Рішення № 106735577, 13.10.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
140/5241/22
Номер документу
106735577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5241/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маневицької селищної ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Маневицької селищної ради (відповідач), в якому просить суд:

1) визнати протиправною відмову у внесенні на розгляд сесії селищної ради заяви від 20 липня 2022 року щодо відмічення підпункту 1.1 пункту 1 рішення Маневицької селищної ради №31/5 від 23 травня 2018 року «Про внесення змін до штатного розпису Маневицької селищної ради»;

2) зобов`язати Маневицьку селищну раду відповідно до вимог пункту б статті 42 Закону «Про місцеве самоврядування Україні», пункту 13 статті 40 Кодексів Законів про працю України», частини другої статті 19 Конституції України внести на розгляд черговій сесії Маневицької селищної ради, заяву від 20 липня 2022 року та прийняти рішення про відмінення підпункту 1.1 пункту 1 рішення Маневицької селищної ради №31/5 від 23 травня 2018 року «Про внесення змін до штатного розпису Маневицької селищної ради».

Позовні вимоги мотивовано тим, що 20 липня 2022 року позивач надіслав заяву до відповідача, у якій просив відмінити підпункт 1.1 пункту 1 рішення селищної ради від 23 травня 2018 року №31/5, про виведення із структури та штатного розпису апарату селищної ради посаду інспектора з юридичних питань виконавчого апарату селищної ради 1.0 штатна одиниця, однак отримав відмову. В тексті відповіді зазначено, що звернення ОСОБА_1 не відповідає вимогам регламенту Маневицької селищної ради, а тому діючим законодавством не передбачені правові підстави для внесення звернення від 20 липня 2022 року на розгляд чергової сесії Маневицької селищної ради.

Вважає регламент Маневицької селищної ради таким, що обмежує його конституційне право на об`єктивний розгляд звернення на черговій сесії селищної ради та прийняття відповідного рішення.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що порядок денний сесії селищної ради унормовано Регламентом Маневицької селищної ради, який затверджений рішенням Маневицької селищної ради 16 грудня 2020 року №2/2.

Відповідно до положень статті 24 вказаного Регламенту, пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного сесії можуть вноситись селищним головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Статтею 30 Регламенту визначено, що пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися селищним головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Положення статей 24, 30 внесено до Регламенту Маневицької селищної ради у відповідності із вимогами пункту 13 частини шостої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якого пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Таким чином, правові підстави для внесення звернення ОСОБА_1 від 20 липня 2022 року на розгляд чергової сесії Маневицької селищної ради щодо прийняття рішення про відміну підпункту 1.1 пункту 1 рішення селищної ради від 23 травня 2018 року №31/5 «Про внесення змін до структури та штатного розпису Маневицької селищної ради», у суб`єкта владних повноважень - Маневицькій селищній раді були відсутні, оскільки не відповідають статтям 24 та 30 Регламенту Маневицької селищної ради та пункту 13 частини шостої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У відповіді на відзив позивач просив задовольнити позов повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 20 липня 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Маневицької селищної ради, у якій просив внести на розгляд чергової сесії Маневицької селищної ради та прийняти рішення, яким відмінити підпункт 1.1 пункту 1 рішення селищної ради від 23 травня 2018 року №31/5, про виведення із структури та штатного розпису апарату селищної ради посаду інспектора з юридичних питань виконавчого апарату селищної ради 1.0 штатна одиниця.

На дане звернення, відповідач листом від 29 липня 2022 року №1572/01-11/2-22 повідомив, що порядок денний сесії селищної ради унормовано Регламентом Маневицької селищної ради, який затверджений рішенням Маневицької селищної ради 16 грудня 2020 року №2/2. Відповідно до положень статті 24 вказаного Регламенту, пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного сесії можуть вноситись селищним головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян, старостами. Положеннями статті 35 Регламенту Маневицької селищної ради визначено, що матеріали, підготовлені з відступами від вимог цього Регламенту, приймаються до розгляду на сесії ради, як виняток, лише у випадку, коли вони вимагають термінового вирішення, були розглянуті на профільній комісії та завізовані головами всіх постійних комісій і вносяться до порядку денного сесії в порядку їх надходження, а відтак діючим законодавством не передбачені правові підстави для внесення звернення ОСОБА_1 від 20 липня 2022 року на розгляд чергової сесії Маневицької селищної ради.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР).

За змістом статей 140, 141 Конституції України, статті 2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Згідно із статей 5, 10, 25 Закону №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 46 Закону №280/97-ВР установлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

При цьому відповідно до пункту 5, 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Отже, наведеними нормами встановлено вичерпний перелік осіб, до повноважень яких відносяться пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного сесії, зокрема, щодо загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, а тому правові підстави для внесення звернення ОСОБА_1 від 20 липня 2022 року щодо прийняття рішення, яким просить відмінити підпункт 1.1 пункту 1 рішення селищної ради від 23 травня 2018 року №31/5, про виведення із структури та штатного розпису апарату селищної ради посаду інспектора з юридичних питань виконавчого апарату селищної ради 1.0 штатна одиниця, були відсутні.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Крім того, суд звертає увагу, що позивач має право звернутись до Маневицької селищної ради в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

Оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не підлягає стягненню з відповідача та залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Маневицької селищної ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер