
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" жовтня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1205/22Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:
за позовом: Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, місто Рені, вул.Вознесенська, буд. 139)
до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" (65104, Одеська обл., місто Одеса, пр.Небесної Сотні, буд. 103)
про стягнення 154 293,18 грн
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог.
16.06.2022 Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт", в якій просить суд стягнути з відповідача дохід, одержаний від безпідставно набутого майна, в розмірі 154 293,18 грн.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.06.2022 за даним позовом відкрито провадження у справі №916/1205/22 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.
Копія ухвали суду від 21.06.2022 була доставлена позивачу в його електронний кабінет 22.06.2022, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного листа (а.с.96), а також направлена на юридичну адресу відповідача, проте, не отримана останнім, про що свідчить поштове повідомлення з відміткою про невручення судового відправлення через відсутність адресата за вказаною адресою (вх.№9856/22) (а.с.98-100).
Згідно з ч.ч.5,7 ст.252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
22.07.2022 до суду надійшла зустрічна позовна заява Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт", в якій останній просить суд прийняти зустрічний позов до розгляду в одному провадженні з первісним позовом, визнати поновленим договір оренди землі від 24.04.2009, укладений Ренійською міською радою Ізмаїльського району Одеської області та Товариством з додатковою відповідальністю "Зонт", з врахуванням додаткової угоди від 17 січня 2017 року, згідно якої п.9 договору виклався у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у розмірах -3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки", а також стягнути з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області сплачений судовий збір.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.07.2022 зустрічну позовну заяву ТДВ "Зонт" за вх.№1742/22 від 22.07.2022 залишено без руху та встановлено ТДВ "Зонт" десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення зустрічної позовної заяви без руху для усунення недоліків зустрічної позовної заяви шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у сумі 2 481,00 грн.
Копія ухвали Господарського суду Одеської області від 27.07.2022 була надіслана на адресу ТДВ "Зонт" 29.07.2022 та вручена останньому 04.08.2022, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судового відправлення (вх. ГСОО №12438/22).
01.08.2022 до канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі за вх.№15002/22, у якому останній просить суд зупинити провадження у справі №916/1205/22 за позовом Ренійської міської ради до ТДВ "Зонт" про стягнення доходів, отриманих від безпідставно набутого майна, до набрання законної сили судовим рішенням по справі №420/9886/22 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" до Ренійської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення №688-VII від 26.06.2019 року зі змінами, внесеними рішеннями №783-VII від 24.12.2019 року та №847-VII від 03.07.2020 року.
Обґрунтовуючи подану заяву, відповідач зазначає, що результати розгляду справи №420/9886/22 прямо пов`язані з даною справою, адже визнання протиправним і нечинним рішення Ренійської міської ради, що є безпосередньо єдиною підставою позову у даній справі, призведе до відсутності підстав позову у справі №916/1205/22.
Крім того, обставини, які розглядаються Одеським окружним адміністративним судом у справі №420/9886/22, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі через іншу юрисдикцію спору.
З приводу вищевказаного клопотання про зупинення провадження у справі №916/1205/22 за вх.№15002/22 від 01.08.2022 суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Натомість, ураховуючи, що представником відповідача у поданому клопотанні не було наведено обставини, які не можуть бути встановлені господарським судом самостійно при вирішенні цієї справи, виходячи з предмета та підстав позову, з огляду на те, що наявні в матеріалах справи докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, суд не вбачає об`єктивної неможливості розгляду справи №916/1205/22 до вирішення справи №420/9886/22. Крім того, визнання протиправним та скасування адміністративним судом рішення повністю або частково може бути підставою для перегляду прийнятого рішення у господарській справі за нововиявленими обставинами.
Відтак, підстави для зупинення провадження у даній справі до вирішення справи №420/9886/22 відсутні, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні відповідного клопотання відповідача.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.10.2022 зустрічну позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" за вх.№1742/22 від 22.07.2022 повернуто без розгляду.
Враховуючи повернення без розгляду зустрічної позовної заяви Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт" та відмову у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №916/1205/22, суд, відповідно до ст.247 ГПК України, розглядає справу №916/1205/22 за правилами спрощеного позовного провадження.
У відповідності до ч.4 ст.240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.
У поданій позовній заяві Ренійська міська рада Ізмаїльського району зазначає, що Відкрите акціонерне товариство "Зонт" з 10.04.2002 р. було власником нежитлової будівлі (виробничих приміщень (цеху)), яка розташована по вул. Леніна, 98 (нова назва - вул. Соборна) на підставі договору купівлі-продажу від 10.04.2002, зареєстрованого в реєстраційній книзі Комунального підприємства «Ренійське бюро технічної інвентаризації» під реєстровим №34-131 від 10.04.2002р.
30.01.2006 між Ренійською міською радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Зонт" (Орендар), на підставі рішення Ренійської міської ради «Про передачу земельної ділянки ВАТ "Зонт" в оренду строком на 10 років» від 30.12.2003 року №285, було укладено договір оренди землі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №0407162700004 від 07.02.2007р.
07.02.2007 земельна ділянка за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вулиця Леніна, 98, була зареєстрована у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку - кадастровий номер 5124110100:02:007:0010.
07.02.2011 в результаті реорганізації Відкрите акціонерне товариство "Зонт" було припинено шляхом перетворення у Товариство з додатковою відповідальністю "Зонт", з огляду на що ТДВ «ЗОНТ» є правонаступником майна, прав та обов`язків ВАТ "Зонт".
У передбачений ст. 33 Закону України «Про оренду землі» строк ТДВ "Зонт" не скористалося переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та не повідомило про відповідні наміри Ренійську міську раду, з огляду на що вищезазначений договір припинив свою дію 08.02.2017 у зв`язку із закінченням десятирічного строку.
Крім цього, 10.02.2017 Ренійською міською радою (за вих.№ 06/122) на адресу ТДВ «ЗОНТ» був направлений лист-повідомлення про заперечення у поновленні вищезазначеного договору оренди, на який ТДВ "Зонт" будь-яким чином не відреагувало, у зв`язку з чим додаткова угода про поновлення вищезазначеного договору оренди землі укладена не була.
20.08.2019 Ренійською міською радою (за вих.№ 06/1038) на адресу ТДВ "Зонт" був направлений лист, яким повідомлено про використання ним земельної ділянки без достатніх правових підстав та запропоновано, з метою приведення землекористування у відповідність до вимог законодавства України, звернутися до Ренійської міської ради.
Однак, всупереч зазначеним обставинам, ТДВ "Зонт" не зверталося до Ренійської міської ради з наміром про укладення договору оренди землі на новий строк та не зареєструвало речові права на вказану земельну ділянку, у зв`язку з чим не набуло належного права користування земельною ділянкою по вул. Соборна (стара назва - вул. Леніна), 98 у м. Рені Одеської області, а тому використовує її без достатніх правових підстав, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області №25/1482 від 08.06.2022, Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 302223723 від 07.06.2022.
З урахуванням викладеного, за використання вищевказаної земельної ділянки в період з 01.01.2020 року по 31.05.2022 року ТДВ "Зонт" повинно було здійснити оплату за землю (у вигляді орендної плати) у законодавчо встановленому розмірі (по звичайним цінам) у розмірі 367 543,18 грн згідно з розрахунком Виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області №25/1523 від 10.06.2022р.
Виконавчим комітетом Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області був проведений відповідний аналіз надходжень орендної плати за землю до міського бюджету м. Рені, за результатами якого встановлено, що у період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року Товариством з додатковою відповідальністю "Зонт" було перераховано до міського бюджету суму у розмірі 97 000,00 грн, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області №22/118 від 18.01.2022р.
Фінансовим управлінням Ренійської міської ради був проведений відповідний аналіз надходжень орендної плати за землю до бюджету Ренійської міської територіальної громади, за результатами якого встановлено, що за період з 01.01.2021 року по 31.05.2022 року Товариством з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» було перераховано до бюджету Ренійської міської територіальної громади загальну суму у розмірі 116 250 грн, що підтверджується довідками Фінансового управління Ренійської міської ради №126 та № 127 від 09.06.2022р.
Таким чином, часткова несплата ТДВ "Зонт" орендної плати за використання земельної ділянки в період з 01.01.2020 року по 31.05.2022 року у розмірі 154 293,18 грн є підставою для стягнення відповідної суми доходу, одержаного від безпідставно набутого майна.
3.2. Доводи Товариства з додатковою відповідальністю "Зонт".
У заяві про зупинення провадження у справі №916/1205/22 Товариство з додатковою відповідальністю "Зонт" зазначає, що останній не погоджувався на орендну плату у розмірі, встановленому Рішенням Ренійської міської ради №688-VІІ від 26.06.2019, зі змінами, внесеними рішеннями Ренійської міської ради №783-VІІ від 24.12.2019 та №847-VII від 03.07.2020, на території Ренійської міської ради з 01.01.2020 року, а саме 4% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того, ТДВ "Зонт" не було ознайомлене з вищезазначеним Рішенням, яким Ренійська міська рада безпідставно та протиправно змінила розмір орендної плати, яка безпосередньо стосується ТДВ "Зонт".
Враховуючи вказане порушення прав ТДВ "Зонт", останнє звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ренійської міської ради Одеської області з вимогою визнати протиправним та нечинним рішення Ренійської міської ради в частині визначення розміру орендної плати за землю, встановленому пунктом 11.02 для земель промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, за якою 25.07.2022 було відкрито провадження по справі №420/9886/22.
На підставі викладеного, останній просив суд зупинити провадження у справі №916/1205/22 до набрання законної сили судовим рішенням по справі №420/9886/22 та зазначив, що визнання протиправним і нечинним рішення Ренійської міської ради, що є безпосередньо єдиною підставою позову у даній справі, призведе до відсутності підстав позову у справі №916/1205/22.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
10.04.2002 між Відкритим акціонерним товариством "Зонт" (нині - Товариство з додатковою відповідальністю "Зонт") (покупець) та Відкритим акціонерним товариством «Техоснастка» (продавець) укладено договір купівлі-продажу (а.с.33-35), відповідно до якого продавець зобов`язався передати у власність покупця, а покупець зобов`язався прийняти та сплатити госпрозрахунковий виробничий цех ВАТ «Техоснастка-Рені», розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Леніна, 98, загальною площею 2138,70 кв.м., що розташований на земельній ділянці площею 6347 кв. м. (об`єкт). Об`єкт належить продавцю на підставі Свідоцтва про право власності на будову від 17.12.2001 №693, який видав рішення Ренійського міськвиконкому від 29.11.2001 №404. Об`єкт зареєстровано в Бюро технічної інвентаризації м. Рені Одеської області, у реєстраційній книзі під реєстровим №34-131.
За актом від 10.04.2002 приймання-передачі госпрозрахункового виробничого цеху ВАТ «Техоснастка-Рені» (складений на виконання умов договору купівлі-продажу від 10.04.2002) Відкрите акціонерне товариство «Техоснастка» передав, а Відкрите акціонерне товариство "Зонт" (нині - Товариство з додатковою відповідальністю «ЗОНТ») прийняло госпрозрахунковий виробничий цех ВАТ «Техоснастка-Рені», загальною площею 2138,70 кв.м., розташований на земельній ділянці площею 6347 кв. м., який перейшов у власність Відкритого акціонерного товариства "Зонт" (нині - Товариство з додатковою відповідальністю «ЗОНТ») відповідно до договору купівлі-продажу від 10.04.2002 (а.с.25).
Згідно з архівною копією рішення дев`ятої сесії ХХІV-ого скликання від 30.12.2003 №285 Ренійської міської ради «Про передачу земельної ділянки ВАТ "Зонт" в оренду строком на 10 років» (а.с.12), виданою Ренійською районною державною адміністрацією 18.09.2019, розглянувши технічну документацію за станом договору оренди земельної ділянки, розроблену ДП «Одеський центр ДЗК», рада вирішила:
- затвердити технічну документацію з передачі земельної ділянки в довгострокову оренду строком на десять років Відкритому акціонерному товариству «Зонт» для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень у м. Рені по вул. Леніна, 98 на території Ренійської міської ради;
- передати Відкритому акціонерному товариству «Зонт» у довгострокову оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку загальною площею 0,6347 га забудованих земель промисловості для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень, розташованих у м. Рені на вул. Леніна, 98 на території Ренійської міської ради;
- зобов`язати ВАТ «Зонт» у місячний строк укласти з міською радою договір на оренду землі у встановленому законом порядку;
- попередити ВАТ «Зонт», що використання земельної ділянки не за цільовим використанням спричиняє припинення права користування ним відповідно до ст.ст.21, 144 Земельного Кодексу України.
Відповідно до акту від 14.01.2004 «Встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки, переданої ВАТ "Зонт" в довгострокову оренду, терміном на 10 років» (а.с.13-16), на виконання рішення ІХ сесії ХХІV скликання Ренійської міської ради Ренійського району Одеської області від 30.12.2003 №285 проведено встановлення в натурі меж земельної ділянки загальною площею 0,6347 га забудованих земель промисловості, переданої ВАТ «Зонт» в довгострокову оренду терміном на 10 років для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень за адресою: м. Рені, вул. Леніна, 98, на території Ренійської міської ради Ренійського району Одеської області. В акті зазначено, що: в натурі межі ділянки закріплені межовими знаками, всі присутні ознайомлені з ними; ніяких заперечень з боку представників щодо меж ділянки не заявлено; розміри, місцерозташування земельної ділянка і її межі показані на плані, що прикладається; межові знаки передані на зберігання землекористувачу.
30.01.2006 між Ренійською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Зонт» (нині - Товариство з додатковою відповідальністю "Зонт") (орендар) укладено договір оренди землі №0407162700004 (а.с.18-21), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку не сільськогосподарського використання - землі підприємств з обробки металу, для експлуатації і обслуговування виробничих приміщень, в м. Рені, вул. Леніна, 98. Кадастровий №5124100000020070010.
Згідно з п.п.2, 5 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею - 0,6347 га, у тому числі: землі промисловості - 0,6347 га, розташування та межі якої визначені на плані земельної ділянки, який додається до цього договору і є його невід`ємною частиною. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена.
У відповідності до п.8 договору останній укладено на десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.п.9-14 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірах - 4,65 грн. за 1 метр квадратний або 29513,55 грн. щорічно в грошовій формі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням (без урахування) індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно по 2459,46 грн. Передача продукції та надання послуг, в рахунок орендної плата, оформляється відповідними актами. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,01% несплаченої суми за кожний день прострочення.
Згідно з п.п.21-25 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбаченнях цим договором. Збитками вважаються: Фактичні втрати , яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права. Доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
У відповідності до п.п.37, 38 договору дія цього договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; переходу права власності на земельну ділянку до Орендаря; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін, внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення. Пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Ренійська міська рада направила на адресу ТДВ «Зонт» лист-повідомлення від 10.02.2017 №06/122 про те, що Ренійська міська рада заперечує проти поновлення договору оренди землі, укладеного 30.01.2006 між Ренійською міською радою (орендодавець) та ТДВ «ЗОНТ» (орендар) та зареєстрованого у Ренійській районній філії ДЗК 07.02.2007 за №0407162700004, на умовах, передбачених цим договором, строк дії якого закінчився 07.02.2017. В листі зазначено, що поновлення вказаного договору можливе за умови укладення додаткової угоди до договору про внесення змін в частині розміру орендної плати, яка була направлена для підписання виконавчим комітетом Ренійської міської ради 20.01.2017 за вих.№06/57 (а.с.40).
В якості доказів надсилання зазначеного листа позивачем надано до суду витяг з книги надіслання та копію поштового повідомлення (а.с.23-24, а.с.41).
Обставина припинення договору оренди землі 8.02.2017 у зв`язку із закінченням строку дії та факт неукладення додаткової угоди про продовження строку встановлена судовими рішеннями у справі №916/1528/20.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5114353952020 від 18.05.2020, земельна ділянка за кадастровим номером №5124110100:02:007:0010, яка розташована за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м. Рені, вул. Леніна, 98 площею 0,6347 га належить до комунальної форми власності (а.с.26-31).
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.05.2020 №179, наданим Відділом у Ренійському районі Головного управління держгеокадастру в Одеській області - нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки по вул. Леніна, 58 у м. Рені, кадастровий номер 5124110100:02:007:0010, якою користується ТДВ «ЗОНТ», складає 3737727,15 грн (а.с.32).
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №13-28-0.222-275/2-22 від 11.01.2022, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить 1,1 (а.с.37-38).
Згідно з Рішенням Ренійської міської ради №688-VII від 26.06.2019 «Про встановлення розмірів орендної плати за землю на 2020 рік на території Ренійської міської ради Ренійського району Одеської області» для земель промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) встановлено розмір орендної плати за землю - 4% нормативної грошової оцінки (а.с.42-49).
Рішенням Ренійської міської ради №783-VII від 24.12.2019 внесено зміни до Рішення Ренійської міської ради №688-VІІ від 26.06.2019 та викладено пункт 1 у наступній редакції: "1. Установити на території Ренійської міської ради розміри орендної плати за землю згідно з додатком 1, яка сплачується відповідно до Положення про сплату орендної плати за землю (додаток 3)" (а.с.50).
Згідно з п.1 Положення про сплату орендної плати за землю (а.с.51), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Ренійська міська рада до 1 лютого подає контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформує відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди землі між орендодавцем (власником) та орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди землі, згідно додатку 1 до рішення Ренійської міської ради від 26.06.2019 року №688-VII.
Рішенням Ренійської міської ради №847-VII від 03.07.2020 внесено зміни до Рішення Ренійської міської ради №688-VІІ від 26.06.2019 (у назві рішення та додатку №1 до рішення слова і цифри «на 2020 рік» виключено (а.с.52).
Розпорядженням Виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області №19/ГИК-2016 від 24.03.2016 «Про внесення змін до розпорядження від 18.02.2016 №14/ГИК-2016 «Про перейменування вулиць та провулків у місті Рені», зокрема, перейменовано вул. Леніна на вулицю Соборну (а.с.53-54).
Відповідно до довідки №22/118 від 18.01.2022 щодо сплати орендної плати до міського бюджету, згідно з проведеним аналізом надходжень орендної плати за землю до міського бюджету м. Рені встановлено, що за користування земельною ділянкою у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 Товариством з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» (код за ЄДРПОУ 00310249) було перераховано до міського бюджету суму у розмірі 97 000,00 грн (а.с.17).
Згідно з довідкою №126 від 09.06.2022 щодо сплати орендної плати до міського бюджету, згідно з проведеним аналізом надходжень орендної плати за землю до міського бюджету м. Рені встановлено, що за користування земельною ділянкою у період з 01.01.2021 по 31.12.2021 ТДВ "Зонт" (код за ЄДРПОУ 00310249) було перераховано до міського бюджету суму у розмірі 106 250,00 грн (а.с.84).
Згідно з довідкою №127 від 09.06.2022 щодо сплати орендної плати до міського бюджету, згідно з проведеним аналізом надходжень орендної плати за землю до міського бюджету м. Рені встановлено, що за користування земельною ділянкою у період з 01.01.2021 по 31.05.2021 Товариством з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» (код за ЄДРПОУ 00310249) було перераховано до міського бюджету суму у розмірі 10 000,00 грн (а.с.85).
Матеріали справи містять довідку Виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області від 08.06.2022 №25/1482 про те, що у період з 01.01.2020 по 31.05.2022 у Виконавчому комітеті Ренійської міської ради Одеської області правовстановлюючі документи на право користування Товариством з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» земельною ділянкою по вул. Соборна, 98 у м. Рені не обліковувалися (а.с.86).
Згідно з розрахунком розміру доходу №25/1523 від 10.06.2022 (у вигляді орендної плати), отриманого ТДВ «ЗОНТ» за користування (без укладання договору оренди землі) земельною ділянкою загальною площею 0,6347 га, яка знаходиться за адресою: м. Рені, вулиця Соборна (стара назва - Леніна), 98, за період з 01.01.2020 по 31.05.2022 загальний розмір доходу (у вигляді орендної плати), отриманого ТДВ «ЗОНТ» за користування (без укладання договору оренди землі) земельною ділянкою загальною площею 0,6347 га, яка знаходиться за адресою: м. Рені, вулиця Соборна, (стара назва - Леніна), 98, складає 154 293,18 грн (а.с.87-88).
Рішенням Господарського суду Одеської області від 30.11.2021 у справі № 916/1528/20, яке залишено без змін Постановою ПЗАГС від 17.05.2022, позовні вимоги задоволено в повному обсязі, стягнуто з ТДВ "Зонт" на користь Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області 43 702,05 грн. та 2 102 грн. судового збору.
Суди дійшли висновку, що відповідач у період з 01.01.2019 по 31.12.2019 використовував земельну ділянку за кадастровим номером №5124100000020070010 без належних правових підстав, оскільки укладений між сторонами договір оренди землі №0407162700004 від 30.01.2006 припинив свою дію, сплачуючи при цьому за неї до бюджету міської ради платежі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Оскільки у відповідності до рішення Ренійської міської ради від 26.06.2018 №465-VII «Про встановлення розмірів орендної плати за землю на 2019 рік на території Ренійської міської ради Ренійського району Одеської області» для вказаної земельної ділянки встановлено ставку 4%, наявні правові підстави для нарахування відповідачу решти належних платежів та їх стягнення.
5. Позиція суду.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов`язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Згідно із частиною першою статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев`ятої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.
Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.
Отже, у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.
Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника, і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц та від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17.
За змістом п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і ч.1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактору виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Тобто, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»). Частинами 1, 2 ст. 20 цього Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом, відповідач є власником госпрозрахункового виробничого цеху ВАТ «Техоснастка-Рені», розташованого за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Соборна (стара назва - Леніна), 98, загальною площею 2138,70 кв.м., що розташована на земельній ділянці площею 6347 кв. м. на підставі договору купівлі-продажу від 10.04.2002, укладеного між Відкритим акціонерним товариством «ЗОНТ» (нині - Товариство з додатковою відповідальністю «ЗОНТ») (покупець) та Відкритим акціонерним товариством «Техоснастка» (продавець). Право користування земельною ділянкою під зазначеним об`єктом нерухомості Відкрите акціонерне товариство «Зонт» (нині - Товариство з додатковою відповідальністю «ЗОНТ») оформило на підставі договору оренди землі №0407162700004 від 30.01.2006, укладеного між Ренійською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Зонт» (орендар), відповідно до якого орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, не сільськогосподарського використання - землі підприємств з обробки металу, для експлуатації і обслуговування виробничих приміщень, в м. Рені, вул. Леніна, 98. Кадастровий №5124100000020070010. У відповідності до п.8 укладеного договору останній укладено на десять років.
Судами при розгляді справи №916/1528/20 встановлена преюдиціальна обставина припинення договору оренди землі 8.02.2017 у зв`язку із закінченням строку його дії.
Доказів укладення нового договору матеріали справи не містять.
Отже, оскільки відповідач, як власник нерухомого майна, розташованого на спірній земельній ділянці, належним чином не пролонгував договір оренди землі №0407162700004 від 30.01.2006 та не уклав з відповідачем нового договору оренди землі, то у спірний період з 01.01.2020 по 31.05.2022 відповідач використовував земельну ділянку за кадастровим номером №5124100000020070010 без належних правових підстав.
Суд враховує, що у спірний період відповідачем сплачувались до бюджету міської ради платежі на загальну суму у розмірі 213 250,00 грн, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області №22/118 від 18.01.2022, а також довідками Фінансового управління Ренійської міської ради №126 та № 127 від 09.06.2022.
При цьому у відповідності до рішення Ренійської міської ради від 26.06.2019 №688-VII «Про встановлення розмірів орендної плати за землю на 2020 рік на території Ренійської міської ради Ренійського району Одеської області» з подальшими змінами для земель промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) встановлено за спірний період розмір орендної плати за землю - 4% нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З урахуванням встановлених господарським судом обставин, суд погоджується з доводами позивача про те, що за використання земельної ділянки (в період з 01.01.2020 року по 31.05.2022 року) по вул. Соборна (стара назва - вул. Леніна), 98 у м. Рені, кадастровий номер 5124110100:02:007:0010, Товариство з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» повинно було здійснити оплату за землю (у вигляді орендної плати) у законодавчо встановленому розмірі (по звичайним цінам).
Водночас суд вказує, що позивачем при здійсненні розрахунку не враховано, що відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 533 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», з урахуванням Закону України № 540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності за період з 01 березня по 31 березня 2020 року.
За таких обставин, перевіривши розрахунки позивача, господарський суд вважає правомірними позовні вимоги Ренійської міської ради Ізмаїльського районного Одеської області про стягнення з відповідача решти належних платежів за 2020 рік на суму 40050 грн. (3737727,15 х4%/12х11 - 97000 = 40050). В решті (за 2021-2022 роки) розрахунки є обґрунтованими, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню на загальну суму 141 834,09 грн.
Враховуючи часткове задоволення позову, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «ЗОНТ» (65104, м. Одеса, просп. Небесної Сотні, буд. 103, код ЄДРПОУ 00310249) на користь Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, Одеська обл., Ренійський р-н, м. Рені, вул. Вознесенська, буд. 139, код ЄДРПОУ 35549578) 141 834 /сто сорок одну тисячу вісімсот тридцять чотири/ грн 09 коп безпідставно утриманого доходу та 2280 /дві тисячі двісті вісімдесят/ грн 66 коп судового збору.
3. В задоволенні решти позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.М. Щавинська