
06.10.2022 Провадження №3/389/914/22
ЄУН 389/2133/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Ябчик Наталія Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли зі Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Знам`янка Кіровоградської області, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 195-5 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
13.09.2022, в ході огляду речей ОСОБА_1 , проведеного за її добровільною згодою співробітниками Управління СБ України в Кіровоградській області в будівлі УСБУ в Кіровоградській області за адресою: вул. Театральна, 9 м. Кропивницький, виявлено спеціальний технічний засіб, а саме GSM/GPRS/GPS Traker з функцією негласного отримання аудіо інформації в кількості 1 шт. Згідно висновку експертного дослідження вилучений у ОСОБА_1 вищевказаний технічний засіб знаходиться у робочому стані. Згідно з поясненнями ОСОБА_1 , технічний засіб вона знайшла під час прибирання у гаражі за адресою свого постійного місця проживання, а саме, по АДРЕСА_1 , де в подальшому його і зберігала. Після того, як дізналася про можливу приналежність данного пристрою до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, виріша добровільно видати його співробітникам СБУ. Зазначеними діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене ст. 195-5 КУпАП.
За даним фактом складено протоколи серії 61/7/3067/нт від 13.09.2022 року, з яким ОСОБА_1 , ознайомлена, їй роз`яснено її права.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, матеріали справи містять заяву останньої про розгляд справи за її відсутності, в якій свою вину в інкримінованому їй правопорушенні визнала в повному обсязі.
Стаття 195-5 КУпАП передбачає відповідальність за незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Так, об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту інформації. Засоби для зняття інформації з каналів зв`язку, інших засобів негласного отримання інформації визначаються як технічні засоби, устаткування, апаратура, прилади, пристрої, препарати та інші вироби, спеціально створені, розроблені, запрограмовані або модернізовані для виконання завдань з негласного отримання інформації під час здійснення оперативно-розшукової діяльності. До таких засобів належать: спеціальні технічні засоби для негласного отримання та реєстрації аудіоінформації; спеціальні технічні засоби для негласного візуального спостереження та документування; спеціальні технічні засоби для негласного прослуховування телефонних переговорів; спеціальні технічні засоби для негласного перехоплення та реєстрації інформації з технічних каналів зв`язку; спеціальні технічні засоби для негласного контролю поштових повідомлень і відправлень; спеціальні технічні засоби для негласного обстеження предметів і документів; спеціальні технічні засоби для негласного проникнення у приміщення, транспортні засоби, інші об`єкти та їх обстеження; спеціальні технічні засоби для негласного контролю за переміщенням транспортних засобів та інших об`єктів; спеціальні технічні засоби для негласного отримання (зміни, знищення) інформації з технічних засобів її зберігання, обробки та передачі.
Відповідно до розділу 5.D. частина 3 постанови КМУ від 29 вересня 2010 р. № 887 «Про внесення змін у додаток 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання», визначено що до об`єктів які підлягають державному контролю віднесені програмні забезпечення:
а) "Програмне забезпечення", спеціально призначене або модифіковане для "розроблення", "виробництва" або "використання" обладнання чи "програмного забезпечення", що підлягають контролю згідно з цією частиною.
b) "Програмне забезпечення", спеціально призначене або модифіковане для підтримки "технологій", що підлягають контролю згідно з позицією 5.E.3.
c) Спеціальне "програмне забезпечення", яке має характеристики або може виконувати чи відтворювати функції обладнання, що підлягає контролю відповідно до позиції 5.A.3.
Які віднесені до контролю як об`єкту отримання дозволу (висновком) Держекспортконтролю, та погодження СБУ та СЗРУ.
П. 7 Додатку № 1 «Переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об`єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України» Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 року за № 2471-XII «Про право власності на окремі види майна», визначено що до такого виду майна віднесено спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, які також не можуть перебувати у власності і юридичних осіб недержавних форм власності.
Таким чином, згідно із законодавством України спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації застосовуються при проведенні оперативно-розшукової, розвідувальної, контррозвідувальної діяльності, реалізації заходів із боротьби з тероризмом правоохоронними, іншими державними органами, визначеними законом.
Спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації вилучені з цивільного обігу. Замовляти, використовувати спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації у випадках, визначених законом, можуть виключно правоохоронні, інші державні органи суб`єкти оперативно-розшукової діяльності. Господарська діяльність з розроблення, виготовлення та торгівлі спеціальними технічними засобами негласного отримання інформації підлягає ліцензуванню.
Суддя, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; протокол огляду речей з якого встановлено, що в ході огляду речей громадянина ОСОБА_1 виявлено технічний пристрій GPS-трекер чорного кольору, який за зовнішніми ознаками схожий на спеціальний технічний пристрій негласного отримання інформації, вказаний технічний засіб у ході огляду речей був добровільно зданий ОСОБА_1 співробітникам УСБУ в Кіровоградській області та в подальшому запакований у поліетиленовий пакет разом із інструкцією та кабелем USB; висновок експертного дослідження №220 від 16.09.2022, відповідно до якого наданий на дослідження GSM-мікрофон з функцією аудіоконтролю відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання аудіо інформації та знаходиться у робочому стані; письмові пояснення ОСОБА_1 , з яких вбачається, що вказаний технічний пристрій вона знайшла в гаражі за адресою місця свого проживання, в подальшому вона вирішила перевірити призначення вказаного засобу, а також його працездатність. Під час пошуку інформації в мережі інтернет їй стало відомо, що даний пристрій має функції негласного отримання та фіксації голосової інформації та можливо відноситься до спеціального технічного засобу у зв`язку з чим вона вирішила добровільно віддати вказаний пристрій співробітникам СБУ в Кіровоградській області, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.195-5, доведена в повному обсязі.
При накладенні стягнення, суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , яка не працює, визнала себе винною у вчиненні правопорушення, що ставиться їй за провину, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що таку відповідальність як обтяжують так і пом`якшують та приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу з конфіскацією засобів негласного отримання інформації, передбаченого санкцією ст.195-5 КУпАП. На думку суду накладення такого стягнення наразі є необхідним і буде достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 221, 40-1, 283-285 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір»,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.195-5 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн., який підлягає стягненню в дохід держави.
Виявлені та вилучені відповідно до протоколу огляду речей від 13.09.2022, технічний пристрій GPS-трекер чорного кольору (GSM/GPRS/GPS Traker з функцією негласного отримання аудіо інформації, конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду.
Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).
Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягувач за рішенням в частині стягнення штрафу Держава в особі, Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, місцезнаходження: вул.Театральна, 9, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, Україна. Ідентифікаційний код юридичної особи Служби безпеки України в Єдиному державномуреєстрі юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ) 20001585.
Реквізити для сплати штрафу:
ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг м.Знам`ян/21081100
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998
РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA958999980313050106000011557
КОД класифікації доходів бюджету: 21081100
Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору - Держава в особі, Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 26255795).
ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998
РАХУНОК ОТРИМУВАЧА:
UA908999980313111256000026001
КОД класифікації доходів бюджету: 22030106
Суддя Знам`янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Ябчик Н.М.