Рішення № 106693414, 10.10.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.10.2022
Номер справи
640/3382/22
Номер документу
106693414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2022 року м. Київ № 640/3382/22

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомГоловного управління Держпродспоживслужби в м. КиєвідоОСОБА_1 простягнення штрафних санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві (код ЄДРПОУ 40414833, 03151, м. Київ, вул. Волинська, 12) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), у якому просить суд стягнути добровільно несплачені суми штрафних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про рекламу, позивачем винесено рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, якими зобов`язано відповідача сплатити до Державного бюджету України штрафи. Проте, оскільки відповідачем у встановлені строки штрафи не сплачені, позивач звернувся щодо їх стягнення в судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Від відповідача надійшов відзив, в якому він позов не визнав, зазначивши, що оскаржувані рішення про порушення законодавства про рекламу прийняті безпідставно, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

26 січня 2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Павленком Костянтином Анатолійовичем було складено Протоколи про порушення законодавства про рекламу від 26.01.2021 року, відповідно до повноважень, визначених статтею 26 Закону України «Про рекламу», в рамках проведення контролю за дотриманням законодавства у сфері реклами на території м. Києві.

У відповідності до вимог частини другої статті 26 Закону, Головне управління надіслало на адресу ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 - Вимоги від 28.01.2021 року № 06.6/1269, № 06.6/1270, якими повідомлено рекламодавця про необхідність надати до 17.02.2021 року на електронну адресу та в подальшому на поштову адресу і АДРЕСА_3 ) Головного управління наступні документи: пояснення, копію свідоцтва про державну реєстрацію (витягу), правила та умови продажу товарів за зниженими цінами, затверджені макети реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, розповсюджувачем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), а також іншу інформую, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

16 березня 2021 року Головне управління надіслало на адресу ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 - додаткові Вимоги від 16.03.2021 року № 06.6/3887, № 06.6/3888, якими зобов`язано рекламодавця про необхідність надати до 06.04.2021 року на електронну адресу (infoffiki iv.dp.ss.aov.ua) та в подальшому на поштову адресу ( АДРЕСА_3 ) Головного управління інформацію відповідно до вимог частини 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» та повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 на 13.04.2021 о 14 год. 00 хв., у приміщенні Головного управління, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 25, к.1

25 лютого 2021 року відносно ФОП ОСОБА_1 було складено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, на підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 26.01.2021 року відносно ФОП ОСОБА_1 .

02 березня 2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - заступником начальника відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Шумаком Олегом Івановичем було складено Протокол про порушення законодавства про рекламу від 02.03.2021 року.

15 березня 2021 року відносно ФОП ОСОБА_1 було складено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, на Підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 02.03.201 відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо розповсюдження внутрішньої реклами при вході до магазину' « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з умовною назвою «ОДЯГ З США ТА ЄВРОПИ Знижка - це наша фішка -30% -40% -50% -60% -70% -80%» за адресою: АДРЕСА_4 , що містить ознаки порушення вимог частини 2 статті 26 Закону України «Про рекламу».

15 березня 2021 року відносно ФОП ОСОБА_1 було складено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, на підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 02.03.201 відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо розповсюдження зовнішньої реклами магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з умовною назвою «ОДЯГ і ВЗУТТЯ З США СТОК та СЕКОНД-ХЕНД» за адресою: АДРЕСА_4 , що містить ознаки порушення вимог частини 2 статті 26 Закону України «Про рекламу».

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, який відбувся 19.04.2021 року відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 були прийняті Рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року № 65, № 66, №67, №70.

Відповідно до Рішення №65 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року - за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, відповідно до вимог частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» накладено на рекламодавця Фізичну особу- підприємця ОСОБА_1 , - штраф у розмірі 1700 гри. 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок).

Відповідно до Рішення №66 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року - за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами у відповідності до вимог частини 2 та частини 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» накладено на рекламодавця Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , -.штраф у розмірі 5083 грн. 00. коп. (п`ять тисяч вісімдесят три гривні нуль копійок). .

Відповідно до Рішення №67 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року - за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, відповідно до вимог частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» накладено па рекламодавця Фізичну особу- підприємця ОСОБА_1 , - штраф у розмірі 1700 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок).

Відповідно до Рішення №70 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року - за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами у відповідності до вимог частини 2 та частини 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» накладено на рекламодавця Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , - штраф у розмірі 5083 грн. 00 коп. (п`ять тисяч вісімдесят три гривні нуль копійок).

Рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року № 65, № 66, №67, №70 було направлено Головним управлінням листом № 06.6/6351 від 23.04.2021 року засобом поштового зв`язку рекомендованою кореспонденцією за номером поштового відправлення № 0405346495642.

Сума штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу відповідно до Рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року № 65, № 66, №67, №70 відносно Позивача, - становить - 13566 грн. 00 коп. (тринадцять тисяч п`ятсот шістдесят шість гривень нуль копійок).

Зважаючи на те, що відповідачем штрафи у добровільному порядку не сплачені та в судовому порядку рішення про накладення штрафів не оскаржувались, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України «Про рекламу».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Згідно з частиною п`ятою статті 8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Частиною першою статті 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Частинами першою та другою статті 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право, у тому числі, вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Частиною четвертою статті 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:

рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами;

виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості виготовлення реклами;

розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Згідно з частиною п`ятою статті 27 Закону України «Про рекламу», вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

У відповідності до вимог частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» за виявлені порушення вимог законодавства України про рекламу на розповсюджувачів, рекламодавців та виробників реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Частиною сьомою статті 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду (частина одинадцята статті 27 Закону України «Про рекламу»).

Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України «Про рекламу», а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №693 (далі по тексту - Порядок №693).

Відповідно до пункту 9 Порядку №693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.

Згідно з пунктом 11 Порядку №693 накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Відповідно до пункту 18 Порядку №693, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

З приводу викладеного суд звертає увагу, що докази сплати відповідачем вказаної суми штрафу у матеріалах справи відсутні.

Також, у матеріалах справи відсутні письмові докази щодо оскарження відповідачем рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року №65, №66, №67, №70.

При цьому, суд відхиляє посилання відповідача на те, що рішення ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві від 19.04.2021 року №65, №66, №67, №70 є необґрунтованими та незаконними, оскільки вказані обставини не є предметом спору у цій адміністративній справі.

Водночас, в матеріалах справи відсутні письмові докази щодо оскарження ФОП ОСОБА_1 рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ГУ Держпродспоживслужби підлягає задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень стягнення судового збору з відповідача не передбачено.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (код ЄДРПОУ 40414833, 03151, м. Київ, вул. Волинська, 12) задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов`язкових платежів: НОМЕР_1 , місцезнаходження (місце проживання): АДРЕСА_1 ) згідно з Рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.04.2021 року №65, №66, №67, №70 добровільно не сплачену суму штрафних санкцій у розмірі 13 566 грн. 00 коп. (тринадцять тисяч п`ятсот шістдесят шість гривень нуль копійок) до Державного бюджету через установу банку України: Отримувач: ГУК у м. Києві/Подільському районі 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, номер рахунку (IBAN): №UA358999980313060106000026008, адміністративні штрафи та інші штрафи).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Г. Вєкуа