ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ10 жовтня 2022 року Справа № 160/7619/22 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у відмові провести обчислення та оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 за посадою перед звільненням, складом, встановленим ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням відповідно до довідки № ФД 115271 від 19.05.2021 (станом на 01.01.2020), застосувавши такі розміри у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за переліком врахованих видів грошового забезпечення та відсоткового співвідношення відповідно до довідки-інформації військової частини НОМЕР_1 (від 09.01.2020 № 1314/8/13) для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести обчислення та оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 за посадою перед звільненням, складом, встановленим ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням відповідно до довідки № ФД 115271 від 19.05.2021 (станом на 01.01.2020), застосувавши такі розміри у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за переліком врахованих видів грошового забезпечення та відсоткового співвідношення відповідно до довідки-інформації військової частини НОМЕР_1 (від 09.01.2020 № 1314/8/13) для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії, та направити копію документа (довідки) на адресу позивача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_2 зазначив, що він проходив військову службу у 1988-2017 рр. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 659 від 19.09.2017 він був звільнений з військової служби з посади начальника відділу управління по роботі з особовим складом військової частини НОМЕР_1 у запас за пунктом «а» частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із закінченням строку контракту). Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2017 № 214 його було виключено зі списків особового складу та направлено на військовий облік до Новокодацького РВК м. Дніпро. Позивач має статус учасника бойових дій, пенсію йому призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі також Закон № 2262-ХІІ).
На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі № 160/1800/20 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 у справі № 160/2259/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило з 01.04.2019 перерахунок пенсії та виплачує позивачу пенсію відповідно до довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення № ФД 115271 від 19.08.2020.
На підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснив перерахунок грошового забезпечення позивача та видав довідку № ФД 115271 від 19.05.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020.
У зв`язку з тим, що відповідно до оновленої довідки № ФД 115271 від 19.05.2021 збільшився розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у порівнянні з відомостями, зазначеними у довідці про розмір грошового забезпечення № ФД 115271 від 19.08.2020 та довідці-інформації військової частини НОМЕР_1 (вих. № 1314/8/13 від 09.01.2020), позивач 25.10.2021 надіслав до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву, в якій просив обчислити його повне грошове забезпечення станом на 01.01.2020 за посадою перед звільненням, складом, встановленим ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених відповідно до довідки № ФД 115271 від 19.05.2021, застосувавши такі розміри у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
До заяви позивачем було додано інформацію військової частини НОМЕР_1 (вих. № 1314/8/13 від 09.01.2020) щодо переліку додаткових видів грошового забезпечення для її врахування при обчисленні грошового забезпечення при оформленні оновленої довідки.
Листом № 17358/1 від 16.11.2021 відповідач відмовив в обчисленні повного грошового забезпечення з посиланням на те, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20 було проведено перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням з множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) та надано оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідкою № ФД115271 від 19.05.2021.
Позивач не погоджується з обчисленням відповідачем грошового забезпечення за посадою перед звільненням лише за трьома складовими: окладом за посадою, військовим званням та процентною надбавкою за вислугу років. Вважає, що відповідачем протиправно не здійснено обчислення його грошового забезпечення та не складено оновлену довідку для перерахунку пенсії у зв`язку зі збільшенням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням за відомостями довідки № ФД115271 від 19.05.2021 станом на 01.01.2020.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
29.06.2022 від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог зазначив, що довідку № ФД115271 від 19.05.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 було видано позивачу на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20. Із вказаною постановою відповідач не погоджується, вважає, що її ухвалено з порушенням чинного законодавства та без урахування висновків Верховного Суду. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Видана в порядку виконання судового рішення довідка № ФД115271 від 19.05.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 не може бути підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії. Оскільки Урядом України не ухвалювались рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ і протягом 2020 року не відбулося підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до відповідача не надходило списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2020, немає правових підстав для складення і направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, відповідач вважає, що позивачем порушено п. 2 ч. 2 ст. 45 КАС України, оскільки він звертається з позовними заявами до одного й того самого відповідача - Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з тим самим предметом (про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення) та з тих самих підстав (з урахуванням збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням за відомостями довідки № ФД115271 від 19.05.2021), у яких відмінною є лише дата, станом на яку ОСОБА_1 просить скласти таку довідку (справи №№ 160/1022/22, 160/1023/22, 160/2622/22, 160/7619/22).
У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Зазначив, що відповідачем при складенні довідки № ФД115271 від 19.05.2021 на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20 не враховано ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, право на які поновлено рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі № 160/1800/20. Також позивач вказав, що у справах №№ 160/1022/22, 160/1023/22, 160/2622/22, 160/7619/22 було подано позовні заяви з різним предметом спору щодо довідок станом на 01.01.2019 та 01.01.2020, які містять різні відомості та підстави для обчислення грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій.
У запереченнях, що надійшли до суду, відповідач просив на підставі ч. 3 ст. 45 КАС України залишити позов ОСОБА_1 без розгляду та відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач наголошував на тому, що на його думку, позивачем допущено порушення п. 2 ч. 2 ст. 45 КАС України. Вказав, що довідку про розмір грошового забезпечення № ФД115271 від 19.05.2021 станом на 01.01.2020 було видано із зазначенням таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, тобто у точній відповідності до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20. Зазначив, що єдиною підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення, однак протягом 2020 року змін грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців не відбулося.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (30 років вислуги), призначену у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992.
Згідно з відомостями комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі № 160/1800/20, яке набрало законної сили 29.07.2020, було зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
19.08.2020 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було видано довідку № ФД 115271 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду у справі № 160/1800/20. У довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення за посадою «начальник відділу пропаганди управління по роботі з особовим складом управління оперативного командування «Схід» становить 24220,25 грн, у тому числі: посадовий оклад - 6910,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4195,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 8180,25 грн, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 1036,50 грн, премія (35%) - 2418,50 грн.
Як зазначено у листі Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2021 вих. № 7/17358/1, зазначену довідку було направлено відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Згідно з відомостями комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 у справі № 160/2259/21, яке набрало законної сили 07.10.2021, було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № ФД 115271 від 19.08.2020 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів, з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходу.
ОСОБА_1 у позовній заяві зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі виданої відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення № ФД 115271 від 19.08.2020 здійснено перерахунок його пенсії та виплачується йому поточна пенсія за вислугу років.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 в адміністративній справі № 160/9218/20 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 і 01.01.2020 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%), відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 і 01.01.2020, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум.
19.05.2021 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було видано довідку № ФД115271 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з судовим рішенням від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20. У довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення за посадою «начальник відділу пропаганди управління по роботі з особовим складом управління оперативного командування «Схід» становить 16860,00 грн, у тому числі: посадовий оклад 9260,00 грн, оклад за військовим званням 1980,00 грн, надбавка за вислугу років 5620,00 грн.
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою від 25.10.2021, у якій просив: обчислити його повне грошове забезпечення станом на 01.01.2020 за посадою перед звільненням, складом, встановленим ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених відомостями довідки від 19.05.2021, застосувавши такі розміри у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; обчислений розмір грового забезпечення оформити встановленим законодавством документом та надіслати на його адресу. Разом із заявою позивач надав копію листа військової частини НОМЕР_1 від 09.01.2020 вих. № 1314/8/13.
Згідно з листом-відповіддю військової частини НОМЕР_1 від 09.01.2020 вих. № 1314/8/13 на заяву ОСОБА_1 від 04.01.2020, розмір грошового забезпечення військовослужбовця за посадою начальника відділу управління морально-психологічного забезпечення станом на 01.01.2019, військове звання «полковник», з вислугою років більше 25, становить 24220,25 грн, у тому числі: оклад за вйськовим званням - 1480,00 грн, посадовий оклад - 6910,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4195,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 8180,25 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 1036,50 грн, премія (35%) – 2418,50 грн.
Листом Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2021 вих. № 7/17358/1 було надано відповідь на заяву ОСОБА_1 від 18.10.2021 про обчислення грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та оформлення встановленого законодавством документа, та заяву позивача від 25.10.2021 про обчислення грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та оформлення встановленого законодавством документа. У листі зазначено, зокрема, що на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20 було проведено перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, та надано оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Таким чином, Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки судове рішення виконано з дотриманням покладених на нього зобов`язань.
Правомірність відмови відповідача у видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за його заявою від 25.10.2021 є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 Верховний Суд дійшов таких висновків.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Тобто, на момент набрання чинності постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Водночас Закон України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Зазначення у пункті 4 постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Разом з цим, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294-IX) та Закон № 1082-IX таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020 та 2021 роки, відповідно, не містять.
Тобто, положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Так, частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, а також враховуючи на те, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Такий висновок щодо застосування відповідних норм права викладено у постанові Верховного Суду від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21.
Суд зазначає, що у справі, яка розглядається, заява ОСОБА_1 від 25.10.2021 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 була обумовлена збільшенням розміру складових його грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), зазначених у довідці від 19.05.2021, виданій Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20, якою було зобов`язано відповідача провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 і 01.01.2020, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Тобто заява позивача від 25.10.2021 не була обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-ІХ від 14.11.2019, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом № 294-ІХ, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
При цьому, суд звертає увагу на те, що встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відмова Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в обчисленні за заявою позивача від 25.10.2021 грошового забезпечення станом на 01.01.2020 за посадою перед звільненням, складом, встановленим ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених відомостями довідки від 19.05.2021, із застосуванням таких розмірів у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ґрунтується на тому, що відповідачем 19.05.2021 видано довідку № ФД115271 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 160/9218/20, тобто судове рішення відповідачем виконано.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Видача довідки № ФД115271 від 19.05.2021 не може бути підставою для видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії, оскільки передумовою для обчислення грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій є зміна розмірів грошового забезпечення, зокрема, у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Беручи до уваги вищенаведене, у Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки були відсутні підстави для перерахунку грошового забезпечення позивача відповідно до його заяви від 25.10.2021.
Судом не встановлено протиправності дій відповідача за результами розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 . З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 КАС України, якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
За змістом п. 2 ч. 2 ст. 45 КАС України з урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема: подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав.
Згідно з відомостями комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 у справі № 160/1022/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії було повернуто позивачеві. У позовній заяві ОСОБА_1 просив, зокрема, зобов`язати відповідача обчислити та оформити нову довідку про розмір його грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, за посадою перед звільненням, складом встановленим частиною 3 статті 43 Закону України №2262-ХII, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, за відомостями довідки від 19.05.2021 №ФД115271 (станом на 01.01.2020), застосувавши такі розміри в відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за переліком врахованих видів грошового забезпечення та відсоткового співвідношення відповідно до довідки-інформації військової частини НОМЕР_1 (від 09.01.2020 №1314/8/13), за посадою перед звільненням, для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2022 у справі № 160/1023/22, яке станом на час розгляду даної справи не набрало законної сили, задоволено позов ОСОБА_1 ; зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених відомостями довідки від 19.05.2021 № ФД115271 на 01.01.2019, застосувавши такі розміри в відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі № 160/2622/22 залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , у якій він просив, зокрема, зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки обчислити та оформити нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, за посадою перед звільненням, складом встановленим частиною 3 статті 43 Закону України № 2262-XII, шляхом врахування збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, за відомостями довідки від 19.05.2021 № ФД115271 (станом на 01.01.2020), застосувавши такі розміри у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за переліком врахованих видів грошового забезпечення та відсоткового співвідношення відповідно довідки-інформації військової частини НОМЕР_1 (від 09.01.2020 № 1314/8/13), для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідно до пунктів 3, 10 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; після відкриття провадження судом встановлено, що позивачем подано до цього самого суду інший позов (позови) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з однакових підстав і щодо такого позову (позовів) на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, що розглядається, не постановлена ухвала про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду.
Беручи до уваги, що позовна заява ОСОБА_1 у справі № 160/1023/22 мала інший предмет позову, а також що з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду після повернення його позовної заяви ухвалою від 24.01.2022 у справі № 160/1022/22 та залишення позову без розгляду ухвалою від 25.04.2022 у справі 160/2622/22, судом не встановлено обставин, за наявності яких позов може бути залишено без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позову позивача, якого відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, буд. 16, код ЄДРПОУ 08353525.
Повний текст рішення складено 10.10.2022.
Суддя В.В. Рянська