Постанова № 10667929, 24.03.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.03.2010
Номер справи
2а-9392/09/2670
Номер документу
10667929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 березня 2010 року 13:50 № 2а-9392/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від прокуратури: Керезвас Алли Анатоліївни

від управління Пенсійного фонду: Прищепи Ольги Володимирівни

від відповідача: не зявився

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомзаступника прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва

до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»

простягнення заборгованості у сумі 8718,63 грн. Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини четвертої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості у сумі 8718,63 грн. з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс».

Позовні вимоги мотивовані тим, що суму страхових внесків до Пенсійного фонду України у строки, встановлені статтею 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»відповідачем самостійно не сплачено.

В судовому засіданні 22.02.2010 представник товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»відповідно до статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України зробив усну заяву про часткове визнання позову та заявив клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні звязку із необхідністю узгодити із позивачем заявлену до стягнення суму заборгованості. Зазначене клопотання мотивоване тим, що за наявною у позивача інформацією заборгованість із сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України становить суму меншу за заявлену позивачем до стягнення. Судом було задоволено клопотання відповідача та оголошено перерву у судовому засіданні до 22.02.2010.

В судовому засіданні 22.02.2010 представник відповідача заявив клопотання про відкладення розгляду справи у звязку з тим що ним не було узгоджено суму заборгованості із сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Судом було оголошено перерву в судовому засіданні, з метою надання можливості відповідачу узгодити та сплатити суму заборгованості.

В подальшому представник відповідача до суду не зявився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача чи повідомлення про сплату заборгованості не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості у сумі 8718,63 грн. з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс».

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі по тексту Закон) у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити та сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цим Законом.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За посиланням позивача, товариством з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»до управління Пенсійного фонду в Подільському районі міста Києва були подані розрахунки сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, проте самостійно визначені суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідачем не сплачено.

Управлінням Пенсійного фонду України у Подільському районі міста Києва товариству з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»було надіслано вимогу про сплату простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків від 07.07.2009 №Ю-0708 на суму 8718,63 грн. Зазначена вимога була отримана відповідачем, що підтверджується матеріалами справи.

Протягом десяти робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки і суму фінансових санкцій. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки та суми фінансових санкцій, страхувальник узгоджує її з органом Пенсійного фонду, а в разі неузгодження має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Оскільки відповідач не оскаржував надіслану позивачем вимогу ані в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому борг по вимозі є узгодженим.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 15 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом із застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу із відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після утримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно з частиною шостою статті 20 наведеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Згідно з пунктом 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), платники, зазначені в підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків. Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як передбачено пунктом 8.1 зазначеної Інструкції, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі виявлення своєчасно не сплачених страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з урахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про їх сплату. Протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.

У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про оплату недоїмки і протягом 10 днів після її отримання не сплатив визначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом 10 днів після отримання вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду в установленому законом порядку звертається і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу виконавчої служби. У вказаних випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем самостійно визначено суму внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, отримано вимогу управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва, не оскаржено її ані в адміністративному, ні в судовому порядку, а отже прострочена заборгованість із сплати страхових внесків у сумі 8718,63 грн. є узгодженою.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено обов'язок представництва інтересів громадян та держави в судах.

Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою для представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються між ними або з державною.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРС-Сервіс»(код ЄДРПОУ 34818586) на користь Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва заборгованість зі сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у сумі 8718,63 грн. (вісім тисяч сімсот вісімнадцять гривень 63 копійки).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя А.В. Літвінова