
Справа № 569/117/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2022 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Тимощука О.Я.,
при секретарі – Ковальчук О.Б.,
за участю представника третьої особи – Цимбалюк О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба автомобільних доріг в Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ДПО18 № 716349 від 22 грудня 2021 року про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 140 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1 020 грн. 00 коп, винесену старшим інспектором ВОНС в м. Сарни УПП в Рівненській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Котяшем В.А.
В обґрунтування позову зазначає, що 25 вересня 2020 року між Службою автомобільних доріг у Рівненській області (замовник) та ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» (виконавець) було укладено Договір № 37 від 25 вересня 2020 року на закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг (далі - Договір).
Відповідно до вказаного договору ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» зобов`язується надати послуги з експлуатаційного утримання та поточного дрібного ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення в межах Рівненської області загальною протяжністю 1811,9 км.
Згідно п. 1.4. договору послуги виконуються виконавцем на підставі щомісячних планів-завдань та/або актів дефектів, затверджених замовником в межах видатків затвердженого помісячного розпису.
Відповідно до п. 1.6. договору виконавець за завданням замовника надає послуги з виконання звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції за завданням замовника.
Жодних таких завдань замовником не надавалось. Вказує, що ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» не є власником та балансоутримувачем доріг, а лише виконує роботи по утриманню доріг, в межах укладеного договору.
Вказує, що постанова серії ДПО18 № 716349 від 22 грудня 2021 року є незаконною та підлягає скасуванню, а викладені в ній обставини не відповідають дійсності.
Зазначає, що в розумінні Закону України «Про дорожній рух», Закону України «Про автомобільні дороги» він не є суб`єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Позивач та його представник – адвокат Стригунов О.М. в судове засідання не з`явилися, повідомлялися про час та дату розгляду справи належним чином. 04.10.2022 року на електронну пошту Рівненського міського суду Рівненської області представником – адвокатом Стригуновим О.М. подано клопотання, в якому просить дозволити участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції (EASYCON) поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 05.10.2022 року в задоволенні клопотання відмовлено.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, повідомлялася про час та дату розгляду справи належним чином, подала через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області 27.01.2022 року відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що оскаржувана постанова прийнята інспектором БДР Управління патрульної поліції в Рівненській області з дотриманням вимог закону, а матеріали справи свідчать про те, що позивачем були проігноровані вимоги правил, норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що підтверджується поясненнями самого позивача, матеріалами фотозйомки та актами обстеження вулично-шляхової мережі та іншими матеріалами справи, саме за це і було притягнуто позивача до адміністративної відповідальності.
Представник Служби автомобільних доріг у Рівненській області Цимбалюк О.П. в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, просить відмовити в їх задоволенні з підстав викладених у письмових поясненнях на позовну заяву. Крім того, зазначила, що саме позивач як посадова особа ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ», який обіймає посаду інженера з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у Рівненській області та в безпосередні обов`язки якого входить належне, якісне надання послуг з експлуатаційного утримання на автомобільних дорогах загального користування державного значення в межах Рівненської області, зокрема, на автомобільній дорозі М-07 Київ-Ковель-Ягодин є належним суб`єктом адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП.
Заслухавши пояснення представника третьої особи – Цимбалюк О.П., дослідивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22 грудня 2021 року старшим інспектором ВОНС в м. Сарни УПП в Рівненській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Котяшем В.А. була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 716349 про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 140 КУпАП до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 1020,00 гривень.
Постановою від 22 грудня 2021 року встановлено, 21 грудня 2021 року о 09 год. 40 хв. ОСОБА_1 на а/д М-07 Київ-Ковель-Ягодин 25-266 км будучи посадовою особою, інженером з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у Рівненській області ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» порушив правила, норми та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільної дороги, а саме: не ліквідував зимову слизькість проїзної частини дороги у терміни відповідно до вимог ДСТУ 3587-97, не вжив заходів для попередження, запобігання утворенню ожеледиці, не здійснив профілактичної попередньої обробки проїзної частини дороги протиожеледними матеріалами, чим порушив п. 3 ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух», п. 11 постанови КМУ № 198 від 30.03.1994 року та розділ 5 «Технічним правилам ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів» № 54 від 14.02.2012 року та п. 1.5 ПДР України, чим скоїв правопорушення передбачене ч. 1 ст. 140 КУпАП.
Статтею 10 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.
Основними обов`язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є, зокрема, розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг; виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах і здійснення заходів щодо їх ліквідації; (пункти 4-6, 9, 10 статті 11 Закону України «Про автомобільні дороги»).
Згідно з п.п. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про автомобільні дороги» орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування.
Згідно ст. 1 Закону України «Про дорожній рух» цей закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання розробляють і здійснюють заходи для забезпечення безпеки дорожнього руху, проводять у трудових колективах профілактичну роботу по дотриманню вимог законодавства про дорожній рух, за згодою з первинними профспілковими організаціями включають до колективних договорів вимоги щодо форм впливу на членів трудового колективу у разі порушення ними обов`язків учасників дорожнього руху, встановлених чинним законодавством про дорожній рух. Посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані:
- забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;
- при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху;
- впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів;
- позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами;
- по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження;
- у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла;
- обладнувати їх технічними засобами регулювання дорожнього руху;
- виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки:
- своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджу вальними і направляючими засобами;
- щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.
Згідно ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
Статтею 24 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.
Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або органи, уповноважені ними здійснювати експлуатаційне утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мають право вимагати від користувачів дотримання чинних законодавчих і нормативно-правових актів стосовно дорожнього руху, правил ремонту і утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування дорогами і дорожніми спорудами та їх охорони.
Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода або несвоєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою людини, яка перебуває у невідкладному стані сталася з їх вини.
Стаття 53 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Пунктом 5 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 року № 198 (далі по тексту Єдині правила) передбачено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об`єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов`язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об`єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об`єктів, забрудненню навколишнього середовища.
Згідно п. 11 Єдиних правил власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані:
- своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху;
- постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух;
- контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями;
- відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг.
У відповідності до положень статті 6 Закону України «Про автомобільні дороги» експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування та інших видів автомобільних доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів (контрактів) про утримання автомобільних доріг загального користування за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм та стандартів.
З матеріалів справи вбачається, що Служба автомобільних доріг у Рівненській області є балансоутримувачем автомобільної дороги М-07 Київ-Ковель-Ягодин.
25 вересня 2020 року між Службою автомобільних доріг у Рівненській області (замовник) та ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» (виконавець) був укладений договір № 37 на закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг.
Відповідно до умов цього договору ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ», як суб`єкт господарювання зобов`язується у порядку та на умовах визначеним цим Договором своїми силами і засобами на власний ризик або з залученням субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Рівненській області, згідно технічного завдання Замовника та в обумовлений Договором термін.
Перелік доріг, які передавались для ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» для надання послуг за предметом договору, викладені у Додатку № 1 до Договору. У вказаний додаток, зокрема, включена міжнародна автомобільна дорога М-07 Київ-Ковель-Ягодин (на м. Люблін) протяжністю 110,8 км.
Відтак, ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» є дорожньо-експлуатаційною організацією, якій на період надання послуг з експлуатаційного утримання та поточного дрібного ремонту Службою автомобільних доріг у Рівненській області передані автомобільні дороги державного значення в межах Рівненської області і саме посадові особи ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» несуть відповідальність за порушення правил, норм, стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
У відповідності до положень п. 1.3, 1.5 вказаного Договору ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» та його посадові особи прийняли від Служби автомобільних доріг у Рівненській області автомобільні дороги, та взяли на себе обов`язок здійснювати експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт відповідно до:
- Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198;
- Наказу державного агентства автомобільних доріг України № 154 від 07.05.2018 року;
- ДБН А.3.1-5, СОУ 45.2-00018112-028:2008; НПАОП 63.21-1.01-09 Правила охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг;
- ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану;
- П Г.1-218-113:2009 Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України;
- П Г.1-218-118:2005 Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг;
- ДСТУ –Н Б В.3.2-5:2016 Настанова з ліквідації вибоїн покриття нежорсткого дорожнього одягу автомобільних доріг;
- ДСТУ 2587:2010 Безпека дорожнього руху. Розмітка дорожня. Загальні технічні вимоги. Методи контролювання. Правила застосування;
- ДСТУ 2735-94 Огородження дорожні i напрямні пристрої. Правила використання. Вимоги безпеки дорожнього руху;
- ДСТУ 4036-2001 Безпека дорожнього руху. Вставки розмічальні дорожні. Загальні технічні вимоги;
- ДСТУ 4100:2014 Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування;
- ДСТУ 4241-2003 Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні та інформаційні табло зі змінною інформацією. Загальні технічні умови;
- ДСТУ 7168:2010 Безпека дорожнього руху. Огородження дорожні тимчасові. Загальні технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-9:2003 Пристрої дорожні напрямні. Загальні технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-10:2003 Огородження дорожнє парапетного типу. Загальні технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-11:2004 Огородження дорожнє перильного типу. Загальні технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-12:2004 Огородження дорожнє металеве бар`єрного типу. Загальні технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-28:2011 Огородження дорожнє металеве бар`єрного типу. Технічні умови;
- ДСТУ Б В.2.3-25:2009 Огородження дорожнє тросового типу. Загальні технічні умови;
- ДСТУ 8749:2017 Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт;
- СОУ 45.2-00018112-028:2008 Забезпечення якості при будівництві, ремонті та експлуатаційному утриманні автомобільних доріг та мостових споруд;
- СОУ 45.2-00018112-029:2008 Безпека дорожнього руху. Смуги шумові. Загальні технічні вимоги. Правила застосування;
- СОУ 42.1-37641918-105:2013 Класифікація робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування;
- СОУ 42.1-37641918-085:2018 Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання;
- СОУ 45.2-00018112-037:2009 Матеріали протиожеледні для боротьби із зимовою слизькістю. Класифікація. Технічні вимоги. Методи випробувань.
ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» отримало від Служби автомобільних доріг у Рівненській області Завдання від 07.12.2021 за № 7/3502, яким був доведений обсяг послуг на грудень 2021 року.
Зокрема, Завдання від 07.12.2021 року за № 7/3502 містило наступний перелік послуг, які ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» повинен був надати у грудні 2021 року в рамках Договору № 37 на закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг від 25.09.2020 року: заготівля протиожеледних матеріалів; обробка доріг протиожеледними матеріалами при зимовій слизькості та ожеледиці, в тому числі з метою профілактики; патрульне снігоочищення автомобільних доріг, розчищення їх від снігових заносів, усунення ущільнення снігового шару з поверхні проїзної частини, прибирання і відкидання снігових валів з узбіч; прибирання снігу та льоду на автобусних зупинках, майданчиках відпочинку, тощо; чергування інженерно-технічних працівників, робітників, машиністів та дорожньої техніки.
Оскільки ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» відповідно до укладеного Договору № 37 від 25.09.2020 року несе відповідальність за створення безпечних умов руху на автомобільних дорогах (пункт 1.2. Договору, в т.ч. на М-07 Київ-Ковель-Ягодин в межах Рівненської області), що знаходяться у їх віданні в силу пункту 1.5. Договору та зобов`язаний своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а САД у Рівненській області своїм Завданням на виконання робіт з експлуатаційного утримання доріг на грудень 2021 року доводив до ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» обов`язок здійснювати зимове утримання: обробка доріг протиожеледними матеріалами при зимовій слизькості та ожеледиці, в тому числі з метою профілактики; патрульне снігоочищення автомобільних доріг, розчищення їх від снігових заносів, усунення ущільнення снігового шару з поверхні проїзної частини, прибирання і відкидання снігових валів з узбіч; прибирання снігу та льоду на автобусних зупинках, майданчиках відпочинку, тощо; чергування інженерно-технічних працівників, робітників, машиністів та дорожньої техніки на автомобільній дорозі М-07 Київ-Ковель-Ягодин, то суд вважає, що ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» несе виключну відповідальність за незабезпечення безпеки руху.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них. Тобто виключно законами України встановлюється такий вид юридичної відповідальності, як адміністративна відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУПАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків, а не додатково встановлені в законі, як зазначено в оскаржуваному рішенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 КУпАП порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (далі -ПДР України) дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов`язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
ОСОБА_1 є посадовою особою ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ», який обіймає посаду інженера з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у Рівненській області, а тому в силу своєї посади він здійснює організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції від імені ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» саме у Рівненській області, в його безпосередні обов`язки входить належно виконувати посадові обов`язки, що пов`язані з належним виконанням Договору № 37 від 25.09.2020.
Закон України «Про дорожній рух» та постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони» не передбачають виключну відповідальність за неналежне утримання автомобільних доріг балансоутримувачів цих доріг, що належать до сфери Укравтодору.
З матеріалів справи вбачається, що факт наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140КУпАП підтвердився зокрема: актами обстеження ділянки дороги та фото.
Об`єктом правопорушень, передбачених ч. 1ст. 140 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Об`єктивна сторона цих правопорушень полягає у недодержанні правил, норм і стандартів при утриманні шляхів та невжитті заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць провадження робіт. Суб`єктивна сторона правопорушень, передбачених цією статтею, характеризується наявністю як умислу, так і необережності. Суб`єктами правопорушень, передбачених, зокрема частиною 1статті 140 КУпАП, можуть бути лише посадові особи, до компетенції яких належить додержання правил, норм і стандартів при утриманні шляхів, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць провадження робіт.
Таким чином, позивач у розумінні чинного законодавства є суб`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КпАП України.
Частиною 1 ст. 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова є чинною, як така що винесена поліцейським з дотримання вимог закону, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 159-164, 192-194, 241-255, 286, 293-295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба автомобільних доріг в Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його складення до Восьмого апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Рівненського
міського суду Тимощук О.Я.