Рішення № 106669811, 10.10.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.10.2022
Номер справи
640/22033/20
Номер документу
106669811
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/669

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2022 року м. Київ № 640/22033/20

за позовомКомунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до Державної аудиторської служби України провизнання протиправним та скасування висновок

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівель - відкритих торгів (ідентифікатор закупівель ID: UA-2020-06-05-004529-b) за предметом закупівлі ДК 021:2015:71630000-3 Послуги з технічного огляду та випробувань (Послуги з проведення метрологічної повірки приладів обліку теплової енергії по зоні обслуговування ТОВ "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" в м. Києві), оголошення № UA-2020-06-05-004529-b, у частині встановлення порушень у сфері публічних закупівель, зокрема порушення норм частини першої статті 24 Закону України "Про публічні закупівлі", (ідентифікатор моніторингу №UA-M-2020-07-22-000052).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.10.2020 р. відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

24.11.2020 р. відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5, код 40538421) зареєстроване в якості юридичної особи 06.06.2016 р.; 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

Згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів від 05.06.2020 р. UA-2020-06-05-004529-b Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" як замовником оголошено процедуру закупівлі Послуги з проведення метрологічної повірки приладів обліку теплової енергії по зоні обслуговування ТОВ "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" в м. Києві; ДК 021:2015: 71630000-3 - Послуги з технічного огляду та випробовувань.

Відповідно до частини другої статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, Державна аудиторська служба України прийняла наказ від 06.08.2020 № 222 "Про початок моніторингу процедур закупівель", згідно з яким почато моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається, в тому числі, і щодо процедури закупівлі UA-2020-06-05-004529-b 05.06.2020 дані автоматичних індикаторів ризику.

Згідно з Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-05-004529-b, затвердженим 02.09.2020 р., за результатами аналізу питання щодо надання роз`яснень до тендерної документації та внесення до неї змін установлено порушення норм частини першої статті 24 Закону

Зокрема, предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", розгляду тендерних пропозицій.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" на 2020 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію зі змінами, затверджену рішенням тендерного комітету Замовника від 09.07.2020 № 1256, тендерні пропозиції приватного підприємства "Аква Україна", товариства з обмеженою відповідальністю "Вентсантехмонтаж", приватного підприємства "Київспецбуд", товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд-Компані", товариства з обмеженою відповідальністю "Техномер", товариства з обмеженою відповідальністю "Служба повірки лічильників", товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Інжбуд", вимоги про усунення невідповідностей від 06.08.2020, протокол розгляду тендерних пропозицій від 18.08.2020.

За результатами моніторингу закупівлі установлено, що через електронну систему закупівель оприлюднено запитання до Замовника від 26.06.2020 щодо тендерної документації, відповідь на яке надана 04.07.2020, тобто з перевищенням терміну (три робочі дні) для надання роз`яснень, чим порушено вимоги частини першої статті 24 Закону.

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Держаудитслужба зобов`язала Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом не допущення таких порушень в подальшому та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.

08.09.2020 р. Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надано заперечення на Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-05-004529-b, згідно з якими порушення термінів, установлених частиною першої статті 24 Закону, усунуто Замовником у спосіб, передбачений нормами Закону. Тобто, Замовником повністю дотримано всіх вимог чинного законодавства у сфері публічних закупівель у цій частині.

Позивач - Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" - вважає вказаний висновок протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Ч. 1 ст. 24 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що фізична/ юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо тендерної документації та / або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз`ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох робочих днів із дня їх оприлюднення надати роз`яснення на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.

Водночас відповідно до аб. 3 ч. 2 ст. 24 Закону у разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз`яснень щодо змісту тендерної документації строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менш як на сім днів. Однак технічна реалізація електронної системи закупівель не передбачає автоматичного продовження строку розгляду. Технічна можливість продовження строку подання пропозицій наявна у Замовника та може бути здійснена ним після відповідних змін до тендерної документації.

Ураховуючи викладене, ст. 24 Закону містить опис заходів, здійснення яких усуває порушення в частині невчасного надання роз`яснень на звернення учасників.

Рішеннями Замовника від 02.07.2020 № 1219 та від 09.07.2020 № 1256 строк подання тендерних пропозицій продовжено більш ніж на 7 днів.

Отже, порушення термінів, установлених ч. 1 ст. 24 Закону, усунуто Замовником у спосіб, передбачений нормами Закону.

Відповідач - Державна аудиторська служба України - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши викладені у Висновку обґрунтування.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 1-6, 10 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII (в редакції станом на 02.09.2020 р.) моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

В даному випадку моніторинг закупівлі проведено відповідачем як органом фінансового контролю на підставі наказу від 06.08.2020 № 222 "Про початок моніторингу процедур закупівель" з підстави - дані автоматичних індикаторів ризиків; моніторинг закінчено 28.08.2020 р. в передбачений ч. 4 ст. 8 Закону п`ятнадцятиденний строк; позивачем подано позов до суду про оскарження висновку в передбачений ч. 10 ст. 8 Закону № 922-VIII десятиденний строк.

Щодо підстав винесення Висновку суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону № 922-VIII фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз`ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох робочих днів з дня їх оприлюднення надати роз`яснення на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Як зазначено вище, за результатами моніторингу закупівлі установлено, що через електронну систему закупівель оприлюднено запитання до Замовника від 26.06.2020 щодо тендерної документації, відповідь на яке надана 04.07.2020, у зв`язку з чим відповідач дійшов висновку про перевищення терміну (три робочі дні) для надання роз`яснень, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 24 Закону № 922-VIII.

Згідно з аб. 3, 4 ст. 24 Закону № 922-VIII у разі несвоєчасного надання замовником роз`яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.

Для поновлення перебігу тендеру замовник повинен розмістити роз`яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на сім днів.

Як зазначено позивачем у запереченнях на висновок, рішеннями Замовника від 02.07.2020 № 1219 та від 09.07.2020 № 1256 строк подання тендерних пропозицій продовжено більш ніж на 7 днів.

За таких обставин суд погоджується з позивачем, який зазначає, що порушення термінів, установлених ч. 1 ст. 24 Закону № 922-VIII, усунуто ним як Замовником у спосіб, передбачений нормами Закону № 922-VIII.

В той же час, згідно з оскаржуваним висновком відповідачем зобов`язано позивача як Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом не допущення таких порушень в подальшому та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку.

Проте, виявлене порушення вже було усунено позивачем до початку процедури моніторингу, про що на сайті в системі електронних публічних закупівель "ProZorro" розміщено відповідні оголошення, доступні відповідачу під час проведення моніторингу, і усунути вже виправлене порушення будь-яким іншим чином було вже неможливо.

Натомість, в оскаржуваному висновку вказана інформація відсутня, тоді як її відображення під час здійснення моніторингу свідчило про відсутність підстав для вчинення позивачем будь-яких дій зобов`язального характеру станом на час складання висновку.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного оскаржуваний висновок не може бути визнаний обґрунтованим, оскільки містить обов`язок усунути вже усунене порушення.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Висновок Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-05-004529-b, затвердженим 02.09.2020 р.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. П.Сагайдачного, 4, код 40165856) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5, код 40538421) 2 102 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 10.10.2022 р.