
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №380/13933/22
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11 жовтня 2022 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області із вимогами:
- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 134550016237 від 18.02.2022 р. про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії по віку та Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області № 134550016237 від 29.04.2022 про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії по віку;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу час навчання у Львівському медичному інституті з 01.09.1979р. по 01.07.1984 р. та призначити ОСОБА_2 пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 04.12.2021 року з урахуванням до стажу роботи часу навчання у Львівському медичному інституті і здійснити доплату пенсії з 04.12.2021 року з урахуванням виплаченої.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить недоліки з огляду на наступне.
1. Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон від 08.07.2011 № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону №3674-VI, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 статті 4 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 1 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2481,00 гривень.
Як встановлено суддею, позивачем до матеріалів справи долучено квитанцію №0.0.2695130649.1 від 04.10.2022 року про сплату судового збору в сумі 992,40 грн.
Водночас, як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач просить визнати протиправними та скасувати два окремі рішення пенсійних органів, а саме:
1) №134550016237, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 18.02.2022 року;
2) №134550016237, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області 29.04.2022 року.
Згідно абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи викладене суддя приходить до висновку, що за подання даного адміністративного позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі.
Відтак з метою усунення даного недоліку позивачу слід доплатити судовий збір в сумі 992,40 грн. та долучити до матеріалів справи докази такої сплати.
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
2. Окрім цього, пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позов, у відповідності до вимог частини 1 статті 122 КАС України, може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з поданого адміністративного позову, одне із оскаржуваних позивачем рішень про відмову в призначенні пенсії №134550016237 було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області ще 18.02.2022 року. Разом з тим, позивач звернулась до суду щодо його скасування 06.10.2022 року.
Зважаючи на те, що про порушення свого права на призначення пенсії позивач повинна була дізнатись з моменту прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення №134550016237 від 18.02.2022 року, суддя приходить до висновку, що позивачем пропущено встановлений КАС України шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду з відповідною позовною вимогою щодо скасування цього рішення.
З метою усунення даного недоліку позивачу необхідно подати до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин його пропуску.
3. Пунктами 7 частини 5 статті 159 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються відомості про: вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
В порушення вищевказаної норми у позовній заяві позивачем не зазначено, чи до подання даної позовної заяви нею вживались заходи щодо забезпечення доказів або забезпечення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
п о с т а н о в и в:
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали – п`ять днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сасевич О.М.