Рішення № 106732771, 13.10.2022, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.10.2022
Номер справи
904/1003/22
Номер документу
106732771
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2022м. ДніпроСправа № 904/1003/22

за позовом Криворізького міськрайонного центру зайнятості, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 75 838,74 грн

Суддя Золотарьова Я.С.

Без участі представників сторін.

ПРОЦЕДУРА

Криворізький міськрайонний центр зайнятості звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ" та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 75 838,74 грн.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.05.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представник відповідача 26.05.2022 подав відзив на позов.

Представник позивача 13.06.2022 подав відповідь на відзив.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

Так, у справі "Хосце проти Нідерландів" 1998 суд вирішив, що тривалість у 8,5 років є розумною у контексті ст. 6 Конвенції, у зв`язку зі складністю справи, а у справі "Чірікоста і Віола проти Італії", 15-річний строк розгляду визнано Європейським судом з прав людини виправданим, у зв`язку з поведінкою заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Узагальнена позиція позивача

Позивач вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору на постачання природного газу № 41ЕВ497-1062-19 від 23.12.2019.

Позивач зазначає, що регулярним укладенням додаткових угод до договору, зменшувався обсяг постачання природного газу за договором, збільшувалася ціна за одиницю товару порівняно з первісною ціною, запропонованою за результатами відкритих торгів. В результаті укладення сукупності додаткових угод до договору, у 2020 році, обсяг газу, що мав бути поставлений, скоротився з запланованих 33 000 тис. куб.м., а ціна за одиницю газу зросла з 5,100 грн. за куб.м. до 8,85 грн. за м. куб. у 2020 році та до 9,9 грн. за куб.м. у січні 2021 року. Тобто, газ наприкінці 2020 року постачався на 74 % дорожче, ніж передбачено договором, а в січні 2021 року на 94% дорожче, ніж передбачено договором. Фактично, жодного м. куб газу за ціною, визначеною договором, поставлено не було.

Позивачем на рахунок відповідача сплачено коштів на загальну суму 198 000,00 грн. Однак, у разі сплати позивачем за ціною зазначеною в договорі вартість за спожитий газ складала суму 122 161,25 грн. Тобто, різниця сплачених коштів становить 75 838,74 грн.

Позиція відповідача

Відповідач зазначає, що зміна умов договору відбувається за згодою сторін. Пунктом 9.6 договору передбачено, що усі зміни і доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін, та скріплюються їх печатками.

Відповідач вказує, що відповідно до принципів прозорості торгів та стандартів добросовісності ділової практики сторони у п.3.1 та п.3.3. договору зробили застереження та заклали порядок перерахування ціни газу. Тому, Відповідач вважає, що Позивач під час укладення договору розумів, що ціна газу може бути перерахована, у тому числі шляхом укладення додаткових угод.

Перед кожним підвищенням ціни на газ відповідачем були надані позивачу інформаційні довідки відповідного органу, який має повноваження здійснювати моніторинг цін на відповідні товари, зокрема, на природний газ, щодо коливання ціни природного газу на ринку, що кореспондується з розясненнями Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» від 07.04.2015 №3302-05/11398-07. Тому, сторонами було дотримано вимоги, визначені у п.3.3. договору, під час укладення додаткових угод до договору.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

За результатами публічної закупівлі UА-2019-11-19-001964-b, яка проводилася Криворізьким міськрайонним центром зайнятості, переможцем визнано ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» з ціновою пропозицією після аукціону 168 300,00 грн з ПДВ.

Згідно з тендерною пропозицією від 10.12.2019 вих№497-Сл-18914-1219 за результатами аукціону, ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» зазначило, що погоджується з усіма умовами тендерної документації, та пропонує здійснити закупівлю зазначеного в тендерній пропозиції товару Природний газ код ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо в обсязі 33000 м.куб за ціною 5,1 грн зам. куб. У разі визнання цього переможцем торгів, візьме на себе зобов`язання виконати усі умови, передбачені Договором за ціною, що склалась за результатом електронного аукціону та погоджується дотримуватися умов цієї тендерної пропозиції протягом 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій».

За результатами проведених торгів 23.12.2019 між Криворізьким міськрайонним центром зайнятості (споживач) та ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (постачальник) було укладено договір №41ЕВ497-1062-19 на постачання природного газу (арк.с.7).

Відповідно до пункту 1.1 договору, постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2020 році природний газ (згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015 - 09123000-6 Природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Річний плановий обсяг постачання газу - до 33 000 куб. м. (пункт 1.2 договору).

Пунктом 1.3 договору передбачено, що плановий обсяг постачання газу по місяця: січень – 7 000 куб.м, лютий – 6 000 куб. м, березень – 5 000 куб. м, квітень 1 000 куб.м, жовтень – 2 000 куб.м, листопад – 5 000 куб. м, грудень - 7 000 куб. м.

Пунктом 2.3 договору передбачено, що обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1. договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ.

Пунктом 3.1 договору передбачено, що розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.

Згідно пункту 3.2 договору, ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 4,250 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 0,850 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 5,100 грн.

Відповідно до пункту 3.3 договору ціна, зазначена в пункті 3.2 договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.

Очікувана сума договору становить 168 300,00 грн, у т. ч. ПДВ - 20% (пункт 3.5 договору).

Пунктом 9.6 договору передбачено, що усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками.

Сторони підписали додаткову угоду № 1 від 29.01.2020 (арк.с.11), в якій дійшли згоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 4,675 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 0,935 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 5,610 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 3 від 30.01.2020 (арк.с.12), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 5,142500 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 1,028500 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 6,171000 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 4 від 31.01.2020 (арк.с.13), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 5,656750 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 1,131350 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 6,78100 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 5 від 17.02.2020 (арк.с.14), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 6,222425 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 1,244485 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 7,46691 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 6 від 21.02.2020 (арк.с.15), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна за 1 куб метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 6,790660 грн без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 1,358132 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 8,148792 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 7 від 01.06.2020 (арк.с.17), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 6,11594 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,223188 грн, всього з ПДВ – 7,339128 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 8 від 02.06.2020 (арк.с.18), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 5,50434 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,100868 грн, всього з ПДВ – 6,605208 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 9 від 01.06.2020 (арк.с.19), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 4,95390 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 0,990078 грн, всього з ПДВ – 5,94468 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 10 від 04.06.2020 (арк.с.20), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 4,45850 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 0,8915 грн, всього з ПДВ – 5,35020 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 11 від 05.06.2020 (арк.с.21), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 4,053242 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 0,810648 грн, всього з ПДВ – 4,86389 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 12 від 21.09.2020 (арк.с.22), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 4,458565 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 0,891713 грн, всього з ПДВ – 5,350278 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 13 від 23.09.2020 (арк.с.24), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 4,9044215 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 0,9808843 грн, всього з ПДВ – 5,8853058 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 14 від 25.09.2020 (арк.с.26), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 5,136576 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,027315 грн, всього з ПДВ – 6,163891 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 15 від 03.11.2020 (арк.с.28), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 5,650225 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,130045 грн, всього з ПДВ – 6,78027 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 16 від 04.11.2020 (арк.с.29), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 6,21524 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,243048 грн, всього з ПДВ – 7,458288 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 17 від 19.11.2020 (арк.с.30), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 6,553243 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,310648 грн, всього з ПДВ – 7,863891 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 18 від 23.11.2020 (арк.с.31), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,20855 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,44171 грн, всього з ПДВ – 8,65026 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 19 від 25.11.2020 (арк.с.32), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,374909 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,474982 грн, всього з ПДВ – 8,849891 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 21 від 15.01.2021 (арк.с.33), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 8,11235 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,62247 грн, всього з ПДВ – 9,73482 грн.».

Сторони підписали додаткову угоду № 22 від 20.01.2021 (арк.с.35), в якій дійшли зоди, зокрема, викласти пункт 3.2 договору у такій редакції:

« 3.2 Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 8,250000 грн за 1 куб.м, крім того ПДВ 1,650000 грн, всього з ПДВ – 9,900000 грн.».

Позивач зазначає, що регулярним укладенням додаткових угод до договору, зменшувався обсяг постачання природного газу за договором, збільшувалася ціна за одиницю товару порівняно з первісною ціною, запропонованою за результатами відкритих торгів. В результаті укладення сукупності додаткових угод до договору, у 2020 році, обсяг газу, що мав бути поставлений, скоротився з запланованих 33 000 тис. куб.м. до 20 955,395 куб.м.

Позивачем платіжними дорученнями № 0235 від 14.02.2020 на суму 15 318,69 грн, № 0420 від 16.03.2020, на суму 36 556,06 грн, № 0681 від 14.04.2020 на суму 22 745,81 грн, № 0780 від 14.05.2020 на суму 11 853,16 грн, № 1137 від 16.06.2020 на суму 2 546,58 грн, № 3981 від 17.07.2020 на суму 234,10 грн, № 6400 від 19.11.2020 на суму 287,27 грн, № 6903 від 21.12.2020 на суму 36 163,22 грн, № 7062 від 24.12.2020 на суму 23 067,02 грн, № 213 від 17.02.2021 на суму 29 700,00 грн на рахунок відповідача сплачено коштів на загальну суму 198 000,00 грн.

Позивач вказує, що ним у разі сплати за газ за ціною зазначеною в договорі вартість за спожитий газ складала суму 122 161,25 грн. Тобто, різниця сплачених коштів становить 75 838,74 грн.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Як вбачається з матеріалів справи, договір № №41ЕВ497-1062-19 від 23.12.2019, укладений між Криворізьким міськрайонним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю “Дніпропетровськагаз збут” в порядку процедури публічних закупівель в формі відкритих торгів шляхом використання електронної системи Prozorro.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про публічні закупівлі” (в редакції чинній на час укладення договору), договір про закупівлю - це договір, що укладається між замовником і учасником торгів за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі” (в редакції чинній на час існування спірних правовідносин), договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про публічні закупівлі”.

Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

З матеріалів справи вбачається, що додаткові угоди до договору на постачання природного газу № 41ЕВ497-1062-19 від 23.12.2019, якими змінювалась ціна договору, були укладені у період з 29.01.2020 по 20.01.2021.

Відповідно до частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 19.04.2020) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 4) продовження строку дії договору та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини п`ятої цієї статті.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 01.12.2019) договір про закупівлю є нікчемним у разі, зокрема, його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 19.04.2020) договір про закупівлю є нікчемним у разі, зокрема, укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону.

Судом установлено, що внаслідок підписання Криворізьким міськрайонним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю “Дніпропетровськагаз збут” додаткових угод до договору, ціна газу за 1 куб.м. збільшилась для Криворізьким міськрайонним центром зайнятості з 5,100 грн. до 8,85 грн. за 1 куб.м., тобто на 74%.

Будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам.

Будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір.

Господарський суд зазначає, що Криворізький міськрайонний центр зайнятості мав беззаперечне право на отримання газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі, однак, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції ТОВ “Дніпропетровськагаз збут” про збільшення ціни підписав спірні додаткові угоди, внаслідок чого ціна за 1 куб.м. газу збільшилася, а обсяг поставки газу за договором істотно зменшився.

Така поведінка сторін призвела до повного нівелювання результатів відкритих торгів.

За висновками Верховного Суду, викладеними в Постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, метою регулювання, передбаченого статтею 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України “Про публічні закупівлі” нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі” (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників;об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що перемога в тендері (закупівля за кошти місцевого бюджету) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення шляхом укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19 вказав, що відповідно до принципу прозорості торгів та стандартів добросовісної ділової практики сторони в договорі мали б закласти певну формулу та порядок перерахунку ціни (так зване "цінове застереження"). Це призвело б до прозорості закупівель - адже замовник би розумів, що ціна може бути перерахована. Обидві сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку газу (тобто постійне коливання цін на газ, їх сезонне зростання-падіння були прогнозованими). Тому сторони не були позбавлені можливості визначити в договорі порядок зміни ціни, зокрема, які коливання ціни надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни, визначити документи, що мають підтверджувати коливання цін на ринку. Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).

Натомість, сторонами наведені чинники при укладенні договору не враховано.

Відтак, сторонами послідовно збільшувалась вартість газу на максимально визначений у законі відсоток, за відсутності доказів, що його вартісні показники упродовж дії договору зростали в такій прогресії, що виконання його умов стало вочевидь невигідним (збитковим) для Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпропетровськагаз збут”.

Наведені дії Криворізького міськрайонного центру зайнятості та Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпропетровськагаз збут” розцінюються судом як недобросовісні.

Частиною 2 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Відтак, додаткові угоди, які були укладені у період з 29.01.2020 по 18.04.2020 є нікчемними на підставі пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 01.12.2019) та додаткові угоди, які були укладені у період з 19.04.2020 по 20.01.2021 є нікчемними на підставі пункту 2 частини 1 статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 19.04.2020), оскільки укладені з порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Частиною 1 статті 236 Цивільного кодексу України передбачено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому, судовий збір у розмірі 2 481,00 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" (49000, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Поля, буд. 2, літ. А-2; ідентифікаційний код 39572642) на користь Криворізького міськрайонного центру зайнятості (50071, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Саксаганський район, вул. Космонавтів, 1; ідентифікаційний код 21908407) грошові кошти у ромірі 75 838,74 грн, судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова