ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2022 року м. Київ № 640/31292/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1. Національної поліції України,
2. Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності та відмови, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної поліції України (далі по тексту - відповідач 1, Нацполіція), Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ в м. Києві), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Нацполіції, виражену в не підготовці та не поданні до ГУ ПФУ у м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років;
- визнати протиправною відмову Нацполіції у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів, здобутої позивачем за періоди проходження служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю, в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю на пільгових умовах, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати Нацполіцію здійснити перерахунок та зарахувати позивачу у відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю, в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю на пільгових умовах в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів;
- зобов`язати Нацполіцію України здійснити позивачу перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди проходження служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю, в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю на пільгових умовах у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років;
- зобов`язати Нацполіцію підготувати та подати до ГУ ПФУ в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 27 років 01 місяць 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 06 років 11 місяців 03 дні;
- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві після отриманих документів від Нацполіції, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, в тому числі із зарахованою позивачу пільговою вислугою років в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів, здобутої під час проходження служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю, в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, - призначити позивачу пенсію за вислугу років у зв`язку із наявністю необхідного розміру вислуги (27 років 01 місяць 20 днів).
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на наявність у нього прав на зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років, чого не було зроблено відповідачем 1 та внаслідок чого відповідач 1 не підготував та не направив документи до ГУ ПФУ в м. Києві для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/31292/21 і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (письмового провадження).
Відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, у якому Нацполіція не погоджується із заявленими позовними вимогами, оскільки у наказі про звільнення позивача встановлено вислугу років, якої не вистачає для призначення пенсії за вислугу років, даний наказ позивачем не оскаржено, а отже позивачем невірно обрано спосіб захисту своїх прав, оскільки саме наказ про звільнення створює правові наслідки для ОСОБА_1 , а внесення вчинення дій відповідачем без внесення змін до наказу є безпідставним. Відповідач зазначає, що позивач проходив службу саме в Департаменту захисту економіки, а не в Нацполіції, а отже позовні вимоги щодо зобов`язання вчинення певних дій відповідачем не належать до компетенції Нацполіції. Крім того, відповідач вказує, що зарахування до календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні не передбачено ні Законом №2262, ні Законом України «Про Національну поліцію», ані жодним іншим законом, з урахуванням чого позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідач 2 направив до суду копії матеріалів пенсійної справи позивача, однак своїм правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що саме Нацполіції є належним відповідачем у справі, оскільки являється органом, який забезпечує підготовку і подання документів, необхідних для призначення відповідного виду пенсії; позивач має достатню вислугу років для призначення йому пенсії за вислугу років, проте відповідач 1 протиправно не зараховує пільгову вислугу років до вислуги років в календарному обчисленні, що призвело до порушення права позивача на призначення відповідного виду пенсії.
Відповідач 2 направив до суду копії матеріалів пенсійної справи позивача, однак своїм правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
Наказом Департаменту захисту економіки Нацполіції України від 10 листопада 2017 року №331 о/с по особовому складу відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 підполковника поліції ОСОБА_1 , начальника відділу протидії організованим формам злочинності у сфері економіки управління захисту економіки у місті Києві, з 30 листопада 2017 року. Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 20 років 03 місяці 14 днів; вислуга років на пільгових умовах - 06 років 11 місяців 03 дні.
Наказом Департаменту захисту економіки Нацполіції України від 21 жовтня 2021 року №24 о/с По особовому складу внесено зміни до пункту наказу Департаменту захисту економіки Нацполіції України від 10 листопада 2017 року №331 о/с у частині звільнення позивача шляхом заміни слів «вислуга років на пільгових умовах - 06 років 11 місяців 03 дні» словами та цифрами «вислуга років на пільгових умовах - 06 років 10 місяців 06 днів».
Тобто, стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 20 років 03 місяці 14 днів; вислуга років на пільгових умовах - 06 років 10 місяців 06 днів.
Заявою від 30 вересня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві через Нацполіції про зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції; здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні 06 років 11 місяців 03 дні; здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років 06 років 11 місяців 03 дні та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років; підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві документи, необхідні для призначення пенсії за вислугу років; ГУ ПФУ в м. Києві після отримання документів призначити пенсію за вислугу років.
Листом Сектору з питань пенсійного забезпечення Нацполіції від 21 жовтня 2021 року №Ф-906/48-2021 за наслідками розгляду звернення позивача щодо оформлення та подачі документів до органів ПФУ для призначення пенсії за вислугу років повідомлено, що відповідно до наказу від 10 листопада 2017 року №331 о/с вислуга років ОСОБА_2 у календарному обчисленні на день звільнення становить 20 років 03 місяці 14 днів, у зв`язку з цим для оформлення та подачі документів до органів ПФУ для призначення пенсії за вислугу років немає законних підстав, оскільки відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» умовою призначення пенсії за вислугу років, зокрема і позивачу незалежно від віку, якщо він звільнений з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року є наявність вислуги 23 календарних роки та 06 місяців і більше.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, зокрема, в органах Служби безпеки України, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Частиною четвертою статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 1992 року №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі по тексту - Порядок №393).
Порядок №393 визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Так, відповідно до пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується час проходження служби на пільгових умовах, зокрема: один місяць служби за півтора місяця - у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України № 722 від 20 липня 2006 року Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Вирішуючи справу №805/3923/18-а, Верховний Суд у постанові від 03 березня 2021 року дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
При цьому Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і положенням цього Закону не суперечить.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертої статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
У свою чергу, передбачені статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Наведені висновки суду узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
При цьому, у вказаній постанові з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №161/4876/17, від 15 серпня 2019 року у справі №281/459/17, від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, доводи відповідача, викладені в листі 21 жовтня 2021 року №Ф-906/48-2021, про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є, саме, календарна вислуга років, є необґрунтованими.
Відповідно до наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10 листопада 2017 року №331 о/с, з урахуванням змін, внесених наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 21 жовтня 2021 року №24 о/с, стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні в поліції складає 20 років 03 місяці 14 днів, вислуга років на пільгових умовах складає 06 років 10 місяців 06 днів. Зазначені накази є чинними, доказів їх оскарження матеріали справи не містять, тобто, наявність пільгової вислуги років, яка не була зарахована відповідачем 1 до загальної вислуги років, сторонами не оспорюється та підтверджується матеріалами справи.
При цьому, суд зазначає, що, оскільки наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 21 жовтня 2021 року №24 о/с, яким внесено зміни до наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10 листопада 2017 року №331 о/с в частині пільгової вислуги років, не оскаржено, суд вважає, що вірною є саме зазначена у наказів від 10 листопада 2017 року №331 о/с пільгова вислуга років 06 років 10 місяців 06 днів.
Отже, позивачу відповідно до пункту 3 Порядку №393 обчислено вислугу років у пільговому обчисленні та, як наслідок, він має право на зарахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем 1, позивачу обчислена календарна вислуга років станом на час звільнення зі служби - 20 років 03 місяці 14 днів та, до якої не зарахована вислуга років обчислена на пільгових умовах.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при розрахунку вислуги років позивачу відповідач 1 протиправно не включив вислугу років позивача, обчислену на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які, зокрема, мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Служби безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до пункту 12 Постанови № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення, після чого направляють подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовляють у такому поданні.
Як встановив суд, відповідач 1 при здійсненні розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу, не включив до неї вислугу років обчислену на пільгових умовах що, як наслідок, призвело до невірного визначення вислуги років позивача та відмови відповідачем 1 в оформленні та подачі документів до органів ПФУ для призначення пенсії за вислугу років із зазначенням необхідності при звільнені з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року наявності вислуги 23 календарних роки та 06 місяців і більше.
Проте, враховуючи наявність у позивача вислуги років у календарному обчисленні 20 років 03 місяці 14 днів, та вислуги років у пільговому обчисленні 06 років 10 місяців 03 дні, що у сукупності становить наявність вислуги більше 23 календарних роки та 06 місяців, враховуючи відсутність жодних інших підстав для відмови в оформленні та подачі документів до органів ПФУ, суд вважає, що відповідачем 1 протиправно відмовлено в оформленні та подачі документів до органів ПФУ для призначення пенсії за вислугу років позивачу.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
З огляду на зазначене, оскільки пільговий стаж служби позивача у загальній кількості 06 років 10 місяці 03 дні підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
Враховуючи викладене, з урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача 1 щодо відмови позивачу у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, щодо відмови відповідача 1 у підготовці та поданні до ГУ ПФ У в м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зобов`язання відповідача 1 провести позивачу розрахунок вислуги років, зарахувавши відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів; зобов`язати Нацполіцію здійснити позивачу перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років; зобов`язати Нацполіцію підготувати та подати до ГУ ПФУ в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 27 років 01 місяць 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 06 років 10 місяців 06 днів.
При цьому, позовні вимоги, заявлені до ГУ ПФУ в м. Києві про зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві після отриманих документів від Нацполіції, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, в тому числі із зарахованою позивачу пільговою вислугою років в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів, здобутої під час проходження служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю, в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, - призначити позивачу пенсію за вислугу років у зв`язку із наявністю необхідного розміру вислуги (27 років 01 місяць 20 днів), не підлягають задоволенню, оскільки станом на момент виникнення спірних відносин відповідачем 2 не було порушено прав та законних інтересів позивача, з огляду на що заявлені позовні вимоги у цій частині є передчасними.
Згідно з частиною першою статті 9, статтею 72, частинами першою, другою, п`ятою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем 1 не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки в даному випадку суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, то судові витрати підлягають частковому відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
3. Визнати протиправними дії Національної поліції України щодо відмови у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду У в м. Києві документів, що необхідні для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
4. Зобов`язати Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578; адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10) провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) розрахунок вислуги років, зарахувавши відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні в загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів.
5. Зобов`язати Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578; адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
6. Зобов`язати Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578; адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) всі документи, необхідні для призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну вислугу в кількості 27 років 01 місяць 20 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 06 років 10 місяців 06 днів.
7. В решті позовних вимог відмовити.
8. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2905,60 грн (дві тисячі дев`ятсот п`ять гривень 60 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108578; адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10).
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з моменту складення повного тексту
Суддя: Н.А. Добрівська