
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 жовтня 2022 року Справа № 280/5271/22 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69076, м. Запоріжжя, вул. В. Сергієнка, буд. 48-а)
про: визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень та стягнення недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги.
05.09.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить:
– визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком;
– стягнути з відповідача на користь позивача як учасника бойових дій недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що позивач є учасником бойових дій, у зв`язку з чим має право на одержання пільг, встановлених для даної категорії осіб, зокрема на щорічну разову грошову допомогу, яка відповідно до ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплачується щорічно до 5 травня у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Позивач також зауважив, що у 2022 році йому була виплачена грошова допомога у розмірі 1 491,00 грн. відповідно до Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Натомість, на думку позивача, належною до виплати повинна бути відповідна щорічна грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України від 25.12.1998 № 367-ХІV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з заявою щодо здійснення перерахунку та виплати недоотриманої частини щорічної разової грошової допомоги, однак листом відповідача від 15.08.2022 № 8396-7792/К-02/8-0800/2 у задоволенні вказаної заяви йому було відмовлено. З огляду на викладені обставини у їх сукупності, представник позивача просить суд задовольнити позов повністю.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2022 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
21.09.2022 судом отримано відзив на позовну заяву (вх.№ 36328 від 21.09.2022), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки виплата разової грошової допомоги до 5 травня щорічно здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, обласних, Київської міської державної адміністрацій. У свою чергу, Пенсійним фондом України лише забезпечувалось подання переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах. Також відповідач зауважив, що 07.05.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою затвердив Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань. Вказаним нормативно-правовим актом органи Пенсійного фонду України були наділені повноваженням здійснювати виплату грошової допомоги у 2022 році у розмірі, визначеному такою постановою. Натомість, головним розпорядником коштів на її виплату та відповідальним виконавцем такої бюджетної програми є Міністерство соціальної політики України. Отже, відповідач обстоює позицію, що перерахунок (нарахування) та виплата разової грошової допомоги до 5 травня є дискреційним повноваженням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних рад. З огляду на викладені обставини у їх сукупності, відповідач просить суд замінити його на належного відповідача – Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради та, відповідно, відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали і з`ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу – орган державної влади 27.06.2002.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням від 30.01.2019 серія НОМЕР_2 , та має право на пільги, встановлені законодавством України, для ветеранів війни – учасників бойових дій (а.с.5).
У червні 2022 року позивач отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 1 491,00 грн.
З метою отримання недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою. Однак, листом від 15.08.2022 № 8396-7792/К-02/8-0800/22 відповідач поінформував позивача, що механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною», для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань визначається Порядком використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі – Порядок), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі – Постанова КМУ від 07.05.2022 № 540) (а.с.6).
Також відповідач зазначив, що згідно з Порядком розмір разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків виплачується у розмірі 1 491,00 грн. Крім того, відповідач у своєму листі від 15.08.2022 № 8396-7792/К-02/8-0800/22 наголосив, що позивач отримав грошову допомогу разом з основним розміром пенсії у червні 2022 року за графіком виплати. Пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами чинного законодавства (а.с.6).
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо виплати позивачу як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком, суд виходить із такого.
Частиною другою ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, є Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII).
Так, відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
01.01.1999 набрав чинності Закон України від 25.12.1998 № 367-ХІV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон України від 25.12.1998 № 367-ХІV), яким, серед іншого, було доповнено ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII ч. 4 такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком». Частиною 4 доповнена була також ст. 13 Закону України від 25.12.1998 № 367-ХІV такого змісту: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам І групи – десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи – вісім мінімальних пенсій за віком; ІІІ групи – сім мінімальних пенсій за віком».
За приписами ст. 17 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII фінансування витрат, пов`язаних з введенням його в дію, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Підпунктом «б» пп. 2 п. 20 Розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (набрав чинності 01.01.2008) ч. 5 ст. 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII викладено у новій редакції, за змістом якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Однак, 22.05.2008 Конституційний Суд України прийняв рішення № 10-рп/2008 у справі №1-28/2008, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Варто зауважити, що правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.
Законом України від 28.12.2014 №79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набрав чинності 01.01.2015, розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, за змістом якого норми і положення, зокрема ст.ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Отже, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати розмір разової грошової допомоги до 5 травня.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України у цьому рішенні зауважив, що Бюджетним кодексом України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України. Встановлення пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.
Частиною 2 статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, з 27.02.2020 норми і положення, зокрема ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII, не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. У даному випадку застосуванню підлягають положення ст. 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII в редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», частиною 5 якої передбачено виплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 29.09.2020, прийнятому у зразковій справі № 440/2722/20 (провадження №Пз/9901/14/20) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 (позов ОСОБА_1 до Центру та Управління про визнання бездіяльності протиправною й зобов`язання вчинити певні дії, №№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 91883790 та 94377739 відповідно).
Водночас, 07.05.2022 Кабінет Міністрів України у Постанові від 07.05.2022 № 540 визначив, що:
1) виплата щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі – грошова допомога), здійснюється у 2022 році у розмірах не менше, ніж у 2021 році;
2) виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:
органами Пенсійного фонду України – особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, – на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках (п. 2 Постанови КМУ від 07.05.2022 № 540).
Крім того, Постановою КМУ від 07.05.2022 № 540 був затверджений Порядок.
Відповідно до п.п. 2, 3, 5 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема, щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року, – Пенсійний фонд України. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються: Пенсійному фонду України – відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов`язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Згідно з Порядком разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в таких розмірах, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, – 1 491,00 грн.
Тобто, станом на дату виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII та постанова КМУ від 07.05.2022 № 540.
При цьому, суд звертає увагу, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі постанови Кабінету Міністрів України, на яку посилається відповідач як на підставу правомірності своїх дій у спірних правовідносинах, не можуть змінювати приписів Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII.
Виходячи із визначених у ч. 3 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової у 2022 році слід застосовувати не Постанову КМУ від 07.05.2022 № 540, а Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон України від 09.07.2003 №1058-IV) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі – Закон України від 02.12.2021 № 1928-IX) визначено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у 2022 році з 1 січня становить 1 934,00 гривень.
Так, судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, у зв`язку з чим має право на одержання пільг, встановлених для даної категорії осіб, зокрема на щорічну разову грошову допомогу. Виходячи з приписів ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII, відповідач повинен був нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а саме 9 670,00 грн. (1 934,00 грн. * 5 = 9 670,00 грн.), однак, виплатив останньому вказаний вид грошової допомоги лише у розмірі 1 934,00 грн. Доказів нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у належному розмірі представник відповідача не надав.
Отже, дії відповідача щодо виплати позивачу як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком суд оцінює як протиправні. Належних та достатніх доказів зворотнього представником відповідача не надано.
Стосовно твердження відповідача про те, що Пенсійний Фонд України не є належним відповідачем, суд вважає за необхідне зауважити, що у розумінні п. 3 Порядку розпорядником бюджетних коштів щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 05.05.2022, є Пенсійний фонд України. Натомість, структурні підрозділи з питань соціального захисту виступають розпорядниками бюджетних коштів виключно щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України. Відтак, враховуючи, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, суд доходить висновку, що саме вказаний орган державної влади є належним відповідачем у даній справі.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оцінюючи наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача як учасника бойових дій недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Попередньо судом було встановлений факт наявності у позивача права на щорічну разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, до 5 травня у 2022 році у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Однак, оскільки відповідач вказану допомогу у встановленому законом розмірі не нарахував та не виплатив, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про стягнення невиплаченої разової грошової допомоги слід відмовити як таких, що є передчасними, оскільки за загальним правилом стягненню підлягають лише ті суми, які були нараховані, але не виплачені.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд зазначає, що належний спосіб захисту прав позивача визначено Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 по зразковій адміністративній справі № 440/2722/20.
Отже, з урахуванням встановлених вище обставин, керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, відповідно, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня 2022 у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо виплати позивачу як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком.
У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню, а саме, у зазначеній вище частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», підстави для вирішення питання щодо розподілу суми судового збору відсутні.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 – 10, 14, 90, 139, 143, 241 – 246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69076, м. Запоріжжя, вул. В. Сергієнка, буд. 48-а) про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень та стягнення недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня 2022 у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 10 жовтня 2022 року.
Суддя О.В. Прудивус