Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 279/5511/21
Провадження № 1-кс/279/978/22 У Х В А Л А
іменем України
07 жовтня 2022 року
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Коростень з розгляду клопотання прокурора Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_6 по кримінальному провадженню №42021062350000034 від 01.07.2021 року за ч.2 ст.191, ч.3 ст.191, ч.1 ст.366, ч.2 ст.366, ч.2 ст.367 КК України, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с.ВеликаОлександрівка,Херсонської області, громадянинаУкраїни, звищою освітою,працює напосаді начальникаУправління житлово-комунальногогосподарства виконавчогокомітету Коростенськоїміської ради,зареєстрованого адресою: АДРЕСА_1 проживаючого раніше не судимого -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор звернувся з клопотанням про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №42021062350000034 від 01.07.2021 року за ч.2 ст.191, ч.3 ст.191, ч.1 ст.366, ч.2 ст.366, ч.2 ст.367 КК України, в якому вказав, що Коростенською окружною прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021062350000034 від 01.07.2021, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2ст.366,та ч.2ст.367 КК України та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудове розслідування у зазначеному вище кримінальному провадженні, здійснюється слідчими слідчого відділення Коростенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , на виконання розпорядження міського голови Коростенської міської ради від 08.02.2011 №28-к «Про переведення на посаду начальника УЖКГ ОСОБА_4 » та наказу №90-К з 08.02.2011 приступив до виконання обов`язків начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради код ЄДРПОУ 26279382 (надалі за текстом УЖКГ), місцезнаходження юридичної особи: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вулиця Грушевського, будинок 22. Згідно з п. 4.1. Положення про УЖКГ (далі за текстом Положення УЖКГ), яке затверджено рішенням Коростенської міської ради десятої сесії VII скликання від 24.11.2016 №422, управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до п. 4.2. Положення УЖКГ начальник управління:
4.2.1Здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність перед міським головою за виконання покладених на управління завдань;
4.2.2Розподіляє обов`язки між працівниками управління та визначає ступінь їх відповідальності;
4.2.3Подає на розгляд міського голови кошторис і штатний розпис управління в межах граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
4.2.4Видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
4.2.5Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису витрат на утримання управління;
4.2.6Подає міському голові пропозиції про призначення і звільнення з посад посадових осіб управління, керівників комунальних підприємств, що відносяться до сфери діяльності управління;
4.2.7Затверджує за погодженням з профільним заступником міського голови положення про структурні підрозділи і функціональні обов`язки управління;
4.2.8Призначає на посаду і звільняє з посади працівників управління, прийнятих за трудовою угодою;
4.2.9Забезпечує та контролює в Управлінні дотримання працівниками внутрішньо трудового розпорядку, трудової дисципліни, вимог «Інструкції з діловодства у міськвиконкомі», регламенту роботи виконавчого комітету міської ради, знання Правил ділового етикету, Правил та норм охорони праці, техніки безпеки та протипожежного захисту.
Відповідно до п. 5.9 Управління несе повну відповідальність за збереження матеріальних цінностей.
Пунктом 5.10 Доходи управління використовуються виключно для фінансування видатків на своє утримання для реалізації мати (цілей, завдань) та напрямів основної діяльності. Отриманні доходи управління або їх частини не можуть бути розподілені серед засновників (учасників), членів управління працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб.
Пунктом 5.11 забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) членів такої організації, працівників крім оплати їхньої праці і нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб.
Згідно з п. 1.3 посадової інструкції начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, яку затверджено головою Коростенської міської ради 28.10.2011 (далі по тексту Посадова інструкція ОСОБА_4 ), з якою під підпис ознайомлений ОСОБА_4 28.10.2011, начальник УЖКГ в своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про звернення громадян», «Про державну службу», «Про засоби масової інформації» та іншими законодавчими та нормативними актами центральних органів виконавчої влади, що відносяться до сфери його діяльності, рішеннями обласної ради, прийнятими в межах її повноважень, розпорядженнями голови облдержадміністрації, актами місцевого самоврядування, Положенням про УЖКГ, Інструкцією по діловодству у міськвиконкомі, Регламентом роботи виконкому та даною інструкцією. Повинен знати правила ділового етикету, Правила та норми охорони праці, техніки безпеки та протипожежного захисту.
Пунктом 1.5 посадової інструкції ОСОБА_4 начальнику УЖКГ підпорядковані: заступник начальника, начальники та посадові особи вказаного управління, працівники управління, інспекції з благоустрою, керівники житлово-комунальних підприємств.
Згідно до пункту 1.6 посадової інструкції ОСОБА_4 обов`язки начальника управління на період його відпустки виконує заступник начальника управління.
Пунктом 2 посадової інструкції ОСОБА_4 на останнього згідно займаної посади покладено наступні завдання та обов`язки:
-начальник управління здійснює керівництво діяльністю відділів УЖКГ виконкому та інспекції з благоустрою та підпорядкованих підприємств;
-забезпечує підготовку проектів рішень міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, комплексних регіональних програм, що належать до компетенції Управління;
-видає накази по Управлінню, які обов`язкові до виконання всіх працівників управління та керівників комунальних підприємств;
-визначає компетенцію посадових осіб Управління, розробляє та подає на затвердження міському голові посадові інструкції посадових осіб Управління, затверджує посадові інструкції Управління та положення про структурні підрозділи Управління;
-контролює та оцінює стан справ, трудової та виконавчої дисципліни в Управлінні і підвідомчих організаціях. Подає пропозиції щодо заохочення і накладення стягнень;
-представляє інтереси Управління в усіх установах, організаціях міста;
-розпоряджається майном та коштами Управління, укладає договори, інші угоди для здійснення Управлінням своїх функцій, видає доручення;
-погоджує статути та положення підприємств, які підпорядковуються Управлінню;
-здійснює контроль за виконанням рішень міської ради, виконкому, розпоряджень міського голови всіма житлово-комунальними підприємствами;
-забезпечує дотримання фінансової дисципліни;
-готує пропозиції до проектів міського бюджету щодо фінансування капітального ремонту та реконструкції житлових будинків, програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста, інженерного захисту територій;
-організовує благоустрій міста та здійснює контроль за станом благоустрою міста, виробничих територій, організацією озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створенням місць відпочинку громадян;
-веде контроль за забезпеченням утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;
-організовує за рахунок бюджетних коштів і на пайових засадах будівництво, реконструкцію і ремонт об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення;
-готує та подає пропозиції щодо використання оренди або безоплатної передачі майнових об`єктів, які перебувають у комунальній власності і входять в інфраструктуру міського комунального господарства;
-в узгодженому порядку вносить пропозиції власникам про передачу або продаж у комунальну власність підприємств та інших об`єктів, які належать їм і мають важливе значення для забезпечення житлово-комунальних потреб населення міста. Приймає участь в прийнятті даних об`єктів у власність територіальної громади;
-сприяє створенню об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, координує їх діяльність;
-координує діяльність комунальних підприємств, що підпорядковуються Управлінню з питань оплати праці, здійснює контроль за використанням прибутків цими підприємствами. Контролює стан дотримання правил пожежної безпеки та охорони праці;
-заслуховує звіти про роботу керівників житлово-комунальних підприємств;
-організовує технічний нагляд за будівництвом, реконструкцією, капітальним та поточним ремонтом об`єктів житлово-комунального господарства, проведенням робіт по благоустрою міста;
-організовує виготовлення проектно-кошторисної документації на виконання робіт по благоустрою міста, будівництву, реконструкції, капітальному та поточному ремонту об`єктів житлово-комунального та соціального призначення;
-бере участь у визначенні території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до чинного законодавства;
-організовує контроль за додержанням проектних рішень, терміну будівництва, вимог Державних будівельних норм і других нормативних документів при виконанні робіт на об`єктах житлово-комунального господарства;
-організовує в установленому порядку закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання завдань Управління;
-сприяє підвищенню кваліфікації посадових осіб та працівників управління. Організовує навчання працівників підпорядкованих підприємств;
-готує пропозиції міському голові щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств житлово-комунального господарства;
-забезпечує роботу з ведення діловодства в управлінні;
-здійснює особистий прийом громадян, надає консультацію громадянам, підприємствам, установам, організаціям з питань, що входить в сферу його компетенції;
-постійно працює над підвищенням свого професійного рівня. Своєчасно вивчає зміни в діючому законодавстві, нормативних документах, що стосуються сфери його діяльності;
-координує роботу посадових осіб управління, підпорядкованих підприємств по підготовці інноваційних проектів, проектних пропозицій розвитку та реформування житлово-комунального господарства;
-виконує інші доручення керівництва, якщо вони не перешкоджають виконанню основних обов`язків та не суперечать чинному законодавству;
Таким чином, обіймаючи посаду начальника УЖКГ, ОСОБА_4 здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в м. Коростень 07.08.2020 між Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради (надалі за текстом Управлінням) в особі виконуючого обов`язки начальника управління ОСОБА_7 як замовника, та ТОВ «Будхауселіт» в особі ОСОБА_8 , як генпідрядника, укладено договір про закупівлю робіт № 70.
Згідно з пунктом 1 договору про закупівлю робіт № 70 від 07.08.2020 замовник доручає, а генпідрядник забезпечує відповідно до проектноi документації та умов договору виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва: ДСТУ Б.Д.1.1-1-2013 «Капітальний ремонт покриття дитячого майданчика по вул. Грушевського біля будiвлi мiської ради в м. Коростень» (ДК 021:2015: 45450000-6 Інші будівельні роботи), адреса розташування об`єкта: 11500, Житомирська обл., м. Коростень, вул. Грушевського, біля будiвлi мiської ради» При цьому склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання генпідряднику, визначенi проектною документацією. Склад та обсяги робіт можуть бути переглянуті в процесі будівництва у pusi внесення змін до проектної документації у порядку, зазначеному у п.53 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 року №668 (зі змінами та доповненнями) (далі - Загальні умови).
За умовами п. 2 договору, - договірна ціна робіт визначається на основі твердого кошторису, що є невід`ємною частиною Договору (Додаток 1) і складає 1 140 000,00 грн. (Один мільйон сто сорок тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ - 190 000,00 грн. Уточнення договірної ціни здійснюється у разі виникнення обставин, передбачених у п. 24 Загальних умов та у порядку, визначеному Державними будівельними нормами та іншими законодавчими актами в галузі будівництва та містобудування.
Відповідно до п. 4 договору, генпідрядник зобов`язаний виконати з використанням власних ресурсів та у встановлені строки роботи вiдповiдно до проектної та кошторисної документації, передати замовнику у порядку, передбаченому законодавством договором, закінчені роботи, забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору, у разі наявності зворотних матеріалів на будівельному майданчику (або об`єкті) передати балансоутримувачу на підставі акту, складеного спеціальною комісією у складі представників замовника, генпiдрядника, матеріально вiдповiдальних осіб балансоутримувача та проектної організації. Виконувати належним чином iншi зобов`язання, передбачені договором Цивільним і Господарським кодексами України, загальними умовами, та іншими законодавства.
Згідно з п. 5 договору, забезпечення робіт матеріалами, устаткуванням та послугами здiйснюється із урахуванням положень загальних умов, забезпечення робіт матерiалами та устаткуванням здійснює генпідрядник, який вiдповiдає за їх якість і відповiднiсть вимогам, установленим нормативними документами та проектною документацією. При цьому генпідрядник зобов`язаний узгоджувати із замовником постачальників матеріалів та устаткування.
Відповідно до п. 10 договору, контроль замовника за якістю робіт, матеріалів, устаткування буде здiйснюватися згідно з нормативними вимогами та положеннями загальних умов. З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установлених вимогам замовник забезпечує здійснення технічного нагляду за будівництвом у порядку, встановленому законодавством. З метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проектній документації замовник забезпечує авторський і технічний нагляд за відповідністю виконаних робіт умовам договору, відповідністю обсягів робіт проекту, кошторису, а матеріалів, конструкцій виробів - стандартам i технiчним умовам вiдповiдно до чинного законодавства. При виявленні відхилень замовник видає генпідряднику розпорядження про їх усунення або призупинення робіт.
Згідно з п. 11 договору, фінансування робіт (будівництва об`єкта) здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджету. Зобов`язання сторін щодо фінансування визначаються положеннями загальних умов та планом фінансування робіт, який є невід`ємною частиною договору (Додаток 3).
Відповідно до п. 12 договору, розрахунки за виконані роботи здійснюються із урахуванням положень загальних умов на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2В) та довідки про вартість виконаних будiвельних робіт та витрати (форма КБ-3). Генпідрядник визначає обсяги та вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, готує акти і довідки і подає їх разом з виконавчою документацією для підписання замовнику. Замовник підписує подані генпідрядником документи, що підтверджують виконання робіт або обґрунтує причини відмови їх підписання. Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається в межах вартості робіт, передбачених договірною ціною, із урахуванням виконаних обсягів робіт та їх вартості за одиницю виміру. При цьому, розрахунки за виконані роботи здійснюються при надходженні коштів з відповідного бюджету на зазначенi цiлi, в межах наявного фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку протягом 30 календарних днів та на підставі пред`явлених та писаних сторонами форм КБ-3 «Довiдка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», КБ-2В «Акти приймання виконаних будівельних робіт».
Згідно з п. 13 договору, приймання-передача закінчених робіт (об`єкта будівництва) здійснюється відповідно до вимог загальних умов та інших нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених об`єктів в експлуатацію. Передача виконаних робіт генпідрядником і приймання їх замовником оформлюється актом про виконані роботи. Завершення виконання робіт оформлюється актом готовності об`єкта до експлуатації. Оформлення актів, додатків і необхідних документів до них здійснюються генпідрядником.
Відповідно до додаткової угоди № 3 до договору про закупівлю робіт № 70 від 07.08.2020, укладеної в місті Коростень 28.12.2020, в зв`язку з закінченням робіт по об`єкту «Капітальний ремонт покриття дитячого майданчика по вул. Грушевського біля будівлі міської ради в м. Коростені зменшити вартість робіт в 2020 році на 78 514,03 грн., а п 2.1. договору викласти у наступній редакції: «Договірна ціна робіт визначається на основі твердого кошторису, що є невід`ємною частиною договору (Додаток 1) і складає 1 061 485.97 грн. з ПДВ.
Пунктом 1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам`яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов`язковий характер при визначенні вартості будівництва об`єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Пункт 3.18 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі.
Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін.
Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом.
Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну.
В подальшому, в точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, начальник управління ЖКГ виконавчого комітету Коростенської міської ради ОСОБА_4 , шляхом зловживання своїм службовим становищем вступив у злочинну змову із директором ТОВ «Будхауселіт» ОСОБА_8 з метою розтрати на користь ТОВ «Будхауселіт» бюджетних коштів, які призначалися для оплати за виконані будівельні роботи по об`єкту «Капітальний ремонт покриття дитячого майданчика по вул. Грушевського біля будiвлi мiської ради в м. Коростень» згідно з умовами договору про закупівлю робіт № 70 від 07.08.2020,.
З метою реалізації свого злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність та суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, будучи достовірно обізнаним з умовами договору про закупівлю робіт № 70 від 07.08.2020, у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 24.09.2020, начальник управління ЖКГ виконавчого комітету Коростенської міської ради ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що відомості про вартість використаних матеріалів на проведені роботи, зазначені у актах виконаних робіт та довідках про вартість будівельних робіт та витрати не відповідають дійсності, підписав та скріпив печаткою управління ЖКГ виконавчого комітету Коростенської міської ради акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2020 року необхідні для проведення розрахунку за виконані роботи документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2В), та довідки про вартість будівельних робіт та витрати (форма КБ-3).
На підставі вищевказаних офіційних документів, що містили неправдиві відомості щодо вартості матеріалів за проведення «Капітального ремонту покриття дитячого майданчика по вул. Грушевського біля будiвлi мiської ради у м. Коростені», що за адресою Житомирська область, м. Коростень, вул. Грушевського, 22, згідно договору про закупівлю робіт № 70 від 07.08.2020, який укладено між управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради та ТОВ «Будхауселіт», з розраxункових рахункiв, відкритих управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради в Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві № UA 028201720344251019105026850 та № UA 468201720344201019100026850, перераховано грошові кошти державного та місцевого бюджету платіжними дорученнями №1 від 24.09.2020, №2 та №2 від 25.10.2020, №3 від 28.12.2020 в загальному розмiрi 1 061 485,97 гривень.
Таким чином встановлено, що начальник управління ЖКГ виконавчого комітету Коростенської міської ради ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог п.6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Мінрегіонбуду від 05.07.2013 № 293, до пiдсумкових відомостей ресурсів, актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2В № 1 за вересень, по об`єкту: «Капітальний ремонт покриття дитячого майданчика по вул. Грушевського біля будiвлi мiської ради в м. Коростень» включено завищену вартість матеріалів, внаслідок чого відповідно до комплексної судової будівельно - технічної та товарознавчої експертизи №1034/1146/1558/1559/22-25 від 28.07.2022 року завищено вартість робіт на суму 78 491,40 гривень, тобто здійснив розтрату бюджетних коштів на користь ТОВ «Будхауселіт».
Своїми умисними діями, які виразились у вчиненні розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України.
Своїми діями, які виразились у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, ОСОБА_4 , вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України.
ОСОБА_4 25 серпня 2022 року у відповідності до вимог ст.ст. 111, 112, 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191 та. 1 ст. 366 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
1)договором № 70 від 07.08.2020 про закупівлі робіт та додатками до нього;
2)додатковою угодою № 1 до договору № 70 від 07.08.2020 про закупівлю. робіт;
3)рахунком на оплату № 18 від 04 вересня 2020 року;
4)довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат;
5)актами приймання виконання будівельних робіт;
6)видатковою накладною № 44 від 19.10.2020;
7)висновком експертів за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної та товарознавчої експертизи №1034/1146/1558/1559/22-25 від 28.07.2022;
8)матеріалами тимчасового доступу до руху коштів ТОВ «Будхауселіт» та іншими доказами, які містяться у матеріалах кримінального провадження.
Начальник управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради код ЄДРПОУ 26279382 ОСОБА_4 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-розпорядчими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України являється службовою особою.
Саме вищезазначені службові повноваження, якими наділений ОСОБА_4 , безпосередньо сприяли вчиненню ним інкримінованих йому правопорушень.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , як начальник управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради має доступ до будьяких документів, що зберігаються у вказаному управлінні, у зв`язку з чим, з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому свої можливості та стійкі зв`язки, беззаперечно може вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Окрім того враховуючи, що свідки у вказаному кримінальному провадженні перебувають в організаційному підпорядкуванні, відносинах підлеглості та трудових відносинах з підозрюваним, тобто ОСОБА_4 має об`єктивну можливість шляхом погроз, залякування та шантажу примусити їх змінити показання, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також перебуваючи на посаді, матиме можливість вчинити інше кримінальне правопорушення.
Частиною 1 ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до примітки до ст. 45 КК України, корупційними злочинами відповідно до цього Кодексу вважаються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 КК України.
Згідно з ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру в учиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України карається обмеженням волі на строк від трьох до п`яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно дост.12КК Україникримінальне правопорушення,передбачене ч.3ст.191КК Українивідноситься дотяжких злочинів.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити. Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник заперечили проти задоволення клопотання, зазначили про те, що ......... В судовому засіданні встановлено, що групою слідчих СВ КоростенськогоРУП ГУНПв Житомирськійобласті та слідчим управлінням ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42021062350000034від 01.07.2021року зач.2ст.191,ч.3ст.191,ч.1ст.366,ч.2ст.366,ч.2ст.367 КК України. Вислухавши пояснення прокурора, пояснення підозрюваного та думку його захисника, дослідивши матеріали судового та досудового кримінальних проваджень, допитавши свідка, встановлено наступне: Згідно ст.131 ч.1 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням (ст.132 ч.3 КПК України). Застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання вищевказаним ризикам передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявність у обвинуваченого можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади. Приймаючи рішення про відсторонення обвинуваченої особи від займаної посади суд досліджує мотиви, наведені в клопотанні, правову підставу, а також оцінює ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд із наслідками такого застосування для інших осіб. Відсторонення від посади є одним з видів забезпечення провадження, яке, згідно положень ст.154 КПК України, може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Під час досудового розслідування відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді на строк не більше двох місяців, який може бути продовжено. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ст.157 ч.1 КПК України) . Зміст вказаної норми дає можливість зробити висновок про те, що такий захід забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади застосовується саме з метою запобігання можливості знищення чи підробки речей і документів, впливу на свідків, протиправному перешкоджанню кримінальному провадженню іншим чином. Застосування такого заходу забезпечення з метою унеможливлення вчинення нового правопорушення чи продовження протиправної діяльності не передбачено. Таку функцію виконують запобіжні заходи. У своєму клопотанні прокурор наводить лише припущення щодо можливих ризиків, які можуть мати місце у випадку обіймання підозрюваним своєї посади та обгрунтовується також і тим, що підозрюваний може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування. При цьому будь-яких фактичних даних, якіб вказували на наявність зазначених у клопотанні ризиків на час розгляду клопотання слідчому судді не надано. Прокурор в судовому засіданні обґрунтовуючи клопотання тим, що існують обставини, які дають підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, знищить чи підробить речі чи документи, які мають суттєве значення для встановлення обставин справи, впливатиме на свідків або протиправно перешкоджатиме провадженню іншим чином, не наведено конкретних обставин, які свідчать про існування таких загроз чи ризиків, не вказано конкретних речей і документів, які можуть бути знищені, конкретних свідків, на яких підозрюваний, продовжуючи обіймати посаду начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, зможе вплинути. При цьому посилання у клопотанні на вимоги ч.5 ст.65 Закону України "Про запобігання корупції" є безпідставним, оскільки вказана норма закону втратила свою чинність, статтю 65 виключено на підставі Закону № 1079-IX від 15.12.2020. У той же час, відповідно до вимог ч.5 ст. 65-1 Закону України "Про запобігання корупції" особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, а отже наведеними вимогами КПК України. Закон покладає на сторону обвинувачення обов`язок довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідний для уникнення обставин, зазначених в ч. 1 ст. 157 КПК України.
Сам по собі факт перебування підозрюваного на посаді не є підставою для відсторонення його від посади, враховуючи відсутність доведеності тих обставин, які є необхідними для застосування такого виду заходу забезпечення кримінального провадження. Згідно п.3 ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов`язаний врахувати наслідки такого відсторонення для інших осіб.
ОСОБА_4 являється одруженим, та на його утриманні перебуває дружина інвалід другої групи загального захворювання, а тому відсторонення його від займаної посади негативно позначається на інтересах його сім`ї.
За таких обставин, суд вважає, що у задоволені клопотанні про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади начальника Управлінняжитлово-комунальногогосподарства виконавчогокомітету Коростенськоїміської ради - слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 154-157 КПК України,-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.
Ухвала може бутиоскаржена вапеляційному порядкубезпосередньо досуду апеляційноїінстанції протягом5днів здня їїоголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Копія згідно з оригіналом