Рішення № 106693363, 11.10.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2022
Номер справи
620/6561/22
Номер документу
106693363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/6561/22

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Кугук Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” до Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправними та скасування постанов,

У С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Нікітенка Михайла Леонідовича про арешт коштів боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523;

визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Нікітенка Михайла Леонідовича про арешт майна боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача щодо винесення спірних постанов в межах зведеного виконавчого провадження №56098455 є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.08.2019 (справа № 927/605/19) задоволено заяву позивача, якою затверджено план санації до відкриття провадження у справі про банкрутство та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів ДП ПрАТ НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія». Мораторій поширюється на вимоги кредиторів, в тому числі ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 11155000,00 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, в межах наданих повноважень та жодних порушень прав позивача при цьому не допускав, як наслідок оскаржувані постанови є правомірними.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання, в якому просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій просить в задоволенні позову відмовити, справу розглянути за його відсутності.

Судове засідання здійснювалося в порядку, встановленому ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

У Деснянському відділі Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на примусовому виконанні перебуває зведене виконавче провадження №56098455 про стягнення коштів з Дочірнього підприємства ПрАТ Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія».

Як слідує з матеріалів справи в рамках зведеного провадження заступником начальника Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Нікітенко Михайлом Леонідовичем винесено постанову про арешт коштів боржника від 09.09.2022 у ВП № 56097523 та постанову про арешт майна боржника від 09.09.2022 у ВП № 56097523.

Відповідно до постанови про арешт коштів боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523 накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення на які заборонено законом, та належать боржнику: Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів 8705434,33 грн.

Відповідно до постанови про арешт майна боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523 накладено арешт на все майно, що належить боржнику: Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, а саме 8705434,33 грн.

Вважаючи вказані постанови протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі статтею 3 Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (частина перша статті 5 Закону).

Статтею 10 Закону встановлено, що заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об`єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов`язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 18 Закону встановлено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що питання затвердження плану санації та його виконання сторонами врегульовано нормами Кодексу України з процедур банкрутства, затверджений Законом України від 01.10.2018 № 2597-VI (далі – Кодекс).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 Кодексу боржник за рішенням засновників (учасників, акціонерів) боржника має право ініціювати процедуру санації до відкриття провадження у справі про банкрутство.

Санація боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюється відповідно до плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (далі - план санації).

У плані санації визначаються, зокрема, розміри, порядок і строки погашення вимог кредиторів, які беруть участь у санації; заходи щодо виконання плану санації та нагляду за виконанням плану санації; обсяг повноважень керуючого санацією (у разі його призначення).

Згідно частини 6 статті 5 Кодексу господарський суд виносить ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті заяви про затвердження плану санації протягом п`яти днів з дня її отримання.

В ухвалі про прийняття заяви до розгляду зазначаються час і місце проведення судового засідання у справі та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, які включені до плану санації. Копія ухвали надсилається боржнику, кредиторам та інвесторам, які відповідно до плану санації беруть участь у санації.

Відповідно до частини 10 статті 5 Кодексу затверджений господарським судом план санації є обов`язковим для всіх кредиторів, вимоги яких включені до плану санації. Зміни до плану санації вносяться у порядку, встановленому для його затвердження.

За заявою боржника або кредитора господарський суд може припинити процедуру санації у разі порушення виконання плану санації, за наявності підстав вважати, що такий план санації не буде виконаний.

Ухвала господарського суду про припинення процедури санації скасовує заходи, вжиті судом, а план санації вважається розірваним. У такому разі вимоги кредиторів відновлюються в повному розмірі у незадоволеній частині.

Частиною 11 статті 5 Кодексу передбачено, що за результатами виконання плану санації боржник або керуючий санацією (у разі його призначення) подає до господарського суду заяву про затвердження звіту про виконання плану санації, до якої додаються, зокрема, звіт про виконання плану санації.

Про затвердження звіту про виконання плану санації або про відмову в затвердженні такого звіту господарський суд постановляє ухвалу. Ухвала господарського суду про затвердження звіту про виконання плану санації скасовує всі заходи, вжиті судом.

Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.08.2019 у справі № 927/605/19 задоволено заяву Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство; затверджено план санації Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” до відкриття провадження у справі про банкрутство, схвалений рішенням загальних зборів кредиторів, яке оформлене протоколом від 15.07.2019, терміном дії 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санації; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія”; мораторій поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації, а саме, зокрема, на вимоги ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 11155000,00 грн (а.с.47-58).

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 30.09.2020 у справі № 927/605/19 продовжено строк дії процедури досудової санації боржника на шість місяців до 27.02.2021.

Згідно частин 1, 3 та 5 статті 41 Кодексу мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

Як випливає зі змісту ухвал Господарського суду Чернігівської області від 27.08.2019 та від 30.09.2020 у справі № 927/605/19 введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія”; мораторій поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації, а саме, зокрема, на вимоги ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 11155000,00 грн.

На даний час досудова санація позивача не завершена, звіт про виконання плану досудової санації судом не заслухано та не затверджено, як наслідок спірні постанови прийняті без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, а тому є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” до Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) слід задовольнити повністю.

Відповідно до частин першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 229, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” до Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправними та скасування постанов – задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Нікітенка Михайла Леонідовича про арешт коштів боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523.

Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Нікітенка Михайла Леонідовича про арешт майна боржника від 09.09.2022 у ВП №56097523.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Деснянського відділу Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь Дочірнього підприємства ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” судовий збір у сумі 4962,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Дочірнє підприємство ПрАТ “НАК “Надра України” “Чернігівнафтогазгеологія” (вул. Шевченка, буд.15, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 01431535).

Відповідач: Деснянський відділ Державної виконавчої служби у місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Шевченка, 118, м. Чернігів, 14027, код ЄДРПОУ 35029719).

Повний текст рішення складено 11.10.2022.

Суддя О.М. Тихоненко