Постанова № 106678828, 25.07.2022, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
25.07.2022
Номер справи
953/2348/22
Номер документу
106678828
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа№ 953/2348/22

н/п 3/953/1613/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" липня 2022 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла від Харківської митниці Державної митної служби України у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , ID-картка НОМЕР_2 видана органом 6320, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 483 ч.1 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Харківською митницею 21.12.2021 отримано лист Державної митної служби України від 17.12.2021 №26/26-04/7.14/871, яким була надіслана відповідь митних органів Литовської Республіки на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при переміщенні через митний кордон України автомобілю Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ).

В ході опрацювання отриманої відповіді було встановлено, що за інформацією, розміщеною в автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» Державної митної служби України, автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ) був ввезений 24.06.2020 на митну територію України в зоні діяльності Чернігівської митниці громадянином Нігерії NWADIKE PRECIOUS CHISOM в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року». В подальшому, 19.07.2021 Харківською митницею було здійснено оформлення вказаного автомобіля в митному режимі «імпорт» (випуск для вільного обігу в Україні) за митною декларацією від 19.07.2021 №UA807170/2021/046608.

Для митного оформлення вказаного автомобіля в митному режимі «імпорт» оссобою, уповноваженою на роботу з митницею, менеджером ЗЕД ТОВ «КОМПАС ВЕД» ОСОБА_2 в якості підстави для митного оформлення автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ) за митною декларацією від 19.07.2021 №UA807170/2021/046608 були надані наступні документи: технічний паспорт автомобіля № І 815973, договір купівлі-продажу автомобіля від 27.04.2021, витяг з державного реєстру «REGITRA» від 27.04.2021 №18956024 з інформацією про зняття автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ) з реєстрації транспортних засобів в уповноваженому органі Литви. В оформленій митній декларації №UA807170/2021/046608 заявлена вартість автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_5 , що складає 32141,00 грн. за курсом НБУ станом на дату митного оформлення автомобіля, а саме 19.07.2021.

Згідно з ч.8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У своїй відповіді литовська сторона зазначила, що автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) знаходиться в Литві на обліку транспортних засобів з д.н.з. НОМЕР_6 і зняття вказаного автомобіля з обліку не здійснювалось.

Таким чином, встановлено наступне: 1) в наданому для митного оформлення витягу з державного реєстру «REGITRA» зазначено, що автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ) знятий з реєстрації транспортних засобів в уповноваженому органі Литовської Республіки 27.04.2021, а за інформацією митних органів Литовської Республіки автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_6 ) знаходиться на обліку транспортних засобів і зняття з державного обліку вказаного транспортного засобу в Литовській Республіці не проводилось. Зняття автомобіля з реєстрації в реєстраційних органах іноземних держав є обов`язковою умовою ввезення громадянами автомобіля в Україну для вільного обігу згідно ч.6 ст. 377 МК України;

2) в поданому для митного оформлення технічному паспорті на автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) зазначено, що автомобілю надано д.н.з. НОМЕР_4 , а за інформацією митних органів Литовської Республіки автомобіль Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) знаходиться на обліку транспортних засобів з д.н.з. НОМЕР_6 .

У своїх письмових поясненнях менеджер ЗЕД ТОВ «КОМПАС ВЕД» ОСОБА_2 зазначив, що документи для митного оформлення автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) за декларацією від 19.07.2021 №UA807170/2021/046608 він отримав від ОСОБА_1 електронною поштою на підставі Договору доручення на надання комплексу послуг з організації митного декларування товарів від 19.07.2021 №1058 між ТОВ «КОМПАС ВЕД» та громадянкою України ОСОБА_1 , згідно якої «ЗАМОВНИК» ОСОБА_1 надає «БРОКЕРУ» ОСОБА_3 директору ТОВ «КОМПАС ВЕД» документи, що підтверджують право власності на вантаж, його кількість, якість, вартість та інші відомості, необхідні для митного оформлення, в повному обсязі. Також, згідно Договору доручення, громадянка ОСОБА_1 самостійно несе юридичну відповідальність за наслідки використання інформації, наданої для митного оформлення.

Листами Харківської митниці від 05.01.2022 №7.14-20/20-01/10/94 та від 17.01.2022 №7.14-20/20-01/10/679 громадянці ОСОБА_1 було запропоновано прибути до Харківської митниці для надання пояснень по даному факту та можливої участі у складанні протоколу про ПМП.

На час складання протоколу про ПМП гр. ОСОБА_1 в Харківську митницю не з`явилась, і жодних пояснень не надала в будь-який інший спосіб, від неї не надходило клопотань про перенесення дати прибуття до митниці або підтверджуючих документів про неможливість такого прибуття.

Таким чином, в діях гр. України ОСОБА_1 вбачається переміщення товару – транспортного засобу Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення цього товару документів, що містять неправдиві відомості та мають ознаки підроблених, а саме: технічний паспорт автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_7 ; витяг з державного реєстру «REGITRA» від 27.04.2021 №18956024 з інформацією про зняття автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ) з реєстрації транспортних засобів в уповноваженому органі Литовської Республіки.

Відповідно до відомостей ПІК «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» станом на 24.01.2022 гр. України ОСОБА_1 не притягувалась до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 482 або ст. 483 МК України.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

Правопорушниця в судове засідання не з`явилась, повідомлялась судом належним чином та своєчасно, причину неявки суду не повідомила, у зв`язку з чим, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, справа розглядається за її відсутності.

Представники митниці в судове засідання не з`явились, повідомлялись у встановленому законом порядку, причину неявки суду не повідомили, тому суд, враховуючи розумні строки судового розгляду, вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному з`ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших

засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Факт порушення митних правил ОСОБА_1 підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення: висновком заступника начальника УБК та ПМП – начальника ВПСПМП Харківської митниці Гриценко С. (а.с. 1-2), доповідною запискою (а.с. 3-5), протоколом про порушення митних правил № 0175/80700/22 від 24.01.2022 (а.с. 6-10); супровідним листом (а.с. 11), копією запиту (а.с. 12), копією відповіді (а.с. 13), копією митної декларації (а.с. 14-15), копією витягом з реєстру «REGITRA» (а.с. 16), копією договору купівлі продажу автомобіля (а.с. 17), копією технічного паспорту (а.с. 18), копією довідки (а.с. 19-20), копією ID-картки правопорушниці (а.с. 21-22), поясненнями ОСОБА_2 (а.с. 23), копією договору доручення (а.с. 24-25), витягами з електронних баз (а.с. 26-28), повідомленнями (а.с. 29-33), листами (а.с. 34).

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, об`єктивна сторона складу правопорушення, за якою притягується ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, характеризується діями, спрямованими на приховування переміщуваного через митний кордон України товару, що спричиняє певні негативні наслідки, а суб`єктивна сторона лише прямим умислом. Тобто, переміщення товару через митний кордон з приховуванням від митного контролю повинно передбачати для експортера такого товару умисел щодо отримання певних переваг чи матеріальних благ внаслідок проведення такої незаконної зовнішньоекономічної операції.

Митний кодекс України визначає приховуванням від митного контролю як використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, що переміщуються через митний кордон України, або надання одним товарам вигляду інших, чи подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

Згідно з ч. 1 ст. 198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

У розумінні положень п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно вимог ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митного органу зокрема, шляхом, перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.

Відповідно до Постанови пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними

посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина правопорушниці в порушенні митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до вимог ч.8 ст. 494 МК України, протокол вважається врученим навіть у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею адресою або місце проживання чи фактичного перебування, назване нею, є недостовірним.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини.

Обставини, що пом`якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України, передбачає накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

З матеріалів справи вбачається, що предмет порушення митних правил не вилучався.

Таким чином, оскільки товар не вилучався, суд позбавлений можливості застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, в частині конфіскації товарів.

Відповідно до ч. 2 ст. 541 МК України у разі неможливості конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 МК України, з осіб, які вчинили порушення митних правил, державним виконавцем за рішенням суду в установленому законом порядку може стягуватися вартість цих товарів, транспортних засобів.

Згідно митної декларації від 19.07.2021 вартість автомобіля Skoda Octavia (VIN- код: НОМЕР_3 ) на момент його ввозу складала 1000 євро, за курсом НБУ на той час склада 32141,00 грн.

Враховуючи обставини скоєного правопорушення, дані про особу правопорушниці, ступінь її вини, положення ч. 2 ст. 541 МК України, суд застосовує до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил з стягненням їх вартості.

Крім того, в порядку ст. 40 КпАП України з правопорушниці ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 496,20 грн.

Керуючись ст. 40 КпАП України, ст.ст. 373,483,511, 527-529 МК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 483 МК України у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 32141 (тридцять дві тисячі сто сорок одна) грн., призначення платежу: «оплата штрафу по постанові суду по протоколу про ПМП № 0175/80700/22 від ОСОБА_1 »).

На підставі, ч. 2 ст. 541 МК України, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вартість предметів порушення митних правил в розмірі 32141 (тридцять дві тисячі сто сорок одна) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).

Постанова може бути оскаржена в Полтавському апеляційному суді, через Київський районний суд м. Харкова у 10 денний строк з моменту її винесення.

Строк пред`явлення до виконання – три місяці.

Суддя – Г.А. Зуб