
Справа№ 953/16953/21
н/п 3/953/103/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" липня 2022 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла від Харківської митниці Державної митної служби України у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина РФ, посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 від 11.11.2020 видана органом 1401, пенсіонера, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 483 ч.1 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
16.05.2021 о 10 год. 52 хв. в зону митного контролю МАПП «Гоптівка» смугою руху «зелений коридор» в напрямку руху з України до РФ в`їхав автомобіль марки «Opel Vivaro» р.н. НОМЕР_2 НОМЕР_3 під керуванням гр. України ОСОБА_2 даному транспортному засобі знаходились 8 пасажирів, в тому числі громадянин РФ ОСОБА_1 .
Формою проходження митного контролю вказані громадяни обрали коридор (смугу) спрощеного митного контролю «зелений коридор». При усному опитуванні ніхто із осіб, що переміщувались в транспортному засобі не заявив, що переміщує товари або предмети, які заборонені або обмежені до переміщення через митний кордон України, а також будь-якої зброї, наркотичних речовин тощо.
В рамках застосування системи управління ризиками, відповідно до ст. 361-363 МК України від 13.03.2012 №4495-VI було прийнято рішення про переведення вищевказаного транспортного засобу і особистих речей громадян.
Під час огляду картонної коробки з особистими речами, що належать громадянину РФ ОСОБА_3 , у середині під речами було виявлено іконну дерев`яну дошку вкриту металом з написом «Св.Пр.СерафимъСаровскій.Чуд.» та дванадцять журналів періодичного видання «Журнал химической промышленности» 1936-1937 рр.
На вивезення за межі митної території України даних предметів громадянами відповідно до пункту 5 та 7 Переліку сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) затвердженого наказом Міністерства культури України від 22.04.2002 №258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», дозвіл Державної служби контролю не потрібен: на твори друку, видані після 1945 року, на сучасні предмети релігійного призначення різної конфесійної належності, виготовлені друкованим способом ікони, а також хрести, лампади, підсвічники й інші предмети релігійного призначення тиражного виробництва.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України №1068- XIV від 21.09.1999 (зі змінами та доповненнями) «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Положеннями ст. 13 Закону України №1068- XIV від 21.09.1999 (зі змінами та доповненнями) – у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.
Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Під час проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вищезазначених предметів громадянин РФ ОСОБА_4 не надав. Місцезнаходження даних предметів значно утруднювало їх виявлення при митному огляді.
Таким чином, громадянин РФ ОСОБА_4 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює виявлення таких товарів.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
Правопорушник в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом належним чином та своєчасно, причину неявки суду не повідомив, у зв`язку з чим, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, справа розглядається за його відсутності.
Представники митниці в судове засідання не з`явились, повідомлялись у встановленому законом порядку, причину неявки суду не повідомили, до суду надано заяву, в якій представник митниці Тупікова О. вказала, що обставини, що викладені в протоколі про ПМП підтримує, та просить визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.. 483 ч.1 МК України, та просила призначити стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією товарів.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному з`ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Факт порушення митних правил ОСОБА_4 підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення: висновком заступника начальника УБК та ПМП – начальника ВПСПМП Харківської митниці Гриценко С. (а.с. 1-3), протоколом про порушення митних правил № 0273/80700/21 від 16.05.2021 (а.с. 4-6); доповідною запискою (а.с. 7-9), додатком до протоколу про ПМП (а.с. 10), копією паспорта правопорушника (а.с. 11), копією посвідки правопорушника (а.с. 12-13), поясненнями правопорушника (а.с. 14), копією акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (а.с. 15), копією контрольного талону (а.с. 16), фото таблицею (а.с. 17-21), копією паспорту ОСОБА_5 (а.с. 22), копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 23), поясненнями ОСОБА_5 (а.с. 24), копією паспорта ОСОБА_6 (а.с. 25), поясненнями ОСОБА_6 (а.с. 26), описом предметів (а.с. 27), постановою про призначення експертизи (а.с.28), висновком мистецтвознавчої експертизи №2632/21 від 06.08.2021 (а.с.29-30), службовими записками (а.с. 31-32), листом (а.с. 33).
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на
громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, об`єктивна сторона складу правопорушення, за якою притягується ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, характеризується діями, спрямованими на приховування переміщуваного через митний кордон України товару, що спричиняє певні негативні наслідки, а суб`єктивна сторона лише прямим умислом. Тобто, переміщення товару через митний кордон з приховуванням від митного контролю повинно передбачати для експортера такого товару умисел щодо отримання певних переваг чи матеріальних благ внаслідок проведення такої незаконної зовнішньоекономічної операції.
Митний кодекс України визначає приховуванням від митного контролю як використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, що переміщуються через митний кордон України, або надання одним товарам вигляду інших, чи подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до п.1.2 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 № 258, нею визначається порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства) та юридичними особами (суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності будь-якої форми власності, державними та громадськими установами, представництвами іноземних компаній, дипломатичними представництвами, міжнародними організаціями тощо).
Додаток 1 до вказаної Інструкції наводить перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен.
Відповідно до п.п. 3, 7 вказаного додатку не потрібен дозвіл Державної служби контролю на живопис, пластика малих форм, авторська графіка, гобелени,вироби декоративно-ужиткового мистецтва з кераміки, фарфору,фаянсу, скла, дерева, металу, текстилю та інших матеріалів,створені після 1950 року, та вивезення творів друку, виданих після 1945 року, у т.ч.: окремо видані твори, зібрання творів, збірки творів різних авторів, науково-популярна література, література для дітей; періодичні, нотні, картографічні, образотворчі видання, брошури, рекламні видання; видання, що вивозяться їх авторами; довідники для вступників до вищих навчальних закладів та однотомні мовні словники; сучасні репринтні та факсимільні видання; усі видання та інформація на будь-яких носіях, що відправляються державними бібліотеками, бібліотеками наукових товариств і громадських організацій, музеями відповідно до міжнародного книгообміну та міждержавного міжбібліотечного обміну; тиражована друкована графіка (репродукції, літографії, естампи, плакати, постери, афіші, календарі, листівки, конверти і т.п.), фотоальбоми і фотопродукція сувенірного призначення і т.п.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 переміщував через митний кордон України журнали періодичного видання 1936-1937 рр., та іконну дерев`яну, яка виготовлена в першій чверті ХХ століття, на які потрібен дозвіл Державної служби контролю, загальною вартістю 310,00 грн. у спосіб, що утруднює їх виявлення, а також при наявності яких не мав права на проходження митного контролю по «зеленому коридору».
Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина правопорушника в порушенні митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.
Обставини, що пом`якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.
Враховуючи обставини скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд застосовує до ОСОБА_4 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил з їх конфіскацією, що матиме достатній профілактичний вплив та дозволить запобігти вчиненню останньому у подальшому інших правопорушень.
Згідно з ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Порядок відшкодування витрат у справі про порушення митних правил, обчислення сум, що підлягають відшкодуванню, а також порядок розпорядження отриманими коштами встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та
реалізує державну податкову і митну політику.
Як вбачається із матеріалів справи, вилучений у ОСОБА_7 товар прийнятий на склад митниці на підставі протоколу про порушення митних правил №0273/80700/21 від 16.05.2021, тому за зберігання товару треба рахувати строк, починаючи з 17.05.2021 по 13.07.2022, а тому за зберігання товару на складі митниці необхідно стягнути з ОСОБА_7 373 грн.
Крім того, в порядку ст. 40 КпАП України з правопорушника ОСОБА_4 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст. 40 КпАП України, ст.ст. 373,483,511, 527-529 МК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 483 МК України у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 310 (триста десять) грн. (призначення платежу: «оплата штрафу по постанові суду по протоколу про ПМП № 0273/80700/21 від ОСОБА_4 ») з конфіскацією на користь держави об`єктів митного правопорушення: іконни дерев`яної дошки вкритої металом з написом «Св.Пр.СерафимъСаровскій.Чуд.» та дванадцять журналів періодичного видання «Журнал химической промышленности» 1936-1937 рр., загальною вартістю 310 грн., які зберігаються на складі Харківської митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Харківської митниці Державної митної служби України витрати за зберігання товару на складі митниці в розмірі 373 (триста сімдесят три) гривень 00 коп. (отримувач – Харківська митниця Державна митна служба України, код ЄДРПОУ - 44017626, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок - UA658201720313211003201162572, призначення платежу "оплата витрат за зберігання товарів у справі про порушення митних правил № 0273/80700/21 від ОСОБА_4 ).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).
Постанова може бути оскаржена в Полтавському апеляційному суді, через Київський районний суд м. Харкова у 10 денний строк з моменту її винесення.
Строк пред`явлення до виконання – три місяці.
Суддя – Г.А. Зуб