ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 березня 2010 року 10:12 № 2а-5087/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Гальченко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПершого заступника прокурора Оболонського району м.Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
до Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київреконструкція"
простягнення заборгованості у розмірі 789 909,15грн.
за участю представників сторін:
відПрокурор: Янішевська О.В.
від позивача: Боровицька О.П.
від відповідача: не зявився
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 03.03.2010 року о 10 год. 12 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Перший заступник прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київреконструкція»про стягнення податкової заборгованості у розмірі 798909,15 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податковий борг перед державним бюджетом України виник у звязку із несплатою податкових зобовязань визначених відповідачем у податкових деклараціях по орендній платі за землю поданої Відкритим акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київреконструкція» за 2008 р. та 2009 р.
У відповідності до п.5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідно до якого, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно до цього позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
В судовому засіданні 09.07.2009 р. позивач заявив клопотання про збільшення розміру позивних вимог на суму 906640,77 грн., таким чином за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 906640,77 грн. станом на 07.07.2009 р.
В судовому засіданні 23.07.2009 р. позивач заявив клопотання про збільшення розміру позивних вимог на суму 1144104,01 грн., таким чином за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 1144104,01 грн. станом на18.07.2009 р.
В судовому засіданні 03.03.2010 р. позивач заявив клопотання про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київреконструкція»та збільшення розміру позивних вимог на суму 1888254,90 грн., таким чином за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 1888254,90 грн. станом на 03.03.2010 р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує і робить посилання, що даний спір виникає з господарських правовідносин і стягнення орендної плати фактично є виконанням господарських зобовязань та вважає, що даний спір підлягає розгляду в Господарському суді.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київреконструкція» (надалі по тексту відповідач) зареєстроване Голосіївською районною в м. Києві державною адміністрацією 11.09.2004 року, код ЄДРПОУ 03335623.
Як свідчать матеріали справи, в березні 2008 р. відповідачем подано до ДПІ в Оболонському районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельну ділянку згідно з договором оренди за 2008 рік, згідно якої відповідачем нараховано орендної плати на 2008 рік у розмірі 108996,77 грн. Також відповідачем 27.01.2009 р. подано до ДПІ в Оболонському районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельну ділянку згідно з договором оренди за 2009 рік, згідно якої відповідачем нараховано орендної плати на 2009 рік у розмірі 1424779,48 грн.
Державною податковою інспекцією в Оболонському районі м. Києва встановлено, що станом на 19.05.2009 р. сума заборгованості ВАТ «АК «Київреконструкція»за погодженими податковими зобовязаннями становить 787909,15 грн.
В матеріалах справи міститься друга податкова вимога від 08.01.2009 р. №201 щодо наявності податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями
Судом встановлено, що ВАТ «АК «Київреконструкція» має податковий борг в сумі 1 888254,90 грн., який виник у звязку з несплатою останнім орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб у 2008-2010 р., а саме (згідно облікової картки): 30.10.2008 р.: переплата 14741,57, нараховано по Декларації (№1888) 108996,77 грн., недоїмка 94255,20 грн.; 01.12.2008 р.: по Декларації (№1888) 108996,77 грн., недоїмка 203251,97 грн.; 30.12.2008 р.: нараховано по Декларації (№1888) 108996,77 грн., недоїмка 312248,74 грн.; 30.01.2009 р.: нараховано по Декларації (№1888) 108996,77 грн., недоїмка 421245,51 грн.; 02.03.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 539977,13 грн.; 30.03.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 658708,75 грн.; 16.04.2009 р.: нараховано ППР №0005761503 10468,78 грн., недоїмка 669177,53 грн.; 30.04.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 787909,15 грн.; 01.06.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 906640,77 грн.; 30.06.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1025372,39 грн.; 30.07.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1144104,01 грн.; 31.08.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1262835,63 грн.; 30.09.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1381567,25 грн.; 30.10.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1500298,87 грн.; 30.11.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1619030,49 грн.; 30.03.2009 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 658708,75 грн.; 07.12.2009 р.: нараховано ППР №0021591503 48279,97 грн., недоїмка 1667310,46 грн.; 07.12.2009 р.: нараховано ППР №0021591503 2414,00 грн., недоїмка 1669724,46 грн.; 08.12.2009 р.: самостійно зменшено, уточнюючий документ (№268122) 15000,00 недоїмка 1654724,46 грн.; 01.02.2010 р.: нараховано по Декларації (№1133) 118731,62 грн., недоїмка 1889754,90 грн.; самостійно зменшено, уточнюючий документ (№268122) 15000,00 грн. недоїмка 1888254,90 грн.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі по тексту Закон).
Згідно з п.1.2 ст. 1 Закону податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 вищевказаного Закону, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі, зокрема, якщо дані документальних перевірок результатів свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.
У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами зазначеними у п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку таки платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього (п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону).
Заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.п. 5.2.3 п.5.2 ст. 5 Закону).
Процедура адміністративного оскарження закінчується, у тому числі, останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобовязання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення (п.п. 5.2.4 п.5.2 ст. 5 Закону).
Також, відповідно до п.п. 5.2.5 п.5.2 ст. 5 Закону платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
Доказів оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень на підставі яких позивач просить стягнути суму заборгованості матеріали справи не містять. Таким чином визначені в них зобовязання є узгодженими станом на час розгляду справи.
Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Крім того, у відповідності до п.5.1 ст. 5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 зазначеного Закону встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (п.п. “а” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).
Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (п.п. “б” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).
У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (п.п. 6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було направлено першу та другу податкову вимогу.
Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва у відповідності до п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, були винесені дві податкові вимоги: перша від 04.11.2008 року, друга на суму 312248,74 грн. від 08.01.2009 року № 2/1, які були отримані представником відповідача під розписку, але оплачені чи оскаржені ним не були.
Отже, податкова заборгованість перед бюджетом ВАТ «АК «Київреконструкція» з орендної плати за земельну ділянку комунальної власності становить 1888254,90 грн.
Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобовязань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Примусове стягнення податкового боргу передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
Відповідно до зазначених норм та користуючись правом передбаченим п.11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з активів відповідача заборгованості перед бюджетом.
За викладених обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими та доведеними відповідними доказами, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Відповідач по суті позову не заперечив, доказів які б спростовували позовні вимоги не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів сплати зазначеної суми станом на день розгляду спору суду не надано.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київреконструкція» (вул. Горького, буд. 5, Київ 01601 ідент. код 03335623) заборгованість перед бюджетом у розмірі 1888254,90 грн (один мільйон вісімсот вісімдесят вісім тисяч двісті пятдесят чотири грн. 90 коп.) на р/р 332108127700006 УДК у Оболонському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код платежу 13050200, код ЗКПО 26077916, МФО 820019.
Постанова відповідно до вимог ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.Б. Федорчук