Ухвала суду № 106687409, 10.10.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2022
Номер справи
200/4515/22
Номер документу
106687409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

10 жовтня 2022 року Справа №200/4515/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: Донецька область, Краматорський район, м. Миколаївка, РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, б. 86, код ЄДРПОУ: 40109058) про визнання протоколу незаконним, визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2022 року ОСОБА_1 (далі – позивач), через свого представника, Білогурова Олександра Валерійовича, який діє на підставі ордеру від 05 жовтня 2022 року звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області із позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протокол «догляду» від 30.07.2022, складений дільничним офіцером поліції сектору превенції ВП № 4 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області Царицинським І.А. незаконним;

- визнати дії працівників поліції ВП № 4 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області відносно вилучення у позивача алкогольних напоїв, згідно з квитанцією № 9725 від 30.07.2022 року протиправними;

- негайно повернути вилучені алкогольні напої позивачеві згідно з квитанцією № 9725 від 30.07.2022 року;

- стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1012.25 грн.;

- стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 10000 грн.;

- стягнути з відповідача на користь позивача моральне відшкодування у розмірі 10000 грн.

Відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано її з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб

Юрисдикція та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України, стаття 1).

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Згідно з пунктом 3 часини 2 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

За приписами частини 1 статті 286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Приймаючи до уваги обґрунтування позовної заяви, а також підстави складання спірного протоколу від 30.07.2022, зокрема, посилання представником позивача в обґрунтування позовних вимог на норми Кодексу України про адміністративні правопорушення, так само як і працівниками поліції під час його складання на норми означеного Кодексу, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги про визнання протоколу «догляду» від 30.07.2022, складений дільничним офіцером поліції сектору превенції ВП № 4 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області Царицинським І.А. незаконним, а також про визнання дій працівників поліції ВП № 4 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області відносно вилучення у позивача алкогольних напоїв, згідно з квитанцією № 9725 від 30.07.2022 року – протиправними, предметно підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Разом із цим, позовна вимога позивача: «негайно повернути вилучені алкогольні напої позивачеві згідно з квитанцією № 9725 від 30.07.2022 року», яка звернута безпосередньо до суду, без вимог про зобов`язання здійснити таке повернення відповідача, не підлягає розгляду адміністративним судом в порядку адміністративного судочинства, а виходячи із обґрунтувань позовної заяви, розглядається - під час розгляду справи або здійснення провадження про адміністративне правопорушення, за правилами, передбаченими Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Частиною 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини, яка визначає право на справедливий суд, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини 4 статті 172 КАС України, не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Разом із цим, судом установлено, що позивачем порушений порядок об`єднання позовних вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, що згідно пункту 6 частини 4 статті 169 КАС України є підставою для повернення позовної заяви позивачеві.

Керуючись пунктом 6 частини 4 статті 169, статтями 172, 294 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протоколу незаконним, визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії, - повернути позивачеві.

Копію ухвали про повернення позовної заяви не пізніше наступного дня після її постановлення надіслати особі, яка її подала.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення, відповідно до статті 295 КАС України.

Згідно приписів статті 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвала складена та підписана 10 жовтня 2022 року.

Суддя О.В. Зінченко