних вимог. А також ухвалою суду від 15.09.2021 зупинено провадження по даній справі до набрання законної сили рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/15790/21 за позовом ОСОБА_1 до Громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.
15 червня 2022 року поновлено провадження по справі та призначено судове засідання на 14.07.2022 о 11:15 год.
14 липня 2022 року секретарем судового засідання складено довідку про те, що судове засідання по адміністративній справі № 500/1469/20 не проводилося, у зв`язку із оголошенням повітряної тривоги. Наступне судове засідання призначено на 27.07.2022 о 10:00 год.
27 липня 2022 року секретарем судового засідання складено довідку про те, що судове засідання по адміністративній справі № 500/1469/20 не проводилося, у зв`язку із оголошенням повітряної тривоги. Наступне судове засідання призначено на 09.08.2022 о 10:00 год.
Ухвалою суду від 23.08.2022 відкладено розгляд справи на 26.09.2022 о 11:30 год.
Ухвалою суду від 26.09.2022, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 04.10.2022 о 11:30 год. для підготовки до надання нових пояснень по справі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити з мотивів викладених в позовній заяві.
Представники відповідачів в судовому засіданні заперечили проти позову, просили в його задоволенні відмовити.
Суд заслухавши сторін, розглянувши адміністративну справу, вивчивши зміст відзивів на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни.
Крім цього, позивач потребує поліпшення житлових умов та з 30.11.2011 року перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради Тернопільської області.
07 березня 2019 року Комісія з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді (далі - Комісія при Тернопільській міській раді) прийняла рішення про призначення йому грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав.
Рішення від 07.03.2019 року щодо позивача було надіслано в Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації ще в березні 2019 року, однак Департамент ні у 2019 році, ні у 2020 році не включив його в інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення та не направив інформацію щодо нього в Мінветеранів.
Як стало відомо з листа від 19.03.2020 року №04-02/1128 Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації не включив позивача в інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення та не направив її в Мінветеранів.
Крім цього, із вказаного листа позивачу стало відомо, що Комісія при Тернопільській міській раді не приймала рішення про перерахунок йому грошової компенсації та не надіслала його в Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації. Що є порушенням п.19 Порядку виплати (в редакції станом на 01.03.2020 року), який передбачає, що розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошову компенсацію не виплачено чи виплачено не в повному обсязі.
Також із листа від 29.05.2020 року №03-02/2122 позивачу стало відомо, що Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації не включив його в оновлену інформацію про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 01 березня 2020 року, яка направлялася в Міністерство у справах ветеранів України.
Згідно пункту 19 Порядку виплати, у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, її розмір підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошову компенсацію не виплачено чи виплачено не в повному обсязі (в редакції станом на 01.03.2020 року).
Поштовим відправленням від 03.06.2020 року позивач отримав рішення, оформлене витягом з протоколу №5 від 28.05.2020 року засідання Комісії при Тернопільській міській раді, яким відмовлено в перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , оскільки при голосуванні рішення не набрало необхідної кількості голосів.
Таке рішення вважає протиправним, оскільки він не отримував грошової компенсації, а також Порядком виплати не передбачено підстав для відмови в перерахунку грошової компенсації.
Позивач вважає, що своєю протиправною бездіяльністю, своїми протиправними рішеннями відповідачі порушили гарантоване мені ст..47 Конституцією України право на житло.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №214 (із змінами). Вказаною постановою затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок та умови надання), а також Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок виплати).
Пунктом 1 Порядку та умов надання передбачено, що ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР станом на 1 січня 2018 року (в редакції, чинній на 01.03.2020 року).
Пунктом 5 Порядку та умов надання (в редакції чинній на 01.03.2020 року) передбачено, що розподіл коштів субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва проводиться головним розпорядником на підставі інформації регіональних органів соціального захисту населення щодо потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення станом на 1 березня поточного року за формою згідно з додатком, яка подається до Мінсоцполітики (на даний час в Мінветеранів).
Відповідно до п.24 Порядку виплати Комісія не пізніше ніж через три робочі дні з дати прийняття рішення про призначення грошової компенсації надсилає копію рішення заявнику із зазначенням розміру належної йому грошової компенсації, а також структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації.
Згідно п.5 «Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», затвердженого Постановою КМУ №719 від 19.10.2016 (далі - Порядку) за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, об`єднаних територіальних громад, створених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад та визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в порядку, встановленому законом, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у рай її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів їх сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).
До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об`єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).
На виконання вищевказаних вимог, рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 903 від 02.11.2016 було створено Комісію та визначено її склад.
У відповідності до п.3.38 Положення про Управління соціальної політики Тернопільської міської ради затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 22.02.2019 №7/32/27 до функцій Управління соціальної політики належить забезпечення функціонування Комісії.
20 серпня 2021 року, представник позивача, під час ознайомлення із матеріалами справи №500/1469/20 за позовом ОСОБА_1 ознайомилася із клопотанням відповідача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 26.08.2020 року №1750/16/03 та доданими до нього документами, зокрема, з протоколом №9 від 21.08.2020 року засідання комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді (далі - Комісія).
З пункту 5 порядку денного вказаного протоколу вбачається, що комісія розглядала питання скасування п.1.4 рішення Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб від 07.03.2019 року №2 про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, ОСОБА_1 .
В протоколі вказано, що з пункту 5 порядку денного слухали секретаря комісії ОСОБА_4 , яка повідомила про те, що відділом квартирного обліку та нерухомості надано витяг з протоколу №5 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 13.08.2020 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради 19.08.2020 року №587 в якому зазначено, що громадською комісією було прийнято рішення щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї на підставі пп.1 п.26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов…» в зв`язку з поліпшенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення та пп.5 п.26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов…» в зв`язку з поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Відповідно до норм пп.4 п.15 «Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 (чинна на момент прийняття рішення) зазначено, що комісія приймає рішення про відмову в призначенні грошової компенсації заявнику з таких підстав: заявник не перебуває на квартирному обліку (не включений до списку громадян, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень - для осіб з інвалідністю).
Комісія прийняла рішення:
1. Скасувати п.1.4. рішення Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб від 07.03.2019 року №2 про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, ОСОБА_1 .
2. Відмовити ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації відповідно до пп.4 п.15 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 - заявник не перебуває на квартирному обліку.
Суд вважає, що таке рішення комісії позивач вважає протиправним та таким, що порушує права позивача ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації з огляду на наступне.
В п.6 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214 (в редакції, яка діяла на дату прийняття рішення) (далі - Порядок виплати грошової компенсації), визначено повноваження комісії, серед яких, зокрема, прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо). Такого повноваження як скасування раніше прийнятого рішення не має.
Згідно п.12. Порядку виплати грошової компенсації Комісія протягом п`яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті та в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової компенсації.
Однак, в порушення вказаної норми на засідання комісії, яке відбулося 21.08.2020 року, ОСОБА_1 ніхто не запрошував.
Відповідно до підпункту 4 п.15 Порядку виплати грошової компенсації Комісія відмовляє заявнику в призначенні грошової компенсації з таких підстав:
- заявник не перебуває на квартирному обліку (не включений до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень - для осіб з інвалідністю).
Згідно п.17 Порядку виплати грошової компенсації у разі відмови в призначенні грошової компенсації комісія надсилає заявнику копію відповідного рішення із зазначенням підстав для його прийняття не пізніше ніж через три робочі дні з дати його прийняття.
В порушення вказаної норми, оскаржуваного рішення ОСОБА_1 не надіслано. Про його існування він дізнався від свого представника у справі №500/1469/20, про що їй стало відомо при ознайомленні з матеріалами справи із документів, наданих відповідачем.
Пункти 1 та 25 Порядку виплати грошової компенсації надають право заявнику оскаржити в суді рішення комісії щодо грошової компенсації.
Так, рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12 квітня 2021 року у справі №607/15127/20 за позовом ОСОБА_1 до Громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, скасовано рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 19.08.2020 року №587 в частині затвердження протоколу №5 пункту 3.1 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради від 13.08.2020 року щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї. Зобов`язано Виконавчий комітет Тернопільської міської ради поновити ОСОБА_1 та членів його сім`ї на квартирному обліку. Вказане рішення набрало законної сили 20 травня 2021 року.
27 липня 2021 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради надіслав ОСОБА_1 лист №15838-Ф, яким повідомив, що його та членів його сім`ї поновлено на квартирному обліку.
Тобто, скасована підстава прийняття рішення Комісією, оформленого протоколом №9 від 21.08.2020 року.
Отже, ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, яка перебуває на квартирному обліку, має право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
Проте, відповідач позбавив ОСОБА_1 такого права своїм рішенням, оформленим пунктом 5 протоколу Комісії від 21.08.2020 року №9.
Відповідно до ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
На підставі вище викладеного, суд вважає, що відновити порушені права позивача можна визнавши протиправним та скасувати рішення, оформлене витягом з протоколу №5 від 28.05.2020 року засідання Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді, в частині відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку грошової компенсації. А також зобов`язати Комісію з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді розглянути питання та провести перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 . Визнати протиправним та скасувати п. 5 рішення, оформлене витягом з протоколу №9 від 21.08.2020 року засідання Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді і зобов`язати Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації включити ОСОБА_1 в інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації у 2020 році за належні для отримання жилі приміщення та подати вказану інформацію Міністерству у справах ветеранів України.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді, щодо непроведення перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , за належні для отримання жилі приміщення, то суд зазначає наступне.
Згідно з протоколу-рішення №2 Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей; для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей; для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 07.03.2019 було прийнято рішення про призначення та визначення розміру грошової компенсації ОСОБА_1 , що не заперечується Відповідачем.
03.03.2020 на адресу Управління Надійшов лист №04-02/877 від 03.03.2020 із Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА, яким було надано рекомендацію щодо повторного перегляду потреби в коштах на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб та надати департаменту уточнену потребу у зазначених коштах.
На виконання вказаних рекомендації 03.03.2020 Управлінням надіслано лист Начальнику відділу обліку та нерухомості за №431/13.02, в якому просили додатково розглянути питання щодо законності перебування на квартирному обліку особи з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 , станом на 01.01.2018.
Крім того, згідно вимог п.п. 19-20 Порядку, Управлінням 13.03.2020 року було надіслано лист №310/13.5 директору департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА, відповідно до якого було надано оновлений розрахунок призначеної грошової компенсації ОСОБА_1 .
17.03.2020 Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА надіслав лист №04-02/1070 адресований міському голові, в якому зазначено про те, що Комісією поверхнево вивчено питання щодо наявності правових підстав перебування на квартирному обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї, а тому просив посприяти в межах компетенції та в рамках чинного законодавства в перегляді рішення комісії стосовно визначення ОСОБА_1 права на призначення та виплату йому грошової компенсації.
25.03.2020 Листом №3900/04-Ф заступник міського голови ОСОБА_2 надав відповідь, відповідно до якої розглянувши лист департаменту соціального захисту населення №04-02/1070 від 17.03.2020, на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради 19.03.2020 вирішено перенести розгляд вказаного листа на наступне засідання у зв`язку із необхідністю додаткового вивчення даного питання.
Відповідно до протоколу-рішення №5 засідання комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей; для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей; для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 28.05.2020 розглядалось питання щодо перерахунку грошової компенсації особі з інвалідністю в наслідок війни II групи (з числа учасників бойових дій на території інших держав) ОСОБА_1 , розраховані станом на 01.03.2020р., в зв`язку із зміною показника опосередкованої вартості спорудження житла, (питання 3).
Згідно протоколу, заступник голови комісії ОСОБА_3 наголосив, що перерахунок має бути проведено згідно порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб. Які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей і проголосував «за», додатково наголосив, що закон не має зворотної дії. Для відмови у перерахунку грошової компенсації згідно чинного законодавства підстав немає. Якщо комісія із житлових питань при виконавчому комітеті міської ради зніме з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї в зв`язку з поданням відомостей що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, тоді відповідно Комісія повторно розгляне питання щодо призначення і виплати грошової компенсації гр. ОСОБА_1 .
Однак, Комісією було відмовлено в перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , оскільки при голосуванні рішення не набрало необхідної кількості голосів.
Разом з тим, у цій справі позивач просить визнати протиправною бездіяльність Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді, щодо не проведення перерахунку грошової компенсації ОСОБА_1 , за належні для отримання жилі приміщення.
Суд зазначає, що за загальним правилом під бездіяльністю слід розуміти не вчинення зобов`язаною особою належної дії (що за формою є статичним варіантом правової поведінки та за змістом є відсутністю жодної дії як такої). Отже, бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи, або нездійснення суб`єктом владних повноважень дій, які випливають із його повноважень на виконання вимог чинного законодавства та впливають на права, свободи та інтереси фізичної/юридичної особи.
Між тим, у даному конкретному випадку владним суб`єктом були вчинені саме дії у вигляді розгляду питання щодо надання оновленого розрахунку призначеної грошової компенсації ОСОБА_1 та проведено вказаний перерахунок, що вбачається із листа Управління соціальної політики Тернопільської міської ради №310/13.5 від 13.03.2020 р., а відтак вимоги позивача про бездіяльність є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Отже, підстав для задоволення позовних вимог стосовно визнання протиправною бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах немає.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Міністерства у справах ветеранів України врахувати при розподілі коштів субвенції потребу в наданні ОСОБА_1 , грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, суд зазначає, що Мінветеранів на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення інформації підготувало проект розпорядження КМУ "Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених п.7 ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов, на 2020 рік".
Урядом прийнято вказане розпорядження 01 липня 2020 року за № 801-р, яким передбачається розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в обсязі 50000,0 тис. грн., в тому числі Тернопільській області - 1040,586 тис. грн.
Відтак, вся передбачена державним бюджетом на 2020 рік сума субвенції вже розподілена між місцевими бюджетами, тому врахувати інформацію про позивача при розподілі у 2020 році здійснити неможливо, оскільки розподіл коштів відбувся.
При цьому Лист - потреба від Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до Департаменту соціального захисту Тернопільської обласної військової адміністрації щодо позивача не надходив і відповідно Міністерство у справах ветеранів України не врахувало при розподілі коштів потребу в наданні позивачу грошової компенсації.
Вимога позивача до Міністерство у справах ветеранів України про зобов`язання Міністерства у справах ветеранів України врахувати при розподілі коштів потребу в наданні позивачу грошової компенсації є передчасними, оскільки при виділенні коштів Міністерство керується інформацією щодо потреби в наданні грошової компенсації, яку надає Департамент соціального захисту Тернопільської обласної військової адміністрації.
Отже, в задоволенні цієї вимоги слід відмовити.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене витягом з протоколу №5 від 28.05.2020 року засідання Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді, в частині відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку грошової компенсації.
Зобов`язати Комісію з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді розглянути питання та провести перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати п. 5 рішення, оформлене витягом з протоколу №9 від 21.08.2020 року засідання Комісії з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Тернопільській міській раді.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної військовоївої адміністрації включити ОСОБА_1 в інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації у 2020 році за належні для отримання жилі приміщення га подати вказану інформацію Міністерству у справах ветеранів України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 10 жовтня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Комісія з вирішення питань виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення деяким категоріям осіб,які захищали незалежність,сувернітет та територіальну цілісність України ТМР (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 ).
- Тернопільська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Листопадова, 5,м.Тернопіль,Тернопільська область,46001 код ЄДРПОУ 34334305).
- Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації (місцезнаходження/місце проживання: вул. Грушевського, 8,м. Тернопіль,46021 код ЄДРПОУ 03195547).
- Міністерство у справах ветеранів України (місцезнаходження/місце проживання: провулок Музейний, 12,м. Київ,01001 код ЄДРПОУ 42657144).
Головуючий суддя Подлісна І.М.