Рішення № 106688693, 29.09.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2022
Номер справи
440/1044/22
Номер документу
106688693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/1044/22Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,

представника позивача - Салашного М.О.,

представника відповідача - Ясиновської В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінік КО" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису, постанови,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Домінік КО" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області , у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №38 від 29.10.2021;

- визнати протиправною та скасувати постанову №37 від 28.12.2021 про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, законодавства про харчові продукти та корми".

Позовні вимоги товариство мотивує протиправністю припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №38 від 29.10.2021 та постанови №37 від 28.12.2021, з огляду на усунення ТОВ "Домінік КО" своєчасно та у повному обсязі всіх зазначених у приписі від 22.09.2021 №29 недоліків у стані додержання товариством вимог законодавства у сфері безпечності харчових продуктів на потужності з виробництва кондитерських виробів за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область (акт від 17.09.2021 №69).

Ухвалою суду від 24.01.2022 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінік КО" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Роз`яснено позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві. Також роз`яснено, що процесуальні строки, встановлені судом у цьому судовому рішенні, відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України можуть бути продовжені судом за відповідною заявою учасника справи.

09.02.2022 до суду від позивача надійшли документи на усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі суду від 24.01.2022.

Як наслідок, ухвалою суду від 10.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1044/22 за позовом ТОВ "Домінік КО" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування рішення та постанови; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог ТОВ "Домінік КО" заперечує (том 1 а.с. 195-199). Вказує, що на підставі листа Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №11.11-5/4189 від 06.09.2021, наказу відповідача від 14.09.2021 №3335-ОД та посвідчення (направлення) на проведення перевірки від 14.09.2021 №3313 управлінням проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо позивача. За результатами проведеного позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин на потужності з виробництва кондитерських виробів ТОВ "Домінік КО" (правонаступник ПрАТ "Домінік") за адресою: 36009, м. Полтава, вул. Маршала Бірюзова, 2, перевірка шоколадного цеху та складського приміщення для зберігання сировини, було складено акт №69 від 17.09.2021, із яким уповноважена особа ТОВ "Домінік КО" ОСОБА_1 ознайомилась під підпис, заперечення на акт №69 від 17.09.2021 відповідачем отримано 23.09.2021. 22.09.2021 позивачу під підпис було вручено припис №29 та було зобов`язано усунути невідповідності у термін до 27.09.2021, а також попереджено, що у разі невиконання законних вимог припису товариство буде притягнуто до відповідальності, передбаченої статтею 65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин". Відповідачем від позивача було отримано повідомлення про виконання припису №29 від 22.09.2021 (вх. №2010-ж від 24.09.2021) та повідомлення №2 про виконання припису №29 від 22.09.2021 (вх. №2834-ж від 20.10.2021). Відповідачем на підставі наказу №3850-ОД від 26.10.2021 та посвідчення (направлення) на перевірку №3838 від 26.10.2021 було здійснено захід державного нагляду (контролю) з метою контролю виконання припису №29 від 22.09.2021. За наслідками проведеного заходу складено акт №87 від 28.10.2021, у якому зафіксовано наявність порушень частини першої статті 37, пункту 1, 2 частини першої статті 45, пункти 2, 3, 4 частини першої статті 49, пункт 2 частини першої статті 48 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та складено припис №38 від 29.10.2021 для усунення виявлених порушень до 05.11.2021. Разом з тим, відповідач на підставі наказу від 16.12.2021 №4620-ОД та посвідчення (направлення) від 16.12.2021 №4585 здійснив позаплановий захід державного контролю виконання вимог припису №38 від 29.10.2021, за наслідками здійснення якого 17.12.2021 було складено акт №140, у якому порушень вимог законодавства не встановлено, а тому у скасуванні припису №38 від 29.10.2021 немає необхідності, оскільки його вимоги було виконано. Натомість, вимоги припису №29 від 22.09.2022 станом на 27.10.2021 виконано не повністю, а тому відповідачем 20.12.2021 складено протокол №001430 у зв`язку із невиконанням всіх вимог припису №29 від 22.09.2021. 20.12.2021 листом №01-27/04.1/7655 позивачу було направлено повідомлення про розгляд справи про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми - порушення вимог пункту 1 частини другої, частини сьомої статті 20, частини першої статті 37, пунктів 1, 2 частини першої статті 45, пунктів 2, 3, 4 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23.12.1997 №771/97-ВР, яке було призначено на 28.12.2021 о 14:00 год в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби - Полтавській області, повідомлення про розгляд справи позивачем отримано під підпис 20.12.2021. За наслідками розгляду справи про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми, відповідно до пункту 19 частини першої статті 65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", за невиконання законних вимог (приписів) 28.12.2021 винесено постанову №37 про накладення штрафу на позивача у розмірі восьми мінімальних заробітних плат - 52000,00 грн. За викладених обставин, здійснений відповідачем позаплановий захід державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин на потужності з виробництва кондитерських виробів Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінік КО" (36009, м. Полтава, вул. Маршала Бірюзова, 2) проведено із дотриманням норм чинного законодавства.

В підготовчому засіданні 08.09.2022 протокольною ухвалою суд закрив підготовче провадження у справі за позовом ТОВ "Домінік КО" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису, постанови; призначив справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача в судовому засіданні 29.09.2022 позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 29.09.2022 заперечувала проти задоволення позовних вимог з огляду на їх безпідставність.

Заслухавши вступне слово представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ "Домінік КО" (ідентифікаційний код 00382208) зареєстроване в якості юридичної особи 27.08.2021, номер запису в ЄДР про юридичну особу 1005881450000019527, основним видом діяльності товариства є "10.82 Виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів" (том 1 а.с. 11-12).

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено позаплановий захід державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку ТОВ "Домінік КО" вимог законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин, а саме, стану додержання вимог законодавства в сфері безпечності харчових продуктів на потужності з виробництва кондитерських виробів ТОВ "Домінік КО" за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, результати якого оформлені актом №69 від 17.09.2021 (том 1 а.с. 26-32).

Згідно з висновками вказаного акту встановлено порушення оператором ринку ТОВ "Домінік КО":

1. Статті 22 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23.12.1997 №771/97-ВР (далі Закон - №771/97-ВР), а саме, не надані супровідні документи, що підтверджують простежуваність принципом "крок назад" на харчовий продукт замінник какао масла "АКОРОL" NH та жир кондитерський КР-1/1 Х (надані документи лише на постачання замінника какао масла "АКОРОL" NH та жир кондитерський КР-1/1 Х на склад за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 56, м. Полтава, в той час як виробництво здійснюється за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава).

2. Частини 8 статті 20 Закону №771/97-ВР, а саме, в якості інгредієнта використовується арахіс, обсмаження якого проводиться на потужності за адресою: вул. Спаська, 10, м. Полтава, яка не зареєстрована в Державному реєстрі потужностей операторів ринку, як потужність з виробництва.

3. Частини першої, другої статті 37 Закону №771/97-ВР, пунктів 1, 2 частини першої статті 45 Закону №771/97-ВР, пункту 2 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, пунктів 2 3, 4 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, пункту 9 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, а саме, обладнання в шоколадному цеху має нашарування бруду та залишків харчових продуктів (на дільниці по розтопленню жирів), відра, які використовуються для перенесення глазурі, мають залишки харчового продукту, поряд з ними в шафі зберігалась ємність з написом "Білизна". Плафон освітлювального приладу дільниці по подрібненню арахісу брудний. У виробничому приміщенні шоколадного цеху виявлені поодинокі комахи (міль). Подрібнений арахіс знаходиться у виробничому приміщенні в поліпропіленових мішках повторного використання з-під іншого продукту. Не надані документи, що підтверджують можливість контакту з харчовими продуктами відер для перенесення глазурі. Не розроблена та не валідована процедура щодо промивання апарату для глазурування для уникнення перехресного забруднення харчового продукту трансжирними кислотами. Введенні в обіг на ринок ЄС харчові продукти - цукерки шоколадні "Міsle" з перевищеним вмістом трансжирних кислот (повідомлення RASFF від 02.09.2021 №2021.4698 та №2021.4698-fup 2) (3,46 +/- 0,11 г/100 г жиру).

4. Підпункту 3 частини другої статті 20 Закону №771/97-ВР, а саме, оператор ринку отримав в липні 2021 року інформацію від контрагента (UAB "Baltic Merlangus") про невідповідність цукерок шоколадних "Міsle" щодо вмісту трансжирних кислот, які були експортовані до Литви. Інформація про отриману невідповідність та вилучення з обігу таких харчових продуктів до компетентного органу не надавалась.

5. Частини другої статті 26 Закону №771/97-ВР та частини першої статті 21 Закону №771/97-ВР, а саме, потужність з виробництва не відповідає вимогам країн призначення (Європейського Союзу) - використовуються інгредієнти (арахіс), обсмаження якого проводиться на потужності за адресою: вул. Спаська, 10, Полтава, яка не зареєстрована в Державному реєстрі потужностей операторів ринку, як потужність з виробництва. При аналізу небезпечних факторів по виробництву шоколадних цукерок для країн ЄС не проаналізований небезпечний чинник - трансжирні кислоти та контрольні заходи щодо такого небезпечного чинника. В блок-схемі виробництва шоколадних цукерок для ЄС не відображена інформація щодо додаткових заходів (перенесення вручну глазурі, промивання апарату для глазурування). Не розроблена та не валідована процедура щодо промивання апарату для глазурування для уникнення перехресного забруднення харчового продукту трансжирними кислотами. Введені в обіг на ринок ЄС харчові продукти - цукерки шоколадні "Міsle" з перевищеним вмістом трансжирних кислот (повідомлення RASFF від 02.09.2021 №2021.4698 та №2021.4698-fup 2) (3,46 +/- 0,11 г/100 г жиру).

6. Статті 5 Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції" від 14.01.2000 №1393-XIV, а саме, відповідно до наданих документів на ринок ЄС було відвантажено 1000 кг шоколадних цукерок "Міsle", утилізовано 790 кг. Інформація щодо поводження з рештою 210 кг шоколадних цукерок "Міsle" не надана.

7. Пункту 2 частини першої статті 48 Закону №771/97-ВР, а саме, персонал не володіє знаннями щодо виробництва шоколадних цукерок, призначених для експорту до ЄС, зокрема, питанням щодо промивання апарату для глазурування. Невідповідність у записах свідчить про неналежний контроль щодо випуску харчових продуктів (в "Журнал контроля зачистки по предупреждению контаминации аллергеносодержащим сырьем изготовляемой продукции на липни "Бюллер" за 07.05.2021 (2 зміна) внесена інформація щодо виготовлення глазурі 12-6, в "Журнал учета глазурей и шоколадних масс" за 07.05.2021 (2 зміна) виправлення номеру глазурі з 12-6 на 12-5, в "Раппорте о движении сырья, линия "Бюллер" за 07.05.2021 (2 зміна) вказано виготовлення глазурі 12-5 та 12-6 вагою по 1000 кг кожна, проте не закладено сировини для такої ваги глазурі, подальший рух глазурі 12-5 не відстежується. Напис про виготовлення глазурі 12-5 дописаний вручну в кінці аркуша іншим кольором. В робочому журналі пралінового відділення лінії Бюллер за 07.05.2021 (2 зміна) внесено запис про виготовлення 1 т глазурі 12-6, напис на 12-5 виправлений технологом в ході перевірки (рецептура глазурі 12-5 призначена для виробництва шоколадних цукерок із зниженим вмістом трансжирних кислот)).

8. Пункту 1 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, а саме, не запроваджені заходи щодо забезпечення виконання вимог Регламенту Комісії (ЄС) 2019/649 (24 квітня 2019 року Комісія Європейського Парламенту та Ради прийняла Регламент Комісії (ЄС) 2019/649 "Про внесення змін до Додатка ІІІ до Регламенту (ЄС) №1925/2006 (далі Регламент) Європейського Парламенту та Ради щодо трансжирних кислот, крім трансжирних кислот, що містяться в жирі тваринного походження), на території всього Європейського Союзу запроваджено регулювання вмісту трансжирних кислот, а саме: вміст трансжирних кислот, крім трансжирних кислот, який природним чином міститься у жирі тваринного походження, в харчових продуктах, призначених для кінцевого споживача, не повинен перевищувати 2 грамів на 100 грам жиру, в тому числі не проведений аналіз сировини щодо вмісту трансжирних кислот перед використанням для виготовлення шоколадних цукерок для експорту до ЄС, що призвело до випуску продукції із завищеним вмістом трансжирних кислот.

9. Статті 18 Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" від 06.12.2018 №2639-VIII, а саме, відповідно до наданих документів виробництво шоколадних цукерок "Міsle" проводилось 11.05.2021 та 12.05.2021, в час як на маркуванні була зазначена дата виробництва 12.05.2021.

Вказаний акт був підписаний уповноваженою особою ТОВ "Домінік КО" - начальником по контролю якості та безпеки продукції Ніколайчук Н.А., примірник цього акту було вручено останній, про свідчить її особистий підпис в акті (том 1 а.с. 32).

Як наслідок, 22.09.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис №29 (том 1 а.с. 33-35), яким приписано ТОВ "Домінік КО" наступне:

1. Розробити план коригувальних заходів щодо усунення виявлених порушень та подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - до 24.09.2021.

2. Забезпечити систему простежуваності щодо харчових продуктів - негайно, постійно.

3. Забезпечити використання в якості інгредієнтів лише харчові продукти, отримані виключно з потужностей, що пройшли державну реєстрацію чи мають експлуатаційний дозвіл - негайно, постійно.

4. Забезпечити належний захист харчових продуктів від забруднення - негайно, постійно.

5. Розробити та впровадити дієві заходи щодо недопущення перевищення вмісту трансжирних кислот у харчових продуктах, призначених для експорту до країн Європейського Союзу, в тому числі визначити періодичність та забезпечити лабораторний контроль сировини та готової продукції на вміст трансжирних кислот - до 20.10.2021.

6. Розробити документи системи НАССР при виробництві харчових продуктів, призначених для експорту до ЄС, в частині забезпечення дотримання додаткових вимог країни призначення щодо вмісту трансжирних кислот в готовій продукції - до 20.10.2021.

7. Забезпечити виконання обов`язку оператора ринку повідомляти компетентний орган про всі випадки вилучення/відкликання ним потенційно небезпечних харчових продуктів у законодавчо встановлений термін - у разі настання таких випадків.

8. Надати інформацію та підтверджуючі документи щодо поводження з шоколадними цукерками "Міsle", які були поставлені до ЄС в кількості 1000 кг з датою виробництва відповідно до маркування 12.05.2021, станом на 17.09.2021, до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - до 24.09.2021.

9. Провести навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу - до 21.10.2021.

10. Посилити контроль за виробництвом та обігом харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу, веденням записів, що підтверджують хід технологічного процесу, проведення миття та дезінфекції, відповідності гігієнічного стану виробничої потужності законодавчим вимогам - негайно, постійно.

11. Забезпечити виконання законодавчих вимог щодо маркування харчових продуктів в частині нанесення коректної дати виробництва чи кінцевої дати споживання - негайно, постійно.

23.09.2021 до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшли заперечення позивача на акт від 17.09.2021 №69 (том 1 а.с. 36-40).

Разом з тим, вже 24.09.2021 до управління надійшло повідомлення ТОВ "Домінік КО" про виконання припису №29 від 22.09.2021 з доданими до нього документами на підтвердження такого виконання (том 1 а.с. 41-45).

Також, 20.10.2021 до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло повідомлення №2 про виконання припису №29 від 22.09.2021 з доданими до нього документами на підтвердження такого виконання (том 1 а.с. 46-103).

Відповідно до наказу управління від 26.10.2021 №3850-ОД та посвідчення (направлення) на проведення обстеження від 26.10.2021 №3838 посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у період з 27.10.2021 по 28.10.2021 з метою контролю виконання припису управління від 22.09.2021 №29 провели позаплановий захід державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку ТОВ "Домінік КО" вимог законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин на потужності з виробництва кондитерських виробів ТОВ "Домінік КО" за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, результати якого оформлені актом №87 від 28.10.2021 (том 1 а.с. 105-110).

Згідно з висновками вказаного акту встановлено не усунення оператором ринку ТОВ "Домінік КО" порушень:

1. Частини першої статті 37 Закону №771/97-ВР, пунктів 1, 2 частини першої статті 45 Закону №771/97-ВР, пунктів 2 3, 4 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, а саме, пластикові марковані ємкості (бочки), які знаходяться у виробничому приміщенні біля технологічного обладнання та призначені для використання при перенесенні інгредієнтів для приготування продукції із заниженим вмістом трансжирних кислот, не підготовлені до використання, мають на дні залишки пластикових матеріалів (сторонні предмети). У виробничому приміщенні шоколадного цеху виявлені поодинокі комахи (міль). Подрібнений арахіс знаходиться у виробничому приміщенні в брудних поліпропіленових мішках повторного використання. У виробничому приміщенні виявлено продукцію (печиво), яке вкладено у відкриті поліетиленові мішки та в картонну тару, бувшу у використанні (з-під жирів різного виду). Картонна тара, бувша у використанні, в окремих місцях контактує з харчовим продуктом.

2. Пункту 2 частини першої статті 48 Закону №771/97-ВР, а саме, відповідно до наданої інформації в жовтні 2021 року працівникам проведене навчання щодо зачистки технологічного обладнання на лінії "Бюллер" та "Екструдер", зберігання харчових продуктів в складському приміщенні та відсутності ідентифікації зеленим кольором інгредієнтів (жирів із зниженим вмістом трансжирних кислот). В ході перевірки у виробничому приміщенні виявлено 4 види жиру (жир кулінарний "Фритюрний", харчовий рослинний жир "Шоклін", жир кондитерський для шоколадних виробів, цукерок (99,7%), замінник какао масла) без ідентифікації зеленою стрічкою. При перевірці супровідних документів виявлено, що частина з них має занижений вміст трансізомерів, а частина - ні. Персонал (начальник цеху, змінний технолог) не володіють знаннями щодо проведення ідентифікації жирів зеленою стрічкою, питанням щодо промивання апарату для глазурування та обладнання при виробництві шоколадних цукерок, призначених для експорту до ЄС. В специфікації на жир кондитерський ТОВ "Домінік КО" зазначена норма вмісту трансжирів не більше 1 г на 100 г жиру. Хімік виробничої лабораторії, що контролює інформацію, вказану у супровідних документах та дає дозвіл на приймання інгредієнтів для складського зберігання, при опитуванні зазначає норму для вмісту трансжирних кислот, відмінну від затвердженої специфікації (2 г на 100 г жиру).

Вказаний акт був підписаний уповноваженою особою ТОВ "Домінік КО" - старшим юрисконсультом Логвиненко А.А., примірник цього акту було вручено останній, про свідчить її особистий підпис в акті (том 1 а.с. 110 зі звороту).

Як наслідок, 29.10.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис №38 (том 1 а.с. 111-112), яким приписано ТОВ "Домінік КО" наступне:

1. Забезпечити належний захист харчових продуктів від забруднення, в тому числі від шкідників - негайно, постійно.

2. Впровадити розроблені заходи щодо недопущення перевищення вмісту трансжирних кислот у харчових продуктах, призначених для експорту до країн Європейського Союзу - негайно, постійно.

3. Провести повторне дієве навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу та забезпечити належний контроль знань персоналом щодо розроблених вимог, в тому числі інструкцій - негайно, постійно.

4. Посилити контроль за виробництвом та обігом харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу, відповідності гігієнічного стану виробничої потужності законодавчим вимогам - негайно, постійно.

Припис від 29.10.2021 №38 отриманий уповноваженою особою товариства Романенко І.В. 01.11.2021 (том 1 а.с. 112).

В цей же день, тобто 01.11.2021 до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшли заперечення позивача на акт від 28.10.2021 №87 (том 1 а.с. 113).

Разом з тим, вже 05.11.2021 до управління надійшло повідомлення №3 ТОВ "Домінік КО" про виконання припису №38 від 29.10.2021 з доданими до нього документами на підтвердження такого виконання (том 1 а.с. 114-169).

17.12.2021 відповідно до наказу управління від 16.12.2021 №4620-ОД та посвідчення (направлення) на проведення обстеження від 16.12.2021 №4585 посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області з метою контролю виконання припису управління від 29.10.2021 №38 провели позаплановий захід державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку ТОВ "Домінік КО" вимог законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин на потужності з виробництва кондитерських виробів ТОВ "Домінік КО" за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, результати якого оформлені актом №140 від 17.12.2021 (том 1 а.с. 171-176).

Згідно з висновками вказаного акту встановлено виконання оператором ринку ТОВ "Домінік КО" усіх вимог припису від 29.10.2021 №38.

У подальшому, 20.12.2021 у зв`язку з неповним виконанням товариством вимог припису від 22.09.2021 №29, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено відносно ТОВ "Домінік КО" протокол №001430 про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми (том 1 а.с. 177-179).

В цей же день, тобто 20.12.2021, примірник зазначеного протоколу, а також повідомлення про розгляд справи про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми о 14:00 год 28.12.2022, були вручені уповноваженій особі товариства Романенко І.В. (том 1 а.с. 179, 181).

28.12.2021 від товариства до управління надійшли пояснення до протоколу №001430 від 20.12.2021 (том 1 а.с. 180).

За результатами розгляду справи про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми управлінням постановою від 28.12.2021 №37 за невиконання ТОВ "Домінік КО" в повному обсязі припису від 22.09.2021 №29 станом на 27.10.2021 згідно з пунктом 19 частини першої статті 65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" застосовано до товариства штраф у розмірі восьми мінімальних заробітних плат в сумі 52000,00 грн (том 1 а.с. 182-184).

Вказана постанова отримана старшим юрисконсультом товариства Логвиненко А.А. 28.12.2021 (том 1 а.с. 184).

Не погоджуючись з правомірністю винесення відповідачем припису від 29.10.2021 №38 та постанови від 28.12.2021 №37, товариство звернулося до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку оскаржуваним наказу та направленню, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абзацами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 підпункту 1 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №160, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів забезпечує здійснення державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; здійснює державний нагляд (контроль) за: дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; іншими об`єктами санітарних заходів, що пов`язані з продуктами тваринного походження, біологічними продуктами, субстанціями, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу; діяльністю суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини); проведенням ветеринарно-санітарної експертизи на потужностях, які використовуються для виробництва харчових продуктів, а також на агропродовольчих ринках; безпечністю харчових продуктів у процесі їх виробництва та/або обігу.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

За приписами статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Згідно з частинами першою - п`ятою статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:

найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;

найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;

номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід;

перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові;

дата початку та дата закінчення заходу;

тип заходу (плановий або позаплановий);

форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);

підстави для здійснення заходу;

предмет здійснення заходу;

інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Частинами шостою - восьмою вказаної вище статті передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

дату складення акта;

тип заходу (плановий або позаплановий);

форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

предмет державного нагляду (контролю);

найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до статті 12 Закону №877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання. Санкція, що застосовується до суб`єкта господарювання при першому порушенні, не може бути вищою за мінімальну санкцію, передбачену відповідним законом.

У разі несплати суб`єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев`ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" від 18.05.2017 №2042-VIII (далі - Закон №2042-VІІІ) заходи державного контролю здійснюються без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю. Аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, проводиться за умови повідомлення оператора ринку не пізніше ніж за три робочі дні до здійснення такого заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим поштовим відправленням за місцезнаходженням (місцем проживання) оператора ринку, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та/або відправленням електронної пошти на відповідну адресу оператора ринку, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або вручається особисто під розписку керівнику чи представнику оператора ринку.

Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках (частина четверта статті 18 Закону №2042-VІІІ).

Згідно з пунктами 1-3, 5, 6, 7, 8, 9 частини першої статті 11 Закону 2042-VІІІ під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов`язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків; видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; збирати докази, що підтверджують порушення операторами ринку цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, у тому числі здійснювати відбір зразків; здійснювати позапланові інспектування потужностей з метою перевірки виконання операторами ринку приписів, розпоряджень та рішень, прийнятих за результатами здійснення попередніх заходів державного контролю.

Пунктом 19 частини першої статті 65 Закону №2042-VІІІ визначено, що оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення - невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі п`яти мінімальних заробітних плат.

Як слідує з матеріалів справи, підставою для прийняття управлінням спірних припису від 29.10.2021 №38 та постанови від 28.12.2021 №37 слугувало фактичне невиконання товариством в повній мірі вимог первинного припису від 22.09.2021 №29 станом на 27.10.2021, про що зазначено управлінням у акті від 28.10.2021 №87 та приписі від 29.10.2021 №38.

Згідно з висновками акту від 28.10.2021 №87 перевіряючими встановлено не усунення оператором ринку ТОВ "Домінік КО" порушень:

1. Частини першої статті 37 Закону №771/97-ВР, пунктів 1, 2 частини першої статті 45 Закону №771/97-ВР, пунктів 2 3, 4 частини першої статті 49 Закону №771/97-ВР, а саме, пластикові марковані ємкості (бочки), які знаходяться у виробничому приміщенні біля технологічного обладнання та призначені для використання при перенесенні інгредієнтів для приготування продукції із заниженим вмістом трансжирних кислот, не підготовлені до використання, мають на дні залишки пластикових матеріалів (сторонні предмети). У виробничому приміщенні шоколадного цеху виявлені поодинокі комахи (міль). Подрібнений арахіс знаходиться у виробничому приміщенні в брудних поліпропіленових мішках повторного використання. У виробничому приміщенні виявлено продукцію (печиво), яке вкладено у відкриті поліетиленові мішки та в картонну тару, бувшу у використанні (з-під жирів різного виду). Картонна тара, бувша у використанні, в окремих місцях контактує з харчовим продуктом.

2. Пункту 2 частини першої статті 48 Закону №771/97-ВР, а саме, відповідно до наданої інформації в жовтні 2021 року працівникам проведене навчання щодо зачистки технологічного обладнання на лінії "Бюллер" та "Екструдер", зберігання харчових продуктів в складському приміщенні та відсутності ідентифікації зеленим кольором інгредієнтів (жирів із зниженим вмістом трансжирних кислот). В ході перевірки у виробничому приміщенні виявлено 4 види жиру (жир кулінарний "Фритюрний", харчовий рослинний жир "Шоклін", жир кондитерський для шоколадних виробів, цукерок (99,7%), замінник какао масла) без ідентифікації зеленою стрічкою. При перевірці супровідних документів виявлено, що частина з них має занижений вміст трансізомерів, а частина - ні. Персонал (начальник цеху, змінний технолог) не володіють знаннями щодо проведення ідентифікації жирів зеленою стрічкою, питанням щодо промивання апарату для глазурування та обладнання при виробництві шоколадних цукерок, призначених для експорту до ЄС. В специфікації на жир кондитерський ТОВ "Домінік КО" зазначена норма вмісту трансжирів не більше 1 г на 100 г жиру. Хімік виробничої лабораторії, що контролює інформацію, вказану у супровідних документах та дає дозвіл на приймання інгредієнтів для складського зберігання, при опитуванні зазначає норму для вмісту трансжирних кислот, відмінну від затвердженої специфікації (2 г на 100 г жиру).

Як наслідок, у приписі від 29.10.2021 №38 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області приписано ТОВ "Домінік КО":

1. Забезпечити належний захист харчових продуктів від забруднення, в тому числі від шкідників - негайно, постійно.

2. Впровадити розроблені заходи щодо недопущення перевищення вмісту трансжирних кислот у харчових продуктах, призначених для експорту до країн Європейського Союзу - негайно, постійно.

3. Провести повторне дієве навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу та забезпечити належний контроль знань персоналом щодо розроблених вимог, в тому числі інструкцій - негайно, постійно.

4. Посилити контроль за виробництвом та обігом харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу, відповідності гігієнічного стану виробничої потужності законодавчим вимогам - негайно, постійно.

Суд зауважує, що вказані вимоги припису по суті дублюють вимоги пунктів 4, 5, 9 та 10 припису від 22.09.2021 №29, якими товариству було приписано: - забезпечити належний захист харчових продуктів від забруднення - негайно, постійно ; - розробити та впровадити дієві заходи щодо недопущення перевищення вмісту трансжирних кислот у харчових продуктах, призначених для експорту до країн Європейського Союзу, в тому числі визначити періодичність та забезпечити лабораторний контроль сировини та готової продукції на вміст трансжирних кислот - до 20.10.2021; - провести навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу - до 21.10.2021; - посилити контроль за виробництвом та обігом харчових продуктів, в тому числі призначених для експорту до країн Європейського Союзу, веденням записів, що підтверджують хід технологічного процесу, проведення миття та дезінфекції, відповідності гігієнічного стану виробничої потужності законодавчим вимогам - негайно, постійно.

При цьому, суд відмічає те, що ТОВ "Домінік КО" вживалися заходи для виконання вимог припису від 29.10.2021 №38, про що свідчить наявне у матеріалах справи повідомленням №3 від 05.11.2021 про виконання припису №38 від 29.10.2021 та додані до нього документи (том 1 а.с. 114-169).

Як приклад, суд зауважує на тому, що на вимогу пункту 3 припису від 29.10.2021 №38 провести повторне дієве навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, що по суті відповідає вимозі пункту 9 припису від 22.09.2021 №29 провести навчання персоналу стосовно вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, ТОВ "Домінік КО" було представлено до управління листи перевірки знань робочого персоналу датовані 01.11.2021, 02.11.2021, 03.11.2021 (том 1 а.с. 166-169).

Таким чином, на переконання суду, вжиттям заходів для виконання вимог пунктів 1-4 припису від 29.10.2021 №38 товариство по суті визнало та підтвердило неповне невиконання ним вимог пунктів 4, 5, 9 та 10 припису від 22.09.2021 №29.

За доцільне зауважити, що позивачем не вживалися заходи по оскарженню припису від 22.09.2021 №29 в установленому законодавством порядку і питання законності винесення такого припису в судовому порядку не досліджувалося.

Натомість, згідно з наявними у матеріалах справи документами товариством навпаки вчинялися певні дії з метою виконання вимог такого припису, що свідчить про визнання товариством законності цього припису, що не заперечувалось в судовому засіданні представником позивача (том 1 а.с. 41-103).

Також матеріали справи підтверджують те, що за наслідками позапланового заходу щодо перевірки виконання позивачем вимог припису №38 від 29.10.2021, який проведений 17.12.2021 після отримання повідомлення №3 від 05.11.2021 про виконання припису №38 від 29.10.2021 та доданих до нього документів, відповідачем 17.12.2021 складено акт №140, у якому порушень вимог законодавства не встановлено. Вказаним також підтверджується повне виконання позивачем вимог припису №38 після його складення.

За викладених обставин, посилання позивача на протиправність припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №38 від 29.10.2021 та постанови №37 від 28.12.2021 з підстав усунення ТОВ "Домінік КО" своєчасно та у повному обсязі всіх зазначених у приписі від 22.09.2021 №29 недоліків у стані додержання товариством вимог законодавства у сфері безпечності харчових продуктів на потужності з виробництва кондитерських виробів за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область, судом відхиляються як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки в ході судового розгляду справи знайшло своє підтвердження не виконання товариством усіх вимог припису від 22.09.2021 №29 станом на 27.10.2021.

Резюмуючи викладене, суд доходить висновку про правомірність прийняття управлінням припису від 29.10.2021 №38 та постанови від 28.12.2021 №37, а тому вимоги товариства про визнання їх протиправними та скасування слід залишити без задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінік КО" (вул. М. Бірюзова, 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, ідентифікаційний код 00382208) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ідентифікаційний код 40358617) про визнання протиправними та скасування припису, постанови залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 11 жовтня 2022 року.

Суддя О.В. Гіглава