Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2010 р. Справа № з-9/86
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Поліводі Сергію Володимировичу розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Закритого акціонерного товариства "Лукор", вул. Промислова, 4, м. Калуш-6, Івано-Франківська область, 77305
до відповідача Калуської міської ради, вул. Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300
про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки
За участю представників сторін:
Від позивача: Дмитришин Лідія Федорівна - представник, (довіреність № 26/1-149 від 02.08.2010 року; паспорт серія СС № 310192 від 23.04.1997 року)
Від позивача: Кобець Сергій Феодосійович - представник, (довіреність № 26/1-201 від 29.12.2007 року; паспорт серія СЕ № 051297 від 17.12.2001 року)
Від відповідача: Мельник Володимир Андрійович - головний спеціаліст - юрист юридичного відділу, (довіреність № 589/2-23/24 від 25.12.2009 року; посвідчення № 059)
Заявлено вимогу про зобов"язання Калуської міської ради укласти з ЗАТ "Лукор" договір оренди земельної ділянки площею 9, 9545 га для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени (водозабір) на умовах, викладених в проекті договору.
03.08.10 року позивачем подано суду письмову заяву про зміну позовних вимог, в якій позивач просить визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 9, 9545 га для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени (водозабір) між Калуською міською радою та ЗАТ "Лукор" на умовах, викладених в проекті договору. Вказана заява прийнята судом. Судом розглядаються позовні вимоги у зміненому вигляді.
В судовому засіданні 03.08.10 року оголошувалась перерва до 06.08.10 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне. 15.12.05 року між сторонами у справі укладено договір оренди земельної ділянки площею 9, 9545 га для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени (водозабір) № 040529600475 від 30.12.05 року. Термін дії договору закінчився 24.11.08 року.
Рішенням Калуської міської ради № 795 від 24.12.08 року термін дії договору було продовжено до 24.12.13 року.
Представник позивача зазначив, що незважаючи на неодноразові запити позивач не отримав від відповідача проект договору оренди землі зі змінами, передбаченими вище вказаним рішенням ради. Тому, позивач самостійно направив відповідачу проект договору оренди землі разом із супровідним листом № 32 від 19.04.10 року. Однак, відповідачем не вчинено дій щодо укладення договору.
Представник відповідача позовні вимоги заперечив в повному обсязі та просив суд в позові відмовити. В обгрунтування заперечень представник відповідача зазначив, що договір оренди землі є укладеним і пролонгованим до 24.12.13року, а крім того чинним законодавством
не передбачено такий спосіб захисту своїх прав як визнання договору укладеним.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши усі подані у справу докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
15.12.05 року між Калуською міською радою та ЗАТ "Лукор" укладено договір оренди земельної ділянки площею 9, 9545 га, яка знаходиться в м. Калуші, в районі залізничного моста через р. Лімниця для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени (водозабір). Договір зареєстрований у Калуському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040529600475 від 30.12.05 року. Термін дії договору закінчився 24.11.08 року.
Рішенням Калуської міської ради № 795 від 24.12.08 року "Про продовження терміну оренди земельних ділянок" пролонговано (поновлено) ЗАТ "Лукор" термін дії договору до 24.12.13 року.
В подальшому позивач направляв на адресу Калуської міської ради листи, копії яких наявні в матеріалах справи, із вимогою про направлення йому проекту договору оренди землі для підписання, на що відповідач надавав відповіді про передачу додатку до договору оренди землі актом приймання-передавання від 05.03.09 року № 3 в ДП "Центр земельного кадастру" для реєстрації.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.
Зі змісту п. 12 Розділу Х Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об"єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання регулювання земельних відносин ( у тому числі надання земельних ділянок в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради –сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Звідси випливає, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Відносини найму ( оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема ст. 764, де визначено, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Відповідно до частини другої статті 759 та частини другої статті 792 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), а відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Частиною шостою статті 93 Земельного кодексу України також передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. В силу частини першої статті 31 цього закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Тобто фактично йдеться про переважне право орендаря на укладення договору оренди землі та гарантію його автоматичної пролонгації в разі відсутності письмових заперечень орендодавця протягом місяця після закінчення строку оренди. Таким чином, вказана норма передбачає обов'язковість пролонгації договору оренди земельної ділянки (поновлення на той самий строк і на тих самих умовах) в разі відсутності письмових заперечень орендодавця у формі листа-повідомлення протягом одного місяця після закінчення строку договору та не вимагає додаткового звернення орендаря з клопотанням про продовження дії договору оренди в якості підстави для його пролонгації.
В спірному випадку договором передбачено, що орендар має переважне право на поновлення договору оренди ( п. 25 Договору). В матеріалах справи наявна копія рішення Калуської міської ради № 795 від 24.12.08 року "Про продовження терміну оренди земельних ділянок", яким пролонговано (поновлено) ЗАТ "Лукор" термін дії договору до 24.12.13 року, тобто рада висловила свою згоду на пролонгацію договору оренди землі, в зв"язку з чим слід вважати, що договір оренди не припинився ,а є пролонгованим на трьохрічний термін.
При цьому суд звертає увагу, що чинним земельним законодавством чітко розмежовується правовий інститут пролонгації договору оренди (продовження договору на той же строк та на тих самих умовах), закріплений частиною 3 статті 33 Закону України "Про оренду землі", який реалізується внаслідок мовчазної згоди сторін договору, та правовий інститут переважного права добросовісного орендаря, за інших рівних умов, на поновлення договору оренди на новий строк, що, як правило, здійснюється шляхом переукладення договору (ч.ч.1, 2 ст.33 цього Закону). Вказане узгоджується із позицією Вищого господарського суду України висловленою в постанові від 29.09.2009р. по справі №32/261-40/74.
При цьму судом враховано, що визнання договору оренди земельної ділянки укладеним у редакції однієї із сторін є обмеженням у реалізації прав іншої сторони такого договору, яка не може бути примушена виконувати умови договору, визначені в односторонньому порядку.
Аналіз чинного законодавства свідчить про наявність іншого способу захисту порушеного права, який може бути застосовано в даному випадку за умови дотримання приписів ст. 22 ГПК України - спонукання укласти договір (що передбачено, зокрема, ч. 4 ст. 84 ГПК України).
У частині 1 ст. 33 ГПК України зазначено, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Стаття2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст.6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п.5 частини першої ст.3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст.16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Позивачем не доведено суду належними та допустимими доказами факту порушення його права чи інтересу, оскільки договір є укладеним та пролонгованим.Одночасно, чинне законодавство України не передбачає такий спосіб захисту свого права як визнання укладеним договору. В позові слід відмовити.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід залишити за позивачем.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.33 Закону України "Про оренду землі", Законом України “Про судоустрій України”, ст. 33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
в позові Закритого акціонерного товариства "Лукор", вул. Промислова, 4, м. Калуш-6, Івано-Франківська область, 77305 (код ЄДРПОУ 31256759) до відповідача Калуської міської ради, вул. Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300 (код ЄДРПОУ 20568961) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 9, 9545 га для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени (водозабір) між Калуською міською радою та ЗАТ "Лукор" на умовах, викладених в проекті договору, відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е. М.
06.08.10 року