
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2022 року Справа№200/133/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84121, м.Слов`янськ, вул.Маяковського, 2а) про визнання протиправною бездіяльності, що викладена в рішенні від 09.09.2021 №056650006302 щодо не зарахування при розгляді заяви про призначення пенсії від 02.09.2021 №5759 до пільгового стажу за Списком №1 з повним робочим днем в шахті періодів роботи: з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998 (на посаді проходчика за повним робочим днем в шахті), з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021 та до страхового стажу періоди роботи з 01.05.20210 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021, скасування рішення від 09.09.2021 №056650006302, зобов`язання повторно розглянути заяву від 02.09.2021 №5759 зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 з повним робочим днем в шахті періодів роботи: з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998 (на посаді проходчика за повним робочим днем в шахті), з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021 та до страхового стажу періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021; здійснення разової виплати заборгованості по пенсії, яка утворилася з 02.09.2021 по дату первинної виплати нарахованої пенсії. В обґрунтування зазначено, що під час розгляду заяви управлінням протиправно не враховані періоди роботи до пільгового та страхового стажів, що призвело для відмови у призначенні пенсії.
10 січня 2022 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (у письмовому провадженні).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив, в якому зазначено, що спірне рішення прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Щодо суті зазначено, що відмова у призначенні пенсії обумовлена недостатньою кількістю пільгового стажу. За результатом розгляду документів підраховано страховий стаж – 30 років 08 місяців 20 днів, пільговий за Списком №1 – 04 роки 05 місяців 23 дні. До страхового стажу не зараховані періоди з 01.12.2018 у зв`язку із не сплатою страхових внесків. Просив залучити в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та відмовити у задоволені позовних вимог.
29 вересня 2022 року ухвалою суду залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код 20490012, 69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано відзив, в якому зазначено, що відмова у призначенні пенсії обумовлена недостатністю пільгового стажу за Списком №1. До пільгового стажу роботи не зараховані періоди по яким відсутня інформація щодо кількості відпрацьованих підземних днів та не надані виписки із наказів по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці. Відсутність доказів сплати страхових внесків є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01.12.2018 по 02.09.2021. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Суд звертає увагу, що законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022 року, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено місто Слов`янськ Донецької області.
У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров`ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ № 14/І-г "Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи". Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Враховуючи те, що станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан, суд продовжує розгляд справи в письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
02 вересня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком.
09 вересня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову №056650006302. З рішення вбачається, що вік заявника складає 50 років, страховий стаж – 30 років 8 місяців 20 днів, пільгови стаж – 4 роки 5 місяців 23 дні. До пільгового стажу не зараховано періоди: з 3.08.1994 по 01.09.1994, з 02.09.1994 по 26.10.1994, з 27.10.1994 по 14.12.1994, оскільки за цей період не долучено кількість відпрацьованих підземних днів, з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.01.2011 по 30.04.2016, з 01.06.2016 по 30.11.2018, оскільки за цей період не долучено накази про результати проведеної атестації робочих місць за умовами праці.
В листі від 22.12.2021 №00500-1502-8/133569 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено, що період роботи з 2018 року по день звільнення на ДП «Шахта 1-3 Новогродівська» не враховано до пільгового стажу оскільки не надані документи про атестацію робочих місць та з 01.12.2018 відсутня сплата єдиного соціального внеску.
Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Судом встановлено, що в трудовій книжці позивача № НОМЕР_2 , зокрема, наявні наступні записи: 23.08.1994 – про прийняття учнем машиніста підземних устаткувань, 01.09.1994 - про направлення на курсове навчання, 26.10.1994 – практика по професії, 15.12.1994 – про переведення машиністом підземних установок в електромеханічний відділ, 05.03.1998 - про прийняття на роботу прохідником з повним робочим днем в шахті, 09.06.1998 – про звільнення; 21.01.2004 – про прийняття горноробочим підземним з повним робочим днем в шахті, 24.02.2005 – про переведення горноробочим по ремонту гірничих виробіток з повним робочим днем в шахті, 31.08.2006 – про звільнення; 11.09.2006 – про прийняття горноробочим підземним з повним робочим днем в шахті, запис про звільнення відсутній.
З розрахунку стажу (в межах заявлених позовних вимог) вбачається, що до пільгового стажу не зараховано періоди з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998 (на посаді проходчика за повним робочим днем в шахті), з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021, до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021.
З довідки від 27.07.2021 №26/273 ВП «Шахта 1- «Новогродівська» вбачається, що ОСОБА_1 у періоди з 23.08.1994 по 01.09.1994, з 01.09.1994 по 26.10.1994, з 26.10.1994 по 15.12.1994, з 15.12.1994 по 15.01.1996 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією, що передбачена Списком №1, затвердженим ПКМУ від 11.03.1994 №162.
З довідки від 25.08.2021 №121 ВП «Шахта 1- «Новогродівська» вбачається, що ОСОБА_1 у періоди з 11.09.2006 по 20.03.2008, з 20.03.2008 по 15.10.2012, з 15.10.2012 по 25.08.2021 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією, що передбачена Списком №1, затвердженим ПКМУ від 16.01.2003 №36.
Відповідно до п. 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 N 383 (далі Наказ №383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками (36-2003-п), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно п. 10. Наказу №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання ст. 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердив Порядок № 637.
Згідно п. 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
В п. 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до приписів п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Виходячи з наведених норм Порядку №637, у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Комплексний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Під час розгляду справи судом встановлено, що трудова книжка містить інформацію про те, що позивач працював підземним робочим з повним робочим днем під землею у відповідні періоди.
Постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Так, відповідно до Розділу I "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт Постанови № 202: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю), мають право на пільгову пенсію відповідно до положень частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Трудова книжка та додані додаткові довідки вказують, на те, що позивач у спірні періоди працював гірничим повний робочий день під землею. Доказів протилежного відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано.
Щодо посилання відповідача на необхідність надання кількості відпрацьованих підземних днів та наказів результатів атестації робочих місць, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992 р. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 р., відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383)
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р. (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997 р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 р., право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 р. включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 383 у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п`ятиденному робочому тижні. Цей же порядок застосовується при обчисленні пільгового стажу працівників, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
У межах спірних правовідносин записи у трудовій книжці містять відомості щодо характеру роботи позивача - з повним робочим днем під землею.
Додатково позивачем надані довідки ВП «Шахта 1- «Новогродівська», що підтверджують виконання гірничих робіт з видобутку вугілля за професією, що передбачена Списком №1. Крім того, довідки містять відомості про накази щодо результатів проведення атестації робочих місць на підприємстві.
Суд зауважує на тому, що відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 та № 2, мають право на зарахування періодів роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у разі не проведення або невчасного проведення атестації робочого місця з вини власника на таких підприємствах.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, оскільки позивач у періоди з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998, з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією, що передбачена Списком №1, ці роботи повинні бути зараховані до пільгового стажу у повному обсязі.
Крім того, внаслідок того, що вимоги пункту 7 Порядку № 383 щодо підрахунку пільгового стажу стосуються підприємств з неритмічною роботою (ритмічність виробництва на підприємстві є економічним аналізом діяльності цього суб`єкту господарювання), а в матеріалах справи не міститься доказів, які б свідчили, що позивач працював на підприємстві з неритмічною роботою, безпідставними є посилання відповідача на те, що спеціальний пільговий стаж має обчислюватись за фактично відпрацьованим часом на підставі довідок про кількість відпрацьованих підземних днів.
Щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи з підстав відсутньої сплати роботодавцем страхових внесків суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування” до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (до 01.01.2001 року), а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
До набрання чинності Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Разом з тим, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Обов`язок сплати страхових внесків по Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (ч.ч. 6 та 12 ст. 20) та обов`язок сплати єдиного внеску по Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (п. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4) покладений на страхувальників (підприємців-роботодавців), які є платниками таких внесків.
Виходячи з положень вказаних Законів найнятий працівник не є самостійним платником таких внесків.
Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.
Працівник же не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - заявника (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 року в справі № 482/434/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Отже, враховуючи наявні записи у трудовій книжці, що підтверджують зайнятість позивача у періоди з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021, відомості з бази системи персоніфікованого обліку про отримання у цей період заробітної плати, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав для врахування вказаних періодів роботи до страхового стажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій щодо не зарахування до пільгового стажу та страхового відповідних періодів роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у зарахуванні періодів роботи до пільгового стажу та страхового діяв не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку з чим наявні підстави для визнання рішення від 09.09.2021 №056650006302 про відмову у призначенні пенсії протиправним та скасування його, зобов`язання повторно розглянути заяву від 02.09.2021 №5759 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 з повним робочим днем в шахті періодів роботи: з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998, з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021 та до страхового стажу періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021.
Позовні вимоги в частині зобов`язання здійснити разову виплату заборгованості по пенсії яка утворилась з дати подання заяви по дату первинної виплати нарахованої пенсії є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки пов`язані з фактом набрання законної сили рішення у даній справі, а тому наразі у суду відсутні підстави констатувати наявність/відсутність порушеного права в цій частині.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи те, що управлінням неправомірно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, при цьому, зобов`язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 908 грн.
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 09.09.2021 №056650006302.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код 20490012, 69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії від 02.09.2021 №5759 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 з повним робочим днем в шахті періодів роботи: з 23.08.1994 по 14.12.1994, з 05.03.1998 по 09.06.1998, з 26.05.2005 по 31.08.2006, з 11.09.2006 по 30.04.2010, з 01.05.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 02.09.2021 та до страхового стажу періоди роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 01.12.2018 по 02.09.2021.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на корить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код 20490012, 69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош